Gydytoja: mitas, jog ankstukai dažniausiai gimsta savęs neprižiūrinčioms motinoms

Pasaulyje vienas iš dešimties vaikų gimsta per anksti. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neonatologijos klinikos vadovės Rasos Tamelienės vaikams, gimusiems anksčiau nei po 37 nėštumo savaitės, dažniausiai reikia ypatingos specialistų pagalbos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Reikia pagalbos subręsti

Anksčiau laiko gimę kūdikiai negali išgyventi savarankiškai, be specialių sąlygų ir nuolatinės priežiūros. Priklausomai nuo kiek anksčiau vaikutis gimė, skirsis kokios priežiūros jam reikės. Anksčiausiai gimusiems reikia laiko, kol normaliai pradės funkcionuoti širdelė, plaučiai, akytės, kiti organai. Nuo to priklauso ir kiek laiko reikės, kol ankstukai sustiprės, pasivys laiku gimusius bendraamžius ir tėvai galės juos parsivežti namo“, – pasakojo R. Tamelienė.

Specialistai pastebi, kad užaugę neišnešiotukai gali būti jautresni emociškai ar fiziškai, yra mažiau atsparūs ligoms, bet jie savo gyvenimą vertina taip pat gerai kaip ir laiku gimę bendraamžiai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Psichologė: šį vaiko bruožą neretai supainioja su autizmu
Kodėl vaikui būtinos ribos: interviu su psichologe

Reikia visuomenės supratimo

Neonatologijos klinikų vadovė pastebi, kad dar gajus mitas, jog ankstukai dažniausiai gimsta save neprižiūrinčioms motinoms. Tačiau realybė tokia, kad vaikelis per anksti gali gimti bet kuriai moteriai, net ir pačiai pavyzdingiausiai.

„Per anksti gimus kūdikiui tėvai patiria stiprų šoką. Jie susiduria su nežinia, baime ir yra emociškai sutrikę. Visgi keliais mėnesiais anksčiau gimęs naujagimis, nemoka pats kvėpuoti, žysti, net verkti, mama jo negali paimti ant rankų", – apie išgyvenimus sulaukus anksčiau laiko gimusio naujagimio pasakojo ankstukės, gimusios trimis mėnesiais anksčiau, mama ir neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė Radzevičienė.

Neišnešiotų kūdikių tėvus vienijančios asociacijos vadovė tiki, kad yra svarbu suburti bendruomenę, šviesti visuomenę ir parodyti, kad ankstukai nėra kitoniškumo ženklas.

Bėgs už laimėtą gyvybę

Birželio 14 dieną į Kauno senamiestyje vyksiantį „Miesto maratoną“ rinksis ne tik bėgimo ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjai, bet ir neišnešiotiems kūdikiams palaikyti skirto simbolinio, 700 metrų, bėgimo „Už laimėtą gyvybę“ dalyviai.

„Dalyvauti kviečiame ūgtelėjusius ankstukus, jų tėvus, brolius, seseris, senelius, medikus ir visus neabejingus gyventojus. Tikime, kad visi kartu galime padėti šiems mažyliams kabintis į gyvenimą ir ką gali žinoti, gal iš jų išaugs būsimas maratono čempionas“ – svarstė „Miesto maratono" organizatorius Algirdas Pukis.

Pasak „Neišnešiotukas“ asociacijos vadovės, visos renginio metu surinktos lėšos bus skirtos Kauno klinikų neišnešiotų naujagimių skyriuje esančiam inventoriui atnaujinti ir įsigyti moderniam kvėpavimą palengvinančiam įrenginiui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus (2)

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad Lietuva remia Europos Komisijos siūlymą visos Europos Sąjungos mastu nustatyti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas vyrams ir moterims.

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.