Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kad kūdikio miegas būtų kokybiškas, visų pirma reikėtų pasirūpinti, kad būtų tinkamai paruoštas jo kambarys ir miegojimo vieta. Labai svarbu, kad mažylio kambarys būtų išvėdintas ir tinkamos temperatūros, t. y. apie 18 – 19 laipsnių šilumos. Kai kalbama apie kūdikį, vertėtų visada atsiminti vieną taisyklę: „geriau vėsiau, nei per karšta". Kūdikių termoreguliacija dar nėra visiškai išsivysčiusi ir yra labai jautri, todėl labai paprasta mažylį perkaitinti. Nepriklokite vaiko iki kaklo, jeigu kambaryje yra apie 18 laipsnių šilumos, jis tikrai nesušals apklotas iki pusės ir su viena antklode.

Pribudo naktį?

Nepulkite mažylio naktį raminti vos tik jam nubudus. Visi vaikai yra labai skirtingi, todėl ir jų miegojimas skiriasi. Vieni miega ramiai, mažai judėdami, kiti nuolat kruta, skleidžia visokius garsus, miegodami daro įvairiausiais grimasas. Kol mažylis dar nėra visiškai atsibudęs, kol neverkia, reikėtų stengtis neskubėti jo raminti, kilnoti, nešioti. Labai dažnai kūdikiai „paburba" sau po nosyte net neatsibusdami ir toliau miega, todėl aktyvi tėvų reakcija į tokį vaiko elgesį jį tik išblaškytų.

Šiek tiek ūgtelėjusiam kūdikiui nepulkite siūlyti krūties ar buteliuko vos tik jam nubudus ir pravirkus. Iš pradžių pabandykite nuraminti jį švelniais žodžiais – labai dažnai mažyliams užtenka išgirsti mamos balsą ir jie toliau užmiega. Kūdikis nuo pat pirmų dienų turėtų būti pratinamas atskirti dieną nuo nakties – šiuos skirtingų laikų miegus taip pat. Nejunkite nakties metu šviesos, neguldykite mažylio į vežimėlį taip bandydami užmigdyti ir nesistenkite jo greitai „užkišti" maistu.

Kai tik mažylis jau gali nebevalgyti nakties metu, nuo tos akimirkos stenkites jį maitinti, kai jis tikrai alkanas, o ne tam, kad vėl užmigtų. Įprotis valgyti, kad užmigtum įsišaknija labai giliai, o vėliau juo labai sunku atsikratyti. Atidžiai stebėkite maitinimosi procesą tiek dieną, tiek naktį – čiulpimo poreikiui patenkinti neturi būti visą parą naudojama mamos krūtis.

Kai miegas išsiderina

Kūdikio miegas gali sutrikti dėl dviejų priežasčių – tai ligos ir vystymosi šuoliai. Visiškai suprantama, kad mažylis gali prastai miegoti, jei jis serga ar jam ką nors skauda. Net toks elementarus negalavimas kaip sloga kūdikiui didelis išbandymas. Vaikas negali normaliai kvėpuoti, o vos atsigulęs į horizontalią padėtį ima kosėti, nes nosies sekretas patekdamas į gerklę dirgina gleivinę ir taip išprovokuoja kosulį. Negana to, jis negali žįsti krūties arba normaliai valgyti iš buteliuko – užimta nosytė atima galimybę pro ją kvėpuoti, tad valgant nuolat trūksta oro. Jau nekalbant apie kitas, rimtesnes ligas, kurios pareikalauja iš mažylio daug jėgų, o iš tėvelių kantrybės.

Vystymosi šuoliai

Vystymo šuoliai – tai konkretūs raidos etapai, kurių metu mažylis išmoksta kažką reikšmingai naujo ir tai laikinai turi įtakos jo emocinei būsenai. Pavyzdžiui, mažylis išmoksta ropoti ir tai jam (žinoma ir tėvams) labai svarbus įvykis – jis gali pats nukeliauti, kur jis nori ir pasiimti tai, kas jam patinka, o ne tai, ką jam paduoda. Dienos metu mažylis vis praktikuojasi, o nakties metu smegenys apdoroja per dieną sukauptą informaciją ir patirtį, todėl labai realu, kad naktį mintimis kūdikis ropos ir tai išreikš realius veiksmais. Įnirtingai naktį ropojantį po savo lovelę mažylį švelniai paguldykite atgal, paglostykite ir padėkite jam toliau miegoti. Labai tikėtina, kad mažylis net nebus nubudęs ir šiuos savo naujus įgūdžius praktikuos miegodamas, todėl būkite labai švelnūs ir atidūs, kad jo neišblaškytumėte ir lengvai palydėtumėte į ramaus miego etapą.

Naktinis kūdikių miegas labai priklauso nuo to, kaip jie praleido dieną. Jeigu diena buvo rami, ne itin audringa, labai tikėtina, kad ir naktis tokia bus. Kūdikio ramybė atsispindi tėvų akyse. Ramūs namai – ramūs vaikai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai

10 žaidimų, kurie suteikia naudos kūdikio raidai
Šiomis dienomis vis daugiau kalbama apie kūdikių lavinimą. Vaikų raidos, ugdymo specialistai, psichologai vieningai sutaria, kad geriausias būdas savo mažyliam padėti sėkmingai atrasti šį pasaulį – žaidimai.

Kas labiausiai prajuokina kūdikius

Kas labiausiai prajuokina kūdikius
Kūdikių juokas toks nuoširdus ir užkrečiantis, kad prablaško net didžiausią paniurėlį. Tačiau, ar žinote, kas labiausiai prajuokina pačius mažiausius kūdikėlius?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti
Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę

Specialisto patarimai, kaip išsirinkti automobilinę kėdutę
Net ir nedidelė kelionė su vaiku be automobilinės kėdutės – labai pavojinga ir gali baigtis tragedija. Vaiką laikant ant rankų, jo taip pat neapsaugosite. Tokias keliones automobiliu draudžia ir Lietuvos įstatymai.

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui

Griauname 10 mitų apie tai, kaip išsirinkti tikrai gerą vežimėlį vaikui
Neretai tėveliai, besilaukiantys pirmojo vaiko, pajuokauja, kad tikrai gero vežimėlio paieškos – tai lyg rinktis šeimos automobilį. Reikia praktiško, patikimo, saugaus, patogaus tiek kūdikiui, tiek jį vežiosiantiems suaugusiems, tačiau norisi ir gražaus, stilingo.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia
Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių
Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams

Pirmieji vaiko žingsniai: gydytojos patarimai tėvams
Mažylis jau turėtų vaikščioti kaip vienmetis kaimynų vaikutis, bet neina arba eidamas nuolat parpuola. Kodėl? Kas lemia vaikščiojimo sutrikimus? Konsultuoja pediatrė neurologė Rūta Maciulevičienė.

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte

Gali būti, kad šių kūdikio raminimo būdų jūs dar neišbandėte
Daugelis jaunų tėvelių, pasiklausę pasakojimų iš savo tėvų, mano, kad geriausias būdas raminti kūdikį – jį čiūčiuoti, supti. Taip, kartais šis metodas suveikia, tačiau šiais laikais siūloma daug kitų būdų, padedančių kūdikiui nusiraminti.

20 netikėtų faktų apie motinystę

20 netikėtų faktų apie motinystę
Kokiu garsu gali verkti mūsų kūdikiai, kurioje šalyje gimsta daugiausia dvynukų - šie ir kiti įdomieji faktai mūsų parengtoje apžvalgoje.

Kokia dovana vaikui yra geriausia

Kokia dovana vaikui yra geriausia
Nors dažnai girdime frazę, kad ne dovanos – švenčių esmė, tačiau vaikams jos išties labai svarbios.

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui

Mamų patirtys: pasiteisinę ir nepasiteisinę žaislai vaikui
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, daugelis tėvelių suką galvą: o kokia dovana jų vaiką ar vaikus tikrai nustebins, bus naudinga ir jam patiks. Štai kelios mamos dalinasi savo patirtimi, kokie žaislai jų mažyliams patiko, o kas – nepasiteisino ir buvo visai nereikalinga.

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?

Kuo ypatingi bus 2018 metais gimę vaikai?
Sakoma, kad metai, kuriais gimęs žmogus, jam suteikia tam tikrų charakterio savybių ir turi įtakos jo likimui. Jei jūsų šeimą jau aplankė geros naujienos, kad laukiatės, tikriausiai, norite pasmalsauti, kokios savybės pagal kinų horoskopą prognozuojamos jūsų mažyliui.

Kaip vystosi vaiko kalba (1)

Kaip vystosi vaiko kalba
Pirmieji vaiko žodžiai džiugina kaip ir pirmi savarankiški žingsniai. Kada jie pasipils lyg iš gausybės rago? Kada garsai „sulips“ į žodį? Kokia yra kalbos raida? Straipsnio konsultantė - logopedė Rita Sviderskienė.

Vaikų neurologė – apie tris skirtingus kūdikių temperamentus (1)

Vaikų neurologė – apie tris skirtingus kūdikių temperamentus
Kodėl vienas kūdikis nuo pirmos dienos ramus, daug miega, gerai valgo, o kitas, ką čia slėpti, varo tėvus į neviltį nuolatiniu verksmu?