Svarbu žinoti: jeigu jūsų vaikas karščiuoja

Šaltuoju metų laiku tėvams dažniau, negu įprastai, tenka matuoti vaikams temperatūrą. Ką žinoti, jei ji pakilusi, tėvams pataria viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytojai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Karščiavimas - tai būklė, kai kūno temperatūra pakyla per 38 laipsnių. Karščiavimą dažniausiai sukelia virusai, o kartais - bakterijos. Virusinėms infekcijoms gydyti antibiotikai neskiriami, nes jie virusų neveikia. Antibiotikais gydomos tik bakterinės infekcijos.

Didelis karščiavimas nebūtinai reiškia, kad vaikas serga sunkia liga. Karščiavimas dažniausių vaikų infekcinių ligų atvejais nėra žalingas, o padeda organizmo imuninei sistemai kovoti su infekcija. Vaiko temperatūra vėl bus normali, kai jo organizme infekcija išnyks. Karščiavimą mažinti pravartu tik tada, jei vaikas dėl padidėjusios temperatūros itin blogai jaučiasi.

Ką daryti, jei vaikas karščiuoja?

- Reguliariai girdykite vaikui skysčių (duokite arbatos, vandens, o jei maitinate krūtimi, motinos pienas - geriausias pasirinkimas).

- Nesijaudinkite, jei vaikas šiuo metu atsisako valgyti.

- Prižiūrėkite, ar nėra skysčių trūkumo požymių (vaiko burna sausa, jis vangus, vemia, mažiau šlapinasi).

- Stebėkite vaiką, ar neatsiranda bėrimų. Mokėkite atpažinti neblykštančius bėrimus (žr.„stiklinės testas").

- Nemažinkite vaiko temperatūros vaistais, nebent karščiavimas didesnis nei 38,5 laipsniai, arba Jūsų vaikas dėl to blogai jaučiasi ar yra kitų simptomų, tokių kaip gerklės skausmas. Vaiko odos drėkinimas kempine ar rankšluosčiu nerekomenduojamas.

- Stebėkite, ar neblogėja karščiuojančio vaiko būklė (ir naktį!)

Kaip vartoti vaistus nuo karščiavimo?

Su karščiavimu susijusiems nemaloniems simptomams mažinti vartojami ibuprofenas arba paracetamolis. Jie vienodai efektyvūs, todėl reikėtų gydymą pradėti vienu vaistu ir duoti kitą tik tuo atveju, jei pirmasis buvo neveiksmingas. Nepatartina duoti abiejų vienu metu. Atidžiai perskaitykite vaisto pakuotės lapelį.

Paracetamolis, kaip sudedamoji dalis, yra dažname vaistiniame preparate, skirtame peršalimo ligoms ir gripui gydyti. Įsitikinkite, kad Jūsų vaikas nevartojo nė vieno iš šių vaistų per pastarąsias 4 val. Paracetamolis gali būti skiriamas kas 4 valandas, bet ne daugiau nei 4 kartus per 24 valandas.

Bėrimai ir „stiklinės testas"

Atlikite „stiklinės testą", jei Jūsų vaiką išbėrė:

- Stipriai prispauskite skaidrią stiklinę prie bėrimo vietos. Jei per stiklą matote bėrimą, kuris neblunka ir neišnyksta, nedelsdami kreipkitės į gydymo įstaigą.

- Jei bėrimas, prispaudus stiklinę, sumažėja ar išnyksta, veikiausiai jis nėra pavojingas, tačiau stebėkite toliau, nes vėliau gali atsirasti ir neblykštantis bėrimas.

Jei nerimaujate, kad vaiko būklė prastėja, kreipkitės pagalbos, nelaukite, kol atsiras bėrimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.

Lietuvos vaikai suvartoja keturiskart daugiau cukraus už normą: kur ir kiek jo pridėta

Lietuvos gyventojai kasdieną gauna vidutiniškai 22 proc. daugiau cukraus, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Vaikai suvartoja dar daugiau - kai kurių tyrimų duomenimis, net keturis kartus daugiau nei norma.

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?

Kamuoja sausas kosulys: 10 priežasčių, kodėl

Sausas kosulys – ne vienos ligos požymis. Štai 10 galimų priežasčių.

Nemaloni akių liga, neaplenkianti ir vaikų

Ką daryti, jeigu ant vaiko akių vokų neretai atsiranda miežis?

Profesorė – apie vitamino D trūkumą ir poveikį sveikatai

Devyniems iš dešimties Lietuvos gyventojų trūksta vitamino D. Nors apie jo naudą pastaraisiais metais imta nemažai kalbėti, tačiau Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Biotechnologijos instituto profesorė imunologė Aurelija Žvirblienė pastebi, kad ne visada viešojoje erdvėje pateikiama informacija būna moksliškai pagrįsta.

Nieku gyvu nedažykite kiaušinių šiais būdais, ypač, jei auginate vaikus (1)

Velykiniai kiaušiniai: kaip marginti, kad nepakenktume sveikatai? Į šį klausimą atsako Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistai išplatintame pranešime spaudai.