Gydytoja: mitas, jog ankstukai dažniausiai gimsta savęs neprižiūrinčioms motinoms

Pasaulyje vienas iš dešimties vaikų gimsta per anksti. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neonatologijos klinikos vadovės Rasos Tamelienės vaikams, gimusiems anksčiau nei po 37 nėštumo savaitės, dažniausiai reikia ypatingos specialistų pagalbos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Reikia pagalbos subręsti

Anksčiau laiko gimę kūdikiai negali išgyventi savarankiškai, be specialių sąlygų ir nuolatinės priežiūros. Priklausomai nuo kiek anksčiau vaikutis gimė, skirsis kokios priežiūros jam reikės. Anksčiausiai gimusiems reikia laiko, kol normaliai pradės funkcionuoti širdelė, plaučiai, akytės, kiti organai. Nuo to priklauso ir kiek laiko reikės, kol ankstukai sustiprės, pasivys laiku gimusius bendraamžius ir tėvai galės juos parsivežti namo“, – pasakojo R. Tamelienė.

Specialistai pastebi, kad užaugę neišnešiotukai gali būti jautresni emociškai ar fiziškai, yra mažiau atsparūs ligoms, bet jie savo gyvenimą vertina taip pat gerai kaip ir laiku gimę bendraamžiai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Psichologė: šį vaiko bruožą neretai supainioja su autizmu
Kodėl vaikui būtinos ribos: interviu su psichologe

Reikia visuomenės supratimo

Neonatologijos klinikų vadovė pastebi, kad dar gajus mitas, jog ankstukai dažniausiai gimsta save neprižiūrinčioms motinoms. Tačiau realybė tokia, kad vaikelis per anksti gali gimti bet kuriai moteriai, net ir pačiai pavyzdingiausiai.

„Per anksti gimus kūdikiui tėvai patiria stiprų šoką. Jie susiduria su nežinia, baime ir yra emociškai sutrikę. Visgi keliais mėnesiais anksčiau gimęs naujagimis, nemoka pats kvėpuoti, žysti, net verkti, mama jo negali paimti ant rankų", – apie išgyvenimus sulaukus anksčiau laiko gimusio naujagimio pasakojo ankstukės, gimusios trimis mėnesiais anksčiau, mama ir neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė Radzevičienė.

Neišnešiotų kūdikių tėvus vienijančios asociacijos vadovė tiki, kad yra svarbu suburti bendruomenę, šviesti visuomenę ir parodyti, kad ankstukai nėra kitoniškumo ženklas.

Bėgs už laimėtą gyvybę

Birželio 14 dieną į Kauno senamiestyje vyksiantį „Miesto maratoną“ rinksis ne tik bėgimo ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjai, bet ir neišnešiotiems kūdikiams palaikyti skirto simbolinio, 700 metrų, bėgimo „Už laimėtą gyvybę“ dalyviai.

„Dalyvauti kviečiame ūgtelėjusius ankstukus, jų tėvus, brolius, seseris, senelius, medikus ir visus neabejingus gyventojus. Tikime, kad visi kartu galime padėti šiems mažyliams kabintis į gyvenimą ir ką gali žinoti, gal iš jų išaugs būsimas maratono čempionas“ – svarstė „Miesto maratono" organizatorius Algirdas Pukis.

Pasak „Neišnešiotukas“ asociacijos vadovės, visos renginio metu surinktos lėšos bus skirtos Kauno klinikų neišnešiotų naujagimių skyriuje esančiam inventoriui atnaujinti ir įsigyti moderniam kvėpavimą palengvinančiam įrenginiui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus apklausa (45)

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus <span style="color: #ff0000;"><sup>apklausa</sup></span>
Šią savaitę pakvietėme mamas prisiminti vieną svarbiausių darbų, kuris laukia pagimdžius - išrinkti kūdikiui vardą. Kaip parodė mamų apklausa, vardai mažyliui renkami įvairiai - ir jau pagimdžius, ir nėštumo metu, ir dar net neplanuojant vaikų.

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (14)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.