Psichologė Vilma Mažeikienė: 8 žaidimai, kurie padeda vaikams nugalėti užplūdusį pyktį

Klaipėdoje gyvenanti ir dirbanti psichologė-psichoterapeutė Vilma Mažeikienė savo naujoje knygoje „Kai augti sunku“ (Tyto alba, 2019) norėjo parodyti, kokia didelė šeimos įtaka vaiko asmenybės formavimuisi, kaip svarbu laiku išgirsti ir suprasti savo vaiko bėdas. Specialistė knygoje pataria, kaip vaikams ir jų tėvams išspręsti tokias problemas kaip pyktis, baimės priepuoliai, emigracija, skyrybos, artimo žmogaus netektis, lytinė branda.

Jūsų dėmesiui – ištrauka iš psichologės-psichoterapeutės Vilmos Mažeikienės knygos „Kai augti sunku“, kurioje ji pasakoja apie priemones, kurios padeda įveikti susikaupusį vaikų pyktį.


Pirmąją straipsnio dalį „Psichologė pataria, kaip įveikti vaikų pyktį“, skaitykite ČIA.


Vilma Mažeikienė
Vilma Mažeikienė
Egidijaus Jankausko nuotr.



Pykčio malšinimo žaidimai (tėveliai turi supažindinti su jais vaiką iš anksto)


Pykčio maišelis


Žaidimo tikslas – išmokyti vaiką valdyti neigiamas emocijas. Žaidimui reikės nedidelio užrišamo maišelio. Kai vaikas supyksta, jam liepiama šaukti į maišelį tol, kol iššauks visą pyktį ir jo nebejaus. Paskui maišelis su jame likusiu piktuku užrišamas. Kai piktukų daug susikaupia, maišelis išnešamas į lauką ir piktukai paleidžiami.


Pykčio balionas


Kai vaikas supyksta, duodamas balionas ir liepiama visą susikaupusį pyktį pūsti į balioną.


Bambantis vabalas


Kai supykęs vaikas zirzia, jūs įvertinate situaciją ir pasakote zirzimo priežastį – įsiveisė bambantis vabalas. Jūs visur ieškote to vabalo, o kai randate, išmetate pro langą (ieškodami bambančio vabalo vaiką kutename). Vabalo ieškojimas tampa žaidimu, per kurį vaikas atsipalaiduoja, pyktis išnyksta.


Plauname pyktį iš kambario


Kai visus užvaldo bloga nuotaika, norėdami pakeisti situaciją „išplaukime grindis“. Priemonės: kibiras su stebuklingu vandeniu ir skuduras. Visi kartu plauname pyktį iš namų (galima naudoti ir tikrą vandenį – pasitaškyti) – svarbu į visa tai žiūrėti kaip į žaidimą.


Pagalvių mūšis


Vaikui supykus galima žaisti pagalvių mūšį. Reikės mažų, lengvų pagalvių. Pamatę, kad vaikas apimtas pykčio, sakome: „Eime žaisti pagalvių mūšio.“


Taikos kilimas


Ypač tinka tada, kai namie yra keli vaikai. Kilus piktumams vaikams sakome: „Sėdamės ant taikos kilimo, ant jo pyktis negalima. Kalbėsimės, kas nepatinka, sakome kiekvienas iš eilės.“


Nuleiskime garą


Visa šeima susėda ratu ir sako: „Man nepatinka...“ Taip visi po vieną iš eilės pasisako. Teisintis negalima. Tas, kurio adresu išsakomas nepasitenkinimas, turi parodyti, kad pastabą suprato (pakartoti, kas kitam jo elgesyje nepatinka). Paskui viską atleidžiame, išreikšdami tikėjimą, kad to vaiko ar suaugusiojo, kuriam buvo išsakytas nepasitenkinimas, elgesys keisis.


Vizualizacija „Balto paukščio skrydis“


(nuo 4 metų; rekomenduojama, kai vaikas įpykęs)

Užsimerkiame. Atsigulame ir sakome tekstą: „Aš guliu ant šilto... geltono... smėlio, virš manęs ramus... tyras... mėlynas... dangus. Dangumi skrenda baltas paukštis. Aš pakylu ir skrendu kartu su juo. Aš pats esu tas paukštis.

Aš skrendu ramiu mėlynu dangumi. Po manimi rami... mėlyna... jūra. Tolumoje matyti geltonas smėlio krantas, jis artėja. Aš priskrendu, nusileidžiu ant šilto... geltono... smėlio, vėl tampu žmogumi ir guluosi ant nugaros.

Aš guliu ant šilto... geltono... smėlio, virš manęs ramus... mėlynas... dangus. Aš atsipalaidavęs, aš ilsiuosi.“


Pykčio malšinimo būdai, kuriais gali padėti suaugusieji


Stipriai apkabinti vaiką ir sakyti: „Aš tave labai labai myliu.“


Leisti vaikui pabūti vienam ir nusiraminti.


Nukreipti vaiko dėmesį.


Pasiūlyti vaikui išeiti kitur.


Paprašyti suskaičiuoti iki dešimties.


Užėjus pykčio bangai priminti, kad vaikas turi giliai kvėpuoti (iškvėpdamas išpūsti pilvą).


Pasiūlyti piešti: duoti popieriaus lapą, pieštuką ir paprašyti nupiešti savo pyktį. Tada paklausti, ar vaiko pyktis turi vardą, ar jis visada toks ir pan.


Pasiūlyti vizualizacijos pratimų: užsimerkti, nukeliauti ten, kur jam gražu, ir kurį laiką pabūti. Vizualizacijos galima pradėti mokyti nuo 3–4 metų.


Pasiūlyti virš galvos iškelti ir laikyti sukryžiuotus pirštukus – „><“, pasakyti: „Dabar mintimis eik į saugią savo vietelę“ (t. y. vizualizaciją).


Išsikalbėti (leisti kalbėti tiek, kiek jam reikia).


Kaip žaibiškai nuleisti garą


Išsikalbėti.


Apibėgti aplink namą.


Padaryti pritūpimų.


Patrankyti kriaušę, pagalvę.


Eiti į ringą (kai yra keli vaikai, pirma turi būti pasirūpinta apsaugomis ir aptartos taisyklės).


Rėkti (tam tikroje vietoje).


Paplėšyti laikraštį (tam namie turi būti skirta atskira laikraščių krūva), knygas plėšyti griežtai draudžiama.


Papurtyti pagalvę ar kilimą.


Nupiešti pyktį.


Paklausyti garsios ar ramios muzikos ir pašokti (pagal vaiko pomėgį).


Parašyti laišką tam žmogui, ant kurio pyksta.


Vilma Mažeikienė. Kai augti sunku. Vilnius: Tyto alba, 2019. Knygos dailininkė Asta Puikienė.


Leidykla


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis