Kaip parinkti vaikui lavinamąjį žaislą pagal amžių: gydytojos patarimai

„Auginu trimetę mergaitę ir, prisipažinsiu, negaliu atsispirti aistrai jai nupirkti lėlę. Mano draugė sako skaičiusi, kad daug lėlių vaikui nelabai gerai. Ar tai tiesa?" - iš mamos laiško.

Į mamos klausimą atsako Vaikų ligoninės VšĮ VU ligoninės Santaros klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė.


Jūsų draugė teisi. Lėlė mergaitei yra tarsi kūdikis. Nešiodama lėlę mokosi motinystės įgūdžių. Daug jų mergaitė neturėtų turėti, nes gali nesugebėti formuoti prieraišumo jausmo. Pakaktų vienos arba kelių, galbūt todėl dažnai mergaitės ypač rūpinasi kuria nors viena lėle, kuri atlieka jos kūdikio vaidmenį. Kai lėlių daug, vaikas sutrinka, vieną meta, kitą ima. Daug - keliolika ar keliasdešimt gali iškreipti mergaitės požiūrį į motinystę. Vėliau, kai ji paaugs ir lėlė bus ne tik kūdikis, bet ir draugė, gali jų turėti daugiau ir žaisti su jomis vaidybinius žaidimus. Tokį norą pastebėsite, nes mergaitė norės susodinti lėles, su jomis kalbėsis, vaidins, kad eina į kavinę, parduotuvę. Tada žaidimas su keliomis lėlėmis turės prasmę.


Išgirdusi šį klausimą, prisiminiau savo vaikystę. Aš pati turėjau labai daug lėlių, gal 50-imt ar net daugiau. Visos buvo atvežtos iš Vokietijos, labai gražios. Bet man jos nerūpėjo. Rūpėjo viena, Birutė, kurią man padovanojo tėtis. Su ja vienintele ir žaidžiau. Birutė buvo trapi (mano vaikystės laikais lėlės duždavo, nusitrindavo jų nosys), lininiais plaukais ir tautiniais drabužiais. Kartą lūžo jos koja. Aš be galo išgyvenau, ilgai verkiau. Mama buvo gydytoja ir pasiėmė mane su Birute į traumatologijos skyrių. Važiavome gipsuoti jai kojos. Bet gydytojas traumatologas kategoriškai atsisakė gydyti Birutę. Davė gipso ir pasakė, kad pati susigipsuočiau tą koją. Man buvo vos penkeri ir, savaime aišku, nemokėjau to gerai atlikti. Rezultatas - penkiolika centimetrų ilgesnė viena koja. Bet man tai nerūpėjo, svarbiausia, kad mano Birutės koja buvo sveika. Dabar dirbu su sveikais ir likimo nuskriaustais vaikučiais. Kartais galvoju, kad mano lėlė galėjo turėti įtaką, kai rinkausi profesiją.


Žaislai moko vaiką naudotis daiktais, kurie bus reikalingi jam paaugus. Jie padeda fantazuoti, kurti, tai pirmas gyvenimo pažinimo etapas. Nė vienas be jų neužaugome. Kokius parinkti, kad vaikas galėtų kuo geriau vystytis ir tobulėti?


Kas yra kas


Kūdikis nuo pirmųjų gyvenimo dienų pradeda pažinti aplinką. Jam reikalingi žaislai, kurie ugdo vadinamąsias sensorines galimybes: lietimą, klausą, regą, uoslę, kitus jutimus. Pirmieji žaisliukai turėtų būti spalvoti, skleidžiantys garsą, įvairių faktūrų: minkšti, kieti, šiurkštūs, švelnūs ir t. t. Iki pirmojo gimtadienio (dažniausiai) reikalingi tokie žaislai, kuriais žaisdamas kūdikis gautų atsakymą į klausimą: „Kas tai?" Kūdikis mokosi suprasti, kas tai yra barškutis, kamuoliukas ar kitas žaisliukas, kurį gauna į rankytes. Jis krato, čiupinėja, ragauja. Tokią pat funkciją kaip žaislas atlieka ir jūsų veidas. Veido mimika keičiasi, o kūdikis jį liesdamas ieško to paties atsakymo: „Kas tai?" Netaupykite pinigų žaislams ir ypač atidžiai rinkite juos kūdikiui. Pirkdami turime būti įsitikinę, kad žaislas, tarkim, nudažytas saugiais dažais, nes kiekvieną daiktą šiuo laikotarpiu mažylis dės į burną. Abejotinos kokybės žaislas kūdikį gali apnuodyti, tad geriau jų turėti mažiau, bet kokybiškų. Atkreipkite dėmesį į tai, kad visi kokybiški žaislai yra ryškių spalvų, tokie labiau skatina kūdikį ką nors su jais veikti.


Nesėdinčio žaislai


Maždaug iki 3 mėn. kūdikiui karuselę arba kitokį kabinamą žaisliuką pakabinkite 20-30 cm nuo akių lovytės kojūgalio link. Iš tokio atstumo patogu žiūrėti, kaip sukasi karuselė ir keičiasi jos spalvos.


Kai pastebėsite, kad siekia žaislo rankyte, pakabinkite jį tokiu atstumu, kad pasiektų. Taip kūdikis supras, kas tai yra griebti, kaip pasukti rankutes, sudėti pirštelius, kad pavyktų paimti žaisliuką. Kūdikis siekdamas žaisliuko kartu lavina ir akies bei rankos koordinaciją, lietimo įgūdžius. Jeigu žaislas skamba, vystosi ir vaikučio klausymosi įgūdžiai. Jeigu mažas vaikas niekad gyvenime nebus lietęs apskritų daiktų, nuėjęs į mokyklą negalės suvokti, kas tai yra skritulys.

Kai kūdikis pradeda čiupinėti, bet dar nesėdi, viena puikiausių veiklų - gulėti ant kilimėlio ir gaudyti virš galvos kabančius spalvotus žaisliukus. Tai išties vertinga patirtis, nes paprastai kiekvienas žaisliukas būna skirtingos faktūros, vienas čeža, kitas barška. Toks kilimėlis lavina visus pojūčius. Šiame amžiuje tinka visi žaislai, kurie barška, čeža ir juos galima įsidėti į burnytę.


Nuo trijų mėnesių prasminga ir ant lovytės šonų pakabinti žaisliukų, juos kūdikis norės pasiekti, nes didesnis regos laukas. Kai pastebėsite, kad kūdikis bando verstis, ant lovyčių šonų pakabinti žaisliukai skatins jį verstis, lavins fizinę raidą.


Sėdinčiam vaikui


Maždaug 6-8 mėn. kūdikiai sėdi. Žaisdami vis dar ieško atsakymo į klausimą: „Kas tai?" Tinka tie patys žaisliukai kaip ir anksčiau, tik su jais mažiukas žais sėdėdamas, vadinasi, bus kita kūno padėtis. Šiame amžiuje tinka ir tokie žaisliukai, su kuriais kūdikis galės kalti, juos kratyti, stumti, volioti.


Labai svarbus žaislas yra sūpynės. Kai mažiukas supasi, keičiasi jo galvos padėtis, taip aktyvinama vestibiulinė sistema, jis mokosi koordinacijos. Tai labai svarbu kūdikio motorikai.


Jeigu nedirbate ir pati auginate kūdikį, nešiokite jį, supkite ant rankų, tada ir sūpynės nebus tokios svarbios. Tačiau jei mažylis lieka su aukle, kuri jo nenešioja ir jis gauna mažai stimulų, sūpynės jam gali padėti geriau vystytis.


Ropliukui


Šiam reikalingi žaislai, kurie skatintų ropoti. Labai gerai, jei jie su muzikėle, kuri taip pat traukia kūdikį pasidomėti, kas ten. Tinka judantys žaislai, paskui kuriuos noriai ropos.


Tokio amžiaus vaiko žaislai turi būti nedūžtantys, nes kūdikiui patinka juos mėtyti ir žiūrėti, kur nukrito. Nuo 9 mėn. amžiaus jau galima bandyti žaisti žaidimus, kurie reikštų: aš padarau ir gaunu atsaką. Tai vadinasi priežasties ir pasekmės žaidimais. Kai kurie kūdikiai jau nuo šio amžiaus juos sugeba žaisti, kiti - šiek tiek vėliau, apie pirmąjį gimtadienį.


Paslėpkite žaisliuką ir jį ištraukite. Jeigu paslėpsite kaladėlę po skarele, iš pradžių kūdikis jos neieškos, nes manys, kad dingo. Jei bando atitraukti skarelę, vadinasi, pradeda suprasti, kad ji nedingo, o kūdikiui jau nepakanka atsakymo į klausimą: „Kas tai?" Jam reikia žinoti: „Kodėl?" Jis noriai dės kaladėles į dėžutę ir trauks iš jos, statys piramidę.


Vaikščiojančiam


Atsistoję ir pradėjęs vaikščioti kūdikis nori ištyrinėti viską, kas yra aplinkui. Tokio amžiaus kūdikiui tinka žaisliukai, kuriuos galima paspausti ir iššoka šuniukas, kačiukas, karvytė. Galite nupirkti žaisliuką, kurį spaudant gros muzikėlės, kaladėlės, kurias dėliodamas turės aukštesnį daiktą, žaisliukus, kurie, patraukti už virvutės, nuvažiuoja. Vaikai tokiais žaisliukais itin domisi, bando išgauti garsą. Jiems labai įdomi patirtis, kad ką nors padarius kas nors įvyksta.

Pradėjusiam tvirčiau eiti galite nupirkti žaisliuką, kurį galės tempti paskui save, tiks stumdomi žaisliukai su ratukais. Juos stumdamas supras, kad jie rieda. Tokie žaislai atveria kelią į kitą etapą - konstrukcinį, t. y. kai sudėjęs kaladėles vaikas pradės statyti namą, garažą.


Per anksti duoti neverta


Neverta pirkti žaislų, kurie papuola po ranka. Stebėkite, ką vaikas daro ir pirkite juos pagal poreikį. Pats vaikas parodo, kas jam įdomu ir kuo nori užsiimti. Kai pastebėsite, kad jam patinka spaudyti, duokite tokį žaisliuką. Jei nežino, kaip su juo elgtis, parodykite, skatinkite juo žaisti. Tačiau vaikas veiklą turi pasirinkti pats ir būtina paisyti šio jo noro.


Jeigu per anksti nupirksite vaikui spaudomą žaisliuką, jis tiesiog juo nežais. Kaip nežaidžia su pliušiniais meškučiais tol, kol ateina konstrukcinių žaidimų metas ir kartu su meškučiu gali atsisėdęs „išgerti" arbatos. Tai nutinka maždaug apie 2- 2,5 m. Praktiškai iki 2 m. amžiaus vaikas nežino, ką veikti su pliušinuku.


Vieną pliušinį žaisliuką gali turėti ir kūdikis. Naujagimiui juo galite paliesti skruostą, rankutę, kad jaustų jo minkštą prisilietimą. Tačiau jam jis neįdomus, nes nesikeičia jo veido išraiška, jis nejuda. Mažylis „paragaus" jo ir numes į šalį.


Leisdami vaikui žaisti su pirktiniais žaislais nenuvertinkite ir namų apyvokos daiktų. Nors jie nėra ryškiaspalviai, tačiau įdomūs, nes reikalingi jums. Niekada neatimkite vaikui iš rankos samčio, jei nori juo daužyti. Leiskite jam barškinti puodo dangčiais (jei jie nedūžta), atidarinėti stalčius, dėlioti drabužius. Vaikas puikiai lavins visus reikiamus įgūdžius minkydamas su jumis tešlą. Jei kepate pyragą, įdėkite jam gabaliuką tešlos į dubenėlį ir tegul kartu minko. Kad ir koks žaislas būtų - pirktinis ar ne, svarbu, kad kartu su vaiku žaistų ir tėvai. Taip jis ne tik geriau vystosi, bet ir gauna jūsų dėmesio.


Kokio amžiaus berniukui pirkti mašinytę? Maniškiui - jau vieni, bet jis nelabai jų važinėja.


Paprastai vaikai mašinomis ima domėtis nuo 2 m. amžiaus. Kai kurie anksčiau - 17-18 mėn. Šio amžiaus jau galės jas ne tik stumdyti, bet tikslingai su jomis žaisti: įvaryti į garažą, nuvežti lėlę į kitą vietą. Kūdikiui ir mažesniam vaikui mašina tinkama tik „paragauti", pavartyti. Jeigu perkate mažam vaikui mašinytę, įsitikinkite, kad ji be smulkių detalių ir saugi, nes mažiukas pirmiausiai išbandys ją burna. Noriu priminti, kad geriau, jog kūdikis turėtų mažiau žaislų, bet jie būtų kokybiškų. Kokybiški - brengesni.


Kodėl mergaitės nurengia lėles? Žiūriu į dukrytę, prisimenu, kad ir pati jos amžiaus taip dariau.


Lėlių, kaip ir mašinų, vaikui prireikia tada, kai pradeda žaisti konstrukcinius žaidimus. Tuo metu vienas vaikas stato namą, kitas važinėja mašinytę, trečias valgydina lėles. Mergaitės lėles pradeda nurenginėti tada, kai pradeda suprasti savo pačių lytį ir joms įdomu įsitikinti, ar ir lėlė yra tos pačios lyties. Nėra nieko nuostabaus ar blogo, kad vaikas tai daro. Tai tas pats, kas berniukui ardyti mašiną.


Savo 8 mėn. sūnui labai brangią skambančią dėžutę (tokios pati norėjau vaikystėje), tačiau jis su ja nežaidžia. Kodėl? 


Negalime reikalauti, kad vaikas žaistų tik su tais žaislais, kurie mums patinka. Mažylis eina pažinti pasaulio ne šiaip sau. Jis pats renkasi daiktus, kurie jam įdomūs. Atidžiai stebėsite savo vaiką ir žinosite, kokį žaisliuką jam nupirkti.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis