Vaikas masturbuojasi: kaip tinkamai sureaguoti tėvams

Pastebėjusi, kad sūnus save liečia ir jaučia malonumą, mama sutriko: kaip tinkamai reaguoti į tokius vaiko veiksmus? Psichologės komentaras.

Mamos klausimas:


„Laba diena, mano sūnui 1.9 metų. Prieš kurį laiką pastebėjau, kad sūnus prieš užmigdamas sau tarp kojų įsikiša meškiuką ir bando į jį trintis. Pagal veido išraišką matyti, jog jam malonu. Pradėjau vakarais jį migdyti be meškiuko, manydama, kad tai praeis, tačiau dabar save liečia rankomis. Nežinau, ką daryti. Skaičiau, jog dėl to negalima šaukti ant vaiko, aš to ir nedarau, bet nežinau kaip elgtis, kaip panaikinti šį įprotį?“


Atsako psichologė Jolita Stipinienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija


Laba diena,


Dėkoju už atvirą pasidalijimą savo mintimis ir jausmais. Suprantu, kad nerimaujate dėl savo sūnaus elgesio ir galvojate, ar tai yra normalu, ar ne, kaip reikėtų reaguoti ir ką daryti.


Pradėsiu nuo visiems žinomos tiesos: kai liečiamos tam tikros kūno dalys, tiek vaikas, tiek suaugęs žmogus jaučia malonumą. Vaikai, tiesa, ypač jautrūs bet kokiam prisilietimui prie odos. Vėliau jie netrunka pastebėti ir tai, kad malonumą galima jausti ir kitais būdais: per skonį, prisiliečiant, girdint, žiūrint arba užuodžiant.


Tyrimai rodo, kad žmogus jau nuo kūdikystės yra seksualus, o gal ir dar anksčiau: mamos pilve augdamas berniukas jau gali patirti erekciją. Kiek vėliau, jau gimęs, vaikas malonumą patiria per burną: žįsdamas mamos krūtį, čiulpdamas savo nykštį, čiulptuką. Ilgainiui vaikai pradeda aktyviai domėtis savo kūnu, jį liečia, kiša savo kojytę į burną. Tokiu būdu vaikas patiria ne tik malonumą, bet ir tyrinėja jį supantį pasaulį. Kai stebime vaiką, tokiu būdu susipažįstantį su savimi, mes tai priimame kaip natūralų savęs pažinimą. Neramu suaugusiems pasidaro tada, kai vaikas pradeda tyrinėti savo intymias kūno dalis. Šis vaiko domėjimasis savimi dažnai kelia tėvams nerimą: jiems norisi tai uždrausti, neleisti, už tai bausti. Kitaip tariant, tėvams nejauku, o vaikas savo lytinius organus, kaip ir visa kita prieš tai, tyrinėja jokių blogų kėslų neturėdamas.


Grįžtant prie konkrečiai jūsų situacijos, panašu, kad jūsų sūnus kaip tik dabar ir atrado jautrias savo kūnas vietas, kurias dirgindamas gali jausti malonumą, ir šiuo atradimu naudojasi. Tai vadinama ankstyvąja masturbacija. Berniukams lygiagrečiai to gali būti stebima varpos erekcija, mergaitėms - vaginos tepimas. Momentų, kai su savo kūnu susipažįsta vaikai, nereikia prilyginti suaugusiųjų lytiniams santykiams, nors tokia asociacija natūraliai gali kilti. Kai mamos tai įsisąmonina, joms tampa lengviau išbūti šį ne itin jaukų laikotarpį. Tiesa, šioje vietoje, kaip ir dažnu kitu atveju, kai norime, kad vaikas „primirštų" tai, ką dabar daro, tinka jo dėmesio nukreipimas, kitos veiklos pasiūlymas. Svarbu tai daryti natūraliai, nesureikšminant ir jokiu būdu negąsdinant, negrasinant, nemoralizuojant.


Sunerimti reiktų tik tuo atveju, jei vaikas pradėtų save stimuliuoti itin dažnai ir negalėtų sustoti to daręs. Taip pat tuo atveju, jei jis stimuliuotų save viešai. Dažniausiai perdėta stimuliacija užsiima emociškai pažeisti vaikai, neprižiūrimi ar turintys raidos sutrikimų, taip pat jautruoliai. Jei masturbacija taptų įkyri ir dažna, svarbiausia būtų ne drausti vaikui save liesti, o pabandyti suprasti, dėl kokių priežasčių vaikui kyla nerimas ir kodėl jis malšinamas būtent tokiu būdu.

Taigi, apibendrinant, norisi pasakyti, jog tikiu jūsų galia padėti savo sūneliui sėkmingai pereiti šį raidos etapą, jei, kaip ir minėjote savo laiške, toliau jo nebarsite ir nekomentuosite jo elgesio. Taip pat stenkitės kuo daugiau skirti sūnui pozityvaus dėmesio: skaitykite knygutes, užsiimkite bendra veikla. Kasdienybėje žaiskite judrius, fizinius žaidimus. Nuoširdžiai linkiu kantrybės išlaukiant, kol šis vaiko susidomėjimo savimi etapas praeis.


Sėkmės!


Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis