Kaip auga vaiko svoris: svarbiausia informacija

(1)

Vos gimęs kūdikis netenka 3–8 proc., kartais iki 10 proc. savo kūno svorio. Pavyzdžiui, gimęs 3 kg pirmomis dienomis gali sverti 2,8 kg. Tai fiziologinis svorio sumažėjimas, kurio nereikia baimintis. 

Naujagimio svoris


Gimimo svoris toks, koks buvo gimimo akimirką, „grįžta“ apie 10 gyvenimo parą. Mėnesio kūdikio svorio prieaugis skaičiuojamas nuo jo gimimo svorio. Taigi, jei naujagimis svėrė 3,3 kg tada jo svoris buvo nukritęs iki 3,15 kg, po mėnesio, kai jis svers 4,1 kg, bus priaugęs per mėnesį 800 g. 


Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikis auga labai sparčiai:


• 1–6 mėn. svoris didėja vidutiniškai 700–800 g per mėnesį;


• 6–12 mėn. – 400–500 g per mėnesį.


Jei svoris neauga


Kartais gali būti, kad maitindama tik savo pienu mama nepastebi, jog kūdikis nepriauga pakankamai svorio, bet tai turėtų pastebėti vaiko gydytojas. Būna, kad tėvai nieko nenujaučia: vaikas ilgai žinda, auga ramus, o pasvėrus poliklinikoje paaiškėja, kad svorio beveik nepriauga. Tokį kūdikio „ramumą“ galima paaiškinti: gaudamas pieno tik gyvybei palaikyti, badaujantis organizmas taupo energiją ir tampa labai ramus, vangus. Tačiau svorio priaugama per mažai ne tik todėl, kad vaikui trūksta maisto.


Per mažai svorio galima priaugti dėl įgimtos patologijos: širdies ydos, medžiagų apykaitos sutrikimų. Labai ilgai badaujančio kūdikio akys atrodo labai didelės, ausytės pasidaro tarsi peršviečiamos, pirščiukai balti su melsvu atspalviu, o kojyčių odelė sudribusi, jose matyti skersinės raukšlės. Veidas atrodo kaip senuko. Šie požymiai pastebimi, kai vaikui vystosi didelė hipotrofija (t. y. didelis svorio trūkumas). Greičiausiai besivystantis žmogaus organas yra smegenys. Smegenų ląstelės sparčiausiai dauginasi pirmais gyvenimo mėnesiais, todėl gera vaikelio mityba labai svarbi fizinei ir psichinei sveikatai.  


Vienos šeimos skirtingi vaikai


Vienos šeimos vaikai būna skirtingi – ir ūgiu, ir svoriu, ir charakteriu. Gimdamas vaikas „atsineša“ abiejų tėvų ir senelių genetiką. Net ir dvyniai gali augti ir vystytis skirtingai. Taigi, vienos šeimos seserys ir broliai nebūtinai turi vienodai priaugti svorio. Yra pastebėta, kad dažniausiai daugiau svorio per mėnesį priauga gimusieji mažesnio svorio kūdikiai. Tačiau ne visada. Ūgio ir svorio skalės, kuriomis vadovaujasi pediatrai, turi labai dideles ribas. Pavyzdžiui, nieko keista, kad sulaukęs pusės metų vienas vaikas sveria 6, o kitas – 8 kg. 


Maisto kiekio skaičiavimo rekomendacijos 


Nuo 10 gyvenimo paros iki 2 mėn. kūdikis per parą suvalgo apie 1/5 savo kūno masės, tai yra 600–900 ml per parą;


2–4 mėnesių kūdikiai – 1/6 savo kūno svorio, t. y 800 – 1000 ml per parą;


4–6 mėnesių kūdikiai – 1/7 savo kūno svorio, t. y. 900 –1000 ml per parą;


Kūdikiai nuo 6 mėn. – 1/8 savo kūno svorio, t. y. 1000 – 1100 ml per parą;


Metų pabaigoje – 1/8 –1/9 savo kūno svorio, t. y. 1000 – 1200 ml per parą 


4 –5 mėnesių kūdikio svoris paprastai padvigubėja, skaičiuojant nuo gimimo. Jeigu kūdikis gimė 3,3 kg, tokio amžiaus jis sveria apie 6-7 kg. Švenčiant pirmą gimtadienį, vaikas sveria 3–3,5 kartus daugiau, negu gimęs. 


Kiek reikia kilo kalorijų per parą?


Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad siekiant gerinti vaikų mitybą bei užtikrinti jos pilnavertiškumą, nuo 2018 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujos rekomenduojamos paros maistinių medžiagų ir energijos normos. Pagal įsigaliojusias normas rekomenduojama patiems mažiausiems iki 6 mėn. vaikams dienos maistinių medžiagų normą apskaičiuoti kūno svorį (kg) dauginant iš 91 kcal, o 7–12 mėn. vaikams svorį (kg) dauginant iš 81 kcal. Vaikams iki 3 m. rekomenduojama per parą suvartoti 1200 kcal, vaikams iki 6 m. – 1500 kcal, o vaikams iki 10 m. – 1700 kcal. Visą išsamią rekomendaciją apie apie rekomenduojamą energijos kiekį vaikams ir suaugusiems rasite ČIA.




Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis