Mano naujagimis kažkoks keistas...

 (4)
Stebuklas ir neapsakoma laimė pagaliau glėbyje laikyti savo kūdikį. Tačiau kodėl jis atrodo tarsi kremu išteptas? Kodėl jo galvytės forma tokia keista? Kodėl jis neatrodo toks dailus, kokiais įsivaizduojame naujagimius? Panašūs klausimai tėvams iškyla iškart po gimdymo.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kam reikalinga varškės pavidalo medžiaga, dengianti kūdikio odą?

Naujagimiai dažnai atrodo taip, lyg jie būtų gausiai ištepti kremu. Jų oda padengta plonu baltu sluoksniu, kuris vadinamas verniksu arba varškine mase. Anksčiau po gimdymo buvo skubama tai nuplauti. Šiandien yra žinoma, jog kremo pavidalo medžiaga yra svarbi ir saugo kūdikio odelę nuo suminkštėjimo jam 9 mėnesius gyvenant vaisiaus vandenyse. Mokslininkai įrodė, kad vernikse yra ne tik riebalų, bet ir uždegiminius procesus stabdančio vitamino E, taip pat specialių proteinų, kovojančių su bakterijomis, virusais ir grybeliais. Taigi, šią varškės pavidalo medžiagą būtina palikti ir neskubėti kūdikio maudyti.

Kodėl ką tik gimęs naujagimis neatrodo labai dailus?

Gimdymo takai labai siauri, todėl po kelionės jais dauguma kūdikių neatrodo itin dailiai, o kartais netgi turi nedidelių įbrėžimų. Taip pat neretai jie gimsta pamėlusiomis rankytėmis ar kojytėmis – tai lemia milžiniškas mažyčio kūnelio patiriamas spaudimas, dėl kurio kūdikių organizmas prasčiau aprūpinamas krauju. Prasidėjus gimdymui mamos organizme išsiskiria didelis kiekis moteriškų hormonų, dėl to neretai būna paburkę naujagimių lyties organai bei akių vokai. Visa tai netrukus savaime pranyksta.

Kodėl tokia keista naujagimio galvos forma?

Kūdikio galvą sudaro atskiros kaulinės plokštelės, kurios dar gali judėti. Dėl to galva gali praslysti gimdymo kanalais, o ypač siaurose vietose tos plokštelės netgi gali užeiti viena ant kitos. Todėl iškart po gimimo daugumos kūdikių galvytės būna kiek deformuotos. Atsargiai glostydami naujagimio galvelę kai kurie tėvai netgi apčiuopia griovelius, kur persidengia dvi kaukolės plokštelės. Kūdikiai, kurie gimsta po Cezario pjūvio operacijos, nes jie nenusileido žemyn į dubenį, dažnai turi „kepurėlę“. Taip yra todėl, kad ta galvytės vieta, kuri rėmėsi į dubens kaulus, yra šiek tiek patinusi. Vakuuminio ekstraktoriaus pagalba pasaulį išvydę kūdikiai taip pat turi panašiai deformuotą galvytę. Tačiau visais šiais atvejais nerimauti nereikia, nes vos per kelias dienas kūdikio galvytė taps apvali.

Ar naujagimiai moka žįsti?

Nuostabu, ką mokslininkai pastebėjo tyrinėdami pirmykštes tautas : tarp motinos kojų trumpai pagulėję kūdikiai netrukus savarankiškai slenka link krūtinės ir pradeda žįsti. Tai genialus gamtos stebuklas – jeigu pati viena kūdikį pagimdžiusi moteris yra per silpna, kad galėtų jį pakelti, jis pats sugeba savimi pasirūpinti. Laimė, civilizuotame pasaulyje tuo pasirūpina akušerės, mat būtent jos padeda ką tik gimusius kūdikius motinoms ant krūtinės. Čia gulėdamas vaikelis jau pirmą pusvalandį pradeda ieškoti mamos krūties. Jam padeda ir jo maža nosytė, gebanti užuosti pieną! Kada reikia pirmą kartą priglausti kūdikį prie krūties? Kuo anksčiau ir dažniau tai darysite, tuo lengviau bus maitinti kūdikį.

Mano naujagimis kažkoks keistas...
Sveikas naujagimis moka žįsti, ir kuo dažniau glausite jį prie krūties, tuo labiau skatinsite pieno gamybą
© Shutterstock nuotr.

Kodėl iš pradžių pieno būna tiek nedaug?

Pirmą kartą žindant kūdikį pasirodė vos keli lašeliai? Taip ir turi būti, mat pirmomis dienomis gaminasi priešpienis. Tai ypatingų galių turintis maistas. Vos keli lašai priešpienio turi viską, ko kūdikiui reikia pirmosiomis dienomis. Priešpienyje taip pat yra antikūnių, kurių paties kūdikio organizmas kol kas negali pasigaminti ir kurie apsaugo mažylio jautrią žarnyno florą bei kvėpavimo takus nuo virusų ir mikrobų. Taip pat priešpienio sudėtyje yra vitamino K bei daugybė motinos imuninės sistemos ląstelių, kovojančių su pavojingais mikrobais ir optimaliai saugančiais naujagimį nuo ligų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus apklausa (45)

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus <span style="color: #ff0000;"><sup>apklausa</sup></span>
Šią savaitę pakvietėme mamas prisiminti vieną svarbiausių darbų, kuris laukia pagimdžius - išrinkti kūdikiui vardą. Kaip parodė mamų apklausa, vardai mažyliui renkami įvairiai - ir jau pagimdžius, ir nėštumo metu, ir dar net neplanuojant vaikų.

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (14)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą (2)

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą
Nuo 2014 m. įsigaliojusi visuotinė naujagimių klausos patikra, kurios tikslas patikrinti kiekvieno Lietuvoje gimusio naujagimio klausą, duoda rezultatų.

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas (26)

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas
Kai draugams ar artimiesiems gimsta mažylis, visi nekantriai laukia pirmosios pažinties su nauju žmogučiu. Palankynų etiketas įpareigoja ateiti netuščiomis rankomis.

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo) (6)

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo)
Kai kurie mitai apie kūdikių auginimą atėjo iš senų senovės, kiti paplito vos prieš keliasdešimt metų. Kuriais iš jų ir kodėl tikėti neverta?

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega (4)

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega
Prieš dvejus metus susilaukęs dukrytės, vienas jaunas tėtis, kaip ir daugelis kitų tėvų, sprendė dilemą, kur ir kaip saugiai migdyti naujagimę.