Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tėvai prie šių pasikeitimų gimus antrajam ar vėlesniems vaikeliams gana greitai prisitaiko: nežinomybę pakeičia darbingas žinojimas ir savaime sumažėja sumaištis. Priešingai, nežinomybė ir sumaištis vis didėja pirmagimio vaiko galvoje – kūdikis „naujas", mažas, triukšmingas ir „atėmė mamą". Labai svarbu, kol mama dar laukiasi, jau esantį šeimoje vaiką paruošti būsimo brolio/sesers gimimui.

Atsižvelkite į pirmagimio amžių

Priklausomai nuo vaiko amžiaus, iš anksto paaiškinkite vaikui, kas vyksta: kad mama laukiasi, kad jos pilvelyje gyvena būsimas broliukas arba sesutė, kad jis labai mažas ir jam labai reikia mūsų rūpesčio, pagalbos. Mažiems vaikams sunku suprasti abstrakčią laiko sąvoką, todėl apie būsimą gimdymą pasakokite vaikui suprantamais žodžiais, pavyzdžiui, kad kūdikis gims vasarą, kai bus labai šilta ir visi gaivinsimės skaniais ledais.

Kuo vaikas mažesnis, tuo mažiau jam reikia duoti laiko iki tikrojo susitikimo su kūdikiu (gimimo). Duokite vaikui įrodymų: leiskite paglostyti didėjantį savo pilvuką, parodykite, kaip mažylis pilvelyje juda, pagulėkite kartu su juo ir leiskite vaikui pajausti, kaip spardosi pilvelyje augantis broliukas/sesutė.

Taip pat labai svarbu pasakojant nepervertinti situacijos ir nenuteikti vaiko nerealistiškai. Jei vaikas tikėsis, kad vos gimus broliui jis galės linksmai juo leisti laiką, žaisti ir kitaip linksmintis – jis labai nusivils pamatęs, kad gimęs kūdikis ne toks jau ir įdomus žaidimų partneris. Papasakokite „gyvai" ir tikroviškai: „gims mažiukas, jis daug miegos, dažnai valgys, kartais paverks, bet jis ims tave už rankutės, žiūrės į tave, koks tu didelis, lauks kol tu jam pamojuosi barškučiu" ir panašiai. Kai mažylis gims ir vyresnėlis atpažins mamos nupasakotas situacijas, jis pasijaus saugiau ir bus optimistiškiau nusiteikęs broliuko/sesutės atžvilgiu.

Aktyvus tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime

Nuo pat pradžių, kai sužinote, kad laukiatės, pradėkite vyresnėlį pratinti prie įvairesnės veiklos su tėčiu. Labai pamažu ir atsargiai perduokite dalį savo „darbų" tėčiui – vakarinis migdymas, pasakų skaitymas, važiavimas apsipirkti, išėjimas kartu į kiemą ir kitos veiklos. Tai nereiškia, kad gimus kūdikiui jūs viso to nebedarysite, tai reiškia, kad kai jūs negalėsite ar norėsite pailsėti, be didelių problemų tai galės atlikti ir tėtis.

Dažniausia mamų klaida – „atsibūti" su vyresnėliu, kol dar negimė mažylis. Vyresnėlis, pripratęs prie nuolatinio mamos dėmesio ir užimtumo, primiršęs savarankiškumą, gimus kūdikiui iš mamos reikalaus dar daugiau dėmesio, o nebegaudamas jo tiek pat, nuoširdžiai nesupranta ir, žinoma, priešinasi.

Taip pat labai svarbu nuo pat mažų dienų tėtį įtraukti į naujojo šeimos nario gyvenimą. Nesistenkite visko daryti pati, duokite ir pabūti, ir pasirūpinti kūdikiu tėčiui, taip lengviau užsimegs ryšys tarp tėčio ir mažylio, o matomas tėčio bendravimas su kūdikiu atrodys siektinas dalykas ir vyresniajam.

Maža dovanėlė

Vaikams labai svarbus pirmasis įspūdis, todėl būtų labai naudinga, jei gimus mažyliui vyresnėlis gautų tarsi nuo jo dovaną – jo akyse broliukas atrodytų dosnus ir artimesnis. Dovanos ir žaislai vaikams labai svarbūs, todėl iš anksto paklausinėkite jo, kokios dovanos jis norėtų nuo broliuko, galbūt pasiūlykite ir jam pačiam nulipdyti ar nupiešti kokią dovaną kūdikiui ir pastatyti ją mažylio kambaryje.

Žaidimai

Tegul didysis vaikas žino, koks jis jums yra svarbus. Žaiskite drauge būsimą šeimos pagausėjimą, pavyzdžiui, galite padaryti lėlių teatrą, kuriame pasiskirsčiusios vaidmenimis lėlės atlieka šeimos narių vaidmenis. Tai turėtų būti tarsi trumpa, tačiau konkreti pasaka: šeima be broliuko - gimsta broliukas - šeima rūpinasi mažu broliuku (kiekvienas iš šeimos kažką atneša/padaro broliukui), dažnai apkabina vyresnėlį, mamytė ir tėvelis labai myli abu vaikučius. Vaikui bus pramoga ne tik stebėti tokį vaidinimą, tačiau kartu ir lengviau viską įsivaizduoti.

Laikas su vyresnėliu po gimdymo

Nors didysis darbas laukia po kūdikio gimimo, reikėtų nepamiršti, kad artimas ir saugus ryšys su vaiku – tai nuolatinis tęstinis darbas. Kai šeimoje gims mažylis, kvieskite vyresnėlį jums padėti prižiūrėti kūdikį, pasidžiaukite, kai tėtis būna su mažyliu, o jūs leidžiate laiką su vyresniuoju dviese, leiskite vaikui paliesti ir pasiglaustyti prie broliuko. Ir būkite kantrūs. Priprasti prie pokyčių reikia laiko.

Psichologė Karolina Gurskienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.