Mano naujagimis kažkoks keistas...

 (4)
Stebuklas ir neapsakoma laimė pagaliau glėbyje laikyti savo kūdikį. Tačiau kodėl jis atrodo tarsi kremu išteptas? Kodėl jo galvytės forma tokia keista? Kodėl jis neatrodo toks dailus, kokiais įsivaizduojame naujagimius? Panašūs klausimai tėvams iškyla iškart po gimdymo.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kam reikalinga varškės pavidalo medžiaga, dengianti kūdikio odą?

Naujagimiai dažnai atrodo taip, lyg jie būtų gausiai ištepti kremu. Jų oda padengta plonu baltu sluoksniu, kuris vadinamas verniksu arba varškine mase. Anksčiau po gimdymo buvo skubama tai nuplauti. Šiandien yra žinoma, jog kremo pavidalo medžiaga yra svarbi ir saugo kūdikio odelę nuo suminkštėjimo jam 9 mėnesius gyvenant vaisiaus vandenyse. Mokslininkai įrodė, kad vernikse yra ne tik riebalų, bet ir uždegiminius procesus stabdančio vitamino E, taip pat specialių proteinų, kovojančių su bakterijomis, virusais ir grybeliais. Taigi, šią varškės pavidalo medžiagą būtina palikti ir neskubėti kūdikio maudyti.

Kodėl ką tik gimęs naujagimis neatrodo labai dailus?

Gimdymo takai labai siauri, todėl po kelionės jais dauguma kūdikių neatrodo itin dailiai, o kartais netgi turi nedidelių įbrėžimų. Taip pat neretai jie gimsta pamėlusiomis rankytėmis ar kojytėmis – tai lemia milžiniškas mažyčio kūnelio patiriamas spaudimas, dėl kurio kūdikių organizmas prasčiau aprūpinamas krauju. Prasidėjus gimdymui mamos organizme išsiskiria didelis kiekis moteriškų hormonų, dėl to neretai būna paburkę naujagimių lyties organai bei akių vokai. Visa tai netrukus savaime pranyksta.

Kodėl tokia keista naujagimio galvos forma?

Kūdikio galvą sudaro atskiros kaulinės plokštelės, kurios dar gali judėti. Dėl to galva gali praslysti gimdymo kanalais, o ypač siaurose vietose tos plokštelės netgi gali užeiti viena ant kitos. Todėl iškart po gimimo daugumos kūdikių galvytės būna kiek deformuotos. Atsargiai glostydami naujagimio galvelę kai kurie tėvai netgi apčiuopia griovelius, kur persidengia dvi kaukolės plokštelės. Kūdikiai, kurie gimsta po Cezario pjūvio operacijos, nes jie nenusileido žemyn į dubenį, dažnai turi „kepurėlę“. Taip yra todėl, kad ta galvytės vieta, kuri rėmėsi į dubens kaulus, yra šiek tiek patinusi. Vakuuminio ekstraktoriaus pagalba pasaulį išvydę kūdikiai taip pat turi panašiai deformuotą galvytę. Tačiau visais šiais atvejais nerimauti nereikia, nes vos per kelias dienas kūdikio galvytė taps apvali.

Ar naujagimiai moka žįsti?

Nuostabu, ką mokslininkai pastebėjo tyrinėdami pirmykštes tautas : tarp motinos kojų trumpai pagulėję kūdikiai netrukus savarankiškai slenka link krūtinės ir pradeda žįsti. Tai genialus gamtos stebuklas – jeigu pati viena kūdikį pagimdžiusi moteris yra per silpna, kad galėtų jį pakelti, jis pats sugeba savimi pasirūpinti. Laimė, civilizuotame pasaulyje tuo pasirūpina akušerės, mat būtent jos padeda ką tik gimusius kūdikius motinoms ant krūtinės. Čia gulėdamas vaikelis jau pirmą pusvalandį pradeda ieškoti mamos krūties. Jam padeda ir jo maža nosytė, gebanti užuosti pieną! Kada reikia pirmą kartą priglausti kūdikį prie krūties? Kuo anksčiau ir dažniau tai darysite, tuo lengviau bus maitinti kūdikį.

Mano naujagimis kažkoks keistas...
Sveikas naujagimis moka žįsti, ir kuo dažniau glausite jį prie krūties, tuo labiau skatinsite pieno gamybą
© Shutterstock nuotr.

Kodėl iš pradžių pieno būna tiek nedaug?

Pirmą kartą žindant kūdikį pasirodė vos keli lašeliai? Taip ir turi būti, mat pirmomis dienomis gaminasi priešpienis. Tai ypatingų galių turintis maistas. Vos keli lašai priešpienio turi viską, ko kūdikiui reikia pirmosiomis dienomis. Priešpienyje taip pat yra antikūnių, kurių paties kūdikio organizmas kol kas negali pasigaminti ir kurie apsaugo mažylio jautrią žarnyno florą bei kvėpavimo takus nuo virusų ir mikrobų. Taip pat priešpienio sudėtyje yra vitamino K bei daugybė motinos imuninės sistemos ląstelių, kovojančių su pavojingais mikrobais ir optimaliai saugančiais naujagimį nuo ligų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus (2)

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad Lietuva remia Europos Komisijos siūlymą visos Europos Sąjungos mastu nustatyti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas vyrams ir moterims.

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.