Patarimai, kaip pagerinti kūdikių miegą

Pirmomis savaitėmis po gimdymo mama kartais būna tarsi nesvarumo būklės. Bemiegės naktys neretai trunka metus ir ilgiau. Kaip pagerinti mažylio miegą ir palengvinti mamos gyvenimą?

Kur migdyti?


Kur migdyti kūdikį, šeima apsisprendžia pati. Yra mamų, kurios prabunda kūdikiui krustelėjus ir neišsimiega, todėl migdo lovelėje. Kartais kūdikis ramiai miega tik kartu su tėveliais vienoje lovoje. Tai – šeimos sprendimas. Jeigu kūdikis miega šalia, jis jaučia mamos kvapą, ramų jos kvėpavimą, todėl ir jam ramiau. Be to, niekada nesušąla, prigludusiam prie mamos šilta. Ir krūtis visada šalia, tad kai tik praalksta, pavalgo. Patogu ir mamai: nereikia keltis iš lovos žindyti, ji tai padaro snausdama. Jei mama nėra asociali, vartojanti svaigalus, jei negiliai miega ir miegodama nesiblaško, daugelis medikų nieko blogo neįžvelgia, kad vaikelis guli prie šono.


Kitos šeimos renkasi būdą migdyti kūdikį jo lovelėje, su nuleistu kraštu pastatant šalia savo lovos. Tada mamai nesunku atsikelti naktį ir jį pamaitinti, pervystyti. Pažiūrėti, kaip jaučiasi kūdikis, gali atsikelti tėtis, kad mama galėtų pamiegoti.

 

Ar supti?


Kartais tenka išgirsti, kad kūdikis pripras būti supamas, išleps ir „nenulips" nuo rankų. Tačiau vaiko raidos specialistai sako, kad supant vaikas ne tik jaučia mamos ar tėčio rankų šilumą, artumą, fizinį kontaktą, bet ir stiprinamas jo vestibulinis aparatas. Vėliau jis geriau ištveria važiavimą mašina, skrydžius lėktuvu, jo nepykina. Antra vertus, supimas raminamai veikia ne tik kūdikį, bet ir mamą. Ar supti nešiojant ant rankų, ar vežimėlyje, pasirenka mama ir tėtis. Beje, tėčiui kartais greičiau pasiseka užmigdyti, nes kūdikis, nors ir mažas, jaučia, kad su tėčiu nelabai pasiginčysi, todėl būna ramesnis. Prie supimo iš tiesų priprantama, bet kai vaikelis paauga, šį įprotį galima pakeisti kitu ritualu, pavyzdžiui, pasaka, kaskart supant vis trumpiau.

 

Ritualai prieš miegą


Net jei mama dainuoja dar pilvelyje gyvenančiam vaikui, jis girdi jos balsą, prie jo pripranta. Tad bendrauti ir dainuoti patartina nuo pirmų kūdikio gyvenimo dienų, ypač vakare, kai vaikas neramus. Tai lopšinės metas. Niūniuodama, dainuodama mama pripratina vaiką prie migdymo ritualo, kuris jį veikia raminamai, todėl greičiau užmiega. Lopšinės, pasakėlės, bučinukai taps intymiomis, tėvus ir vaiką suartinančiomis akimirkomis, maloniu bendravimo būdu.

 

Palikti degančią šviesą ar ne?


Pirmų mėnesių kūdikiui ir net vyresniam tai visai nesvarbu, nes gali užmigti ir tamsiame, ir šviesiame kambaryje. Šviesa svarbesnė tėvams, nes nejungdami stipriai šviečiančios lempos mažiau išsibudina patys. Mažyliui silpnos šviesos gali prireikti antrais ar trečiais gyvenimo metais, jei yra jautrus ir po vakarinės pasakos nenori pasilikti vienas, bijo.

 

Neramus miegas


Pirmais mėnesiais kūdikis maitinamas dažniau – du, tris kartus ar dažniau per naktį. Jei jis sveikas, nevargina diegliai, pavalgęs paprastai vėl užmiega. Kai kurios mamos džiaugiasi, kad kūdikis išmiega visą naktį, neprašo valgyti, bet naktinis žindymas turi didelį pliusą – skatina pieno gamybą.

 

Antrą pusmetį ir artėjant pirmajam gimtadieniui kai kurie kūdikiai kūdikis naktį jau neprabunda, tačiau kai kurie ir toliau prabunda po kelis kartus per naktį. Kartais mamos pačios pastebi, kad tai yra ne valgymo, o bendravimo poreikis.


Pasitaiko, tėvai guodžiasi, kad naktimis kūdikis nuolat verkia, tuomet reikėtų išsiaiškinti priežastį – ar vaikas alkanas, ar nori saugumo ir dėmesio. Reikėtų pasidomėti, ar vaikui ne per karšta, ne per šalta. Dažniausiai mūsų kambariuose būna per šilta ir per sausa, ypač žiemomis. Be to, labai svarbu, ką kūdikis veikė vakare – ar buvo su tėvais lauke, ar žiūrėjo televizorių. Kai šis įjungtas, tai dirgina jautrią nervų sistemą. Jei vaikui nieko neskauda, nevargina diegliai, yra sveikas, o miegui aplinka tinka, bet vis tiek nesiliauja ilgai verkęs, sunku numaldyti, reikėtų pasitarti su gydytoju. Sveikas kūdikis, susapnavęs ką nors nemalonaus, ilgai neverkia.

 

Vaiko amžius ir miego trukmė:


Naujagimis: 16-20 val.

Kūdikis: 14-15 val.

1-3 m. mažylis: 12 val.

3-6 m. vaikas: 11-12 val.


P.S. Miego poreikis yra nevienodas, todėl vaikas gali miegoti šiek tiek daugiau ar mažiau.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis