Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos

Jei jūsų mažylis jau sulaukė savo pirmojo pusmečio, tai reiškia, kad jis visai nebepanašus į bejėgę būtybę, kuri tik vartosi, mosikuoja rankytėmis ir apdovanoja jus savo šypsena.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tokio amžiaus mažyliai jau daug juda, nori, kad su jais kartu žaistumėte ir sparčiai pradeda pažinti pasaulį. Vasara – itin palankus metų laikas kūdikio stambiosios ir smulkiosios motorikų, jo raidos lavinimui.

Kuo dažniau į kiemą

Jei gyvenate nuosavame name, jums tiesiog privaloma „persikelti" į kiemą. Ant žolės patieskite pledą ar lavinamąjį kilimėlį, tegul jūsų mažylis kuo daugiau ant jo juda, sukiojasi, jei žemė nėra šalta – keliauja žolyte. Leiskite mažyliui būti be apavo – tegul žolė, žemė ir kiti paviršiai aktyvina jo delnų ir pėdų kraujotaką.

Nors mokslininkai jau seniai įrodė, kad laikas, kada vaikas pradeda vaikščioti ir jo tolimesnė intelekto raida – visiškai nesusiję dalykai, tačiau lauke labai palanku pradėti tam treniruotis. Žolė – minkštas ir saugus paviršius, todėl vaikas patirs mažiau traumų, o jūs išvengsite streso. Leiskite savo mažyliui bandyti stotis, prisilaikant į įvairius daiktus, kurie jį supa. Atminkite, gamtoje kūdikiai pradeda greičiau stotis ir vaikščioti, nes juos supa labai daug įdomių objektų, žadinančių jų smalsumą. Tai medžiai, gėlės, gyvūnai, žaidimų aikštelės, suoliukai ir t.t.

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos
© Adobe Stock

Ropojimas su kliūtimis

Ši smagi pramoga ne tik fiziškai aktyvina kūdikį, tačiau, dažniausiai, mažiesiems labai patinka. Jei jūsų namuose tam nėra pakankamai vietos ar baiminatės, kad baldai gali būti pavojingi, lauke tikrai rasite pievutę, kurioje, išdėsčius kelis daiktus, atsiras labai smagus kliūčių ruožas. Nereikia tikėtis, kad vaikas pirmas ropos jūsų suformuotu tuneliu. Imkitės iniciatyvos ir jam parodykite, kokia tai smagi ir visiškai saugi pramoga. Kai pastebėsite, kad mažyliui ši atrakcija tampa labai lengvai ir greitai įveikiama, „pasunkinkite" ją, įtraukite naujų kliūčių.

Žaiskite kartu su vaiku, o ne vietoj jo

Kūdikiams gimus, jų intelektualinė raida yra itin susijusi su fiziniu lavinimu – pasaulį vaikai pažįsta per pojūčius. Nuo tokių paprastų veiksmų kaip daikto suspaudimas kumštyje (supranta veiksmo ir atoveiksmio prasmę) iki rimtesnių žaidimų. Leiskite savo mažyliui pačiam tyrinėti ir atrasti aplinką, kas vasarą lauke itin palanku, stebėkite jį ir padėkite, kai matote, kad tai būtina. Net ir kūdikiams reikia erdvės ir laisvės bandyti, patiems atrasti. Tačiau tai nereiškia, kad vaikas turi nuolatos žaisti vienas. Tėvai privalo jį visada stebėti, jam padėti ir užtikrinti, kad jį supanti aplinka yra saugi. Beje, jei mažylis neramus, tačiau neserga, yra sotus, jo sauskelnės sausos, tikėtina, kad jam tiesiog nuobodu... Tokiu atveju suaugusieji turėtų inicijuoti naujas veiklas ir žaidimus, kurie sužadintų kūdikio smalsumą.

Savo erdvę mažyliui susikurti padės žaidimų namelis arba palapinė. Sakoma, kad vaikams tai tarsi atskiras jų pasaulis, jiems labai smagu ten susinešti savo žaislus ar pasikviesti draugus. Nors kūdikiui toks namelis bus tik trumpalaikiams žaidimas, tačiau tai daiktas, kuris auga kartu su vaiku ir ateityje bus labiau naudojamas.

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos
© Adobe Stock

Nebijokite atrodyti juokingai

Šių dienų vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad vienas sėkmingiausių būdų lavinti mažą žmogeliuką – kalba. Kūdikis pats kalba dar visai nedaug, todėl jis turi girdėti kuo daugiau taisyklingai ištartų žodžių iš suaugusiųjų lūpų (ne televizoriaus ar kitų prietaisų). Jei namuose esančius objektus gana greitai nupasakosite, lauke kasdien atrasite vis naujų dalykų. Pavyzdžiui, jei vežate vaiką vežimėlyje, jam pasakokite, ką matote aplinkui: žmones, gyvūnus, augalus, gatvę, pastatus. Apibūdinkite mažyliui, ką žmonės veikia, pasakokite, kokia šiandien diena, įvardinkite, ką planuojate veikti. Kūdikius ne tik ramina švelnus mamos balsas, tačiau taip jie pamažu kaupia informaciją ir didina savo pasyvųjį žodyną (žodžius, kuriuos supranta, bet dar neištaria). Vaikas, kuris nuolat girdėjo aplinkui kalbančius žmones, su kuriuo aktyviai buvo bendraujama, jam užduodami klausimai – daug greičiau ir pats prabils.

Kai kurios mamos sako, kad joms nejauku gatvėje su vaiku kalbėtis lyg su suaugusiuoju. Numokite ranka į iš senų laikų atėjusius stereotipus ir mėgaukitės bendravimu su savo mažyliais. Pamatysite, kaip greitai jie pradės tarti pirmuosius žodžius ir taps jūsų pašnekovais.

Žaislai, lavinantys stambiąją motoriką

Jei jūsų kūdikis jau vaikšto ir yra labai judrus, jam tikrai patiks įvairūs paspirtukai ar triratukai. Vieni skirti tam, kad vaikas pats kojomis spirtųsi ir bandytų judėti (maždaug nuo 1,5 metų jam tai jau tikrai pavyks), kiti – pritaikyti tam, jog tėveliai galėtų juos stumti. Tokie triračiai dviratukai ir paspirtukai labai naudingi kūdikio koordinacijos lavinimui, jo lankstumui gerinti ir savarankiškumo formavimui. Tiesa, kol vaikas dar toks mažas, tėvai turėtų visada būti šalia ir pasirūpinti jo saugumu.

Vasara – palankus metas lavinti kūdikį: 7 idėjos
© Vida Press

Sūpynės ir čiuožyklos – nepabostanti klasika

Šie žaislai buvo įdomūs mūsų kartos vaikams, jais mėgavosi mūsų seneliai, tačiau ne mažiau su jais smagu ir mūsų vaikams. Vaikų raidos specialistai pataria – planuokite šeimos biudžetą taip, kad prie jūsų namų atsirastų sporto inventorius, lavinantis vaiko fizinį aktyvumą. Jei gyvenate daugiabutyje – tokia žaidimų aikštelė, greičiausiai, yra jūsų kieme. Jei nuosavame name – ja reikės patiems pasirūpinti. Kol vaikas dar visai mažas (tačiau jau tvirtai sėdi) – jam užteks tik sūpynių. Daugeliui mažylių tai viena smagiausių pramogų, sukelianti labai daug gerų emocijų.

Smulkiosios motorikos lavinimas

Gryname ore galima ne tik labai smagiai pažinti pasaulį, tačiau ir suteikti darbo mažiems pirštukams. Pievoje su kūdikiu galite užsiimi įvairiausiais žaidimais: nuo piešimo pirštais su specialiais, kūdikiui saugiais dažais, iki žiedų vėrimo, kaladėlių dėliojimo ir t.t. Smulkiąją motoriką lavina ir veikla smėlio dėžėje. Kūdikio rankytėms tikras iššūkis berti smėlį į kibirėlį, tačiau jiems tai labai patinka.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

Didysis 2018 metų horoskopas visiems Zodiako ženklams

Didysis 2018 metų horoskopas visiems Zodiako ženklams
2018-aisiais žvaigždės pataria tėvams kuo labiau pasistengti suprasti savo mažuosius, skirti jiems dėmesio ir laiko. Verčiau atsisakyti nereikalingų priekaištų, o štai nuoširdaus rūpesčio per daug nebus. Tuomet ne tik pagerės vaikų ir tėvų santykiai, bet ir padidės mažųjų savivertė, jie ims labiau pasitikėti savimi ir kitais, gerbs suaugusiuosius.

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų
Vaikų iki vienerių metų lavinimas ypatingas tuo, kad tam reikia minimalių priemonių ir galima išsiversti be investicijų į žaislus, tereikia žinoti, kas mažyliui naudinga bei turėti entuziazmo kartu su juo šiomis veiklomis užsiimti.

Mažylių maudymo atmintinė: ką reikėtų žinoti visoms mamytėms (1)

Mažylių maudymo atmintinė: ką reikėtų žinoti visoms mamytėms
Maudynės - labai svarbi mažylio dienotvarkės dalis. Žinoma, pirmųjų maudynių metu jauna mama gali susidurti su šiokiais tokiais nesklandumais, tačiau žingsnelis po žingsnelio šis procesas taps lengvas ir sklandus.

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita (15)

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita
Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų
Senesnės kartos atstovai pasijuoks, kad „nereikia kūdikio paversti profesoriumi, kai paaugs, tada ir prasidės tikrasis ugdymas". Tačiau šiuolaikiniai tėveliai visai kitaip vertina kūdikio gebėjimus ir stengiasi jam suteikti kuo daugiau informacijos, žaidimų bei veiklų, kurios būtų ne tik smagios, bet ir naudingos vystymuisi. Ir tai pradeda daryti nuo pirmųjų mažylio mėnesių šiame pasaulyje.

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės
Šiais laikais tėvai itin daug dėmesio skiria vaikų ugdymui ir daugelis puikiai supranta, kad tai nėra skaičių ar raidžių mokymas tuomet, kai jam sueina penkeri ar šešeri metai. Tikrasis ugdymas prasideda nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo mėnesių.

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą
Visi mes turime apgamų – vieni daugiau, kiti mažiau. O ar kada susimąstėme, kad jie gali mums perteikti tam tikrą informaciją? Apie mus pačius.

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas (5)

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas
Išsirinkti kūdikiui vežimėlį yra ne juokų darbas: pasiūla yra milžiniška ir reikia apgalvoti įvairias smulkmenas, kad vėliau netektų gailėtis dėl nepigaus pirkinio.

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?
Daugelis jaunų tėvelių įsivaizduoja, kad naujagimis tik valgys ir ramiai miegos, todėl visi rūpesčiai prasidės tik jam paaugus. Realybė kiek kitokia.

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę
Ar pastebėjote, kiek jaunos mamytės iš artimų moterų, kurios yra vyresnio amžiaus, sulaukia replikų: „geri dabar laikai auginti vaikus", „jums pasisekė, mes su kūdikiais vargome, o jums viskas kaip ant lėkštutės". Tiesos jų žodžiuose yra.

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos
Britų leidinys „The Daily Mail" pateikia labiausiai jaunus tėvus erzinančių patarimų TOP septintuką, kurio pirmąją vietą stabiliai užima patarimas „leisti vaikui išsirėkti". Šiuolaikinės mamytės neleidžia vaikams verkti be saiko, todėl šį senamadišką patarimą geriau pasilaikyti sau.

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (11)

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę
Daugelis tėvelių sutiks, kad vienas rimčiausių ir atsakingiausių pirkinių vaikui – automobilinė kėdutė.