Ar eiti su vaiku į lauką per šalčius ir kaip prižiūrėti jo odą

Kaip atpažinti, kad žiemą dar nekalbantis vaikas jaučiasi gerai, tai yra, jam nei per šalta, nei per karšta? Kuo reikia patepti vaiko veiduką prieš iškeliaujant į lauką? Į šiuos ir kitus klausimus atsako šeimos gydytoja Aušra Urbutienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Koks oras yra per šaltas kūdikiams iki vienerių metų, kuomet jau nerekomenduoja eiti pasivaikščioti į lauką?

Vaikams iki 6 mėnesių galima eiti į lauką, jei yra ne drėgna ir ne vėjuota, esant temperatūrai lauke iki -5 laipsnių. Bet jeigu lauke drėgna ir vėjuota, tada ir -3 jau gali būti pavojinga. Su kūdikiais nuo 6 iki 12 mėnesių patartina į lauką eiti iki -8 laipsnių šalčio, bet ir reikia atsižvelgti į vėjo greitį bei drėgmę.

Kalbant apie didesnius vaikus, priminsiu Lietuvos higienos normą, apibrėžiančią ikimokyklinio amžiaus vaikų vedimą į lauką, kurios laikosi ikimokyklinės įstaigos: remiantis LR sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu, kiekvieną dieną 2 kartus šviesiu paros metu vaikai turi būti išvedami į lauką. Žiemos metu - esant ne žemesnei kaip -12 laipsnių temperatūrai ir silpnam vėjo greičiui (iki 2 m/sek.) arba ne žemesnei kaip -8 laipsniai temperatūrai ir vidutiniam vėjo greičiui (nuo 2 iki 6 m/sek.)

TAIP PAT SKAITYKITE:
Svarbi informacija apie plaučių uždegimą
Kurie Zodiako ženklai iš prigimties yra geri tėčiai ir mamos

Kaip atpažinti (patikrinti), kad vaikučiui lauke yra per šalta arba per karšta?

Reikia stebėti vaiko odos spalvą: jei oda bala, mėlynuoja – tai ženklas, kad jau šalta, jei raudonuoja – per šilta. Galima užkišti ranką už vaiko apykaklės, jei palietus ten šilta, viskas gerai. Jei šalta ar suprakaitavę – negerai. Nepalikite vaiko 2 valandoms balkone, nes kai mama pati nejuda kartu su vežimuku, jai sunku spręsti, ar jau šalta, ar dar ne. Taip pat trumpiau rekomenduojama lauke būti su kūdikiais, kuriuos mamos nešioja nešynėse.

Kokia būtų taisyklinga vaiko odos priežiūra žiemą, ar yra kokių nors skirtumų, palyginus su kitais metų laikais?

Jei vaiko oda sausa, tai žiemos metu reikia jį rečiau maudyti, taip pat maudynių metu į vonią įpilkite specialių maudymui skirtų aliejų. Išmaudžius reikia vadovautis 3 minučių taisykle – kremu vaiką ištepti per 3 minutes, ištraukus jį iš vandens.

Dažniausia klaida, kurią daro tėvai žiemos metu – karštos vonelės kūdikiui. Karštesnis nei įprasta vanduo žiemos metu ne padeda vaikui sušilti, o pirmiausia sausina jo odą.
Gydytoja Aušra URBUTIENĖ

Po vonios procedūrų yra tinkamiausias laikas pamaitinti kūdikio odą. Švelniai nusausinkite vaiko odą ir masažuojamais judesiais įtrinkite specialiai kūdikių odai pritaikytu losjonu. Tai padės apsaugoti odą nuo paraudimų bei išsausėjimų, kurie žiemos metu gali atsirasti net ir drabužiais pridengtose kūno vietose, nes šaltu oru oda gamina mažiau drėgmės ir tampa sausesnė. 

Jei vaikas serga atopiniu dermatitu, jo odą emoliantais reikėtų tepti du kartus per dieną.

Prausdami kūdikį išlaikykite vidutinę vandens temperatūrą. Dažniausia klaida, kurią daro tėvai žiemos metu – karštos vonelės kūdikiui. Karštesnis nei įprasta vanduo žiemos metu ne padeda vaikui sušilti, o pirmiausia sausina jo odą. Todėl būtina pasirūpinti tinkama vonios kambario temperatūra maudynių metu ir vaiką maudyti ne karštose, o šiltose vonelėse.

Kaip prižiūrėti vaikučių odą, kai einame su jais į lauką?

Jei renkatės kremą, kurį naudosite prieš einant į lauką, atminkite svarbią taisyklę: tokiame kreme neturi būti vandens, nes minusinėje temperatūroje vanduo sušals ir dar labiau pažeis vaiko odelę. Venkite kvapių ar turinčių alkoholio produktų. Kremą prieš einant į lauką reikėtų užtepti 15 - 20 minučių iki išeinant pro duris. Kremas turi būti riebus.

Kūdikio oda greitai pažeidžiama, nes ji daug plonesnė nei suaugusio žmogaus, todėl ją lengviau pažeidžia temperatūriniai, fiziniai, cheminiai ir kiti veiksniai. Vaiko oda dar nesugeba reguliuoti kūno temperatūros, kaip tai daro suaugusio žmogaus oda. Vaiko oda greičiau praranda skysčius, turi daug mažiau riebalinių liaukų, todėl daug greičiau praranda drėgmę. Mažų vaikų prakaito liaukos dar nėra iki galo išsivysčiusios, jie mažiau prakaituoja.

Kartais mamos teiraujasi, ar reikia tepti jau paaugusių, 3-5 metų vaikučių, odą apsauginėmis nuo šalčio priemonėmis, mano atsakymas – būtinai.

Kokie yra požymiai, kad vaiko odelė lauke nušalo ir ką tada reikia daryti?

Kai išeiname į lauką, musų žandai parausta, tai yra normalu. Ženklas, kad kažkas negerai, yra atsiradęs odos blyškumas, tada jau reikia skubėti namo. Nušalus oda gali pabalti, pradėti blizgėti, o dar pabuvus net papilkėti. Oda gali tapti rusva, su raudonomis dėmelėmis, nušalę pirštai parausta, patinsta, pradeda skaudėti, kartais pažeistose vietose net gali atsirasti pūslelių.

Jei kilo įtarimas, kad vaiko oda nušalo, jos netrinkite, neskubėkite šildyti odelės šiltu vandeniu, prausti muilu. Geriau paimkite minkštą audinį, kambario ar šiek tiek didesnės temperatūros, ir taip sušildykite odą. Negalima dėti jokių kompresų, nes pažeista oda gali jautriai sureaguoti į staigius temperatūros skirtumus. Pagrindinė taisyklė – atšildyti odą palaipsniui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas