Nėščioji dirba iki gimdymo dienos: ką pasakys psichologė

 (1)
Šiandien moterys nevengia dirbti ir iki paskutinės nėštumo dienos. Ką apie tai mano psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Konsultuoja psichologė Giedrė Širvienė.

„Nėštumo ir gimdymo, motinystės atostogos – tai pertrauka profesinėje veikloje, bet tikrai ne atostogos, kokias mes jas įsivaizduojame. Tai darbas, reikalaujantis ir fizinių, ir psichologinių jėgų.

Nėščia moteris yra ne tik būsima mama, ji jau yra mama. Ryšys su vaikeliu pradeda formuotis ne po gimdymo, o jau iki gimdymo. Atlikta nemažai tyrimų, kurie įrodo, kad kūdikis prisimena iki gimimo patirtus kai kuriuos dalykus.

Vienas eksperimentas buvo atliktas dar 1968 m. Mamų buvo prašoma, kad paskutinėmis nėštumo savaitėmis jos garsiai skaitytų pasaką „Katinas kepurėje". Padarytas ir garso įrašas, kaip mama skaito pasaką „Katinas kepurėje" ir dar kitą pasaką. 55 gyvenimo valandą naujagimiams buvo prijungiamos ausinės ir duodamas žindukas. Žįsdami žinduką lėtesniu ar greitesniu tempu naujagimiai galėjo pasirinkti, kurios pasakos klausytis – „Katinas kepurėje" ar kitos. Abi jos įrašytos mamos, bet kūdikiai vis dėlto rinkosi klausyti tą, kurią girdėjo būdami pilvelyje.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vaikelį be akių pagimdžiusi moteris atsisakė siūlyto aborto
6 sūnų mama sužino, ko laukiasi dabar: įspūdinga jos reakcija

Vaiko ir tėvų ryšys tolesnei sėkmingai vaiko raidai, psichologiniam atsparumui yra labai svarbus. Mes skiriame savo dėmesį ir laiką tam, kas mums yra svarbu. Jei svarbiau karjera ir profesinis darbas yra svarbiausia, tai tuomet ir svarstome, trukdo nėštumas dirbti ar ne. Bet kai žinome, kad ryšys pradeda formuotis iki gimimo ir formuojasi pirmaisiais gyvenimo metais, tai kitaip į viską žiūrime ir pasirinkimas dažniausiai būna kitoks.

Tiesioginę atostogų ar darbo iki gimdymo įtaką mamos ir kūdikio ryšiui sunku įvertinti, tačiau yra tyrimų, įrodančių netiesioginę įtaką. Pavyzdžiui, pastebėta ir įrodyta, kad jei mama bendrauja su vaiku iki gimimo, tai glaudų ir saugų prieraišumo ryšį su vaiku tėvams lengviau išlaikyti ir vėliau. Yra tyrimų, kurie leidžia palyginti moterų, kurios ėmė trumpesnes motinystės atostogas, iki 12 sav., ir tų, kurios rinkosi su vaiku būti ilgiau, skirtumus. Šis mamų pasirinkimas turėjo įtakos pirmiausia žindymo trukmei, o žindymo svarba kūdikio sveikatai, psichologinei gerovei ir mamos bei vaiko ryšiui yra jau seniai moksliškai įrodyta.

Motinystė yra labai didelis moters gyvenimo pokytis. Tai laikotarpis, kai keičiasi ne tik kūnas, statusas visuomenėje, gyvenimo būdas, bet ir požiūris į save, formuojasi naujas „aš" vaizdas, kurį moteris turi priimti, suvokti ir su juo susitaikyti. Visada, kai kažkam esame pasiruošę, lengviau tai ir išgyvename.

Suprantu, kad dirbančios nėščiosios jaučiasi lyg didvyrės, viską spėjančios, tvirtos, įveikiančios visus sunkumus. Tačiau dėmesio ir laiko skyrimas kaip tik motinystei ir pasiruošimui gimdyti, mano nuomone, ir yra būtent tas sunkesnis, o kartu ir prasmingesnis kelias. Nesiruošti, nedirbti, negalvoti yra paprasčiau, dirbdamos moterys neturi laiko pagalvoti apie save ir kūdikį, yra atsiribojusios nuo to, kaip jos keičiasi.

Šiuolaikinė moteris, susilaukusi vaiko, tarsi siekia sau ir pasauliui įrodyti, kad jos gyvenimas nepasikeitė – nei figūra, nei gyvenimo būdas. Tėvai nori, kad vaikas prisiderintų prie jų ritmo ir gyvenimo.
Psichologė Giedrė Širvienė

Stebime tendenciją, kad šiuolaikinė moteris, susilaukusi vaiko, tarsi siekia sau ir pasauliui įrodyti, kad jos gyvenimas nepasikeitė – nei figūra, nei gyvenimo būdas. Tėvai nori, kad vaikas prisiderintų prie jų ritmo ir gyvenimo, ir puikiai jaučiasi, jei jiems tai pavyksta pasiekti.

Klausimas, ar tėvai prisitaikys prie vaiko taip, kad gebėtų išpildyti svarbiausius jo poreikius, ar vaiką pritaikys prie savęs, yra susijęs su požiūriu į motinystę.

Neseniai atlikome tyrimą: tyrėme pusantrų metukų vaikų emocijų ir elgesio sunkumus, vertinome rizikos veiksnius, t. y. kas turėjo įtakos tiems sunkumams atsirasti. Paaiškėjo, kad vaikai mamų, kurios prisitaiko, paiso kaip tik mažųjų poreikių (pavyzdžiui, maitina ne pagal iš anksto sudarytą grafiką, o tada, kai nori vaikas ir pan.), patyrė mažiau emocinių ir elgesio sunkumų.

Požiūris į motinystę pasireiškia jau ir per nėštumą.

Nėštumo metas išskirtinis tuo, kad rūpindamasi savimi moteris rūpinasi ir savo vaiku. Paisydama savo poreikio, paiso ir vaiko poreikio. Todėl turėtų leisti sau pailsėti, užsiimti ta veikla, kuri jai teikia malonumo, nes tai, ką patiria ji, patiria ir vaikas. Jei nėščia moteris leidžia sau pailsėti, tai ji ne atostogauja, o rūpinasi. Svarbu pagalvoti ir apie tai, kad profesinė karjera vieną dieną baigsis, o vaiką mes turėsime visą gyvenimą. Tai, ką duosime savo vaikui dabar, bus perduodama iš kartos į kartą."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei

Kaip atpažinti ankstyvuosius sepsio simptomus ir užkirsti kelią nelaimei
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai
Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (36)

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti
Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą

Gydytojas pataria, ką svarbu žinoti apie nėščiųjų ultragarso tyrimą
Pirmosios kūdikio nuotraukos, atliktos ultragarso tyrimo metu, dar iki vaikelio gimimo apkeliauja visus šeimos narius bei artimuosius. Pranešime spaudai informuojama apie tai, ką nėščioji ir jos artimieji turi žinoti apie ultragarso tyrimą.

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis (15)

Neplanuotas vėlyvas nėštumas: kaip nuvyti šalin juodas mintis
Vaikas jau užaugintas, gyvenimas teka sava vaga, ir štai - netikėta žinia apie nėštumą. Keturiasdešimtmetį peržengusi moteris ima natūraliai abejoti, kas dabar bus, ar susitvarkys ji su naujais gyvenimo iššūkiais?

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui

Kaip kovoti su peršalimu nėštumo metu, kad nepakenktumėte kūdikiui
Jei dažnas į peršalimą numoja ranka, nes mano, kad tai nėra liga, nėščia moteris turi į tai reaguoti labai rimtai.

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus

Interviu su psichologe, kuris pakeis mūsų požiūrį į sapnus
Nėštumas – toks jautrus periodas, kai viskas atrodo taip jautru, ryšku, drauge ir trapu. Tai metas, kai labiau įsiklausome į save, į naujus potyrius ir pojūčius.

Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras (5)

Nėščioji sužino, kad vaikas gims neįgalus: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė aptaria situaciją, kuomet nėštumo metu šeima sužino liūdną prognozę - moters nešiojamas vaikelis gims neįgalus arba dar blogiau - gimęs neturės daug šansų išgyventi.

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi (8)

Nėščiosioms gydytojai prieš kelis šimtus metų patardavo tai, nuo ko šiandien plaukai šiaušiasi
Kokių rekomendacijų nėščiosios sulaukdavo iš gydytojų maždaug prieš 150 metų ar dar seniau? Į dabartinius – sveikai maitintis, saikingai judėti, nevartoti alkoholio – jie anaiptol nelabai panašūs...

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (32)

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas
Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus (1)

Nėščiosios kviečiamos į nemokamus muzikos terapijos užsiėmimus
Vilniuje gyvenančios ir vaikelio besilaukiančios būsimos mamos kviečiamos dalyvauti nemokamuose muzikos terapijos užsiėmimuose.

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris

Nėštumas: apie šiuos pavojus turėtų žinoti kiekviena moteris
Kūdikio laukimasis – ypatingas metas visai šeimai. Tai didelių pasikeitimų, džiaugsmo, o kartu ir rūpesčio periodas.

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

Bus sprendžiama, ar leisti tėvams laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės.

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?

Sportuoti nėštumo metu – sveika ar rizikinga?
Laukiantis mūsų kūnas ima keistis, kaip ir įpročiai bei poreikiai. Norime išsaugoti tai, kas sukelia džiaugsmą. Tai – gera savijauta ir, žinoma, grožis.

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti (3)

Už vairo sėdi nėščioji: ko nevalia pamiršti
Nėščios moterys vairuoja dėl daugybės priežasčių, tarp kurių patenka patogumo, saugumo, komforto ir laisvės argumentai.