Paklusnus staiga tampa nevaldomas: kodėl taip nutinka?

Paklusnus ir šeimos taisyklių besilaikantis vaikas kitose situacijose tampa nebevaldomu. Kodėl taip nutinka ir ką daryti?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jūratė klausia:

„Sūnui 5 metai. Galėčiau jį apibūdinti kaip „geras vaikas“. Bet kai atvažiuoja 6 metų pusseserė, viskas apsiverčia aukštyn kojom. Jo elgesį galėčiau apibūdinti kaip „nutrūkęs nuo grandinės“.

Jokio paklusnumo, elgiasi visiškai atvirkščiai, negu sakoma. Jei pusseserė liepė sulaužyti ką nors, jis taip ir padarys. Visiškai pasiduoda jos įtakai. Kaip jam paaiškinti, kad toks elgesys netinkamas? Kaip visa tai pakeisti?“.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kodėl pravirko Monako princas?
7 blogos mamos požymiai: pasitikrinkite, ar tokia nesate

Konsultuoja Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Sveika, Jūrate, noriu paklausti o kas yra "geras vaikas"? Iš aprašymo suprantu, kad tai paklusnus, prognozuojamas, besilaikantis sutartų taisyklių, girdintis mamos prašymus vaikas. O kai to nedaro, kai nesielgia patogiai jau tampa „blogas“?

Visų pirma atskirkime vaiką nuo jo veiksmų. Tiek jūsų vaikas, tiek jūs esate žmonės - nei geri, nei blogi. Ypatingi, vieninteliai ir netobuli.

Kartais tiek jūsų, tiek sūnaus elgesys gali aplinkiniams ir nepatikti, erzinti, kelti pyktį, įsiūti, o gal bejėgiškumą.

Dažniausiai vaikų elgesys pasikeičia, kai pasikeičia mūsų reakcija į jų elgesį. Kaip jūs reaguojate į sūnaus išdykavimus, kai nėra svečių? Ar lygiai taip pat jį drausminate prie pusseserės? O gal tampate kantresnė, švelnesnė, atlaidesnė... Pagaliau juk norite pasėdėti, pabendrauti su svečiais ir negalite skirti tiek dėmesio vaikams, kiek skiriate paprastai?

O jūsų berniukui to tiek ir bereikia, kad „nutrūktų nuo grandinės“. Tad kai atvyksta pusseserė į svečius, kuri matyt yra pakankamai „velnių priėdusi“ ir neturi tokių taisyklių savo namuose, kokios galioja pas jus šeimoje, jūs galite pabandyti vieną ar kelis iš šių patarimų:

- keiskite savo požiūrį į pasikeitusį sūnaus elgesį ir leiskite jam šiek tiek daugiau nei paprastai, jei tai nekelia pavojaus kieno nors gyvybei ir NESINERVINKITE dėl to. Jūs gi žinote, kad tai laikinai ir nesijauskite dėl tokio elgesio "bloga" mama. ARBA išlikite nuosekli ir drausminkite savo vaiką tokiais pačiais metodais, kaip kad drausminate, kai nėra svečių;

- sumažinkite vaikų žaidimo plotą, padarykite jį saugų. Pvz., leiskite žaisti tik vaikų kambaryje;

- pasiruoškite mergaitės atvykimui - palikite vaikams žaisti tik tuos žaislus, kurių neįmanoma sulaužyti;

- pasirūpinkite, kad vaikai būtų nuolat stebimi suaugusio žmogaus, kuris stabdytų netinkamą žaidimą;

- aiškiai ir tvirtai bei pagarbiai pasakykite 6-metei (ir kartu priminti savo sūnui) apie jūsų namuose galiojančias taisykles ir leisti rinktis: jų laikytis, arba pusseserei teks važiuoti namo. Bet palikite galimybę jai kitą kartą atvažiuoti ir pabandyti iš naujo laikytis jūsų namų taisyklių. BŪTINAI iš anksto susitarkite su tos mergaitės tėvais apie tokią jos elgesio pasekmę;

- švelnesnis variantas namų taisyklių nesilaikymo galėtų būti - žaisti vaikams skirtinguose kambariuose; pasėdėti šalia suaugusio žmogaus, kol nusiramins ir sugalvos kokį žaidimą toliau norėtų žaisti; bus paimtas žaislas, kurį laužo;

- nepalikite vaikų vienų ilgam, sugalvokite kelis žaidimus, kuriuos jie galėtų pažaisti kad nurimtų kai yra įsidūkę.

Kantrybės jums, Jūrate, ir nuoseklumo. Tiesiog reikia laiko, kad Jūsų berniukas išmoktų žaisti su kitais vaikais ir tuo pačiu metu suprastų, kad namuose galioja tos pačios taisyklės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.