Įvardijo tris aspektus, nuo kurių priklauso vaiko gabumai

Nėra pasaulyje mamos, kuriai nerūpėtų vaiko ateitis. Dažnai vaikas dar jaukiai pilvelyje tūno, kai mamos pradeda spėlioti: „Gal bus smuikininkas, kaip senelis?“, „Tėtis baigė mokyklą su pagyrimu, gal ir sūnus toks protingas bus?“.

Kalbėdama apie gabius ir protingus vaikus, gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė psichoterapeutė Goda Bačienė vardija tris svarbias priežastis: paveldimumą, aplinką, kurioje auga vaikutis ir bendravimą su juo.


GENAI


Gabus vaikas, kuris ryškiai skiriasi savo gebėjimais nuo bendraamžių, juos paveldėja iš artimųjų, kaip ir akių ar plaukų spalvą. Svarbu, ar tada, kai vystėsi smegenys (nėštumo ir ankstyvojoje vaikystėje), joms pakako maistinių medžiagų, vitaminų, deguonies, ar nebuvo pakenkta ligos (ypač virusinės) nėštumo metu, arba kenksmingų cheminių junginių iš aplinkos (alkoholio, rūkalų, vaistų ir pan.) Deja, pasitaiko, kad ir sveikų tėvų sveikai išnešiotas kūdikis gimsta su vangia smegenų veikla. Kartais taip atsitiktinai pasireiškia iš protėvių paveldėti reti ligos genai arba priežastys nežinomos. Kas kita, kai gimęs su dideliais gabumais vaikas auga sunkioje aplinkoje – tada jis susilygins su mažiau gabiu. Psichologai stebėjo identiškus dvynukus, kurie augo skirtingose sąlygose. Ten, kur aplinka buvo palanki, mažylis augo gabesnis už broliuką, kuris augo blogose sąlygose. 


TURTINGA APLINKA


Tik nesupraskite to paraidžiui. Ne žaislų kiekis ar jų kaina lemia palankią vaikui aplinką. Tai turi būti skatinanti ir įvairi aplinka, pateikianti mažyliui tiek informacijos, kiek jis gali priimti. Kartais mamos giriasi, kad vaikų labui nuo mažų dienų juos vedasi į kiną, teatrą, ankstyvojo lavinimo mokyklėles. Nepersistenkite! Ką dvimečiui veikti triukšmingame kino teatre, dviejų valandų kino filme, kai jo amžiaus vaikas gali sukaupti dėmesį tik apie 20 minučių. Ar tikrai gerai jaučiasi jūsų pusantrų metukų mažiukas lėlių teatre? Gal jam nesaugu žmonių jūroj? Gal jis bijosi baidyklių scenoje?


Panašiai ir su žaislais: vienerių metukų proga gavęs mašinytę su distanciniu valdymu, vaikas kažin ar žais su ja. Tiesiog dar per anksti. Kai aplinka perkrauta, užgožianti, vaikas pasimeta ir nesupranta, ko iš jo iš nori tėvai, jaučiasi menkas ir tampa pasyviu. Vaikui geriau augti rūpestingoj aplinkoj, kur žaislų ne per daug, bet aplink mylintys tėvai, pas kuriuos galima bet kada įsitaisyti ant kelių, būti pačiūčiuotam, išklausytam.

 

BENDRAVIMAS

 

Kiekvienam žmogui (kūdikiui irgi) reikia jausti ryšį su kitu žmogumi. Todėl svarbu, kad mažylį suptų mylintys žmonės, kurie jautriai juo rūpinsis: kartu nustebs, žavėsis, kai mažylis atradinės šio pasaulio džiaugsmelius, guos ir ramins, ištikus bėdai; bus kantrūs, atsakydami į vaiko klausimus, elgsis nuosekliai ko nors reikalaudami. Tada kūdikis jausis saugus, suprastas, augs pasitikintis savimi, kūrybingas ir taip atsiskleis jo talentai. Kad ir koks būtų gabus vaikas, jei šeimoje jis menkinamas ar smurtaujama prieš jį, talentas gali neturėti erdvės pasireiškimui.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis