Lietuvės gimdymas Norvegijoje: prireikė net sraigtasparnio

 (16)
Norite papasakoti savo gimdymo istoriją? Portalo TavoVaikas.lt elektroninis paštas yra tavovaikas@delfi.lt. Laukiam!
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nėštumas

Kad laukiuosi, sužinojau labai netikėtai. Niekad nemėgau vaikų ir nelabai tryškau noru jų turėti. Pirma įsigijau šunį, o apie vaikus vyrui pasakiau taip: "Daryk, ką reikia ir man nesakyk, nes kitaip jų niekad neturėsim". Net pačiai juokingai nuskambėjo tokie žodžiai.

Vieną dieną pasijutau prastai ir visa tai suverčiau dideliam darbo krūviui. Dingo apetitas, pasidarė bloga, valgyt galėjau tik melionus, obuolius ir įvairias uogas. Mama iš karto įtarė, kas čia vyksta, todėl patarė pasidaryti nėštumo testą. Kiek juostelių rodo testas, ilgai su vyru nesiryžom pažiūrėti. Žinia pribloškė – aš puoliau į ašaras, o vyras džiaugėsi ir sakė, kad viskas bus gerai, būsim tikra šeima.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip tinkamai įrengti vaikui kambarį, kad jis augtų sveikas
Drama: pagimdžiusi sveiką ketvertuką, netikėtai miršta mama

Visą nėštumo laiką jaučiausi puikiai, dirbau kaip bitutė. Nors dauguma moterų keikia Norvegijos daktarus, bet aš likau jais labai patenkinta ir dėkinga jiems. Iš pradžių mane prižiūrėjo viena akušerė, daug bendravom apie mano fizinę ir psichologinę savijautą. Ji vis tikrindavo vaikelio širdelės tonusus, matavo pilvą. Prasidėjus 7 nėštumo mėnesiui, automobiliu grįžom savaitei į Lietuvą, susipirkom visą kraitelį. 

Kitą dieną po grįžimo į Norvegiją ėjau pas savo akušerę, papasakojau apie kelionę, apie savijautą ir nerimą, kad vaikiukas lyg ir mažiau juda. Ji mane tą pačią akimirką išsiuntė į didesnę ligoninę. Taip visą mėnesį kartą per savaitę važinėjau tikrinti vaikiuko širdies, daug kartų darė tyrimus ultragarsu, nes vaikas, pasirodo, buvo per mažas pagal savo amžių, o man pakilo kraujospūdis. Po vieno tokio apsilankymo pas gydytojus, jie manęs jau nebepaleido namo.

Gimdymas

Gimdymas yra kiekvienos jaunos ir nepatyrusios merginos košmaras – nieko nežinai, ir ta nežinia baisiau už viską.  Reikėjo skubėti, nes vaikiukui trūko maisto irdeguonies dėl prasto placentos darbo. Kadangi Norvegijoje populiarus natūralumas, tai pirmiausia įdėjo taip vadinamąjį „balioną", sąrėmius pradėjau jausti po 3 valandų, bet po nakties nemigos ir skausmo viskas nurimo.

Tada jau griebėsi medikamentų. Įdėjo tabletę, kuri ir padarė visą darbą. Visa popietę ir vakarą kenčiau skausmą, vyras trynė nugarą, seselės nešė karštas vandens pūsles, dėjau ant nugaros, bet negelbėjo. Galų gale nuvedė į gimdymo palatą. Viskas tvarkinga, gražu, sterilu, vidury palatos didelė burbulinė vonia, dušas, bet niekuo neteko pasinaudoti.

Tyrimai rodė, kad vaiko širdelė labai apkrauta, o atsidarę buvo vos keli gimdos kaklelio centimetrai, todėl reikėjo skubėti. Buvo planuojama mane greitosios automobiliu gabenti į kitą miestą, nes mano kūdikėliui dar tik 8 mėnesiai ir jam reiks specialios priežiūros. Bet ir šis variantas atkrito, nes kelionė truktų per ilgai. Galiausiai iškvietė sraigtasparnį ir juo per 20 minučių pasiekėm kito miesto ligoninę. Vyras automobiliu šiaip ne taip vidury nakties susirado ligoninę ir sutikto gydytojo pagalba susirado mane, nes ligoninės dydis kaip gero miestelio.

Gydytoja ir akušerė buvo labai malonios, iš pradžių atliko visokius tyrimus ir pasakė, kad leis gimdyti natūraliai, gavau „dujų“ pakvėpuoti. Kaklelis niekaip nesivėrė. Suleido skatinamuosius, o jis vis neatsidaro. Tada gavau epidūrinę nejautra, nes buvau visa išsikankinusi. Niekas nepadėjo. Buvo priimtas sprendimas daryti cezario pjūvio operaciją. Seselės ir daktarai lakstė aplink kaip pamišę, išsigandau, nes visi labai skubėjo, kad kuo greičiau gimtų mano mažoji. 

Į operacinę vyro nebeleido, tad likau viena. Rankos kratėsi, visa drebėjau. Buvau gražiai užklostyta, suleisti vaistai. Bet... Viską mačiau atspindy ant lempos! Teko užsimerkti, nes pamačius save perrėžtu pilvu, kažin ar būčiau išlikusi rami. Kai pagaliau išgirdau mažosios tylų „cypt“, palengvėjo... Ją iškart išnešė sutvarkyti, o mane ir toliau operavo. Netikėtai pradėjau jausti skausmą, tad teko suleisti nuskausminamųjų dar ir dar kartą. Kai pagaliau viskas baigėsi, kitos dienos ryte užmigau, nes akys vos laikėsi atmerktos.

Susipažinimas su Rugile

Savo kūdikėlį pamačiau tik po kelių valandų. Buvo tokia mažytė! Prijungta prie visokių laidų, į nosytę įvestas zondas. Užplūdo begalė jausmų, nuo džiaugsmo iki skausmo, kad mano vaikiukas toks mažytis, toks gležnutis, dar nepasiruošęs būti čia. Beveik mėnesį praleidau su ja ligoninėje, specialioje palatoje tokiems ankstukams, kaip dukrytė. Aplink buvo daug tokių vaikiukų. Vieniems geriau, kitiems kiek sunkiau sekėsi kabintis į gyvenimą.

Mano dukrytei teko mokytis valgyti, palaikyti kūno temperatūrą be specialaus čiužinio pagalbos. Kaskart keičiant zondą ir mažylei verkiant, verkdavau ir aš. Buvo sunku, tikrai sunku. Viena (nes vyras dirbo), toli nuo namų, su ankstuku vaikeliu, be miego.

Labai padėjo medicinos seselės, kurios su mumis dirbo ir visko mokė. Jos labai nuoširdžiai ir su meile atliko savo darbą. Aš uždaviau, turbūt, milijoną ir vieną klausimą. Į visus gavau atsakymus. Per 3 savaites dukrytė priaugo svorio, išmoko pati valgyti, be zondo pagalbos. Buvo nutarta, kad mes jau pasiruošę važiuoti namo.

Esu be galo dėkinga visiems mane prižiūrėjusiems daktarams ir seselėms. Tik jų rūpestingumo, atidumo ir gero darbo dėka dabar turiu savo dukrytę.

Negaliu pasakyti nė vieno blogo žodžio apie Norvegijos daktarus. Bent man tikrai pasisekė. Ir dabar dukrytę prižiūri nuostabi moteris, vardu Hilda. Ji dievina vaikus, kaskart nuėjus pas ją svertis ir tikrintis, ji myluoja mano vaiką kaip savo, labai mane palaiko, labai mumis rūpinasi, galiu jai skambinti dieną ir naktį.

Štai tokia mano patirtis.

Lina

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai (17)

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai
Jei prieš gerą dešimtmetį būtume mamų paklausę, ar verta tartis dėl gimdymo su ginekologu ar akušere, daugelis būtų atsakiusios, kad tikrai taip.

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus" (148)

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus"
Austėja (vardas pakeistas), auginanti du vaikučius (1 ir 5 m.) įsitikinusi: „Prieš gimdant su gydytoju tartis būtina."

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (239)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (3)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (31)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme (48)

Ką vyrai iš tiesų mano apie dalyvavimą gimdyme
Gali būti, kad skaitėte ne vieną straipsnį ar klausėtės diskusijos apie tai, ar vyrams vieta gimdykloje. Daugelis moterų apie tai turi tvirtą savo nuomonę, o ką mano patys vyrai?

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos (1)

Gimdymas įvairiose šalyse: keisčiausi papročiai ir tradicijos
Vaikelio gimimas – didelė šventė šeimai, ir nuo tos įsimintinos dienos daug ką norisi įamžinti ir įprasminti.

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – apie nėštumo priežiūrą ir gimdymus šioje šalyje
„Nėštumai ir gimdymai Ispanijoje – ideali patirtis“. Taip sako lietuvė Justė (32 m.), su vyru ispanu Antonio auginanti du sūnus. Abu jų susilaukė Ispanijoje.