Vaiko atėjimą į šį pasaulį lydi keisčiausios tradicijos

 (5)
Pas mus Lietuvoje kai kurios mamos pageidauja pasiimti iš gimdymo namų placentą ir vėliau užkasa ją prie savo namų, toje vietoje pasodindamos medelį. Kiekviena tauta turi savų gimdymo tradicijų, jūsų dėmesiui – 9 įdomūs gimdymo papročiai iš viso pasaulio.
© RIA/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Bambagyslė medinėje dėžutėje (Japonija)

Kai vaikas pirmą kartą kerpamas, dauguma tėvų išsaugo jo plaukų sruogą, o kiti saugo pirmuosius vaiko batukus... Japonės mamos saugo bambagyslę.

Japonijos ligoninėse virkštelė supakuojama į medinę dėžutę ir dovanojama motinai išleidžiant ją su kūdikiu namo. Į dėžutę kartais dedama lėlė, aprengta kimono, kuri simbolizuoja vaiko sielą. Kimono gali būti atlapotas, o bambagyslė įdėta į vidų. Manoma, kad tokiu būdu išsaugota virkštelė garantuoja teigiamą motinos ir vaiko ryšį.

Praėjus savaitei po gimdymo jaunieji tėvai ir jų artimieji atlieka vaikui ceremoniją, kurios metu prie šeimos altoriaus jam suteikiamas vardas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gimė penketukas – visos penkios mergaitės
Lietuvoje gyvenanti etiopė - atvirai apie meilę, ašaras ir 3 vaikus

Pasodinkite vaiką ant grindų su išdėliotais simboliniais objektais, kad sužinotumėte jo ateitį (Armėnija)

Kai vaikui išdygsta pirmas dantis, armėnai tėvai švenčia Agra Hadig ceremoniją. Jie sodina vaiką ant grindų ir išdėlioja prieš jį simbolinius daiktus, tokius kaip ruletė, stetoskopas, kastuvėlis, knyga ir pan. Tėvai paprašo vaiko išsirinkti vieną iš jų.

Tas daiktas, kurį vaikas išsirenka ir su kuriuo žaidžia, simbolizuoja jo ateitį. Pavyzdžiui, jei berniukas išsirenka ruletę, reiškia, jis bus architektas arba inžinierius. Žinoma, tik laikas parodo, kuo jis taps iš tiesų.

Vaiko tėvai dalina raudonai dažytus kiaušinius – laimės ir gyvenimo pradžios simbolį (Kinija)

Kinų šeimose, kai vaikui sukanka mėnuo, atliekama Pilnaties ceremonija, pažymint pirmąjį gyvenimo mėnesį. Tai – pirmas svarbus įvykis naujagimiui.

30-osios dienos rytą giminaičiai ir draugai susirenka, kad palaimintų naujagimį ir padovanotų jam dovanų. Vaiko tėvai dovanoja dovanas savo giminaičiams ir draugams. Dovanų pobūdis priklauso nuo vietovės, bet raudonai dažyti kiaušiniai yra pati populiariausia dovana, greičiausiai todėl, kad kinų kultūroje kiaušiniai simbolizuoja besikeičiantį gyvenimo procesą. Apvali jų forma yra harmoningo ir laimingo gyvenimo simbolis, o raudona spalva simbolizuoja laimę.

Šventės metu giminaičiai ir draugai taip pat dovanoja dovanas. Močiutė ir senelis dažniausiai dovanoja anūkui savo aukso ir sidabro, kad parodytų, kokia stipri jų meilė. Žinoma, tėvai ir naujagimis gauna ir šiuolaikinių dovanų, tokių kaip vaikiški drabužiai, žaislai, knygos ir dovanų kuponai, bet populiariausia dovana yra pinigai, suvynioti į raudoną popierių.

Kūdikio kojos neturi liesti žemės, nes naujagimiai – dangaus palaiminimas (Bali)

Visi tėvai jaučia nerimą, palikdami kūdikius žaisti ant grindų, bet Balio kūdikių kojos neturi liesti žemės iki 210-os gyvenimo dienos, nes vaikas laikomas dievišku sutvėrimu, kuris nusileido iš dangaus. Kai vaiko koja paliečia žemę pirmą kartą, tai simbolizuoja peržengtą ribą – vaikas tampa žmogumi.

Pinigai naujagimio rankoje simbolizuoja klestėjimą (Trinidadas ir Tobagas)

Trinidade ir Tobage, kai žmonės pirmą kartą lanko naujagimį, jie paprastai duoda jiems pinigų į rankas, kad tai atneštų jiems klestėjimą ir palaiminimą. Kitas šios šalies paprotys – kai kurie tėvai neleidžia žmonėms peržengti jų namų slenksčio po 18:00, nes manoma, kad vakarinė rasa kelia vaikui pasibjaurėjimą.

Dvidešimt ar daugiau vaiko vardų (Nigerija)

Septintą dieną po nigeriečių mergaitės ir devintą po berniuko gimimo vaikui suteikiamos tam tikros savybės, kurios paprastai būna išreikštos kaip skonis ant motinos ir vaiko lūpų. Jiems duodama vandens, kad neturėtų priešų, palmių aliejaus, kad gyvenimas būtų lengvas ir sklandus, karčiojo kolos riešuto, kad gyvenimas būtų ilgas, bei druskos ir pipirų, kad saldus gyvenimas būtų prasmingas, kupinas emocijų ir laimės.

Tuo pat metu vaikui išrenkamas vardas. Be pavardės, vaikui suteikiami keli kiti vardai. Vienas iš jų apibūdina gimimo aplinkybes. Pavyzdžiui, vardas Idou reiškia „vaikas, gimęs po dvynių". Kitas pavyzdys – jei prieš gimstant mergaitei tam tikroje bendruomenėje mirė pagyvenusi moteris, mergaitė pavadinama Jetunde, arba „motinos sugrįžimas".

Tėvai vaiką dažnai vadina mažybiniu vardu, kuris nurodo, ką jie jame mato. Pavyzdžiui, Ajoke reiškia „tas, kuris palaimintas", o Titilajo – „amžinoji laimė".

Tą dieną tėvai paskelbia vaiko vardą, kurį jie išrinko, o giminaičiams siūlo išrinkti papildomus vardus, jei jie nori. Prieš pasakant vardą, jiems siūloma į krepšelį vaikui įdėti simbolį (piniginį indėlį). Po to, kai visiems suteikta galimybė suteikti vaikui vardą, piniginiai simboliai surenkami ir įteikiami tėvams, kad jie atidarytų sąskaitą. Kartais vaikui suteikiama dvidešimt ir daugiau vardų!

Ceremonija baigiasi maldomis, o po to visi puotauja.

Mama ruošia dovanas kiekvienam žmogui, kuris lanko vaiką (Brazilija)

Brazilijoje nėščia moteris ruošia krepšį su dovanomis, kurias dalija visiems, atvykstantiems į ligoninę lankyti naujagimio. Paprastai tai būna nedidelės dovanos, tokios kaip ledinukai, ant šaldytuvo klijuojami magnetai, nedideli bloknotai ir net mažyčiai kvepalų buteliukai. Visas jas mama renka prieš vaikui gimstant. Dažnai ant suvenyrų būna užrašytas vaiko vardas ir padėka už aplankymą.

Masažas karštais akmenimis ir viso kūno gydymas siekiant išvengti pokyčių po gimdymo (Malaizija)

Gimus vaikui, jauna motina Malaizijoje patiria pantangą, arba atskyrimą, kuris trunka apie 44 dienas. Šis laikotarpis skirtas išsaugoti motinos sveikatą ir moteriškumą. Jai daromas masažas karštais akmenimis, kad išsivalytų gimda, ir atliekamas viso kūno gydymas, kad oda pašviesėtų ir taptų švelni – taip siekiama ištaisyti kūno pokyčius po gimdymo. Jaunoms mamoms neleidžiama nešioti sunkių daiktų, joms negalima daryti nieko, kas nėra tiesiogiai susiję su kūdikio priežiūra. Visi namų ruošos darbai gula ant vyro ir giminaičių, savanoriškai pasisiūliusių padėti, pečių, arba pasamdomi pagalbininkai.

Mergaitė ar berniukas? (JAV)

Amerikiečiai turi tradiciją, kuri atsirado neseniai, bet jau pakankamai gerai prigijo. Gydytojas, kuris atlieka tyrimą ultragarsu, nepraneša vaiko lyties būsimiems tėvams, o užrašo ant lapelio ir įdeda į voką. Būsimieji tėvai atiduoda voką kepėjui, kuris turi iškepti tam tikros spalvos tortą.

Paskirtą dieną draugai ir giminaičiai susirenka į šventę, kuri vadinasi „Gender reveal party" („Lyties atskleidimo vakarėlis"). Iškilmingai perpjaunamas tortas. Jei jo pertepimas rožinis – reiškia, gims mergaitė, o jei žydras – berniukas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujagimis

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui (1)

Kaip vaiką paruošti brolio arba sesės gimimui
Santykiai tarp brolių ir sesių užsimezga ne tada, kai jie pirmą kartą akis į akį susitinka, bet jau tada, kai antrasis mažylis dar tik auga mamos pilvelyje. Kaip elgtis tėveliams, kad pirmagimis sklandžiai ir su džiaugsmu lauktų šeimos pagausėjimo?

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui (16)

Kokio vardo geriau neduoti savo vaikui
Yra tikinčiųjų, jog vardas labai svarbus žmogaus savijautai ir netgi gali lemti jo likimą, mat kiekvienas vardas turi energinį informacinį lauką ir kartu su vardu mes tai perimame. Daugelis tėvų rinkdami vaikui vardą kreipia dėmesį į jo reikšmę ir, jei ši neigiama, tokį iš sąrašo tiesiog išbraukia.

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės (2)

TOP 10 vardų naujagimiams iš A raidės
Laukiatės mažylio ir svarstote, kokį vardą jam išrinkti? Skubame į pagalbą ir pateikiame 10 populiariausių vaikų vardų iš A raidės.

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų? (22)

Nuotrauka užminė mįslę: negi tikrai būna tokių tėvų?
Pastarosiomis dienomis socialiniame tinkle "Facebook" aptariama viena neįprasta kūdikio nuotrauka.

TOP 10 vasariškų vardų berniukui (6)

TOP 10 vasariškų vardų berniukui
Vaikeliui gimus vasarą, turbūt taip ir limpa koks gaivus, šiluma dvelkiantis vardas... Mergaitėms jų gausu (rašėme ČIA), bet yra ir berniukams!

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai (1)

Mamų patarimai: ką daryti, kai vaiką kamuoja pilvo diegliai
Jei tik gimęs kūdikis yra neramus, nuolat verkia, daugelis tėvų mano, kad jam – pilvo diegliai. Ši diagnozė tokia dažna, kad būsimi tėveliai dar iki mažylio gimimo nusiteikia, jog pirmieji trys mėnesiai gali būti nepaprastai sunkūs, tiek vaikui, tiek jiems patiems.

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje (19)

Tik 3 raidės: trumpiausi vaikų vardai Lietuvoje
Išrinkti vaikui vardą - ne juokų darbas. Juk tai bene pirmoji tėvų dovana savo vaikui, kuri jį lydės visą gyvenimą.

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų (25)

TOP 10 labiausiai vasariškų vardų
Vaikams vardus tėvai parenka remdamiesi daug kuo – skambesiu, reikšme, tradicijomis, kartais vardą susapnuoja ar patiki jį išrinkti artimiesiems. Ir jei minčių visiškai pritrūksta, vasarą gimusius mažylius galima pavadinti... vasariškais vardais! Štai kelios idėjos – vasariškų mergaičių vardų dešimtukas.

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?

Kinų kalendorius: kokiais metais gimė jūsų vaikas?
Sužinokite, kokiais metais pagal Kinų kalendorių gimė jūsų vaikas.

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams

Išleista pirmoji lietuviška knyga neišnešiotų kūdikių tėvams
Savaitgalį neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas" surengtoje šeimų šventėje pristatyta anksčiau laiko gimusių kūdikių tėvams skirta, ilgai laukta edukacinė knyga „Ankstukas".

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui (143)

Mamos atvirauja: kokio vardo niekada neduočiau savo vaikui
Vieni labai atidžiai renka vardą savo vaikui – žiūri reikšmę, kreipia dėmesį net į skambesį ar derina prie pavardės, kiti nesivadovauja jokiais kriterijais, svarbu tik, kad, anot jų, būtų gražu. Klausiame mamų – kuo remdamiesi davėte savo vaikams vardus, ar kreipėte dėmesį į jų reikšmes? Kokio vardo niekada neduotumėte savo vaikui?

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis (6)

Vaikus žindančios moterys kviečiamos tapti motinos pieno banko donorėmis
Kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale pradeda veikti Donorinio motinos pieno bankas (www.pienobankas.lt).

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės (7)

Ko Suomijos gimdyvėms gali pavydėti lietuvės
80 metų Suomijoje sėkmingai vykdoma Kūdikio kraitelio programa. Jos esmė - kiekviena nėščioji, nepriklausomai nuo šeimos pajamų, gauna dovanų kraitelį, kuriame – reikalingiausi daiktai naujagimiui bei pačiai šeimai.

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų (4)

Kaip gimusį vaiką užregistruoti neišėjus iš namų
Lietuviai, susilaukę naujagimio, jį užregistruoti gali internetu, tačiau 90 proc. tėvų Lietuvoje tai daro lankydamiesi valstybinėse įstaigose.

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius (3)

Fotografė atskleidžia 3 gudrybes, kaip fotografuoti naujagimius
Naujagimius fotografuojanti Rūta Auškalnė dalijasi patarimais, kaip namų sąlygomis fotografuoti ką tik gimusius kūdikius.