Paklusnus staiga tampa nevaldomas: kodėl taip nutinka?

Paklusnus ir šeimos taisyklių besilaikantis vaikas kitose situacijose tampa nebevaldomu. Kodėl taip nutinka ir ką daryti?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jūratė klausia:

„Sūnui 5 metai. Galėčiau jį apibūdinti kaip „geras vaikas“. Bet kai atvažiuoja 6 metų pusseserė, viskas apsiverčia aukštyn kojom. Jo elgesį galėčiau apibūdinti kaip „nutrūkęs nuo grandinės“.

Jokio paklusnumo, elgiasi visiškai atvirkščiai, negu sakoma. Jei pusseserė liepė sulaužyti ką nors, jis taip ir padarys. Visiškai pasiduoda jos įtakai. Kaip jam paaiškinti, kad toks elgesys netinkamas? Kaip visa tai pakeisti?“.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kodėl pravirko Monako princas?
7 blogos mamos požymiai: pasitikrinkite, ar tokia nesate

Konsultuoja Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Sveika, Jūrate, noriu paklausti o kas yra "geras vaikas"? Iš aprašymo suprantu, kad tai paklusnus, prognozuojamas, besilaikantis sutartų taisyklių, girdintis mamos prašymus vaikas. O kai to nedaro, kai nesielgia patogiai jau tampa „blogas“?

Visų pirma atskirkime vaiką nuo jo veiksmų. Tiek jūsų vaikas, tiek jūs esate žmonės - nei geri, nei blogi. Ypatingi, vieninteliai ir netobuli.

Kartais tiek jūsų, tiek sūnaus elgesys gali aplinkiniams ir nepatikti, erzinti, kelti pyktį, įsiūti, o gal bejėgiškumą.

Dažniausiai vaikų elgesys pasikeičia, kai pasikeičia mūsų reakcija į jų elgesį. Kaip jūs reaguojate į sūnaus išdykavimus, kai nėra svečių? Ar lygiai taip pat jį drausminate prie pusseserės? O gal tampate kantresnė, švelnesnė, atlaidesnė... Pagaliau juk norite pasėdėti, pabendrauti su svečiais ir negalite skirti tiek dėmesio vaikams, kiek skiriate paprastai?

O jūsų berniukui to tiek ir bereikia, kad „nutrūktų nuo grandinės“. Tad kai atvyksta pusseserė į svečius, kuri matyt yra pakankamai „velnių priėdusi“ ir neturi tokių taisyklių savo namuose, kokios galioja pas jus šeimoje, jūs galite pabandyti vieną ar kelis iš šių patarimų:

- keiskite savo požiūrį į pasikeitusį sūnaus elgesį ir leiskite jam šiek tiek daugiau nei paprastai, jei tai nekelia pavojaus kieno nors gyvybei ir NESINERVINKITE dėl to. Jūs gi žinote, kad tai laikinai ir nesijauskite dėl tokio elgesio "bloga" mama. ARBA išlikite nuosekli ir drausminkite savo vaiką tokiais pačiais metodais, kaip kad drausminate, kai nėra svečių;

- sumažinkite vaikų žaidimo plotą, padarykite jį saugų. Pvz., leiskite žaisti tik vaikų kambaryje;

- pasiruoškite mergaitės atvykimui - palikite vaikams žaisti tik tuos žaislus, kurių neįmanoma sulaužyti;

- pasirūpinkite, kad vaikai būtų nuolat stebimi suaugusio žmogaus, kuris stabdytų netinkamą žaidimą;

- aiškiai ir tvirtai bei pagarbiai pasakykite 6-metei (ir kartu priminti savo sūnui) apie jūsų namuose galiojančias taisykles ir leisti rinktis: jų laikytis, arba pusseserei teks važiuoti namo. Bet palikite galimybę jai kitą kartą atvažiuoti ir pabandyti iš naujo laikytis jūsų namų taisyklių. BŪTINAI iš anksto susitarkite su tos mergaitės tėvais apie tokią jos elgesio pasekmę;

- švelnesnis variantas namų taisyklių nesilaikymo galėtų būti - žaisti vaikams skirtinguose kambariuose; pasėdėti šalia suaugusio žmogaus, kol nusiramins ir sugalvos kokį žaidimą toliau norėtų žaisti; bus paimtas žaislas, kurį laužo;

- nepalikite vaikų vienų ilgam, sugalvokite kelis žaidimus, kuriuos jie galėtų pažaisti kad nurimtų kai yra įsidūkę.

Kantrybės jums, Jūrate, ir nuoseklumo. Tiesiog reikia laiko, kad Jūsų berniukas išmoktų žaisti su kitais vaikais ir tuo pačiu metu suprastų, kad namuose galioja tos pačios taisyklės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.