Kai vaikui trūksta tėvų dėmesio, jis tai parodo savais būdais

Gimus antrajam vaikui, pirmasis dažnai išgyvena didelį sukrėtimą, stiprų nerimo jausmą, kadangi neretai iki tol turėtu visu artimųjų dėmesiu tenka dalintis su kitu vaiku. Natūralu, kad atsiradus kitam vaikui šeimoje, pirmojo vaiko elgesys, emocijos pakinta ir vaikas išgyvena daug intensyvių, prieštaringų jausmų. 

Mama klausia:


„Mergaitei ką tik suėjo 4 metai. Jau kurį laiką ji vis kartoja, kad turi man, mamai, dovaną, kažką paslepia už nugaros ir kai paklausiu, kokią, padovanoja. Labai šypsosi tuomet ir, matosi, džiaugiasi. Tai vyksta kaip žaidimas. Ir dar dažnai pradėjo kartoti, kad myli. Aišku, abu su vyru atsakome, būna, pabučiuojam. Ar viskas – tik dėl dėmesio? Ar kažkas daugiau? Gal čia konkurencija su sese (7 mėn.)?“


Atsako psichologė Živilė Kraujalė.


Rašote, kad jūsų dukra nuolat kartoja, kad jus myli, dovanoja jums dovanas. Kartu, rodos, nerimaujate dėl dukros elgesio ir bandote suprasti šio vaiko elgesio priežastis. Pabandykime suprasti, kas čia vyksta.


Pirmasis ir vienintelis vaikas auga išskirtinėje aplinkoje, kadangi gauna daug artimųjų dėmesio ir ypatingo laiko kartu. Tai skatina vaiką jaustis ypatingu. Gimus antrajam vaikui, pirmasis dažnai išgyvena didelį sukrėtimą, stiprų nerimo jausmą, kadangi neretai iki tol turėtu visu artimųjų dėmesiu tenka dalintis su kitu vaiku. Natūralu, kad atsiradus kitam vaikui šeimoje, pirmojo vaiko elgesys, emocijos pakinta ir vaikas išgyvena daug intensyvių, prieštaringų jausmų. Galima išskirti kelias būdingiausias vaikų reakcijas į kito vaiko atsiradimą šeimoje:


- vaikas gali stengtis būti labai geras ir paklusnus. Vyresnis vaikas imituodamas suaugusiųjų elgesį gali tapti labai globėjiškas savo seseriai, broliui. Taip pat vyresnis vaikas gali būti labai geras ir malonus savo tėveliams, artimiesiems. Pirmagimis gali įvairiausiais būdais bandyti susigrąžinti savo artimųjų dėmesį, vienas iš šių būdų gali būti ir dovanėlių dovanojimas tėveliams, taip pat ir nuolatinis kartojimas, kad myli. Gali būti, kad maloniai besielgiantis vaikas ieško artimųjų patvirtinimo, kad jis vis dar yra labai svarbus, ypatingas ir mylimas.


- vaikas gali tapti nepaklusnus, agresyvus, lengvai ir dažnai suirztantis, gali atsirasti ir kiti elgesio ir/ar emocijų sunkumai. Kito vaiko atsiradimas šeimoje vaikui kelia įvairiausių jausmų, neretai, be draugiško elgesio, yra normalu vaikui pajausti ir išreikšti pavydą, pyktį, nepasitenkinimą. Vaikas turi teisę jausti tai, ką jaučia. Džiugu, kai vaiko tėveliai, artimieji padeda įveikti sunkumus, susijusius su šeimos pasikeitimais, ir mažyliui padeda suprasti, išjausti su situacija susijusius jausmus negėdinant, nesmerkiant vaiko.


- pirmagimio vaiko elgesys gali regresuoti. Dažnai, gimus broliui ar sesei, vyresnysis vaikas tarsi regresuoja – pradeda elgtis kaip mažas vaikas, pvz., prašosi būti pamaitinamas, nors pats jau puikiausiai moka valgyti savarankiškai, pradeda šlapintis, tuštintis į kelnes ir kt. Kartais tėveliams vaiko regresavimo situacijose padeda vaikučio poreikio patenkinimas ir leidimas vaikui retsykiais pabūti mažu vaiku. Paprastai regresyvus vaiko elgesys praeina savaime.


Džiugu, kai tėveliai, suprasdami, kad naujo nario šeimoje atsiradimas yra nelengvas patyrimas vyresnėliui, siekia padėti vaikui priimti ir išgyventi šeimoje vykstančius pokyčius. 


Kokia yra galima pagalba vaikui?


Tėveliai turėtų padėti vaikui įveikti pasikeitimus ir su jais susijusias baimes. Svarbu padėti vaikui atpažinti, įvardinti, ką jis jaučia, adaptyviais būdais padėti jausmus išgyventi, kuo daugiau apie tai kalbėtis.


Rekomenduojama nekeisti vyresniojo vaiko dienotvarkės, nes įprastas dienos režimas vaikams asocijuojasi su saugumu ir leidžia pajusti gyvenimo ritmą. Stenkitės kiekvieną dieną įvairius darbus ir procedūras atlikti tuo pačiu metu ir įprasta jūsų vyresniam vaikui seka. Labai svarbu, kad vaiko gyvenime liktų stabilių, nekintamų dalykų.

Pabandykite nelyginti savo vaikų. Vyresniajam vaikui gali būti be galo skaudu girdėti, kad jo brolis ar sesutė yra linksmesnis, geresnis, nes daugiau šypsosi ir pan. Tokie palyginimai verčia vaiką jaustis nuvertintu ir sukelia priešiškumo jausmus.


Pasistenkite skirti vyresniajam vaikui kuo daugiau dėmesio. Labai svarbu, kad per dieną rastumėte bent 30 min. laiko (pagal galimybes ir daugiau), kurį galėtumėte skirti tik vyresniajam vaikui. Būdami kartu užsiimkite vaikui malonia veikla. Tikiu, kad sugalvosite būdų, kaip smagiai praleisti laiką drauge.


Pabaigoje norisi pasakyti, kad neretai dėl sumažėjusio artimųjų dėmesio nerimaujantis vaikas gali bijoti prarasti tėvų, artimųjų meilę, todėl tokiam nerimaujančiam vaikui reikia nuolatinio artimųjų patvirtinimo, kad vaikas yra svarbus, ypatingas ir mylimas, kad su juo yra gera leisti laiką drauge, apsikabinti. Skirkite vyriausiam vaikui kiek įmanoma daugiau dėmesio ir visais įmanomais būdais rodykite vaikui savo meilę! 


Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis