Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tėvai prie šių pasikeitimų gimus antrajam ar vėlesniems vaikeliams gana greitai prisitaiko: nežinomybę pakeičia darbingas žinojimas ir savaime sumažėja sumaištis. Priešingai, nežinomybė ir sumaištis vis didėja pirmagimio vaiko galvoje – kūdikis „naujas", mažas, triukšmingas ir „atėmė mamą". Labai svarbu, kol mama dar laukiasi, jau esantį šeimoje vaiką paruošti būsimo brolio/sesers gimimui.

Atsižvelkite į pirmagimio amžių

Priklausomai nuo vaiko amžiaus, iš anksto paaiškinkite vaikui, kas vyksta: kad mama laukiasi, kad jos pilvelyje gyvena būsimas broliukas arba sesutė, kad jis labai mažas ir jam labai reikia mūsų rūpesčio, pagalbos. Mažiems vaikams sunku suprasti abstrakčią laiko sąvoką, todėl apie būsimą gimdymą pasakokite vaikui suprantamais žodžiais, pavyzdžiui, kad kūdikis gims vasarą, kai bus labai šilta ir visi gaivinsimės skaniais ledais.

Kuo vaikas mažesnis, tuo mažiau jam reikia duoti laiko iki tikrojo susitikimo su kūdikiu (gimimo). Duokite vaikui įrodymų: leiskite paglostyti didėjantį savo pilvuką, parodykite, kaip mažylis pilvelyje juda, pagulėkite kartu su juo ir leiskite vaikui pajausti, kaip spardosi pilvelyje augantis broliukas/sesutė.

Taip pat labai svarbu pasakojant nepervertinti situacijos ir nenuteikti vaiko nerealistiškai. Jei vaikas tikėsis, kad vos gimus broliui jis galės linksmai juo leisti laiką, žaisti ir kitaip linksmintis – jis labai nusivils pamatęs, kad gimęs kūdikis ne toks jau ir įdomus žaidimų partneris. Papasakokite „gyvai" ir tikroviškai: „gims mažiukas, jis daug miegos, dažnai valgys, kartais paverks, bet jis ims tave už rankutės, žiūrės į tave, koks tu didelis, lauks kol tu jam pamojuosi barškučiu" ir panašiai. Kai mažylis gims ir vyresnėlis atpažins mamos nupasakotas situacijas, jis pasijaus saugiau ir bus optimistiškiau nusiteikęs broliuko/sesutės atžvilgiu.

Aktyvus tėčio dalyvavimas šeimos gyvenime

Nuo pat pradžių, kai sužinote, kad laukiatės, pradėkite vyresnėlį pratinti prie įvairesnės veiklos su tėčiu. Labai pamažu ir atsargiai perduokite dalį savo „darbų" tėčiui – vakarinis migdymas, pasakų skaitymas, važiavimas apsipirkti, išėjimas kartu į kiemą ir kitos veiklos. Tai nereiškia, kad gimus kūdikiui jūs viso to nebedarysite, tai reiškia, kad kai jūs negalėsite ar norėsite pailsėti, be didelių problemų tai galės atlikti ir tėtis.

Dažniausia mamų klaida – „atsibūti" su vyresnėliu, kol dar negimė mažylis. Vyresnėlis, pripratęs prie nuolatinio mamos dėmesio ir užimtumo, primiršęs savarankiškumą, gimus kūdikiui iš mamos reikalaus dar daugiau dėmesio, o nebegaudamas jo tiek pat, nuoširdžiai nesupranta ir, žinoma, priešinasi.

Taip pat labai svarbu nuo pat mažų dienų tėtį įtraukti į naujojo šeimos nario gyvenimą. Nesistenkite visko daryti pati, duokite ir pabūti, ir pasirūpinti kūdikiu tėčiui, taip lengviau užsimegs ryšys tarp tėčio ir mažylio, o matomas tėčio bendravimas su kūdikiu atrodys siektinas dalykas ir vyresniajam.

Maža dovanėlė

Vaikams labai svarbus pirmasis įspūdis, todėl būtų labai naudinga, jei gimus mažyliui vyresnėlis gautų tarsi nuo jo dovaną – jo akyse broliukas atrodytų dosnus ir artimesnis. Dovanos ir žaislai vaikams labai svarbūs, todėl iš anksto paklausinėkite jo, kokios dovanos jis norėtų nuo broliuko, galbūt pasiūlykite ir jam pačiam nulipdyti ar nupiešti kokią dovaną kūdikiui ir pastatyti ją mažylio kambaryje.

Žaidimai

Tegul didysis vaikas žino, koks jis jums yra svarbus. Žaiskite drauge būsimą šeimos pagausėjimą, pavyzdžiui, galite padaryti lėlių teatrą, kuriame pasiskirsčiusios vaidmenimis lėlės atlieka šeimos narių vaidmenis. Tai turėtų būti tarsi trumpa, tačiau konkreti pasaka: šeima be broliuko - gimsta broliukas - šeima rūpinasi mažu broliuku (kiekvienas iš šeimos kažką atneša/padaro broliukui), dažnai apkabina vyresnėlį, mamytė ir tėvelis labai myli abu vaikučius. Vaikui bus pramoga ne tik stebėti tokį vaidinimą, tačiau kartu ir lengviau viską įsivaizduoti.

Laikas su vyresnėliu po gimdymo

Nors didysis darbas laukia po kūdikio gimimo, reikėtų nepamiršti, kad artimas ir saugus ryšys su vaiku – tai nuolatinis tęstinis darbas. Kai šeimoje gims mažylis, kvieskite vyresnėlį jums padėti prižiūrėti kūdikį, pasidžiaukite, kai tėtis būna su mažyliu, o jūs leidžiate laiką su vyresniuoju dviese, leiskite vaikui paliesti ir pasiglaustyti prie broliuko. Ir būkite kantrūs. Priprasti prie pokyčių reikia laiko.

Psichologė Karolina Gurskienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Ko negalima valgyti žindančiai mamai

Ko negalima valgyti žindančiai mamai
Ar tikrai žindyvė gali valgyti viską?

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas
Stresas, pervargimas, didelis fizinis krūvis, nepilnavertė mityba vis dažniau siejami su ginekologinių ligų susirgimo atvejais.

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters
Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne
Namuose pagaliau krykščia mažylis. Tačiau širdyje apsigyvena ne džiaugsmas, o liūdesys. Dažnai rieda ašaros, moterį kankina noras būti ne čia, šalia kūdikio, o kažkur kitur... Iš kur tokios mintys?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti
Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama (2)

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama
Koks yra didžiausias jūsų „atradimas“ tapus mama? Šį klausimą uždavėme savo paskyroje "Facebook". Sulaukėme daugybės atsakymų, iš kurių įdomiausiuosius publikuojame šiame straipsnyje.

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai
Lietuvoje viešėjusią Bridget Supple, pasiruošimo gimdymui lektorę, daugiau nei penkiolika metų dirbančią didžiuosiuose Jungtinės Karalystės gimdymo skyriuose, kalbina Lina Gabrijolavičienė.

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais
Minėdama Motinos dieną, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba išsiaiškino, kokių poreikių turi dirbantieji, norintys derinti darbą ir vaikų priežiūrą.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50
Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis
Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą
Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

3 klausimai psichologei apie depresiją po gimdymo. Dvi istorijos

3 klausimai psichologei apie depresiją po gimdymo. Dvi istorijos
Ligų klasifikacijoje nerasite depresijos po gimdymo kaip atskiros ligos. Ji gali prasidėti nėštumo metu ir pirmaisiais metais po gimdymo, vėliau atsiradę depresijos požymiai jau nebus priskiriami šiai depresijai.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.