Ką jaučia vaikas, gyvendamas mamos įsčiose?

 (6)
Nėra glaudesnio ryšio tarp dviejų žmonių, negu tarp negimusio vaikelio ir jo motinos. Kūdikio asmenybė formuojasi dar iki jam gimstant. Ko reikia, kad nešiojamas mažylis ramiai bręstų?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Negimęs mažylis: labai budrus ir visad su tavim

Kinijoje žmogaus amžius skaičiuojamas kitaip nei pas mus. Per pirmąjį gimtadienį vaikas ten būna ne 12, o 21 mėnesio. Priskaičiuojami ir devyni mėnesiai įsčiose. Raidą iki gimimo kinai jau irgi laiko gyvenimu.

Mes gyvenimą skaičiuoti pradedame nuo gimimo. Tiesa, kai kurie mokslininkai, ginekologai, psichologai, o ypač būsimos mamos ir būsimi tėčiai mano, kad jis prasideda dar iki gimimo.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tiesa ir mitai apie cezario pjūvio operaciją
Nuotrauka, sukėlusi audrą diskusijų: mama žindo vaiką stovėdama ant galvos jogos poza

Daugelis nė kiek neabejoja, kad tas mažas gumulėlis, kurio vos keturių savaičių širdelė ima plakti, yra daugiau nei ląstelių sankaupa. Be to, dvylikos savaičių vaisius įsčiose jau turi rankytes, o kiekvieno piršto pagalvėlė padengta jautrių lytėjimo ląstelių rezginiu. Veido bruožai jau įgyja individualumo.

Neišnešiotukų veide - visa paletė žmogiškų emocijų

Kad vaikelis motinos įsčiose jau tikrai yra žmogus, įtikina ir neišnešiotukų stebėjimas: apie 25-ją nėštumo savaitę gimusiems trūksta tik apsauginio riebalų sluoksnio po oda ir stabilių plaučių alveolių. Tas, kuris įdėmiau pažvelgia į iki graudulio išmintingus šių mažylių veidukus, nė akimirkos nesudvejojęs pripažins, kad juose jau atsispindi visą paletė žmogiškų emocijų.

Kūdikiai suraukia kaktą ir muistosi, kai, pavyzdžiui, reikia paimti kraujo, atsipalaiduoja, o kartais netgi šypteli, kai gavę pagulėti ant nuogos mamos krūtinės jaučia jos širdies plikimą.

Intriguojanti žinia

Mažylių, kuriems nereikėjo palikti mamos įsčių anksčiau laiko, juslės tokios pat budrios kaip ir neišnešiotukų. Tarptautinis prenatalinės ir perinatalinės medicinos ir psichologijos studijų centras Heidelberge teigia: nors ir gerai apsaugotas gimdoje, negimęs vaikelis tikrai nėra „ne šio pasaulio" būtybė.

Tai reiškia: dar būdamas įsčiose jis jau dalyvauja motinos gyvenime, jaučia aplinką, į kurią pateks užgimęs. Šis žinojimas intriguoja, tačiau kartais gali ir slėgti. Ne viena nėščioji kamuoja save klausimais: Gal vaikelis mano pilve tikrai jaučia viską, ką aš patiriu? Gal jis junta mano abejones, rūpesčius, nerimą? Ką turėčiau daryti, kad jo netrikdyčiau?

Šiuolaikinis mokslas siekia atsakyti į tokius klausimus. Štai trys svarbiausi teiginiai:

1. Įrodytas materialus ryšys tarp motinos ir vaiko.

Negimęs kūdikis gauna iš motinos organizmo ne tik maisto medžiagas, bet ir daug informacijos. Per placentą mažylį pasiekia labai materiali emocijų išraiška - hormonai. Pavyzdžiui, būsimai mamai patiriant stresą pakyla kortizolio lygis. Tirdami bambagyslės kraują medikai nustatė: negimusį vaikelį streso hormonų koktelis pasiekia vos keliais pulso tvinksniais vėliau.

Mažyliai įsčiose į stresą reaguoja skirtingai. Kai kurie ima nerimauti, jų judesiai tampa impulsyvūs. Kiti susitraukia, prispaudžia rankytes ir kojytes prie kūno. Lygiai taip pat betarpiškai vaikelis dalyvauja ir teigiamose mamos emocijose. Endorfinai ir kiti „laimės hormonai" užplūsta negimusį vaikelį, vos tik mama atsipalaiduoja, nudžiunga, pasijunta laiminga. Embrionologai nustatė: laimės transmiterių receptoriai embriono smegenyse subręsta labai anksti. Negimusių mažylių smegenų aktyvumo matavimai parodė, kad kreivės greit išsilygindavo, kai mokslininkai būsimų mamų (maždaug nuo 20-tos nėštumo savaitės) paprašydavo įsivaizduoti kažką itin malonaus. Vaikelis mamos pilve irgi mėgavosi šiomis gražiomis mintimis.

2. Negimusio vaikelio juslės vystosi, savo mamą jis kas savaitę patiria vis ryškiau.

Pirmiausiai prabunda lytėjimo juslė. Jau septintą savaitę reaguoja vaisiaus oda. Vaikelis jaučia, kad jį gaubia vaisiaus vandenys, kūnas junta mamos vidaus organų ritmą, siūbuoja su jos širdies tvinksniais.

Apie 20-ąją savaitę subręsta vaikelio klausa. Kiekviena būsima mama tai patyrė: virtuvėje įjungus virtuvės kombainą ar trinktelėjus automobilio durelėmis mažylis pilve krūpteli.

Negimę mažyliai jau anksti skiria „blogus" garsus nuo „gerų". Ypač palankiai sutinkami mamos meilės prisipažinimai. Kai ji kalbasi su mažyliu pilve, šis nusiramina arba džiaugsmingai spurda.

Vokietijos Bonos miesto moterų klinikos vadovas profesorius Manfredas Hansmannas - vienas iš tyrimo ultragarsu pionierių - jau daugelį metų stebi glaudų ryšį, siejantį negimusį vaikelį ir jo mamą. Po tyrimo ultragarsu jis paprašo moters dar kiek pagulėti ir garsiai pasikalbėti su vaikeliu. Žvilgtelėjus į ekraną matyti, kad dauguma mažylių plaukioja gimdoje tikrai atsipalaidavę. Jų pulsas sulėtėja, kartais netgi labai aiškiai matyti, kaip veiduke atslūgsta įtampa.

3. Esama intuityvaus ryšio tarp mamos ir negimusio vaiko.

Visi negimusiųjų psichiką tyrinėjantys mokslininkai mano, kad motiną ir vaiką sieja ir vidinis ryšys, nors biochemiškai ar ultragarsu toks jų bendravimas ir neįrodomas. Gyvenimo prieš gimimą tyrinėjimai leidžia drąsiai teigti: mažyliai suvokia vidinę mamos būseną, jaučia jos mintis.

Geromis, harmoningomis nėštumo akimirkomis būsimos mamos džiaugiasi tokiu vidiniu ryšiu. Tačiau ne tokiais maloniais momentais šis artumas gali ne juokais priversti moterį nerimauti, nes ji nujaučia, kad nuo mažylio nenuslėpsi vis užplūstančių rūpesčių ar nepasitenkinimo. Mamos emocijos išties persiduoda vaikui. Jei žmogutis mamos pilve juto tik atstūmimą, vėliau jam tikriausiai bus daug sunkiau mylėti save patį ir sau įtikti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

III nėštumo trimestras (29-40 sav.)

Kaip pasiruošti lengvesniam gimdymui: 3 kvėpavimo pratimai

Kaip pasiruošti lengvesniam gimdymui: 3 kvėpavimo pratimai
Gimdymo metu vienas iš sėkmės veiksnių yra taisyklingas kvėpavimas. Jūsų dėmesiui – trys pratimai, kurie padės pasimokyti tinkamai kvėpuoti gimdant.

7 rūbų deriniai nėščiosioms

7 rūbų deriniai nėščiosioms
Kaip nėštumo metu atrodyti ir patogiai, ir žaviai? Šis klausimas rūpi, ko gero, visoms be išimties būsimoms mamoms.

Kodėl važiuojančios gimdyti moterys valgo ananasą (8)

Kodėl važiuojančios gimdyti moterys valgo ananasą
Ananasas yra mėgstamas gimdyvių vaisius. Kaip manote, kodėl ananasas nusipelno tokios garbės? Priežastis viena - yra tikinčių, kad jo valgymas gali paspartinti gimdymo pradžią.

Jei tai žinosite, gimdyti važiuosite be baimės (3)

Jei tai žinosite, gimdyti važiuosite be baimės
Nors vaiko laukimas – vienas gražiausių etapų šeimos gyvenime, tačiau daugelis moterų pripažįsta, kad, artėjat gimdymo dienai, jas pradeda kankinti didelis nerimas ir baimės.

Kaip prasideda gimdymas: dažniausi požymiai (3)

Kaip prasideda gimdymas: dažniausi požymiai
Artėjant gimdymo terminui, kiekviena pirmą kartą mama tapsianti moteris kone kasdien pagalvoja, kaip tai prasidės, koks bus jausmas, ką reikės daryti, kiek laiko truks, kaip reikės žinoti, kad „tai“ jau prasidėjo?

Intymumas nėštumo metu: psichologės komentaras (8)

Intymumas nėštumo metu: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė pateikia įžvalgų tema, kuri neretai lieka tabu būsimai mamai ir būsimam tėčiui – seksualinis potraukis nėštumo metu.

Nėštumas ir vyro neištikimybė: psichologės komentaras (122)

Nėštumas ir vyro neištikimybė: psichologės komentaras
Redakcija gavo laišką, kuriame pasakojama neištikimybės istorija: geriausia nėštukės draugė klube pamatė būsimąjį tėtį su kita. Ji klausia psichologės patarimo, kaip pasielgti šioje situacijoje.

Dvi moterys 39 nėštumo savaitę: kokie skirtingi pilvukai (38)

Dvi moterys 39 nėštumo savaitę: kokie skirtingi pilvukai
„Liaukitės aiškinę, kaip atrodo normalus nėštumas“, – tokią žinutę savo gerbėjams ištransliavo dvi žinomos moterys, besilaukiančios vaikelių.

TOP 15 daiktų važiuojant gimdyti (6)

TOP 15 daiktų važiuojant gimdyti
Suruošti krepšį važiuojant gimdyti ir nuspręsti, ko tikrai prireiks, gali būti ne taip ir paprasta, ypač, jei tai pirmasis vaikelis. Todėl geriausia ruoštis iš anksto. Ką pasiimti verta – pataria mamos.

Kaip be vaistų paskatinti gimdymą: tiesa ir mitai (1)

Kaip be vaistų paskatinti gimdymą: tiesa ir mitai
Ko tik nėra prigalvota, kad pasibaigus nėštumui paskatinti greičiau prasidėti gimdymą – nuo mistinių judesių, namų ruošos darbų iki ekstremalių metodų.

Belaukiant gimdymo: 9 idėjos, ką nuveikti nėščiajai

Belaukiant gimdymo: 9 idėjos, ką nuveikti nėščiajai
Kai po įtempto darbų maratono būsima mama išeina nėštumo atostogų, jai neretai atsiveria tuštuma – o ką dabar daryti? Siūlome keletą idėjų, kuriomis galite pasinaudoti iki gimstant vaikučiui.

Nuotaiką pakeliantis VIDEO apie nėštumą: turite jį pamatyti

Nuotaiką pakeliantis VIDEO apie nėštumą: turite jį pamatyti
Nėštumas – tokia būsena, kuri netrunka amžinai, o ir aplanko moterį kartą ar vos kelis kartus per jos gyvenimą. Tad įamžintos nėštumo akimirkos visada yra vertingos.

Klaida, kurią daro dauguma moterų prieš gimdymą, ypač pirmakarčių (12)

Klaida, kurią daro dauguma moterų prieš gimdymą, ypač pirmakarčių
Greitėjantis gyvenimo tempas diktuoja naujus nėštumo įpročius. Kantriai laukti nėštumo pabaigos ne vienai moteriai tampa vis sunkiau. Kodėl atsiranda gimdymo baimių, didėja komplikacijų tikimybė ir kaip to išvengti, pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Kokią liemenėlę pasiimti į gimdymo namus?

Kokią liemenėlę pasiimti į gimdymo namus?
Tinkama liemenėlė ką tik pagimdžiusioms moterims ne tik palengvina žindymo procesą, bet ir padeda išvengti nemalonių pojūčių ir negalavimų, tokių kaip pieno stazė ir mastitas (pieno liaukų uždegimas).

Kuriuos vidaus organus nėštumas labiausiai paveikia (6)

Kuriuos vidaus organus nėštumas labiausiai paveikia
Maždaug nuo 27-osios nėštumo savaitės prasideda konkurencija – kas ką išstums. Laimi mažylis – jūsų organams tenka užleisti jam vietą. Kaip tai vyksta ir kaip iš tokios padėties išsisukti kuo mažiau nukentėjus?