Kodėl vaikams nuo mažų dienų svarbus režimas ir pasikartojanti dienotvarkė

Net jeigu mama nesilaiko jokio ypatingo režimo, gimus kūdikiui, jis jį pamažu nusistato pats: panašiai tiek kartų keliasi naktį, panašų laiko tarpą išbūna tarp maitinimų dieną. Atrodo, kad mažas vaikas pats turi vidinį laikroduką, kuris nusistato sau tam tikrą ritmą – dienotvarkę.

Dienotvarkė pirmus tris mėnesius


Dienos režimą formuoja kūdikio poreikiai. Išalkęs kūdikis prabunda, jausdamasis sausas, laimingas ir sotus, jis ir vėl užmiega. Ko gero, sunkiausia mamoms būna pirmą mėnesį. Vėliau pamažu ilgėja būdravimo laikas ir šiek tiek labiau nusistovi dienos ritmas. Mama prisiderina prie vaiko norų valgyti, žaisti ar miegoti. Tačiau kada eiti pasivaikščioti ar maudyti, sprendžia tėvai. 


Kas kelis mėnesius dienos ritmas šiek tiek kinta, nes kūdikis vis ilgiau būna žvalus, rečiau prabunda naktį. Dienos režimą labiausiai lemia vaiko alkis ir nuovargis. Kūdikis, kuris geria tik mamos pieną, sotus būna 2,5-3 val. O kai gauna papildomo kieto maisto, sugeba ilgiau išlikti žvalus. 


Dienos režimui įtakos turi ir kūdikio sveikata, jo psichologinė būsena bei charakterio bruožai. Yra kūdikių, kurie jautriau miega, reikalauja daugiau dėmesio, nuolatos prašosi ant rankų, yra ir tokių, kurie išmiega visą naktį, sugeba sočiau prisivalgyti ir lengviau išlaukia tarpus tarp maitinimų.


Dienos režimas suteikia kūdikiui saugumo jausmą.
Dienos režimas suteikia kūdikiui saugumo jausmą.
Shutterstock nuotr.


Dienotvarkė teikia saugumo


Mažylis, matydamas, kad visos dienos panašios, sugeba „nuspėti“ ateitį. Pavyzdžiui, tik išgirdęs, kaip vonioje bėga vanduo, jau žino, kad tuoj bus maudomas, jei mama švelniai glosto ir kalbina – vadinasi, netrukus masažuos, o išvydęs dubenėlį su šaukštu puikiai žino, kad galės valgyti. Kai tam tikri veiksmai kartojami kasdien, vaikas žino, kad ir kita diena bus panaši. Todėl jis ir jaučiasi saugus tokiame dideliame, matuojant jo akimis, pasaulyje. 


Dienos režimas smarkiai pasikeičia, kai į namus ateina svečių arba per šventes. Kūdikis toli gražu nesijaučia taip šventiškai ir pakylėtai kaip mes. Jis jaučiasi nesaugus, nebežino, kas vyksta, sutrinka, nes vakar diena buvo visiškai kitokia. Ir nors paprastai iki tol kūdikis mokėjo pabūti vienas, pasidžiaugti kabančiais žaislais, atėjus svečiams „nenulipa“ mamai nuo rankų. Jam reikia papildomo saugumo, todėl ir glaustosi prie kurio nors tėvų.


Migdymas tuo pačiu laiku


Ritualai, kurie yra dienotvarkės dalis, labai svarbūs. Pavyzdžiui, maudynės ar masažas prieš miegą, arba kas vakarą skaitoma pasaka, dainuojama lopšinė nuramina ir nuteikia miegui. Pirmais gyvenimo metais vaikas miega naktį nuo 12 iki 10 val., dažnai – su pertraukomis. Svarbu, kad guldomas panašiu metu ir jo miego pradžią lydėtų pasikartojantys ritualai. Miegas yra labai svarbus vaiko raidai – miegodamas jis ne tik auga, bet ir privalo gerai pailsėti, kad nusistovėtų per dieną patirtos emocijos ir į smegenėlių „stalčiukus“ gražiai sugultų nauja informacija. Visavertis miegas yra labai svarbus.


Migdymas panašiu metu padeda nusistovėti kūdikio dienotvarkei.
Migdymas panašiu metu padeda nusistovėti kūdikio dienotvarkei.
Shutterstock nuotr.


Pirmais gyvenimo metais vaikai bijo užsimerkti prieš užmigdami. Jie įtaria, kad užsimerks ir išnyks visiems laikams iš šio pasaulio. Todėl labai svarbus nuolatinis tėvų rūpestis, kad užmigdami vaikai jaustųsi saugūs. Galima pasakyti, kad jis nubus, kai išauš rytas, ir namus ras tokius, kokie jie ir buvo. Galima glostyti galvą ir ką nors švelniai pasakoti. Tačiau kol vaikas įsisąmonina, kad nėra ko bijoti, turi praeiti šiek tiek laiko. Jokiu būdu nepalikite vaiko vieno, neleiskite įsiverkti, tik jausdamas šalia savęs artimą žmogų, girdėdamas ramų jo balsą suvokia, kad viskas gerai, ir, svarbiausia, pradeda pasitikėti savo tėvais. Jau paaugęs jis sugebės pasitikėti ir kitais žmonėmis, būti šiltas ir atviras. 


Kodėl svarbus dienos režimas?


  • Suteikia saugumo jausmą;


  • Matydamas, kad visos dienos panašios, kūdikis gerai jaučiasi, nes žino, kas bus rytoj;


  • Dienotvarkė moko suprasti, kad yra ne tik malonumų, bet ir pareigų;


  • Ritualai prieš miegą, gerai nuteikia ir nuraminą;;


  • Nuolat sodinamas prie bendro stalo mažylis mokosi ne tik laiku ir gražiai valgyti, bet ir pabendrauja su kitais šeimos nariais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis