Migdyti kūdikį ant sofos pavojinga – sužinokite, kodėl

Mokslininkų atlikto tyrimo išvados yra aiškios: miegojimas ant sofos kūdikiui gali būti mirtinai pavojingas.



Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai nustatė, kad iš beveik 8 tūkstančių miego metu mirusių kūdikių 12 procentų miegojo ant sofos. Maždaug trys ketvirtadaliai šių mažylių buvo naujagimiai.

„Šokiravo tas faktas, kad kas aštuntas staigios kūdikio mirties sindromo (SKMS) atvejis nutinka ant sofos, - sakė vienas tyrimo autorių, daktaras Jeffrey Colvinas. - Kai žmonės galvoja apie vietas, kur miega kūdikiai, sofa neateina net į galvą. Proporcija buvo daug kartų didesnė, nei kada nors būčiau manęs".

TAIP PAT SKAITYKITE:

Ar galima vaiką statyti į kampą: psichologės komentaras

6 skirtingi mamų tipai: kuriam priklausote jūs?

SKMS - iš pažiūros sveiko vaiko mirtis miego metu, kurios neįmanoma paaiškinti. Vien JAV kiekvienais metais šis sindromas nusineša keturių tūkstančių kūdikių gyvybes. Tiesa, dešimto dešimtmečio pradžioje, kai pediatrai pradėjo raginti tėvus migdyti kūdikius ant nugaros, šis skaičius sumažėjo perpus.

Naujo tyrimo duomenimis, miego metu ant sofos mirę kūdikiai beveik du kartus dažniau miršta nuo uždusimo ar pasismaugimo, lyginant su kitoje vietoje miego metu mirusiais kūdikiais. Tarp jų 40 procentų mirė uždusę ar pasismaugę, 36 procentai mirė dėl neaiškios priežasties, dar 24 procentai - nuo minėto sindromo.

J. Colvinas katu su kolegomis išnagrinėjo daugiau kaip 7900 kūdikių mirties atvejų, įvykusių 24 šalies valstijose. Apie pusę šių atvejų nutiko suaugusiųjų lovoje, kas penktas - vaikiškoje lovelėje. Mokslininkus labiausiai domino maždaug tūkstantis sofoje įvykusių mirties atvejų.

Tyrimo rezultatai šių metų spalio mėnesį paskelbti žurnale „Pediatrics".

Didžioji dauguma ant sofos mirusių vaikų buvo iki trijų mėnesių amžiaus ir jaunesni. Kaip teigiama tyrimo ataskaitoje, šias kūdikių mirtis miego metu nuo mirčių miegant ant kitų paviršių skiria keletas bruožų.

Miego ant sofos metu mirę kūdikiai šešis kartus dažniau miegojo naujoje vietoje lyginant su tais, kurie mirė suaugusiųjų lovose ar savo lovelėse. Tai reiškia, kad galėjo būti užmigta atsitiktinai, teigia dr. Cigal Shaham iš „Cedars-Sinai" medicinos centro Los Andžele.

„Kūdikiai užmiega ant sofos dėl to, kad vienas tėvų bando pamaitinti mažylį netrukdant kitam arba jie tikisi pažiūrėti televizorių ar nuveikti kažką kito tuo metu, kai vidury nakties tenka būti su kūdikiu, tačiau vėliau iš nuovargio netyčia užmiega", - teigia specialistė.

Tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, kad miegant ant sofos mirę vaikai beveik du kartus dažniau miegojo su kažkuo kitu, lyginant su kūdikiais, miegojusiais kitose vietose. „Beveik 90 procentų mirčių ant sofos atvejų kūdikis lova dalinosi su suaugusiuoju - atskleidžia J. Colvinas. - Turint omenyje tai, kad buvo mažai vietos ir, tikėtina, vaikas buvo padėtas tarp suaugusiojo ir sofos atramos pagalvių, nesunku įsivaizduoti, kad kūdikis galėjo atsitiktinai uždusti arba nuo suaugusiojo, arba nuo pagalvių".

Kitose situacijose tėvai ar kiti vaiką globojantys asmenys galėjo nesuvokti, kad sofa yra nesaugi vieta kūdikiui net jiems esant šalia.

„Jie gali mėginti dirbti, valyti ar virti valgyt galvodami, kad viena akimi prižiūri ant sofos gulintį kūdikį. - toliau aiškina C. Shaham. - Tačiau sofa kūdikiams yra pavojinga, nes ji minkšta, o tai reiškia, kad kūdikis gali lengviau uždusti. Be to, ji dažnai išlinkusi taip, kad kūdikiai gali apsiversti ant pilvo, nusiridenti tarp atraminių pagalvių ar net nuriedėti nuo sofos".

Tyrimo duomenimis, ant sofų mirę kūdikiai taip pat turėjo stipriau išreikštus SKMS veiksnius lyginant su vaikais, kurie mirė miegodami kitose vietose. Pavyzdžiui, ant sofų mirusių vaikų mamos 40 procentų dažniau rūkė nėštumo metu nei mamos, kurių mažyliai mirė miegodami kitose vietose. Be to, ant sofų mirę kūdikiai dažniau yra baltaodžiai ir rasti gulintys ant šono - tai taip pat yra SKMS veiksniai.

„Tėvai turi visada prisiminti, kad SKMS gali ištikti bet kuriuo metu - miegant dieną ar nakties metu - ir bet kurioje vietoje, ar tai būtų namai, vaikų priežiūros įstaiga, auklės ar giminaičių namai, - įspėja J. Colvinas. - Visada privalu laikytis saugaus miego abėcėlės: kūdikiai visada privalo miegoti vieni, ant nugaros ir savo lovytėje. O miegoti vienam, reiškia, kad šalia nėra nei suaugusiojo, nei pagalvių, antklodžių ar kitų minkštų objektų".

C. Shaham siūlo tėvams apgalvoti viską iš anksto ir suvokti savo ribas, kad būtų išvengta atsitiktinio užmigimo kartu su kūdikiu. „Tėvai turi suprasti, kada yra išsekę", - sakė ekspertė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis