Nėščioji dirba iki gimdymo dienos: ką pasakys psichologė

 (1)
Šiandien moterys nevengia dirbti ir iki paskutinės nėštumo dienos. Ką apie tai mano psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Konsultuoja psichologė Giedrė Širvienė.

„Nėštumo ir gimdymo, motinystės atostogos – tai pertrauka profesinėje veikloje, bet tikrai ne atostogos, kokias mes jas įsivaizduojame. Tai darbas, reikalaujantis ir fizinių, ir psichologinių jėgų.

Nėščia moteris yra ne tik būsima mama, ji jau yra mama. Ryšys su vaikeliu pradeda formuotis ne po gimdymo, o jau iki gimdymo. Atlikta nemažai tyrimų, kurie įrodo, kad kūdikis prisimena iki gimimo patirtus kai kuriuos dalykus.

Vienas eksperimentas buvo atliktas dar 1968 m. Mamų buvo prašoma, kad paskutinėmis nėštumo savaitėmis jos garsiai skaitytų pasaką „Katinas kepurėje". Padarytas ir garso įrašas, kaip mama skaito pasaką „Katinas kepurėje" ir dar kitą pasaką. 55 gyvenimo valandą naujagimiams buvo prijungiamos ausinės ir duodamas žindukas. Žįsdami žinduką lėtesniu ar greitesniu tempu naujagimiai galėjo pasirinkti, kurios pasakos klausytis – „Katinas kepurėje" ar kitos. Abi jos įrašytos mamos, bet kūdikiai vis dėlto rinkosi klausyti tą, kurią girdėjo būdami pilvelyje.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vaikelį be akių pagimdžiusi moteris atsisakė siūlyto aborto
6 sūnų mama sužino, ko laukiasi dabar: įspūdinga jos reakcija

Vaiko ir tėvų ryšys tolesnei sėkmingai vaiko raidai, psichologiniam atsparumui yra labai svarbus. Mes skiriame savo dėmesį ir laiką tam, kas mums yra svarbu. Jei svarbiau karjera ir profesinis darbas yra svarbiausia, tai tuomet ir svarstome, trukdo nėštumas dirbti ar ne. Bet kai žinome, kad ryšys pradeda formuotis iki gimimo ir formuojasi pirmaisiais gyvenimo metais, tai kitaip į viską žiūrime ir pasirinkimas dažniausiai būna kitoks.

Tiesioginę atostogų ar darbo iki gimdymo įtaką mamos ir kūdikio ryšiui sunku įvertinti, tačiau yra tyrimų, įrodančių netiesioginę įtaką. Pavyzdžiui, pastebėta ir įrodyta, kad jei mama bendrauja su vaiku iki gimimo, tai glaudų ir saugų prieraišumo ryšį su vaiku tėvams lengviau išlaikyti ir vėliau. Yra tyrimų, kurie leidžia palyginti moterų, kurios ėmė trumpesnes motinystės atostogas, iki 12 sav., ir tų, kurios rinkosi su vaiku būti ilgiau, skirtumus. Šis mamų pasirinkimas turėjo įtakos pirmiausia žindymo trukmei, o žindymo svarba kūdikio sveikatai, psichologinei gerovei ir mamos bei vaiko ryšiui yra jau seniai moksliškai įrodyta.

Motinystė yra labai didelis moters gyvenimo pokytis. Tai laikotarpis, kai keičiasi ne tik kūnas, statusas visuomenėje, gyvenimo būdas, bet ir požiūris į save, formuojasi naujas „aš" vaizdas, kurį moteris turi priimti, suvokti ir su juo susitaikyti. Visada, kai kažkam esame pasiruošę, lengviau tai ir išgyvename.

Suprantu, kad dirbančios nėščiosios jaučiasi lyg didvyrės, viską spėjančios, tvirtos, įveikiančios visus sunkumus. Tačiau dėmesio ir laiko skyrimas kaip tik motinystei ir pasiruošimui gimdyti, mano nuomone, ir yra būtent tas sunkesnis, o kartu ir prasmingesnis kelias. Nesiruošti, nedirbti, negalvoti yra paprasčiau, dirbdamos moterys neturi laiko pagalvoti apie save ir kūdikį, yra atsiribojusios nuo to, kaip jos keičiasi.

Šiuolaikinė moteris, susilaukusi vaiko, tarsi siekia sau ir pasauliui įrodyti, kad jos gyvenimas nepasikeitė – nei figūra, nei gyvenimo būdas. Tėvai nori, kad vaikas prisiderintų prie jų ritmo ir gyvenimo.
Psichologė Giedrė Širvienė

Stebime tendenciją, kad šiuolaikinė moteris, susilaukusi vaiko, tarsi siekia sau ir pasauliui įrodyti, kad jos gyvenimas nepasikeitė – nei figūra, nei gyvenimo būdas. Tėvai nori, kad vaikas prisiderintų prie jų ritmo ir gyvenimo, ir puikiai jaučiasi, jei jiems tai pavyksta pasiekti.

Klausimas, ar tėvai prisitaikys prie vaiko taip, kad gebėtų išpildyti svarbiausius jo poreikius, ar vaiką pritaikys prie savęs, yra susijęs su požiūriu į motinystę.

Neseniai atlikome tyrimą: tyrėme pusantrų metukų vaikų emocijų ir elgesio sunkumus, vertinome rizikos veiksnius, t. y. kas turėjo įtakos tiems sunkumams atsirasti. Paaiškėjo, kad vaikai mamų, kurios prisitaiko, paiso kaip tik mažųjų poreikių (pavyzdžiui, maitina ne pagal iš anksto sudarytą grafiką, o tada, kai nori vaikas ir pan.), patyrė mažiau emocinių ir elgesio sunkumų.

Požiūris į motinystę pasireiškia jau ir per nėštumą.

Nėštumo metas išskirtinis tuo, kad rūpindamasi savimi moteris rūpinasi ir savo vaiku. Paisydama savo poreikio, paiso ir vaiko poreikio. Todėl turėtų leisti sau pailsėti, užsiimti ta veikla, kuri jai teikia malonumo, nes tai, ką patiria ji, patiria ir vaikas. Jei nėščia moteris leidžia sau pailsėti, tai ji ne atostogauja, o rūpinasi. Svarbu pagalvoti ir apie tai, kad profesinė karjera vieną dieną baigsis, o vaiką mes turėsime visą gyvenimą. Tai, ką duosime savo vaikui dabar, bus perduodama iš kartos į kartą."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį
Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų
Algis Kriščiūnas įamžino 100 nėščiųjų bendroje nuotraukoje. Taip gegužę vyksiančios konferencijos „Sveika ir laiminga mama" organizatoriai sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė
Romualdas Šemeta – gydytojas akušeris – ginekologas, turintis 30 m. klinikinės praktikos patirtį, daugiau nei 20 m. ruošiantis besilaukiančias šeimas gimdymui. Gydytojas yra konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ ambasadorius ir diskusijos dalyvis.

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių - kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti.

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo
Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?
Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio
Moterys Europos Sąjungoje pirmagimio susilaukia būdamos vidutiniškai 29-erių metų, praneša naujienų agentūra ELTA.

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją
Konferencijos „Sveika ir laiminga mama", kuri Vilniuje vyks Motinos dieną, organizatoriai kviečia besilaukiančias moteris į unikalią fotosesiją. 100 nėščiųjų bus įamžintos bendroje nuotraukoje ir taip pasveikins Lietuvą su šimtmečiu!

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu
Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu
Per nėštumą reikia nemažai tyrimų. Kokie reikalingi, kad kūdikis negimtų turėdamas pavojingą užkratą?

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų
Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose (2)

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose
Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.