Kaip atpažinti, kodėl verkia ir nerimauja kūdikis: interviu su gydytoja

Kaip jaučiasi mama, kuri visą nėštumą labai laukia savo kūdikio, apie jį svajoja, pagimdžiusi visą save jam atiduoda, bet negali suprasti, kodėl jis nuolatos verkia? Kaip jaučiasi kūdikis, kuris glaudžiamas mamos nesugeba nusiraminti? Dviejų artimiausių pasaulyje žmonių nesusikalbėjimas gali turėti skaudžių padarinių jiems abiem. Konsultuoja Vaikų ligoninės VšĮ VU ligoninės Santaros klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė.

Kai gimsta kūdikis, prireikia šiek tiek laiko, kol mama apsipranta su naujuoju gyvenimu. Bet ne visoms tai sekasi lengvai. Kiek laiko prireikia, kol mamos ir kūdikio gyvenimas įgauna nuolatinį ritmą?


Sunku atsakyti konkrečiai, per kiek laiko mama perpranta kūdikį ir pradeda suprasti, ko jis nori verkdamas. Pirmosios dienos po gimdymo būna labai sunkios ir svarbios mamos bei kūdikio santykiams užmegzti. Per pirmas dienas po truputį susiformuoja naujagimio miego ir valgymo režimas. Kai mažylis suverkia, mama jį instinktyviai deda prie krūties. Mama, kuri turi įgimtą motinos instinktą (vadinamąją mamos kompetenciją), labai greitai pradeda atskirti, kuri kūdikio verksmo intonacija ką reiškia. Mažylis kitaip verkia norėdamas valgyti, miegoti, tikėdamasis dėmesio ar būdamas pavargęs arba kai serga. Pridėjusi prie krūties naujagimį mama stebi, ar jis valgo ir pavalgęs nurimsta. Jeigu ne, vadinasi, mažiukas nori ko nors kita. Stebėdama kūdikio elgesį mama po truputį išmoksta suprasti, ko šiuo metu jis nori, žino, kas kiek laiko maždaug išalksta. Ir po truputį jie abu vienas prie kito prisiderina ir kai mažylis suverkia, mama žino, ar verkia, nes jam skauda, ar tiesiog iš nuobodulio. Tik įsivaizduokite: mama stovi prie kriauklės ir plauna indus. Kūdikis verkia. Mama pagalvoja: „Tuoj tuoj ateisiu pas tave, tik baigsiu plauti indus.“ Bet jeigu kūdikis suverkia kita intonacija, ji viską metusi iškart bėga, nes žino, kad jam šią akimirką jos reikia. Po truputį stebėdama savo kūdikį ji iš verksmo sugeba suprasti jo nuotaikas ir norus.


Jei skiriasi kūdikio verksmo intonacijos, gal lengviau jas atskirti mamai, turinčiai puikią muzikinę klausą?


Ne. Manau, klausa čia niekuo dėta. Paprasčiausiai mama arba turi įgimtą instinktą suprasti savo kūdikį, arba ne. Kartais kūdikis gimsta dirglus arba turintis kokių nors bėdų dėl sunkaus gimdymo ar nėštumo komplikacijų ir tuomet taip pat mamai be galo sunku jį suprasti. Į mus kreipiasi jaunos moterys, kurios sako, kad nesugeba suprasti, ko nori kūdikis. Dirglus naujagimis nesugeba nusiraminti pats, jeigu jam blogai, o mama, kadangi nesupranta, kodėl visą dieną rėkia, vis deda ir deda prie krūties kas 15–20 min. Atrodo, tik pavalgo ir vėl rėkia. Kai kūdikis yra permaitinamas, be dirglumo, atsiranda dar ir virškinimo sutrikimų, nes dažnai dedamas prie krūties gauna per daug pieno. Dirglus, per dažnai prie krūties glaudžiamas kūdikis ima pykti, kad mama jo nesupranta, ir dar sunkiau jam nusiraminti arba užmigti. Per dažnas maitinimas gali tapti rimtu rūpesčiu, nes pirmaisiais gyvenimo metais gavęs per daug maisto ir išmokęs valgyti visada, net kai to ir nenori, vaikutis gali turėti nutukimo bėdų visą gyvenimą. Tad mokėjimas suprasti, ko nori kūdikis, yra be galo svarbus mažylio sveikatai, gerai mamos savijautai ir vėlesniems mamos bei vaiko santykiams.


Kaip manote, ar civilizacijai žengiant į priekį nenyksta po truputį mamos instinktas?


Manau, kad ne. Tiesiog ne kiekvienai moteriai duotas gebėjimas suvokti savo vaiką, žinoti, kaip kurti su juo santykius, bet tai tikrai nereiškia, kad ji bloga mama. Jau minėjau, nesusikalbėti galima ir dėl to, kad kūdikis gimsta dirglus, nes tada mamai suprasti, ką daro ne taip, yra kur kas sunkiau, nei auginant ramuolį. Kai mama negali suprasti savo kūdikio, o šis į viską, ką ji siūlo, reaguoja dirgliai, rėkia, nenori imti krūties, atėjus miego metui negali užmigti ir toliau rėkia, labai stipriai išderinami mamos ir kūdikio santykiai. Būtinai reikia kreiptis pagalbos į raidos specialistus, jeigu matote, kad nesugebate suprasti savo kūdikio, nes kuo toliau, tuo sunkiau bus suvokti, kodėl jis verkia.


Ko, be maisto, dar gali norėti naujagimis?


Žiūrėti į mamos veidą, būti kalbinamas, bendrauti, miegoti. Gali verkti iš nuovargio. Labai dažnai bėdų kyla susilaukus neišnešiotuko, nes jie be galo greitai pavargsta. Pavargę pradeda rėkti, kartais taip smarkiai, kad net kūno spalva pasikeičia. O kai mama, užuot bandžiusi nuraminti, sutrikusi kalbina, nes mano, kad nori dėmesio, mažiukas pavargsta dar labiau ir rėkia nesustodamas. Išnešiotas naujagimis, turintis gerą savireguliacijos sistemą, sugeba pats nusiraminti ir užmigti net tada, kai mama jį kalbina, neišnešiotas arba dirglus kūdikis rėkia ir negali užmigti. Turintys problemų kūdikiai labai sunkiai suformuoja savo dienos ritmą ir reikia labai tiksliai žinoti, ką jiems siūlyti: miegoti, valgyti ar žaisti, kad nerėktų visą dieną. Jeigu mama neatspėja dirglaus ar neišnešioto kūdikio norų, jis visiškai negali suformuoti savo dienos režimo. 


Kai kūdikis be pertraukos klykia, dažniausiai mama, bandydama jį nuraminti, supa ant rankų, linguoja lovytę, stumdo vežimėlį. Pavargusios judesiai tampa vis staigesni ir kūdikis dar labiau nerimsta. Esu mačiusi mamą, kuri iš nevilties taip purtė vežimėlį, kad kūdikis, atrodė, tuoj iškris iš vežimėlio. Sakė, kartais jį pavyksta taip užmigdyti. 


Tai kaip užmigdyti, nuraminti kūdikį, kuris negali to padaryti pats?


Reikia stebėti kūdikį, nes visiems vieno „recepto“ nėra. Daug kas priklauso nuo jutiminės sistemos – vieną pakanka švelniai pasupti, kitam – paglostyti galvytę, trečiam reikia visiškos ramybės. Kiekvienas kūdikis parodo, kas patinka, ko jam reikia, bet būtina sugebėti suprasti, ką jis nori pasakyti verkdamas. Todėl kartu su mamomis, kurios į mus kreipiasi, ir bandome pažinti kūdikio norus. Tarkim, jeigu mama bando užmigdyti savo kūdikį, o jis verkia, gal vertėtų pabandyti užimti jį kuo nors kitu: pakalbinti, padainuoti, pažaisti ir pan. 


Jeigu mama kreipiasi į jus pagalbos, jūs iškart matote, ką reiškia kūdikio verksmas?


Ne. Kūdikiai verkia skirtingai. Mes mokomės kartu su mama, stebime, kaip ji bendrauja, ir bandome po truputį modeliuoti jos elgesį. Tai nėra lengva, bet įmanoma. Galbūt tuo metu, kai ji migdo kūdikį, jam reikia duoti valgyti, o tuo metu, kai deda prie krūties, gal reikia ne maitinti, o tiesiog priglausti, kad girdėdamas, kaip ramiai kvėpuoja mama, nurimtų. Kūdikiai jau gimsta turėdami savo temperamentą, asmenines savybes, todėl kiekvienas elgiasi kitaip. Ne visada mamai būna lengviau ir auginant antrą vaikutį. Gerai, jeigu jis panašaus būdo, o jeigu ne, vėl reikia iš naujo mokytis bendrauti. 


Mama, kuri nesupranta savo kūdikio, labai pavargsta. Galbūt jai būtų lengviau, jeigu turėtų pagalbą namuose?


Auginant dirglų ar kitokių bėdų turintį kūdikį, pagalba būtina. Jeigu jis painioja dieną su naktimi, mama neišsimiega ir tikrai skaudžiai tai gali atsiliepti jos ir kūdikio, jos ir vyro santykiams. Kai pradedame mamos ir kūdikio santykių terapiją, pirmiausiai paprašome, kad ji išsimiegotų. Nemiegojimas be galo vargina ir sunku ramiai svarstyti, kodėl vėl klykia kūdikis. Negali mama viena užsikrauti šios naštos, jai turi padėti vyras, galbūt močiutė. Noriu pabrėžti, kad jeigu kyla bėdų dėl kūdikio verksmo, dėl negebėjimo užmigdyti, būtina tuoj pat kreiptis pagalbos. Negalima kentėti metus, kaip kai kurios moterys daro, ir ateiti tokios būklės, kai pati mama jau vos kojas pavelka. Kai per vėlai mama kreipiasi pagalbos, kūdikis paprastai jau turi valgymo, miego ir elgesio bėdų. Čia tarsi užburtas ratas, iš kurio neįmanoma išeiti. 


Kada kreiptis pagalbos? Kiek laiko pačiai mamai galima pabandyti susitvarkyti?


Negaliu atsakyti konkrečiai. Pagalbos reikia kreiptis tada, kai mamai yra negerai. Manau, svarbiausia – jos savijauta. Reikia šiek tiek laiko jai ir kūdikiui vienam prie kito priprasti ir prisiderinti, tačiau paprastai mėnesio pakanka. Jeigu mama jaučia, kad nesupranta savo kūdikio, kad nebežino, ką jam dar pasiūlyti, turėtų kreiptis pagalbos į raidos specialistus tuoj pat, nes bėda labai greitai didėja ir kai prisideda dar elgesio rūpesčiai, sunkiau ją įveikti. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis