Paklusnus staiga tampa nevaldomas: kodėl taip nutinka?

Paklusnus ir šeimos taisyklių besilaikantis vaikas kitose situacijose tampa nebevaldomu. Kodėl taip nutinka ir ką daryti?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jūratė klausia:

„Sūnui 5 metai. Galėčiau jį apibūdinti kaip „geras vaikas“. Bet kai atvažiuoja 6 metų pusseserė, viskas apsiverčia aukštyn kojom. Jo elgesį galėčiau apibūdinti kaip „nutrūkęs nuo grandinės“.

Jokio paklusnumo, elgiasi visiškai atvirkščiai, negu sakoma. Jei pusseserė liepė sulaužyti ką nors, jis taip ir padarys. Visiškai pasiduoda jos įtakai. Kaip jam paaiškinti, kad toks elgesys netinkamas? Kaip visa tai pakeisti?“.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kodėl pravirko Monako princas?
7 blogos mamos požymiai: pasitikrinkite, ar tokia nesate

Konsultuoja Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Sveika, Jūrate, noriu paklausti o kas yra "geras vaikas"? Iš aprašymo suprantu, kad tai paklusnus, prognozuojamas, besilaikantis sutartų taisyklių, girdintis mamos prašymus vaikas. O kai to nedaro, kai nesielgia patogiai jau tampa „blogas“?

Visų pirma atskirkime vaiką nuo jo veiksmų. Tiek jūsų vaikas, tiek jūs esate žmonės - nei geri, nei blogi. Ypatingi, vieninteliai ir netobuli.

Kartais tiek jūsų, tiek sūnaus elgesys gali aplinkiniams ir nepatikti, erzinti, kelti pyktį, įsiūti, o gal bejėgiškumą.

Dažniausiai vaikų elgesys pasikeičia, kai pasikeičia mūsų reakcija į jų elgesį. Kaip jūs reaguojate į sūnaus išdykavimus, kai nėra svečių? Ar lygiai taip pat jį drausminate prie pusseserės? O gal tampate kantresnė, švelnesnė, atlaidesnė... Pagaliau juk norite pasėdėti, pabendrauti su svečiais ir negalite skirti tiek dėmesio vaikams, kiek skiriate paprastai?

O jūsų berniukui to tiek ir bereikia, kad „nutrūktų nuo grandinės“. Tad kai atvyksta pusseserė į svečius, kuri matyt yra pakankamai „velnių priėdusi“ ir neturi tokių taisyklių savo namuose, kokios galioja pas jus šeimoje, jūs galite pabandyti vieną ar kelis iš šių patarimų:

- keiskite savo požiūrį į pasikeitusį sūnaus elgesį ir leiskite jam šiek tiek daugiau nei paprastai, jei tai nekelia pavojaus kieno nors gyvybei ir NESINERVINKITE dėl to. Jūs gi žinote, kad tai laikinai ir nesijauskite dėl tokio elgesio "bloga" mama. ARBA išlikite nuosekli ir drausminkite savo vaiką tokiais pačiais metodais, kaip kad drausminate, kai nėra svečių;

- sumažinkite vaikų žaidimo plotą, padarykite jį saugų. Pvz., leiskite žaisti tik vaikų kambaryje;

- pasiruoškite mergaitės atvykimui - palikite vaikams žaisti tik tuos žaislus, kurių neįmanoma sulaužyti;

- pasirūpinkite, kad vaikai būtų nuolat stebimi suaugusio žmogaus, kuris stabdytų netinkamą žaidimą;

- aiškiai ir tvirtai bei pagarbiai pasakykite 6-metei (ir kartu priminti savo sūnui) apie jūsų namuose galiojančias taisykles ir leisti rinktis: jų laikytis, arba pusseserei teks važiuoti namo. Bet palikite galimybę jai kitą kartą atvažiuoti ir pabandyti iš naujo laikytis jūsų namų taisyklių. BŪTINAI iš anksto susitarkite su tos mergaitės tėvais apie tokią jos elgesio pasekmę;

- švelnesnis variantas namų taisyklių nesilaikymo galėtų būti - žaisti vaikams skirtinguose kambariuose; pasėdėti šalia suaugusio žmogaus, kol nusiramins ir sugalvos kokį žaidimą toliau norėtų žaisti; bus paimtas žaislas, kurį laužo;

- nepalikite vaikų vienų ilgam, sugalvokite kelis žaidimus, kuriuos jie galėtų pažaisti kad nurimtų kai yra įsidūkę.

Kantrybės jums, Jūrate, ir nuoseklumo. Tiesiog reikia laiko, kad Jūsų berniukas išmoktų žaisti su kitais vaikais ir tuo pačiu metu suprastų, kad namuose galioja tos pačios taisyklės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.