Skirtingos lyties vaikai gyvena viename kambaryje: psichologės komentaras

(2)

Skirtingos lyties vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, ar gali viename kambaryje gyventi du 6 ir 7 metų pametinukai. Skaitytoja klausia, gal verta vieno iš vaikų lovą perkelti į svetainę? Ką mamai patars psichologė Daiva Čeponienė?

Skaitytoja klausia:


„Iki kokio amžiaus vaikai gali augti viename kambaryje? Auginu pametinukus – vienam 6, o mergaitė jau pirmokė. Miega skirtingose lovose, bet viename kambaryje. Ar nieko tokio, jei jie augs ir toliau kartu, kai prasidės brendimas? Mergaitė kol kas dar gana vaikiška, nesigėdina nusirengti prie brolio, bet gal aš negerai darau, kad leidžiu? Turime svetainę, jeigu reiktų, būtų galima ten sūnaus lovelę pastatyti. Ką jūs manot?“


Atsako psichologė Daiva Čeponienė.


Ačiū Jums už klausimą. Manau, ši problema aktuali daugeliui šeimų. Žinoma, būtų tobula, jei galėtume suteikti vaikams atskiras erdves nuo pat gimimo, tačiau tai, deja, ne visada įmanoma. Perskaičiusi jūsų laišką, supratau, jog labiausiai nerimaujate dėl to, kad jūsų vaikai skirtingų lyčių ir vis dar dalijasi vienu kambariu. Pasvarstykime, kaip čia yra iš tikrųjų.


Ankstyvajame vaiko raidos etape tiek berniukai, tiek mergaitės įsivaizduoja, kad visi turi būti būtent tokie, kokie yra jie ir niekaip kitaip. Pavyzdžiui, berniukams atrodo, kad visi žmonės turi turėti galvą, kojas, rankas ir penį. Mergaičių įsivaizdavimas būna lygiai toks pat: galva, kojos, rankos ir daugiau mažiau viskas. Dėl šios priežasties labai suprantama ir nuostaba, kuri lydi tokio amžiaus vaikus, kai jie stebi vieni kitus. Berniukams atrodo, kad mergaitėms kažko trūksta, o mergaitės galvoja, kad jos neturi kažko, ką turi berniukai. Pasak S. H. Fraiberg (2017), tokio amžiaus vaikai, pirmą kartą pamatę genitalijų skirtumus, patiria nuostabą ir susidomėjimą. Tai natūralu ir taip vyksta pirmoji pažintis su savo paties lytimi, su vyriškumu ir moteriškumu. Vėliau vaikai išsiaiškina, kad žmonės yra skirtingų lyčių ir priskiria save vienai iš jų. Iki daugmaž ketverių metų amžiaus tiek mergaitės, tiek berniukai visiškai nesidrovėdami gali persirenginėti arba bėgioti nuogi. Jiems yra svetimas drovumo ir gėdos jausmas. Tai yra normalus vystymosi raidos etapas. Apie penktuosius gyvenimo metus vaikams pradeda formuotis gėdos jausmas, o sulaukę septynerių metų amžiaus šį jausmą išgyvena jau kone visi vaikai. Dėl šios priežasties šešerių-septynerių metų vaikai neretai jau pradeda nustatinėti naujas ribas, pavyzdžiui, mergaitės į vonios kambarį mieliau vedasi mamą, o berniukai į jį drąsiau kviečia tėtį.


Jeigu pastebėtumėte, kad tai ryškėja ir Jūsų šeimoje, labai svarbu, kad šiuo vystymosi laikotarpiu vaikai išgyventų kuo mažiau neigiamų jausmų, susijusių su savo kūno suvokimu. Jeigu jaučiame, kad vaikams tai yra svarbu, jie turėtų turėti jeigu ir ne savo asmeninę erdvę, tai bent jau galimybę persirengti arba praustis priešingos lyties asmeniui nestebint. Jeigu tai yra vienas kambarys, reikėtų jame pabandyti sukurti vaikams atskiras erdves. Juk kiekvienas žmogus turi teisę į privatumą. 


Žinoma, atminkime ir tai, kad visi vaikai vystosi skirtingu tempu. Kaip rašote laiške, jūsų mergaitė dar nesigėdija brolio ir drąsiai prie jo persirenginėja. O kaip reaguoja brolis? Galbūt jam nebėra jauku? Net ir gyvenant viename kambaryje, manau, galima kambarį sutvarkyti taip, kad kiekvienas jame jaustųsi jaukiai. Tai įgyvendinti gali padėti lentyna, mobili pertvara ir pan. Visi drauge pagalvokite, kas gi čia būtų geriausia. Leiskite ir sūnui, ir dukrai sugalvoti idėjų, kaip viename kambaryje galima padaryti dvi skirtingas erdves. Jiems galvojant ir savo idėjas pristatant pati pajusite, kaip labai jie vis dar nori, o gal jau ir nebenori dalintis ta pačia erdve.


Visgi pabaigai norisi akcentuoti ir tai, kad vaikų gyvenimas tame pačiame kambaryje neabejotinai turi ir daug savų privalumų. Vaikai mokosi dalintis, bendrauti, susitarti, tvarkytis, žaisti pagal taisykles ir t.t. Yra vaikų, kurie bijo tamsos arba likti vieni. Tokiems vaikams gyvenimas drauge gali stiprinti saugumo jausmą.


Sėkmės išradingai kuriant savo vaikams privačias erdves tame pačiame kambaryje!


Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.


 


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis