Vaikas viduriuoja: kada reikia skubėti pas gydytoja tuoj pat

Tėvams būna neramu, kai kūdikis tuštinasi itin dažnai – kiekvienąkart pamaitintas arba nesituština kelias dienas. Kokie turėtų būti „normalūs“ viduriukai, kada laikas sunerimti ir kreiptis pagalbos?

Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė. 


Krūtimi maitinamas kūdikis gali tuštintis tiek kartų, kiek valgo, t. y. 7–10 kartų per parą ir tai normalu. Mamos dažnai išsigąsta, kad kūdikio išmatos skystos, bet jos ir turi tokios būti, tai yra kaip tyrelė. Dažniausiai jos sutirštėja tada, kai kūdikis paragauja tiršto maisto ar pradedamas maitinti mišiniais. Krūtimi maitinamas kūdikis gali tuštintis skystokai ir dažnai, tačiau atkreipkite dėmesį į tai, ar yra žvalus, gerai priauga svorio, bendrauja, žaidžia, įgauna įgūdžius, kurie priklauso pagal amžių. Jei kyla įtarimų, kad skysčiau pradėjęs tuštintis kūdikis elgiasi kaip nors kitaip ar jam skauda pilvuką, kreipkitės į gydytoją.


Sveiko kūdikio išmatose gali būti šiek tiek gleivių. Bet jeigu gleivės atrodo tarsi drebučiai ir jose yra kraujo „gyslelių“, taip pat kreipkitės į gydytoją, nes tai gali rodyti kokią nors ligą.


Sveikas kūdikis nesuviduriuos paragavęs košės ar kokio nors kito tiršto maisto. Tačiau gali pradėti viduriuoti, jei kūdikis netoleruoja tam tikrų maisto produktų. Iki vienų metų kūdikiui nerekomenduojama duoti karvės pieno. Jeigu kūdikis po jos suviduriavo, galima įtarti, kad yra alergiškas karvės pienui, nes alergija pienui ir jo produktams gali pasireikšti ir laisvais viduriais. Taip gali nutikti ir vyresniam kūdikiui, kuris pirmą kartą paragavo karvės pieno. Kad kūdikis alergiškas, paprastai rodo ir kiti požymiai. Jis ne tik skysčiau nei paprastai tuštinasi, bet jam pučia pilvuką, gali jį skaudėti, nepriauga svorio arba išvis atsisako valgyti ir būna neramus. Jeigu kūdikis gerai priauga svorio, galima nesibaiminti ir toliau jį stebėti. Bet jeigu svoris auga prastai, būtina ieškoti priežasties.


Dažniausios viduriavimo priežastys


Viduriavimą gali sukelti kai kurie maisto produktai (per daug vaisių ar jų sulčių bei daržovių), naujo maisto netoleravimas. Kūdikiai, maitinami pieno mišiniais, gali viduriuoti, jei bus permaitinami jais ir jei, nesilaikant gamintojo instrukcijos, pagaminami per tiršti mišiniai. Dažna viduriavimo priežastis – dėl bakterijų ir virusų (pvz.,rotaviruso), kurie sukelia infekcinės kilmės viduriavimus bei dėl žarnyno parazitų (kirmėlės, pirmuonys). Mažyliai gali viduriuoti, jei serga kvėpavimo takų infekcijomis (plaučių uždegimu), karščiuodami, vartodami antibiotikus.


Jei pakinta išmatų spalva ir kvapas


Sveiko krūtimi maitinamo kūdikio išmatos skleidžia šiek tiek rūgštoką kvapą, kuris nėra nemalonus. Jeigu kūdikis užsikrėtė kokiu nors žarnyno virusu, išmatos smarkiai dvokia ir pasikeičia jų spalva. Na, o jeigu viduriuoja dėl alergijos, išmatos gali būti įprastos spalvos ir kvapo. Kokie požymiai rodo, kad reikia skubėti pas gydytoją? Mažylį, kuris skysčiau tuštinasi, bet gerai valgo, geria, žaidžia, yra guvus, galima stebėti ne vieną dieną. Tačiau jeigu būklė pablogėja, jis yra tampa apatiškas, niekuo nesidomi arba raitosi iš skausmo, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Vaikai labai greitai netenka skysčių, o kuo kūdikis mažesnis, tuo jų netenka greičiau. Net praėjus kelioms valandoms kūdikio gyvybei gali iškilti rimtas pavojus.


Kūdikiui, kuris atsisako gerti arba išvemia ir išviduriuoja atsigėręs mamos pieno ar vandens, būtina į veną lašinti skysčių. Pediatras ir gastroenerologas turėtų ištirti ir tokius mažylius, kurie valgo ir geria, tačiau blogai auga, kurių išmatose matyti kraujo ar viduriuoja ilgiau nei dvi savaites. Jeigu gydytojui kyla įtarimas, kad mažylis viduriuoja dėl alergijos, bet gerai priauga svorio ir vystosi, reikia bandyti tiesiog atsisakyti kai kurių produktų ir stebėti, į kokį maistą taip reaguoja. Kūdikių viduriavimas gali būti pavojingas. Visada kreipkitės į gydytoją, jei tik kyla įtarimas, kad tuštinasi per skystai, kad pakito išmatų kvapas ar mažylio elgesys.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis