Psichologė pataria: ar dovanoti vaikui naminį gyvūną?

 (15)
„Noriu šuniuko", - tai itin dažna frazė kone kiekvienoje vaikų turinčioje šeimoje. Ką daryti: pirkti ar ne?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė

Vaikas nori šuniuko, kačiuko, žiurkėno. Prašo jo daug mėnesių, verkia. Kaip elgtis? Nupirkti?

Manau, pirmiausia reikėtų įvertinti, ar vaikas jau gana sąmoningas, kad galėtų rūpintis gyvūnu. Tėveliai taip pat turėtų suprasti, kad dauguma rūpesčių teks jiems patiems, juk ikimokyklinukas pats tikrai nesugebės įberti šuniukui maisto tiek, kiek reikia, nemokės švariai išvalyti narvelio, negalės pats vienas išvesti gyvūno pasivaikščioti. Vienas svarbiausių tėvų uždavinių - prieš įsigyjant gyvūną išaiškinti vaikui, kad gyvo padarėlio negalima skriausti, kad gyvūnas pats savimi nepasirūpins.

Jeigu gyvūnas perkamas tik dėl to, kad būtų patenkintas vaiko noras, labai greitai tėveliai, ant kurių pečių krito nauji rūpesčiai, ims jausti nepasitenkinimą: „Pasiaukojome dėl vaiko, o dabar tenka atlikti juodą darbą."

Todėl labai svarbu, kad tėvai pirmiausia savęs paklaustų: „Ar mums smagu, kad gyvūnas gyvens namuose?" Norėti gyvūno turi ne tik vaikas. Antraip tėveliai netruks pajusti pyktį ne tik gyvūnui, bet ir vaikui, kad šis nesugeba juo rūpintis. Tad gyvūną geriau pirkti šiek tiek vyresniam vaikui, kuris jau supranta ir gali prisiimti naujas pareigas.

Psichologė pataria: ar dovanoti vaikui naminį gyvūną?
© Vida Press

Kodėl vaikai taip nori turėti gyvūną?

Vaikai nori bendrauti, turėti ką nors savo. Jiems labai svarbi draugystė. Jeigu šeimoje auga vienas vaikas arba du, bet jie nesutaria ar amžiaus skirtumas didelis, tai kiekvienas jų šeimoje jaučiasi vienišas. Mažylis nori gyvūno, kad nesijaustų vienišas. Gyvūnai myli besąlygiškai, nekelia jokių reikalavimų, nebara, jie tiesiog myli. O tai vaikui, beje, ir suaugusiam yra labai svarbu.

Psichologai atkreipia dėmesį į tai, kad jeigu šeimoje atsirado gyvūnas, gali būti, kad atšalo tarpusavio santykiai. Labai dažnai tai pasitvirtina. Kartais šeimos nariai tarsi bendrauja per gyvūną, pavyzdžiui, vyras sako: „Ai, vargšas šuneli, šeimininkė bloga, tavimi visai nesirūpina." Tad kartais gyvūnas tampa tiesioginio bendravimo pakaitalu.

Psichologė pataria: ar dovanoti vaikui naminį gyvūną?
© Vida Press

Kokios naudos gauna vaikas, augindamas gyvūną?

Gyvūnas vaikui labai naudingas. Pavyzdžiui, vienturtis nesijaučia toks vienišas. Jei santykiai su tėvais yra problemiški ar konfliktiški, vaikas turi kažką, su kuo gali pasidalyti savo jausmais.

Vaikai turi savybę daug ką mistifikuoti, tad gyvūnas jiems gali atstoti žmogų ir tai nėra blogai. Vienišam vaikui gyvūnas gali būti labai svarbi gyvenimiška atsvara. Na, o jeigu vaikas šiek tiek vyresnis - mokyklinukas, rūpindamasis gyvūnu auga atsakingesnis, pareigingesnis ir tai vyksta tarsi savaime, be prievartos.

Mano brolio duktė buvo pirmoje klasėje, kai apsiėmė globoti vištas ir viščiukus. Ji jas lesindavo, girdydavo, rūpindavosi, kad neišbėgtų, rinkdavo kiaušinius. Tėvai jai leisdavo tuos kiaušinius dovanoti ar pardavinėti sekmadieniais prie bažnyčios. Tai buvo jos rūpestis ir verslas. Atsimenu, kai paklausėme, ko nori dovanų gimtadieniui, pasakė, kad žaislinio gaidelio ir vištytės. Ne Barbės, kuriomis žaisdavo kitos mergaitės. 7-8 m. vaikui gyvūnas yra labai svarbus.

Gyvūnas ugdo gebėjimą rūpintis, globoti silpnesnį, bejėgį. Augindami namuose šunį ar katę ir juos glostydami, su jais bendraudami, žmonės atsikrato per dieną susikaupusios įtampos.

Tačiau jeigu tėvai labai nenori gyvūno, gal geriau nereikia pirkti. Tuomet geriau luktelėti, kol vaikas paaugs tiek, kad pats galėtų juo rūpintis „nuo... iki".

Psichologė pataria: ar dovanoti vaikui naminį gyvūną?
© Vida Press

Ko gero, kaip tik dėl neatsakingų tėvų vis dar labai daug gyvūnų yra perdovanojami, perparduodami, atsiduria prieglaudose.

Taip, nes tėvai atsakingi už gyvūnėlį. Jie yra suaugę žmonės, kurie privalo įvertinti visus įmanomus padarinius. Atiduodami vien dėl to, kad ne toks gražus, kaip tikėjosi, ne toks linksmas, kad kelia bėdų, tėvai daro žalą vaikui. Jis gali susitapatinti su gyvūnu ir suvokti, kad jeigu neatitiks tėvų lūkesčių, šie gali ir jį išmesti. Vaikas gauna pavyzdį, kad jeigu užmegsi santykius su kitu, bet tau tas žmogus nepatiks, gali lengva ranka „išbraukti" jį iš savo gyvenimo. Bet abejo, tai labai blogai.

Kaip jaučiasi vaikas, kuris prašo gyvūno, bet tėvai sako griežtą „ne"?

Kaip minėjau, gyvūnu rūpintis teks patiems tėvams ir jeigu jie to daryti nepasiruošę - vadinasi, negalima imti. Tačiau tėvai gali palaukti, kol vaikas paaugs. 10-12 m. vaikas jau gali pasirūpinti gyvūnėliu.

Jeigu tokio amžiaus vaikas labai nori gyvūno, galima su juo kalbėtis, sakyti, kad jūs nenorite, neturite gyvūnui laiko, kad daug rūpesčių dėl jo kyla, ir paklausti, ar vaikas susitvarkys su pareigomis. Nes ugdomuoju požiūriu gyvūnas vaikui labai naudingas.

Anksčiau vaikai augdavo su gyvūnais ir jų nė prašyti nereikėdavo. Buvo karvių, avių, veršiukų, paršiukų, šunų, kačių, vaikai su jais bendraudavo tiek, kiek reikia. Miestietis vaikas tokių galimybių neturi. Prisimenu savo sūnų: jis, kai buvo mažas, bėgdavo paskui kiekvieną katę, nors ir nušiurusią. Taip jam reikėjo kontakto su gyvūnu.

Psichologė pataria: ar dovanoti vaikui naminį gyvūną?
© Vida Press

Vaikams gyvūnų reikia, bet dažniausiai iš vaikų jie ir patiria smurtą... Kodėl?

Todėl, kad silpnesnis negali apsiginti. Tai galioja ir vaikams, ir suaugusiesiems. Susikaupusį pyktį ir agresiją lengviausia išlieti ant silpnesnio. Tėvai savo pyktį išlieja ant vaikų, šie tėvų bijo ir skriaudžia jaunesnius brolius arba gyvūnus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?