Vaiko raumenų tonusas: ką svarbu žinoti

Pirmais kūdikio gyvenimo mėnesiais neretai išgirstame sakant, vaiko yra per didelis arba per mažas raumenų tonusas. Ką pravartu žinoti apie tai?

Raumenų tonusas – tai raumenų įtempimas. Raumenų tonusą turi kiekvienas ką tik gimęs žmogus, tačiau jis skiriasi pagal amžių, bendrą organizmo būklę, ligas. Raumenų tonuso reikia, kad žmogus sugebėtų išsilaikyti tam tikra padėtimi, pavyzdžiui, sugebėtų sėdėti tiesia nugara, pakelta galva, pakelti ranką, atsitūpti, atsistoti. Atliekant šiuos judesius vieni raumenys įsitempia ir pailgėja, kiti susitraukia ir sutrumpėja. Tik dėl to galime atlikti tikslius judesius.


Kodėl sutrinka?


Tai, ar raumenys įsitempę, ar ne, lemia galvos smegenys, kurios nuolatos siunčia signalus raumenims. Smegenis ir raumenis jungia nervai, dėl kurių smegenų siųsti signalai pasiekia raumenis ir žmogus gali judėti. Kai „suserga“ bet kuri šios sudėtingos grandies dalis (smegenys, nervai ar raumenys), sutrinka ir raumenų tonusas. Jis gali būti pernelyg didelis ar pernelyg žemas, nesimetriškas ir kintantis. Tai priklauso nuo ligos. Vadinasi, raumenų įtampa rodo, kad sutriko smegenų, nervų ar raumenų veikla. Tik sveikos smegenys, sveiki raumenys ir nervai sugeba palaikyti reikiamą raumenų įtempimą, užtikrinti gerą raidą, tobulus judesius ir gražią laikyseną. Yra labai daug nervų sistemos ligų, dėl kurių pakinta raumenų tonusas, o dažniausiai kartu sutrinka vaikučio motorinė raida ir pasikeičia judesiai. Dauguma šių ligų atsiranda pirmais gyvenimo metais. Kuo liga sunkesnė, tuo anksčiau išryškėja raumenų tonuso ir judesių bėdos, kartais jos matomos nuo pat gimimo.


Kaip pažinti?


Įprastu raumenų tonusą vadiname tokį, kai kūdikio raida yra gera, jis laiku vartosi, sėdasi, ima daiktus į rankas ir t. t. Sutrikęs raumenų tonusas ir atsilikusi raida visados būna kartu. Tėvai į gydytoją kreipiasi ne dėl to, kad įtaria, jog mažylio raumenys per daug ar per mažai įsitempę, o todėl, kad, palyginti su bendraamžiais, daug lėčiau vystosi. Tėvai ir yra geriausi raidos vertintojai, nes visą parą stebi, ką moka kūdikis, kaip auga, kaip miega. O gydytojas mažąjį pacientą dažnai apžiūri per labai trumpą laiką, todėl visada klausinėja tėvų, kaip vystosi vaikas. Raumenų tonusą gydytojai nustato tikrindami, kaip priešinasi rankytė ir kojytė, kai ją sulenkia ir ištiesia. Jeigu buvote pas neurologą, turbūt tai pastebėjote. Raumenų įtampa atspindi ir kūdikio padėtis bei judesiai. Tačiau tai geriausiai nustatyti gali gydytojas vaikų neurologas.


Ką daryti?


Sunkiausia liga, kurią išduoda padidėjęs raumenų tonusas, yra cerebrinis paralyžius. Jis pasitaiko maždaug vienam iš 500 kūdikių. Lietuvoje kasmet ši liga nustatoma apie 60 vaikų. Tačiau kūdikio raumenų tonuso sutrikimai, kai jis per žemas, per aukštas, nesimetriškas ar kintantis, yra gerokai dažnesni nei cerebrinis paralyžius. Vadinasi, didžioji šių sutrikimų dalis arba praeina savaime, arba pagerėja po mankštos ir masažo kursų. Kartais pirmais kūdikio gyvenimo mėnesiais net ir labai patyręs specialistas matydamas, kad raumenų tonusas sutrikęs, negali tiksliai pasakyti, kokia bus tolesnė vaiko raida. Todėl kad užkirstų kelią ligai, neurologai skiria masažo ir gydomosios mankštos kursus. Tai efektyviausias būdas pataisyti raumenų tonusą ir pagerinti kūdikio raidą. Ar buvo lengvas ir laikinas raumenų įtempimo sutrikimas, ar vis dėlto rimtesnė priežastis, dažnai paaiškėja vaikui artėjant metų link, o kartais anksčiau – įžengus į antrą pirmųjų metų pusmetį.


Vaistų, didinančių raumenų tonusą, nėra, o mažinančių yra įvairių. Tačiau kiekvienam vaikui vaistų gali skirti tik gydytojas neurologas. Be mankštos, padėti atsipalaiduoti raumenims gali ir vanduo. Kartais pagelbsti paprastas vitaminas D, nes prasidėjus rachitui sumažėja raumenų tonusas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis