Iš vaiko perspektyvos: kaip aš iš tiesų jaučiuosi šeimoje gimus kitam vaikui

Kai šeimą aplanko gandras, pirmagimis patiria stresą ir brolį ar sesę priima ne taip gražiai, kaip to norėtų tėvai. Kaip tinkamai paruošti vaiką antragimio atėjimui? Kaip iš tiesų jaučiasi mažylis žiūrint iš vaiko perspektyvos? 

Prieš gimdymą vaiko akimis:


„Visi tik ir kalba, kad „būti dideliam – puiku“, klausinėja, ar labai laukiu lėliuko. O ką aš žinau, ar laukiu. Nežinau, kaip jis atrodys, ką sakys, ar žais su manimi.“


Patarimai mamai ir tėčiui: 


1. Prieš gimstant antram vaikui, venkite bet kokių permainų, pavyzdžiui, perkelti pirmagimį iš medinės lovytės į didelę, atjunkyti, keisti darželį ar gyvenamąją vietą. Jei tokie pokyčiai neišvengiami, pasistenkite, kad visa tai būtų pirmoje nėštumo pusėje.


2. Nekaltinkite būsimo vaiko už tai, kad negalite kažko duoti didesniajam. Užuot sakiusi: „Negaliu tavęs pakelti, nes mano didelis pilvas, tai pakenks vaikui“, geriau sakykite: „Man šiandien skauda nugarą, todėl negaliu tavęs kilnoti.“ 


3. Sąžiningai pasakokite didesniajam, kokie būna naujagimiai: kad daug valgo, verkia ir miega. Su vyresnėliu pasisvečiuokite pas draugus, kurie neseniai susilaukė mažiuko.


4. Susikurkite ritualą, kurio laikysitės ir po gimdymo, pvz., vakare prieš miegą pirmagimiui skaityti pasaką.  


Gimdymo namai vaiko akimis:

 

„Mama vieną dieną dingo iš namų. Atsikėliau ir jos neradau. Paskui tėtis atvežė mane į kažkokius namus, kuriuose mama guli keistoje lovoje, o šalia – verkianti lėlė.“


Patarimai mamai ir tėčiui:


1. Atėjusiam į gimdymo namus pirmagimiui skirkite dėmesio ir tik tada parodykite mažylį.


2. Padovanokite didesniajam dovanėlę nuo mažojo.


3. Paprašykite lankytojų nesakyti pirmam vaikui: „Kaip smagu turėti tokį mažą broliuką.“ Verčiau: „Kaip pasisekė mažyliui, kad turės tokį didelį šaunų brolį.“


Naujagimis namuose vaiko akimis:


„Tas mažas vaikas kelia daug triukšmo, atima mamos ir tėčio dėmesį. Be to, kai tik susiruošiu su mama žaisti, pradeda rėkti.“ 


Patarimai mamai ir tėčiui:


1. Jei didesnis vaikas nori, leiskite kartais „pasirūpinti“ naujagimiu: paduoti sauskelnes ar palaikyti ant rankų (nors ir drebančia širdimi).


2. Suteikite daugiau atsakomybės didžiajam: leiskite padengti stalą, atidaryti duris, kai ateina svečių. 


3. Užsigeidus didžiajam pabūti kūdikio kailyje, nedrauskite to: gerti iš buteliuko, išbandyti čiulptuką. Pamatysite, po kelių dienų tai nusibos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis