Kaunietės įkūrė ne pelno siekiantį darželį: įrengė savo jėgomis, mityboje nenaudoja cukraus

 (20)
Aštuonios mamos, kurioms nepasisekė, pasielgė netradiciškai ir savo bei dešimčiai kitų vaikų rado vietos „Po saule". Taip pavadintas jų įkurtas darželis.
© Fotografės Nendrės

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip prasideda dideli dalykai

Ogi labai paprastai.

Kaune yra toks vienas valstybinis „valdorfinis" visų giriamas darželis, į kurį vaikus vesti norėtų gal daugiau net nei pusė miestiečių. Norėjo ir mama Milda, ir mama Vida, todėl išėjusios motinystės atostogų lankė darželio organizuojamas paskaitas apie Valdorfo pedagogiką. Deja. Moterys ir jų atžalos liko „už borto".

Paskaitose susižavėjusios holistine pedagogika mamos net neketino vaikams laimės ieškoti kituose, ne pagal Valdorfo ugdymo principus dirbančiuose darželiuose, todėl metė sau iššūkį: „Kurkime savo darželį, kuris bus kaip tik toks, kokio norisi!"

Mama Milda parašė skelbimą, kad buriami iniciatyvūs tėveliai kartu steigti Valdorfo darželį, ir įdėjo į internetą. Viena po kitos ėmė skambinti susidomėjusios mamos. Viena jų - ikimokyklinio ugdymo pedagogė Rolana: „Visada svajojau apie savo darželį, tačiau pati viena turbūt niekada nebūčiau išdrįsusi jo kurti. Kai pamačiau skelbimą, akys nušvito, pamaniau: „Kada, jei ne dabar?!"

Pirmas susitikimas

Į skelbimą atsiliepė gal penkiolika moterų ir keletas vyrų. Vieną vakarą Milda pakvietė   vienas kito nepažįstančius žmones susitikti kavinukėje. „Dauguma mūsų viena kitą matėme pirmą kartą, tačiau visos moterys buvome draugiškai nusiteikusios, paprastos, neišdidžios, visos turėjome tokią pat svajonę, o nuomonė labai nesiskyrė. Tą pirmąjį vakarą nusprendėme, kad darželį kursime ant Valdorfo pedagogikos pamatų, pasiskirstėme, kuri kokią sritį kuruos", - prisiminimais apie pirmą „darbinį" susirinkimą dalijasi Vida.

Susibūrė marga komanda. Jauniausiai narei - 28-eri, vyriausiai - keturiasdešimt. Vienų mažyliams - dar tik šeši mėnesiai, kitų - jau septyniolikmečiai. Komanda marga ir profesiniu požiūriu. Tai rinkodaros specialistė, teisininkė, verslininkė, informatikė, menininkė ir, žinoma, ikimokyklinio ugdymo pedagogės.

 Namas

„Kai apsisprendėme, kuria kryptimi eisime, kokį ugdymo būdą renkamės, pradėjome ieškoti namo. Vienas iniciatyvus tėvelis parodė namą Aleksote, netoli Kauno centro. Mums iškart patiko didelis žalias kiemas su vaismedžių sodu, - prisiminimais dalinasi Jolita. "Įdomi ir namo istorija: šeimininkė yra pedagogų duktė, visą gyvenimą dirbusi su mažais vaikais. Kaimynai - taip pat pedagogai", - apie įdomius sutapimus pasakoja ir po kiemą pabirusius mažylius stebi Vytautė.

Komanda namą išsinuomojo penkeriems metams. „Netrukus turėsime savo daržą, daugiau laipynių, - rodo Gintarė, - Namo šeimininkė vis atvažiuoja, pataria, kur persodinti ir kaip prižiūrėti gėles, tvarkyti obelis. Tiesą pasakius, ji buvo vienas pirmųjų žmonių, kurie mus drąsino ir palaikė, leido namą keisti pagal visus darželiams keliamus higienos reikalavimus. Kuris kitas šeimininkas leistų savuose namuose pristatyti daug mažų klozetukų, vaikiškų kriauklių (viena jų įmontuota beveik salone), sukalti naujas sienas, jas perdažyti?".

Nuo priežiūros grupės iki darželio

Paklaustos, kas buvo sunkiausia, pašnekovės Milda ir Vida susižvalgo ir nesiginčija: daugiausia darbo ir kantrybės reikėjo įrengiant namą taip, kad jis atitiktų visus ikimokyklinio ugdymo įstaigai keliamus higienos reikalavimus, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba  „palaimintų" namų virtuvę ir vaikai galėtų valgyti šviežią bei šiltą vietoje gamintą maistą.

„Reikėjo naujų mažučių kriauklių, vaikiškų tualetų, stalų, kitokio apšvietimo, profesionaliai įrengtos virtuvės ir daugybės iš pirmo žvilgsnio keistų smulkmenų, apie kurias niekada anksčiau net nesusimąstydavome... Tačiau niekas mūsų neišgąsdino", - entuziazmu spirga Rūta.

„Nesu mitybos profesionalė, bet jau daug metų domiuosi sveika mityba, ypač tai tapo aktualu, kai susilaukiau vaikų. Darželio receptų knygą sudarėme ir išbandėme patys, stengėmės, kad produktai derėtų, be to, palaikome „lėto" maisto idėją, siekiame, kad valgiaraštis taptų išskirtinai sezoninis, t. y. vaikai valgytų tai, kas tuo metu auga Lietuvoje. Tiesą pasakius, maitinti vaikus taip sveikai taip pat yra nemenkas iššūkis, nes maistas, kurį gaminame, turi atitikti Maisto ir veterinarijos tarnybos nustatytas normas, todėl teko pasukti galvas, kol sugalvojome, kuo keisti nelabai sveiką produktą į sveikesnį, ir išsaugoti normose nurodytą kalorijų kiekį, baltymų ir angliavandenių santykį ir pan.

Cukraus darželyje nenaudojame, kai reikia, patiekalus saldiname džiovintais vaisiais ir  medumi. Taigi bandėme, derinome, ragavome, testavome ir mums pavyko - mūsų valgiaraštis oficialiai patvirtintas!" - apie tai, kad didelis noras įveikia visas kliūtis ir sunkumus, pasakoja Vida.

„Po saule" praėjusių metų pavasarį duris atvėrė kaip vaikų priežiūros grupė. „Vaikų priežiūros grupei keliama mažiau reikalavimų nei ikimokyklinio ugdymo įstaigai, ne tiek „popierių" reikia.tačiau toks juridinis statusas buvo tik tarpinė stotelė,  netrukus gavome visus darželio veiklai reikalingus dokumentus. Prabėgo vos metai, mes oficialiai jau esame darželis, per tą laiką dar ir smarkiai ūgtelėjęs - turėjome vos šešis-septynis vaikus, dabar jų - jau septyniolika, vis dažniau pagalvojame apie antrą darželinukų grupę!"

Kaunietės įkūrė ne pelno siekiantį darželį: įrengė savo jėgomis, mityboje nenaudoja cukraus
© Fotografės Nendrės

Sprinterės

Skelbimas internete pasirodė praėjusių metų gegužę, pirmasis susirinkimas įvyko rugsėjį, rudenį ir žiemą komanda ruošėsi, o praėjusį kovą atvėrė duris. Toks rezultatas per tokį trumpą laiką, stebiuosi.

„Kai ko nors imiesi pats vienas, kelias tikslo link tampa dešimteriopai sunkesnis ir ilgesnis. O mūsų komandoje iškart buvo pusė pedagogių profesionalų - „sudėjome" jų žinias, patirtį, mūsų, paprastų mamų, norus ir dabar širdis džiaugiasi tuo, ką turime", - sako Vida. Jai pritaria Rūta: „Mamų profesijų įvairovė prisideda prie mūsų sėkmės ir... greičio. Didžiulis skirtumas, kai vienas žmogus turi kokią idėją „pramušti" ir kai tai daro visas būrys moterų. Greitai pradėti veiklą pavyko dar ir dėl to, kad iškart sutarėme dėl pedagoginės krypties. Pasirinkus Valdorfo ugdymo sistemą iškart tapo aišku, koks bus darželio dienos ritmas, kokie žaislai, kokios smėlio dėžės. Jei nežinai, ko nori, blaškaisi, labai lengva nuskęsti informacijos ir savo norų jūroje."

 Kas kiek kainuoja

Kauniečių įkurtas darželis yra ne pelno siekiantis, nes daryti verslą iš ugdymo prieštarautų Valdorfo idėjoms. Darželis yra mokamas (218 eurų per mėnesį + 4 eur maisto pinigai - red. past.), tačiau mokestis paskaičiuotas optimaliai - kad pinigų užtektų namui išlaikyti, maistui pirkti ir auklėtojoms bei virėjai už darbą sumokėti.

„Mūsų pradžia nebuvo labai lengva tuo požiūriu, kad neprašėme finansinės paramos, viską, ką sukūrėme, padarėme savo rankomis ir iš savų pinigų. Vieni „paaukojo" santaupas, kiti skolinosi, treti prisidėjo ne pinigais, o darbais. Labai džiaugiamės, kad mus palaikė ne tik mūsų vyrai, bet ir tėvai bei seneliai, draugai - visi, kurie galėjo, važiavo čia ir dirbo. Vyrai kasė takelius, klojo plyteles, tinkavo, dažė, kalė, statė, močiutės mezgė žaislus, vienas senelis padėjo įsigyti baldų. Jei kiekvienam darbui būtume samdę meistrų, pinigai būtų tirpte ištirpę, vargu ar būtume išsivertusios net ir su 8600 tūkst. eurų (apie 30 tūkst. litų), tačiau turint tokią paramą ir savanorišką pagalbą, kokią turime mes, veiklą galima galima ir su 2900 eurų (apie 10 tūkst. litų) kišenėje", - „iš akies" skaičiuoja darželio kūrėjos.

Moterys neslepia, kad iš pradžių, kol darželį lankė vos šeši vaikai, nebuvo labai jauku ir drąsu, tačiau kai pradėjo rengti paskaitėles tėvams, atsirado daugiau vaikučių - taip veikla ir įsisiūbavo. „Šiandien džiaugiamės, kad per metus išaugome tiek, jog nuostolių nebepatiriame, ir net galime nedidelius atlyginimus išmokėti auklėtojoms. Išsilaikome, bet darželis vis dėlto tikrai nėra ta verslo sritis, kuri duotų didelį pelną.", - įvertina Jolita.

Kaunietės įkūrė ne pelno siekiantį darželį: įrengė savo jėgomis, mityboje nenaudoja cukraus
© Fotografės Nendrės

Kai išdrįsti, atrandi

Ne veltui sakoma, kad kiek duodi, tiek gauni atgal. Paaukojusios savo laisvą laiką, šeimų santaupas, investavusios energiją ir žinias, šiandien darželio steigėjos jau gauna „palūkanas". Tiesa, jos, kaip supratote, labiau dvasinės - ne materialios.

Vytautė: „Didžiulį pasitenkinimą man teikė pirmasis etapas, kai reikėjo kurti, galvoti, kaip viskas bus, įsivaizduoti, svajoti. Džiaugiausi, kvėpavau tuo, kad galėjau kurti žaislus, siūti lėles. Buvo gera žinoti, kodėl aš tai darau, kad tai turi prasmę. Regis, net atradau save iš naujo: supratau, kad moku ir molį lipdymui paruošti, ir muzikinių gebėjimų turiu. Mat visose didelėse įstaigose yra dailės ir muzikos mokytojas, nebūtina auklėtojui viską išmanyti. Šitas darželis - tai mano širdies spindulys."

Vida: „Jaučiuosi gerokai patobulėjusi pedagogikos srityje. Neįsivaizdavau darželio virtuvės, turėjau mažai žinių apie vaiko raidą, augimo etapus. Už žinias esu dėkinga mūsų darželio pedagogėms, su kuriomis suvedė gyvenimas. Supratau, kad nėra nieko neįmanoma, reikia tik noro, dirbti ir daug daug kantrybės. Todėl visas mamas, kurios turi gražių idėjų, noriu paraginti nebijoti ir jas įgyvendinti. Ir, žinoma, apsišarvuoti kantrybe."

Rūta: „Kai Milda ir Vida pakvietė prisidėti prie komandos, pamaniau: „Štai ir aš būsiu viena darželio steigėjų! Esu auklėtoja, turėti savo darželį buvo mano labai rožinė svajonė, bet vis bijojau, abejojau, svarsčiau, kad bus, jei nepavyks, nepasiseks, jei „sudegsiu". Kai mūsų tiek daug - drąsiau. Svajonės pildosi!"

Pirmieji žingsneliai svajojantiesiems apie savo darželį.

Jei tiek nutipenus ryžtas ir energija neapleis, drąsiai galite sudaryti finansinį veiklos planą, eiti į vietos savivaldybės švietimo skyrių, gauti higienos pasą ir pradėti tvarkyti registravimo dokumentus.

1.Vizija. Imkite lapą popieriaus ir surašykite savo svajones, įsivaizdavimus, norus.

2. Komanda. Su gera komanda lengviau. Darželį steigti gali bet kurios srities specialistas, nebūtinai pedagogas, tačiau pagrindinis auklėtojas privalo turėti aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą, turėti auklėtojo kvalifikaciją.

3. Patalpos. Rasti darželiui tinkamas patalpas gali būti nelengva, jos turi atitikti higienos normas. Verta žinoti, kad darželis gali būti įsteigtas tiek komercinės, tiek gyvenamosios paskirties namuose, privačiuose namuose ir daugiabučiuose (tačiau šiems keliami papildomi reikalavimai).

4. Ar tikrai tinka? Ar jūsų pasirinktos patalpos tikrai tinkamos darželiui įkurti, turi įvertinti Teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos specialistai. Pasikvieskite konsultacijai.

5. Veiklos planas. Tai dokumentas, kuriame aiškiai aprašyta būsima veikla ir ko siekiama. Šiame etape reikėtų atsakyti sau į paprastus klausimus, kaip antai kokių poreikių vaikams bus skirtas darželis, koks bus mėnesinis mokestis už paslaugas, ar maistas bus gaminamas darželyje, o gal užsakomas iš tiekėjų ir pan.

6. Rinkos ir poreikio analizė, t. y. verta išsiaiškinti poreikio ir pasiūlos santykį, t. y. kiek yra ikimokyklinukų teritorijoje, kurioje steigiamas darželis, ar yra nepriimtų į jau esamus darželius, nes trūksta vietų, kiek yra tėvų, kurie bus pajėgūs mokėti jūsų nustatytą mėnesinį mokestį ir t. t.

7. Ugdymo koncepcija, t. y. turite apsispręsti, kokia ugdymo metodika remsitės, kaip ji bus įgyvendinama, kokių reikės ugdymo priemonių, kiek grupių bus darželyje, kokio amžiaus vaikai lankys grupes. Verta žinoti, kad jei rinksite grupę vaikų, kuriems nėra metukų, tai grupėje gali būti tik 6 vaikai, 1,5-3 m. vaikų grupėje gali būti iki 15 ir t. t.

8. Virtuvės reikalai. Jei darželyje ugdymas vyks ilgiau nei 4 val. per dieną, vaikai turi būti maitinami. Valgiaraštį pagal griežtas taisykles gali sudaryti patys darželio steigėjai arba prašyti, kad tai atliktų gydytojas dietologas. Bet kokiu atveju jį būtina suderinti su Teritoriniu visuomenės sveikatos priežiūros centru. Kad pagal suderintą valgiaraštį galėtumėte patys gaminti maistą, reikės gauti dar ir maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą.

Rugpjūčio mėnesio "Tavo vaiko" žurnale skaitykite:

Nėščiosios kraujospūdis

Ką daryti, kad nepūstų pilvuko? Jogų patarimai

Darželinukas. Mamos teisės

Geriausi dantuko draugai

Kodėl meluoja?

Vaiko kambarys. Kitoks požiūris

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.