Visa tiesa apie gimdos kaklelį gydytojos komentaras

 (2)
Ilgas ar trumpas? Nuo to, koks po gimdos kaklelio apžiūros bus gydytojos atsakymas į šį klausimą, priklausys, kaip artimiausias dienas leis nėščioji – dirbdama įprastus darbus ar gulėdama lovoje. Konsultuoja medicinos centro „Maxmeda" gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kaip turi atrodyti gimdos kaklelis per nėštumą?

Sklandaus nėštumo pradžioje gimdos kaklelis paprastai būna maždaug 3 cm ilgio, šiek tiek palenktas į kryžkaulį, kietas, visos jo žiotys uždaros. Augant vaisiui ir didėjant gimdai, gimdos kaklelis yra vis labiau mechaniškai spaudžiamas. Artėjant gimdymo terminui, po truputį pradeda trumpėti, minkštėti, pasislenka labiau į centrą. Pagal tai, ar moteris jau yra gimdžiusi, ar laukiasi pirmąkart, gimdos kaklelis artėjant gimdymo datai keičiasi nevienodai. Pirmakartėms visi procesai vyksta lėčiau. Pirmiausia gimdos kaklelis pakeičia savo padėtį - pasislenka į centrą, paskui pradeda minkštėti, trumpėti, išsilygina jo žiotys ir tik tada ima atsidarinėti. Pakartotinai gimdančių moterų organizme visa tai vyksta greičiau ir daugmaž tuo pačiu metu.

Kadangi gimdos kaklelyje yra mažiau raumenų, daugiau elastinio jungiamojo audinio skaidulų, prasidėjus gimdymui atsivėrimas yra sunkus ir skausmingas procesas. Jei gimdymas labai greitas ar kūdikis labai didelis, gimdant kaklelis gali įplyšti, o vėliau vystantis randui, būna, šiek tiek deformuojasi. Po gimdymo kaklelis visiškai užsiveria maždaug per 10-12 parų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Mamos meilė neturi ribų: istorija, kuri sujaudino pasaulį
Niekas netikėjo, kad jis gims, bet stebuklas įvyko

Svarbiausia gimdos kaklelio funkcija - apsauginė.

Tiesa. Gimdos kaklelio viduje esančios gleivinės liaukos nuolat gamina įvairaus klampumo ir sudėties gleivių, kurios „uždaro" kaklelį, kad pro jį iš išorės į gimdą nepatektų žalingų bakterijų bei mikrobų.

Šiandien yra manoma, kad labai dažnai tikrinti nėščios moters gimdos kaklelio pirštais nereikėtų, žinoma, išskyrus, kai ji turi kokių nors skundų, nes kiekviena tokia apžiūra taip pat yra šioks toks įsikišimas, kai sujudinami audiniai.
dr. Žaneta KASILOVSKIENĖ

Įvairiu ciklo metu gimdos kaklelis skiriasi. Iškart po mėnesinių jis yra uždaras, kietas, jo gaminamos gleivės - tirštos, klampios, neleidžiančios spermatozoidams patekti į gimdą. Per ciklo vidurį kaklelis plečiasi, minkštėja, gleivės skystėja. Taip spermatozoidai patenka į gimdos ertmę ir apvaisina kiaušinėlį. Po ovuliacijos kaklelis siaurėja, kietėja, gleivės tirštėja, o per mėnesines vėl šiek tiek prasiplečia ir suminkštėja, kad galėtų lengviau išbėgti jų turinys - atsisluoksniavusi gimdos gleivinė ir kraujas.

Per nėštumą gimdos kaklelis atlieka atraminę (prilaiko gimdą ir joje esantį vaisių) ir iš esmės tą pačią apsauginę funkciją. Jo gaminamos gleivės tampa itin klampios, tąsios, susidaro jų kamštis, kuris saugo vaisių nuo galimų infekcijų.

Dažnai tikrinant gimdos kaklelį per nėštumą galima „prisišaukti" bėdą - anksčiau laiko paskatinti gimdymą.

Ir tiesa, ir mitas. Gimdos kaklelio būklė visais laikais gydytojams leisdavo daryti išvadas apie nėštumą, jo eigą, prognozuoti, kada maždaug moteris gimdys. Anksčiau, kai nebuvo tiek daug įvairios ir tokios modernios aparatūros, gimdos kaklelio vaginalinė apžiūra, trumpiau tariant, jo patikra pirštais, kai nėščioji sėdi ginekologo kėdėje, buvo bene vienintelis toks išsamus tyrimas minėtiems dalykams įvertinti. Gimdos kaklelis taip buvo tikrinamas per nėštumą ne kartą ir ne du.

Šiandien yra manoma, kad labai dažnai tikrinti nėščios moters gimdos kaklelio pirštais nereikėtų, žinoma, išskyrus, kai ji turi kokių nors skundų, pavyzdžiui, dažnai susitraukinėja gimda, „tempia" pilvą. Kodėl to daryti nerekomenduojama? Nes kiekviena tokia apžiūra taip pat yra šioks toks įsikišimas, kai sujudinami audiniai.

Dabar gimdos kaklelis dažniausiai yra tikrinamas vaginalinės echoskopijos būdu. Ultragarsu yra nustatomas jo ilgis, būklė, kiti parametrai. Pirštais, jei besilaukiančiai moteriai viskas gerai, gimdos kaklelio apžiūra yra atliekama dukart - nėštumo pradžioje (žiūrima, ar nėra kokių nors pokyčių, deformacijų, ar gimdos kaklelis nėra sutrumpėjęs) bei artėjant gimdymo terminui, maždaug 37 nėštumo savaitę (žiūrima, kaip keičiasi gimdos kaklelio padėtis, ilgis, gleivės; taip nustatoma daugmaž tiksli gimdymo data).

„Per trumpas" gimdos kaklelis per nėštumą pavojingiau nei „per minkštas".

Tiesa. Dažniausiai gimdos kaklelis trumpėja ir minkštėja vienu metu, tačiau pasitaiko, kai tik trumpėja arba tik minkštėja. Moters, kuri laukiasi ne pirmą kartą, gimdos kaklelis gali ir visą nėštumą būti minkštas. Ir tai nėra blogai. Bet sutrumpėjęs gimdos kaklelio rodo, kad jis tuoj pradės atsidarinėti.

Moterims, kurios nors kartą turėjo priešlaikį gimdymą, gimdos kaklelį išmatuoti ir įvertinti ultragarsu reikėtų per pirmas 14 nėštumo savaičių. Jeigu nustatomas nepakankamumas, gimdos kaklelis apsiuvamas. Šią procedūrą būtina atlikti iki 20 nėštumo savaitės.
dr. Žaneta KASILOVSKIENĖ

Pati moteris konkrečios gimdos kaklelio būklės tikrai negali įvertinti. Tačiau persileidimo ar priešlaikio gimdymo požymius pajunta beveik visos, mat tuomet padidėja gimdos tonusas, dėl to gali mausti, tempti, skaudėti pilvą. Norisi dažniau šlapintis ar tuštintis, pasirodo kraujingų išskyrų.

Jei persileidimo ar priešlaikio gimdymo rizika minimali, greičiausia ir pati efektyviausia pagalba - tai pakankama ramybė ir poilsis. Kartais pakanka savaitę ar porą labiau pagulėti ir gimdos kaklelio būklė akivaizdžiai pasikeičia. Arba ji netgi gali likti ir tokia pati, bet daugiau neminkštėti ir netrumpėti. Žinoma, pasitaiko, kai prireikia vaistų ar būtina kurį laiką praleisti ligoninėje.

Anksčiau nei reikia prasidėjusį gimdos kaklelio trumpėjimą ir minkštėjimą labiausiai lemia moters anatomija.

Ir tiesa, ir mitas. Minėtus procesus išties lemia tai, ar tvirti moters audiniai, raiščiai. Besilaukiančios moters organizme vyksta daugybė hormoninių pokyčių, įvairiausių cheminių reakcijų. Tie patys procesai kiekvienai moteriai vyksta kitaip.

Labai svarbu, koks yra nėštumas, kaip per jį jaučiasi moteris. Gimdos kaklelis pradeda trumpėti ir minkštėti, kai joje atsiranda spaudimas, kitaip tariant, kai padidėja gimdos tonusas, padažnėja jos susitraukimai (visa tai vyksta ir per patį gimdymą, tačiau šiuo atveju per anksti). Tai gali paskatinti daugybė dalykų: moters ar vaisiaus ligos, infekcijos, įtampa, pernelyg didelis nuovargis ar fizinis aktyvumas. Ne veltui nėščiosioms juk yra sakoma, jei gali ko nors nedaryti, tai ir nedaryk. Gimdos kaklelį spaudžia ir pernelyg žemai esantis vaisius.

Gimdos kaklelį minkština lytiniai santykiai.

Tiesa. Manoma, kad spermoje esantys prostaglandinai gimdos kaklelį minkština. Vienas moteris tai veikia stipriau, kitas - silpniau. Paskutinėmis nėštumo savaitėmis lytiniai santykiai net rekomenduojami, kad gimdos kaklelis lengviau ir greičiau pasiruoštų gimdymui. Bet jei gimdos kaklelis trumpėja ir minkštėja anksčiau, nei to reikėtų, nuo lytinių santykių reikėtų susilaikyti.

Esant gimdos kaklelio nepakankamumui (jos yra per trumpas ir per minkštas ir atsiveria prieš laiką be pačios gimdymo veiklos), priešlaikio gimdymo išvengti neįmanoma.

Mitas. Svarbiausia tai laiku pastebėti. Įdomu, kad tos moterys, kurios jau turėjo priešlaikį gimdymą, per vėlesnius nėštumus taip pat rizikuoja pagimdyti per anksti. Tačiau daugiau nei pusė visų priešlaikių gimdymų įvyksta pirmakartėms nėščiosioms. Moterims, kurios nors kartą turėjo priešlaikį gimdymą, gimdos kaklelį išmatuoti ir įvertinti ultragarsu reikėtų per pirmas 14 nėštumo savaičių. Jeigu nustatomas nepakankamumas, gimdos kaklelis apsiuvamas. Šią procedūrą būtina atlikti iki 20 nėštumo savaitės. Vaisiaus vandenys turi būti nenutekėję, gimda nepradėjusi reguliariai susitraukinėti, neturi būti infekcijos požymių. Maždaug 10 min. operacija atliekama taikant narkozę, vietinę nejautrą arba visai be nuskausminamųjų. Moterys labai baiminasi šios procedūros, ypač dėl per ją taikomos narkozės, tačiau iš dviejų blogybių renkamasi mažesnė. Šiuo atveju svarbiausia - išsaugoti nėštumą ir patį kūdikį. Po operacijos moteris kurį laiką stebima ligoninėje, lovos režimas iki pat nėštumo pabaigos paprastai neskiriamas, tačiau ji turi būti itin atsargi ir labai save saugoti, dažniau lankytis pas gydytoją, mat dėl chirurginio įsikišimo padidėja infekcijų tikimybė, taip pat išlieka rizika pagimdyti prieš laiką. Siūlai iš gimdos kaklelio išimami maždaug 37 nėštumo savaitę.

Kokios yra gimdos kaklelio nepakankamumo priežastys?

Prieš tai buvę nesivystantys nėštumai, priešlaikiai ar dėl kokių kitų priežasčių nesėkmingai pasibaigę nėštumai ir gimdymai, taip pat įvairios gimdos kaklelio chirurginės operacijos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata ir gera savijauta

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį
Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų
Algis Kriščiūnas įamžino 100 nėščiųjų bendroje nuotraukoje. Taip gegužę vyksiančios konferencijos „Sveika ir laiminga mama" organizatoriai sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė

Romualdas Šemeta: kas iš tiesų yra sąmoninga tėvystė
Romualdas Šemeta – gydytojas akušeris – ginekologas, turintis 30 m. klinikinės praktikos patirtį, daugiau nei 20 m. ruošiantis besilaukiančias šeimas gimdymui. Gydytojas yra konferencijos „Sveika ir laiminga mama“ ambasadorius ir diskusijos dalyvis.

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams

Nėštumo metu diagnozę „vėžys“ išgirdusi Vaida dėkoja ją ir sūnų išgelbėjusiems medikams
Po širdimi nešioti gyvybę ir sužinoti, jog kiaušidėje rastas cistinis darinys turi navikinių ląstelių - kiekvienai būsimai motinai ši žinia būtų gniuždanti.

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo
Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?
Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio

Paaiškėjo, kokio amžiaus moterys Lietuvoje dažniausiai susilaukia pirmojo vaikelio
Moterys Europos Sąjungoje pirmagimio susilaukia būdamos vidutiniškai 29-erių metų, praneša naujienų agentūra ELTA.

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją

Skelbia 100 nėščiųjų paiešką, kurias pakvies į išskirtinę fotosesiją
Konferencijos „Sveika ir laiminga mama", kuri Vilniuje vyks Motinos dieną, organizatoriai kviečia besilaukiančias moteris į unikalią fotosesiją. 100 nėščiųjų bus įamžintos bendroje nuotraukoje ir taip pasveikins Lietuvą su šimtmečiu!

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu
Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu

Dažniausi ir svarbiausi tyrimai nėštumo metu
Per nėštumą reikia nemažai tyrimų. Kokie reikalingi, kad kūdikis negimtų turėdamas pavojingą užkratą?

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų
Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose (2)

Net 60 proc. nėščiųjų elgiasi rizikingai, atskleidė tyrimas gimdymo namuose
Net 60 proc. nėščiųjų nepaiso gydytojų rekomendacijų, rizikuodamos pakenkti būsimiems kūdikiams.

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės

Kaip patenkinti vitaminų poreikį nesuvalgant nė vienos tabletės
Nėštumo metu svarbūs ne vien vitaminai, bet ir mineralai bei mikroelementai. Kokių jų reikia ir kokiuose produktuose jų daugiausia?

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą

Kodėl nėščioms moterims reikia glostyti savo pilvą
Besilaukiančios moterys, nepatingėkite glostyti pilvų – kūdikiams tai patinka!

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai

Kokie tyrimai skiriami nėščiajai
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad vaikelio besilaukiantys tėvai turi rūpintis vaiko sveikata dar iki jo gimimo - lankytis reguliariai pas gydytojus, atlikti reikiamus tyrimus.