Vaikas turi baimių arba sapnuoja košmarus: 5 patarimai tėvams

Ikimokyklinio amžiaus vaikai turi labai lakią vaizduotę ir yra kūrybingi. Jie vadovaujasi ne logika, o labiau emocijomis. Todėl gali jautriai miegoti, miego metu krūpčioti, o prabudę išpasakoti visą baisų sapną.

Mama, bijau!..


Vaiko baimės, mistinis mąstymas susijęs su raida ir tuo, kaip jis suvokia pasaulį. Ikimokyklinuko požiūris į pasaulį mistinis, jam dar labai trūksta žinių, kurių gaus augdamas. Šį žinių trūkumą vaikutis užpildo savo vaizduote. Jis dar tiki, kad yra Kalėdų Senelis, nykštukai, gerosios fėjos ir piktosios raganos. Visi pasakų ir filmukų personažai yra gyvi bei egzistuoja čia, tikrame pasaulyje. Ir šie du pasauliai labai susipynę. Tarp jų nėra ribos. Todėl jeigu pasakoje nykštukai gyvena po lova, vaikui savaime suprantama, kad po ja jie gali gyventi ir jo kambaryje. Toks vaikams būdingas mistinis mąstymas yra archajiškas.


Nemalonūs sapnai


Vaiko sapnai yra dažniausiai susiję su tuo, ką patiria per dieną. Viena vertus, vaikas skiria, kad tai sapnas, o ne tikrovė. Antra vertus, atmerktomis akimis gali visko prisifantazuoti. Pavyzdžiui, jei kambaryje tvyro prieblanda, mažylis gali tiek daug siaubų įsivaizduoti, kad paskui negali užmigti. Bet kartais vaikai krūpčioja naktimis visai ne dėl to, kad sapnuoja košmarus. Nakties baimes gali paskatinti per dideli tėvų reikalavimai, kurių vaikais negali įvykdyti. Tarkim, tėvai spaudžia, kad mergaitė geriausiai šoktų, o berniukas būtų pats gabiausias krepšininkas. Vaikas jaučia, kad nesugeba, nemoka, ir patiria nesėkmę. Matydamas, kad tėvai juo nepatenkinti, vaikas gali labai smarkiai sielvartauti ir bijoti, kad mama ir tėtis jo nemylės. Ši baimė, virtusi košmaru, atgimsta ir dar padidėja naktį. Tokie košmarai ypač būdingi ambicingiems vaikams, kurie visada stengiasi būti labai geri.


Per televiziją matyti siaubo filmukai ar kokie nors smurto elementai, be abejonės, veikia vaiko vaizduotę ir tikrai gali sukelti nakties košmarus. Siaubą gali paskatinti ne tik netinkamos televizijos laidos, filmai, bet ir žaidimai, kuriuose gausu smurto elementų. Vaiko baimės gali būti susijusios ir su santykiais. Tarkim, jeigu mama dėl ko nors nuolat nerimauja, mažylis jaučia jos nerimą ir taip pat jaučiasi nesaugus. Nerimas naktį didesnis ir gali kamuoti košmarai, kuriuos sustiprina dieną matyti vaizdai per televizorių ar perskaityta pasaka.


5 patarimai, jei vaikas turi baimių arba sapnuoja košmarus:


Supažindinkite vaiką su tikrove


Tarkim, jeigu vaikas bijo po lova gyvenančių trolių, galima uždegti šviesą, kartu su juo palįsti po lova ir įsitikinti, kad jų ten nėra. Jeigu mano, kad pabaisa slepiasi už užuolaidos, ją atitraukti ir parodyti, kad ten tuščia. Svarbu rodyti ir aiškinti.


Neskatinkite, kad mistinis mąstymas užsitęstų


Jeigu pastebėjote, kad vaikas pradėjo dvejoti, ar apskritai egzistuoja nykštukai ir fėjos, pasakykite tiesiai, kad tai tik pasakos. Paaiškinkite, kad tarp gyvenimo ir fantazijų yra riba. Tėvams gali atrodyti gaila, kad jų vaikas nebetiki pasakomis, tačiau kai per ilgai jomis tiki, ateityje gali būti sunku nuo jų atsiriboti. Vaizduotę galima lavinti ir kitais būdais, pavyzdžiui, piešiant, šokant, žaidžiant, vaidinant ir kt.


Neneikite vaiko fantazijų


Matydami, kad jūsų darželinukas fantazuoja, nepulkite į kitą kraštutinumą ir nedarykite klaidos sakydami, kad fantazuoja. Juo labiau nebauskite už tai. Bausti jokiu būdu negalima, nes fantazuoti yra natūralus vaiko raidos procesas. Tačiau pamažu bandykite paaiškinti, kad tai vaizduotės vaisius.


Atliepkite į vaiko baimes


Jeigu mažylis labai verkia ir bijo, galite leisti miegoti jūsų lovoje. Bet prieš tai pabandykite jį nuraminti žodžiu. Galbūt supras, kad bijoti nėra ko. Visada atliepkite į vaiko išsakomas baimes ir drauge ieškokite būdų joms įveikti. Neteisūs tie, kurie sako, kad negalima palikti įjungtos lempos vaiko kambaryje, nes „prie jos pripras“. Nereikia elgtis drastiškai, jeigu vaikas bijo tamsos. Iš pradžių galima palikti nelabai ryškią naktinę lemputę, vėliau pakaks taupios, mažos lemputės blankia šviesele.


Negąsdinkite vaikų


Niekada negąsdinkite vaikų jokiais baubais ir pan. Kai kuriems žmonėms, kuriuos močiutės vaikystėje gąsdino, kad „ateis baubas ir tave pasiims, jeigu nesuvalgysi visko“, tokie gąsdinimai taip stipriai įsirėžia į pasąmonę, kad neišnyksta visą gyvenimą. Žmogus supranta, kad baubų nėra, bet baimė nesuvalgyti visos porcijos išlieka.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis