Lietuvės gimdymas Norvegijoje: prireikė net sraigtasparnio

 (16)
Norite papasakoti savo gimdymo istoriją? Portalo TavoVaikas.lt elektroninis paštas yra tavovaikas@delfi.lt. Laukiam!
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nėštumas

Kad laukiuosi, sužinojau labai netikėtai. Niekad nemėgau vaikų ir nelabai tryškau noru jų turėti. Pirma įsigijau šunį, o apie vaikus vyrui pasakiau taip: "Daryk, ką reikia ir man nesakyk, nes kitaip jų niekad neturėsim". Net pačiai juokingai nuskambėjo tokie žodžiai.

Vieną dieną pasijutau prastai ir visa tai suverčiau dideliam darbo krūviui. Dingo apetitas, pasidarė bloga, valgyt galėjau tik melionus, obuolius ir įvairias uogas. Mama iš karto įtarė, kas čia vyksta, todėl patarė pasidaryti nėštumo testą. Kiek juostelių rodo testas, ilgai su vyru nesiryžom pažiūrėti. Žinia pribloškė – aš puoliau į ašaras, o vyras džiaugėsi ir sakė, kad viskas bus gerai, būsim tikra šeima.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip tinkamai įrengti vaikui kambarį, kad jis augtų sveikas
Drama: pagimdžiusi sveiką ketvertuką, netikėtai miršta mama

Visą nėštumo laiką jaučiausi puikiai, dirbau kaip bitutė. Nors dauguma moterų keikia Norvegijos daktarus, bet aš likau jais labai patenkinta ir dėkinga jiems. Iš pradžių mane prižiūrėjo viena akušerė, daug bendravom apie mano fizinę ir psichologinę savijautą. Ji vis tikrindavo vaikelio širdelės tonusus, matavo pilvą. Prasidėjus 7 nėštumo mėnesiui, automobiliu grįžom savaitei į Lietuvą, susipirkom visą kraitelį. 

Kitą dieną po grįžimo į Norvegiją ėjau pas savo akušerę, papasakojau apie kelionę, apie savijautą ir nerimą, kad vaikiukas lyg ir mažiau juda. Ji mane tą pačią akimirką išsiuntė į didesnę ligoninę. Taip visą mėnesį kartą per savaitę važinėjau tikrinti vaikiuko širdies, daug kartų darė tyrimus ultragarsu, nes vaikas, pasirodo, buvo per mažas pagal savo amžių, o man pakilo kraujospūdis. Po vieno tokio apsilankymo pas gydytojus, jie manęs jau nebepaleido namo.

Gimdymas

Gimdymas yra kiekvienos jaunos ir nepatyrusios merginos košmaras – nieko nežinai, ir ta nežinia baisiau už viską.  Reikėjo skubėti, nes vaikiukui trūko maisto irdeguonies dėl prasto placentos darbo. Kadangi Norvegijoje populiarus natūralumas, tai pirmiausia įdėjo taip vadinamąjį „balioną", sąrėmius pradėjau jausti po 3 valandų, bet po nakties nemigos ir skausmo viskas nurimo.

Tada jau griebėsi medikamentų. Įdėjo tabletę, kuri ir padarė visą darbą. Visa popietę ir vakarą kenčiau skausmą, vyras trynė nugarą, seselės nešė karštas vandens pūsles, dėjau ant nugaros, bet negelbėjo. Galų gale nuvedė į gimdymo palatą. Viskas tvarkinga, gražu, sterilu, vidury palatos didelė burbulinė vonia, dušas, bet niekuo neteko pasinaudoti.

Tyrimai rodė, kad vaiko širdelė labai apkrauta, o atsidarę buvo vos keli gimdos kaklelio centimetrai, todėl reikėjo skubėti. Buvo planuojama mane greitosios automobiliu gabenti į kitą miestą, nes mano kūdikėliui dar tik 8 mėnesiai ir jam reiks specialios priežiūros. Bet ir šis variantas atkrito, nes kelionė truktų per ilgai. Galiausiai iškvietė sraigtasparnį ir juo per 20 minučių pasiekėm kito miesto ligoninę. Vyras automobiliu šiaip ne taip vidury nakties susirado ligoninę ir sutikto gydytojo pagalba susirado mane, nes ligoninės dydis kaip gero miestelio.

Gydytoja ir akušerė buvo labai malonios, iš pradžių atliko visokius tyrimus ir pasakė, kad leis gimdyti natūraliai, gavau „dujų“ pakvėpuoti. Kaklelis niekaip nesivėrė. Suleido skatinamuosius, o jis vis neatsidaro. Tada gavau epidūrinę nejautra, nes buvau visa išsikankinusi. Niekas nepadėjo. Buvo priimtas sprendimas daryti cezario pjūvio operaciją. Seselės ir daktarai lakstė aplink kaip pamišę, išsigandau, nes visi labai skubėjo, kad kuo greičiau gimtų mano mažoji. 

Į operacinę vyro nebeleido, tad likau viena. Rankos kratėsi, visa drebėjau. Buvau gražiai užklostyta, suleisti vaistai. Bet... Viską mačiau atspindy ant lempos! Teko užsimerkti, nes pamačius save perrėžtu pilvu, kažin ar būčiau išlikusi rami. Kai pagaliau išgirdau mažosios tylų „cypt“, palengvėjo... Ją iškart išnešė sutvarkyti, o mane ir toliau operavo. Netikėtai pradėjau jausti skausmą, tad teko suleisti nuskausminamųjų dar ir dar kartą. Kai pagaliau viskas baigėsi, kitos dienos ryte užmigau, nes akys vos laikėsi atmerktos.

Susipažinimas su Rugile

Savo kūdikėlį pamačiau tik po kelių valandų. Buvo tokia mažytė! Prijungta prie visokių laidų, į nosytę įvestas zondas. Užplūdo begalė jausmų, nuo džiaugsmo iki skausmo, kad mano vaikiukas toks mažytis, toks gležnutis, dar nepasiruošęs būti čia. Beveik mėnesį praleidau su ja ligoninėje, specialioje palatoje tokiems ankstukams, kaip dukrytė. Aplink buvo daug tokių vaikiukų. Vieniems geriau, kitiems kiek sunkiau sekėsi kabintis į gyvenimą.

Mano dukrytei teko mokytis valgyti, palaikyti kūno temperatūrą be specialaus čiužinio pagalbos. Kaskart keičiant zondą ir mažylei verkiant, verkdavau ir aš. Buvo sunku, tikrai sunku. Viena (nes vyras dirbo), toli nuo namų, su ankstuku vaikeliu, be miego.

Labai padėjo medicinos seselės, kurios su mumis dirbo ir visko mokė. Jos labai nuoširdžiai ir su meile atliko savo darbą. Aš uždaviau, turbūt, milijoną ir vieną klausimą. Į visus gavau atsakymus. Per 3 savaites dukrytė priaugo svorio, išmoko pati valgyti, be zondo pagalbos. Buvo nutarta, kad mes jau pasiruošę važiuoti namo.

Esu be galo dėkinga visiems mane prižiūrėjusiems daktarams ir seselėms. Tik jų rūpestingumo, atidumo ir gero darbo dėka dabar turiu savo dukrytę.

Negaliu pasakyti nė vieno blogo žodžio apie Norvegijos daktarus. Bent man tikrai pasisekė. Ir dabar dukrytę prižiūri nuostabi moteris, vardu Hilda. Ji dievina vaikus, kaskart nuėjus pas ją svertis ir tikrintis, ji myluoja mano vaiką kaip savo, labai mane palaiko, labai mumis rūpinasi, galiu jai skambinti dieną ir naktį.

Štai tokia mano patirtis.

Lina

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja

Kaip paskatinti gimdymą, jei jis niekaip neprasideda: interviu su gydytoja
Internete gausu patarimų, ką daryti, jei atėjus laikui vaikelis neskuba gimti. „Šokinėti, plauti grindis, mylėtis, prisivalgyti, sunkiai nešti, lankstytis ir t. t.", – pataria mamos viena kitai ir dažniausiai priduria, kad šie būdai ne visai veiksmingi. Ar galima taip savivaliauti?

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti? (3)

Skaitytoja: vyras atsisako dalyvauti gimdyme, kaip jį įkalbėti?
Nėščioji svajoja, kad vaikui gimstant dayvautų ir jos vyras. Tačiau jis kol kas nenori. Įkalbinėti ar leisti jam apsispręsti pačiam? Atsako psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete
Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko

Po komplikuoto nėštumo Evelinos gimdymas prasidėjo anksčiau laiko
Ačiū Evelinai už atsiųstą pasakojimą, jeigu norite pasidalinti ir jūs savo gimdymo istorija, visada laukiame el.p. portalas@tavovaikas.

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama (5)

Jaudinanti Monikos išpažintis: galėjau bet ką paaukoti, kad galėčiau tapti mama
Savo laišku aš noriu įkvėpti ir padrąsinti negalinčias vaikelio susilaukti šeimas. Viskas yra įmanoma! Tiesa, tam reikalinga kantrybė ir didžiulis noras, bei antrosios pusės palaikymas sunkiu metu. Tik mano atveju dar prireikė ir gydytojų bei vaistų...

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme? (11)

Kaip yra iš tiesų: ar vyrui vieta gimdyme?
Ar vyrui dalyvauti gimdyme, yra abiejų partnerių sutarimas. Net jei vyriškoji pusė labai entuziastingai nusiteikusi ir nori dalyvauti, labai svarbu, ką apie tai mano moteris.

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas

Ką daryti pirmiausia, kai prasideda gimdymas
Norite gimdyti be nuskausminamųjų? Neskubėkite vykti į ligoninę, kuo ilgiau likite namuose, ypač jei gimdysite pirmą kartą. Geriausia strategija norint gimdyti kuo natūraliau – judėjimas, vanduo, atsipalaidavimas ir kantrybė, o įgyvendinti šią strategiją geriausiai pavyksta namuose.

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras

Kodėl moterys nebenori gimdyti vienos: psichologės komentaras
Kodėl mieliau gimdome su palydovu nei vienos? Kas yra geresnis gimdyvės padėjėjas - vyras, mama, anyta ar dula? Šiuos klausimus uždavėme psichologei.

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos
Operacija, kai pjaunama pilvo siena, gimdos sienelė ir išimamas vaisius bei placenta, vadinama cezario pjūviu.

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę (1)

Gimdymo pradžia: kada reikia vykti į ligoninę
Ką reikia žinoti apie gimdymo pradžią: kada metas vykti į ligoninę, o kada dar galima neskubėti?

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis

Laura: nėštumas ir gimdymas yra ypatinga moters patirtis
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas „Gimties stebuklas“ tęsiasi. Laukiame pasakojimų elektroniniu paštu portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Lauros laišką.

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos

Kristinos gimdymo istorija: nėštumo pradžia buvo kupina įtampos
Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Laukiame pasakojimų el.p.portalas@tavovaikas.lt ir šiandien publikuojame Kristinos laišką.

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę

Dovilės gimdymo istorija: skausmas turi prasmę
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir mėnesio gale įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę. Daugiau apie konkursą skaitykite ČIA.

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija

Norvegiška Ernestos meilės ir gimdymo istorija
Artėjančiai Motinos dienai skirtas gimdymo istorijų konkursas tęsiasi. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt ir baigiantis mėnesiui įdomiausios istorijos autorei padovanosime dovanėlę.

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių (2)

Į Lietuvą atvykstanti garsi gimdymo specialistė Cornelia Enning žino daug sklandaus gimdymo paslapčių
Į Lietuvą atvykstanti garsiausia Europos pribuvėja Cornelia Enning įsitikinusi: „Gimdymas – tai visiškai natūralus procesas moteriškai prigimčiai, kurio nereikia bijoti".