Sužinokime, ką dažniausiai sapnuoja maži vaikai

Manoma, kad kūdikiai miegodami vaizdus mato nuo pat gimimo. Jeigu mūsų sapnai atspindi realius dienos įvykius, ką sapnuoja kelių mėnesių kūdikis, jei per dieną, rodos, nieko nepatiria – tik valgo ir miega?

Ką sapnuoja kūdikis?


Naujagimis irgi turi patirtį – mama jį maitina, keičia sauskelnes, maudo, valo nosytę. Kūdikio sapnai atspindi tai, ką jis patiria dienos bėgyje. Teigiama, kad tai, ką sapnuos kūdikis, priklauso nuo mamos psichologinės ir fizinės būsenos nėštumo metu. Jei nėštumas buvo ramus, vaikas sapnuos gražius sapnus. Remiantis analitine psichologija, iki metų (kai kurios teorijos teigia, kad net iki trejų) vaiką ir mamą sieja simbiotinis ryšys, jų pasąmonės tarsi susiliejusios, taigi tuo metu mama ir vaikas gali sapnuoti net tuos pačius sapnus. Jei moteris nėštumo metu patyrė stresą, per daug dirbo, dažnai verkdavo, pirmąjį nerimą vaikas patiria dar mamos įsčiose. Tokiu atveju gimęs kūdikis gali dar ilgai nesapnuoti ramių sapnų. 


Vaikai ir košmarai


Beveik kiekvieną mažylį retsykiais aplanko naktinis košmaras. Dažniausi jie tarp 3-6 m vaikų. Šio amžiaus vaikai košmarus regi bent kartą per savaitę. Jei baisybės sapnuojasi dažniau kaip kartą ar kelis per mėnesį, tai reiškia, kad vaikui reikia dėmesio ir pagalbos. Baisius sapnus dažniau sapnuoja jautrūs, savimi nepasitikintys vaikai. Taip pat pastebėta, kad košmarai dažnesni, kai vaikas serga arba miega atskirai nuo tėvų.  


Kūdikis gali sapnuoti neramų sapną, kai jaučiasi nesaugus arba nepatenkinti pagrindiniai jo poreikiai. Kitos priežastys: šalia nėra mamos, svetimi žmonės, stiprūs garsai, ryškios šviesos. Artėjant trejų metukų gimtadieniui, vaikų sapnuose atsiranda naujų personažų: raganų, milžinų, fėjų. Dieną vaiko patirtos baimės ir nerimai persikelia į sapną, kuriame jie tampa pabaisomis, su kuriomis vaikui tenka kovoti. Košmarų priežastimi tampa ir per sparčiai įgyta patirtis, kurios vaikas nesugeba greitai ,,suvirškinti“ ir perprasti, išėjimas iš namų į darželį, santykiai su bendraamžiais, tėvų tarpusavio santykiai, įvertinimo baimė ir pan. 


Vaiko naktinis klyksmas ir blaškymasis nebūtinai susijęs su baisiais sapnais. Tai gali būti vaikiškų siaubų išraiška, vadinamosios nakties baimės, kurių priežastys įvairios – dideli pokyčiai šeimoje, pavyzdžiui, antrojo vaiko laukimas, psichologinė trauma ir pan. Šios baimės užklumpa kai vaikas dar neperėjo į gilaus miego būseną. Būdinga, kad nubudę vaikai nieko neprisimena. Tėveliams nereikėtų gąsdintis, mažyliai šias baimes išauga. Jokiu būdu vaiko nežadinkite, leiskite jam pačiam nubusti. Nerodykite išgąsčio, nerimo, nes pamatęs, kad tėveliai sunerimę, mažylis pamanys, kad reikalai išties blogi. Paglostykite, nuraminkite, pasėdėkite šalia. 


Vaikų sapnai

 

Vaikas neturi vidinių gynybos mechanizmų, kokius turi kaip suaugusysis, todėl jei mažylis sako, kad sapne kažko išsigando, gali būti, kad iš tikrųjų kažko bijo. Dėl tos pačios priežasties vaiko sapnuose labai dažnos ir mitologinės būtybės, pasakų pabaisos. 


Kritimas yra tipinis vaikų ir suaugusių sapnas. Šis naktinis motyvas lydi mus visą gyvenimą. Šamanai sakydavo, kad vaiko laukia žemės dvasios, t.y., laikas pajusti žemę po kojomis, mažiau svajoti. Sapnų analitikai mano, kad kritimo situacija atspindi nerimą, galbūt realiame gyvenime vaikas yra kažko stipriai išsigandęs, dėl to regresuoja į ankstesnę vystymosi stadiją. Bet kokiu atveju kritimas reiškia kontrolės praradimą: vaikas jaučiasi nesaugus, neranda emocinės paramos. Pastebėta, kad vaikai sapnuoja bejėgišką kritimą, tuo tarpu suaugusiems kritimo dažniausiai pavyksta išvengti. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis