5 patarimai tėvams, norintiems vaikus auginti ekologiškai

Natūralu, ekologiška, sveika. Dabar madinga apie tai kalbėti. Bet gal tikrai verta žinoti, kas gali pakenkti sveikatai? Konsultuoja Baltijos aplinkos forumo projektų koordinatorė, cheminių medžiagų ekspertė ekologė Zita Dudutytė.
5 patarimai tėvams, norintiems vaikus auginti ekologiškai
© Shutterstock nuotr.

Kokia namų aplinka draugiškiausia kūdikiui?

Suaugusieji vidutiniškai 65, o naujagimis – net 95 proc. laiko praleidžia namuose. Norėdami, kad būtų gražus, kas keleri metai būstą perdažome, atnaujiname. 

Daugelyje dažų, lakų, skiediklių, tirpiklių, klijų, dekoratyviųjų dangų, glaistų yra nuodingųjų ir degių medžiagų. Visa tai kaupiasi dulkėse, kurias įkvėpiame. Įsirengiant naują būstą reikėtų vengti plastikinių langų, grindų, sienų, lubų dangų. 

Plastiko sudėtyje esantys junginiai gali sukelti vėžį, pažeisti lytines funkcijas. Netinka Kinijoje pagamintos granito, marmuro, glazūruotos plytelės, nes viena sudedamųjų medžiagų – radonas gali paskatinti kraujo ir plaučių vėžį. 

TAIP PAT SKAITYKITE:
Ar žindomam vaikui vasarą reikia papildomai vandens?
10 žaidimų dabartiniams vaikams, kuriuos vaikystėje žaidėte jūs patys.


Rinkitės medinius langus, medines grindis, kamštinę dangą, natūralų linoleumą. Sienas, grindis, baldus dažykite vandeniu skiedžiamais dažais. Juos galima plauti vandeniu ir muilu, jie ne tokie pavojingi kaip aliejiniai, aerozoliniai. Tieskite natūralios medžiagos kiliminę dangą iš medvilnės, vilnos, bambuko, kanapių, nendrių.

Tinkamiausia baldai - mediniai

Prekiaujama vis daugiau baldų, užuolaidų, kilimų, užtiesalų, kurie apdirbti degumą mažinančiomis medžiagomis (žymimos PBDE, HBCD). Dėl ypatingo dėmesio vaikų saugumui Didžiojoje Britanijoje reikalaujama, kad vaikų pižamos, patalynė, užuolaidos būtų apdirbamos šiomis medžiagomis.

Tačiau jos pavojingos sveikatai, kaupiasi gyvūnų ir žmonių organizme, ardo hormonų sistemą, o kaip paveikė nervų sistemą ir vystymąsi, paaiškėja tik po kurio laiko. Rinkitės medinius baldus, maitinimo kėdutę, kūdikio lovytę – taip pat medinę. Kartais tėvai lovytę iškeičia į maniežą. Tai prastas sprendimas, nes plastikinės, sintetinės medžiagos kenkia mažylio sveikatai, o nestabilus dugnas yra nesaugus.

5 patarimai tėvams, norintiems vaikus auginti ekologiškai
Vaikams sveikiausi - mediniai baldai.
© Shutterstock nuotr.

Pirmais metais į lovytę reikėtų kloti kokoso čiužinį, kuris kietas, todėl labai tinka dar nesusiformavusiam vaiko stuburui. Antrais gyvenimo metais tinkamesnis grikių čiužinys ir grikių lukštų pagalvė. Antklodė – vilnonė. Mažytį renkite natūralios medžiagos drabužiais, naudokite ekologiškas daugkartines sauskelnes.

Pirmenybė - ekologiškoms švaros priemonėms

Vis dažniau alergiją (ūmią slogą, akių ar odos perštėjimą, uždegimą) ar kontaktinį dermatitą sukelia skalbimo priemonės, nes jose yra alergenų. Kartais net nereikia skalbti, staigią alerginę reakciją gali paskatinti vien aštrus skalbiamųjų miltelių kvapas ar dulkės. Drabužiuose likusios skalbiamųjų priemonių dalelės patenka ant odos, ją dirgina, sunaikina apsauginę riebalų plėvelę, todėl oda sausėja, skeldėja, peršti, atsiranda žaizdelių. 

Vaikai be galo smalsūs, nori viską paliesti, paragauti, todėl gana dažnai „paskanauja“ skalbiamųjų priemonių, o jas pačiupinėję rankytėmis trina akis, kiša į burną. Ieškokite ekoženklu („Gėlė“, „Gulbė“, „Mėlynasis angelas“, „Vandens lelija“) pažymėtų skalbimo miltelių ar skirtų jautriems žmonėms, vaikams, kurių sudėtyje fosfatai neviršytų 5 proc. Muilas, minkštikliai, balikliai, šveitimo priemonės – visų šių prekių galima rasti ekologiškų prekių parduotuvėse.

Maistas: lietuviškas ar importinis?

Pusės metų mažylis pradeda valgyti kieto maisto. Idealu, jei ekologiško. Šiuose maisto gaminiuose nėra sintetinių maisto priedų, jie neužteršti cheminėmis medžiagomis, sudėtyje nėra genetiškai pakeistų produktų. Ekologiškų daržovių, vaisių, kruopų galima nusipirkti turguje, ekologiškose mugėse, parduotuvėse, ūkiuose. Antra vertus, net ir neekologiškų prekių parduotuvėje pirktas lietuviškas produktas yra kur kas patikimesnis ir sveikesnis už atvežtą.

Maisto nedėkite į vienkartinius indus, kurie didina teršalų kiekį aplinkoje, o šildyti skirtų vienkartinių indų sudėtyje esančios kenksmingos medžiagos gali patekti į maistą. Patikimų gamintojų vaikams skirtos plastikinės lėkštutės yra saugios. Kūdikiams maitinti saugiausia naudoti stiklinius ar iš plastiko PET ar PP (žymimų skaičiais „1“ ir „5“) pagamintus buteliukus. Čiulptukus rinkitės silikoninius, nes pagaminti iš latekso gali išsiskirti medžiagų, sukeliančių alergiją, vėžį.

Rinkimės natūralių medžiagų žaislus

Nors į apyvartą turėtų patekti tik saugūs žaislai, iš tikrųjų taip nėra. Minkštos lėlės, kamuoliai, plaukiojimui skirtos priemonės, minkšti plastikiniai žaislai, kuriuos mažyliai čiulpia ir kandžioja, kelia didžiulę grėsmę sveikatai. Jų gamybai naudojama medžiagų (ftalatai, jie dažnai nenurodomi net etiketėje), nuo kurių daiktai tampa minkšti ir lankstūs.

5 patarimai tėvams, norintiems vaikus auginti ekologiškai
Vaikų žaisluose vis dar gali pasitaikyti ftalatų, kurių poveikis sveikatai yra neigiamas.
© Shutterstock nuotr.

Ši nuodingoji medžiaga nuolat išsiskiria iš gaminio, ypač, pavyzdžiui, žaislą čiulpiant. Europos Sąjunga draudžia žaislams naudoti šias medžiagas. Jų yra ir tamsoje švytinčiose žvaigždėse, žaisliukuose, apyrankėse, karoliuose. Spalvotas skystis, kuriuo būna pripildytos puodelio sienelės, raktų pakabukai, gali būti itin pavojingas, nes nurijus gali kilti stiprus plaučių uždegimas.

Kreidelių, pieštukų, dažų, klijų, modeliavimo priemonių, surenkamųjų laivų, mašinų modeliukų sudėtyje gali būti ftalatų, sunkiųjų metalų, odą dirginančių tirpiklių, alergiją sukeliančių konservantų. Vaikams dovanokite medinius, paprasto molio, nelakuotus, nedažytus žaislus, medžiagines ar megztas lėles.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

6-12 mėnesių

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva (3)

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva
Jei pavargote nuo žiemos šaltuko, sunkiai įveikiamų pusnių sniego, slidžių šaligatvių ir visa širdimi trokštate pasimėgauti saulės voniomis, tikėtina, kad net ir augindami kūdikį pasiduosite pagundai ilgesniam ar trumpesniam laikui pabėgti į šiltus kraštus.

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?
Miegas kūdikiams labai svarbus: miegant jie pailsi, atsipalaiduoja jų kūno raumenys. Mažiausieji per parą išmiega iki 22 valandų, todėl ypač svarbu, ant kokio pagrindo jie miega.

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas? (3)

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas?
Net ir esant šaltukui, į lauką išeiti sveika, ypač jei vaikutis gali valandėlę gryname ore nusnausti. Kad jo miego netrikdytų vėsuma, geriausia išeitis – miegmaišis arba kombinezonas.

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės (2)

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės
Pirmosios automobilių kėdutės buvo pradėtos kurti dar praėjusio amžiaus pradžioje, tačiau tik po dar kelių dešimtmečių į pirmąją vietą buvo iškeltas šios priemonės suteikiamas saugumas, o ne tik patogumas ar išvaizda.

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos (2)

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos
Krikštynų proga tradiciškai dovanojamos simbolinės dovanos, dažnai tai būna sidabro šaukštelis ar barškutis, pakabutis, siuvinėtas rankšluostėlis ir kitos gerą linkinčios dovanėlės.

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku (5)

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku
Oras, kuriuo kvėpuoja didelių miestų gyventojai, yra daugybės medžiagų ir dujų mišinys. Nieko stebėtino, kad toks kokteilis gali pakenkti mažylių organizmui. Kaip juos apsaugoti nuo užteršto oro?

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia
Vieni vaikai vos paguldyti į vežimėlį veržiasi iš jo laukan, kiti nenori iš jo išlipti, o vežiojami lauke sau ramiai miega ar smalsauja, stebi bėgančius vaizdus.

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais (3)

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais
Keliauti su vaikais gali būti smagu ir nesudėtinga, pakanka atostogoms kruopščiai pasiruošti iš anksto. Svarbiausia – nepamiršti reikalingiausių daiktų ir neprisikrauti daug nebūtinų.

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų (15)

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų
Pirmaisiais mažylio gyvenimo metais daugelis tėvų susiduria su vaikų miego problemomis. Neramus vaikelio miegas naktį, dažnas kėlimasis naktį – tai tik kelios bėdos, kurias patiria šeimos.

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti (specialistės patarimai) (4)

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti <sup style="color: #ff0000;">(specialistės patarimai)</sup>
Krikštynos yra viena tų išskirtinių švenčių, kuri suburia visą šeimą, giminę, artimiausius draugus. Tai ne tik prasminga, bet ir graži šventė, todėl vienu aktualiausių klausimų tampa vaiko garderobas.

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate? (9)

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate?
Pradėjus kūdikiui ropoti ir vaikščioti, tėvai privalo atidžiai peržiūrėti savo namus: ar visi daiktai yra saugūs mažyliui.

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus (2)

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus
Ar pagalvojote kada nors, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus? Ar būtų patogu sėdėti, koks jame matomumas ir pan.?

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės (4)

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės
Pradėjus dygti dantukams, kūdikis pradeda gausiai seilėtis, jam niežti dantenas, jis tampa irzlus, kiša pirštukus į burnytę. Kai tai nepadeda, burnytėn deda viską, kas papuola po ranka.

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas? (4)

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas?
Krikštynos — viena pagrindinių gyvenimo švenčių, populiarumu nusileidžianti turbūt tik vestuvėms, na, ir, žinoma, gimtadieniams.

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį? (10)

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį?
Prisipažinsime, kai pamatėme šias nuotraukas, pirma mintis buvo būtent tokia: "Ohoho, kūdikis, ir šitokios tatuiruotės!".