MAMŲ MUGĖS pradžia: šiaudiniai prekystaliai ir rankomis rašytos etiketės

 (1)
Dauguma mūsų laukiame pavasario, kai pasitraukia stingdantys žiemos šalčiai ir nebelieka sąskaitų už šildymą, kai atgyja gamta ir vis daugiau laiko galime praleisti gryname ore. Tuo tarpu vaikų auginančios šeimos kartu su pavasariu laukia ir „Mamų mugės" - renginio, kur už simbolinę kainą galima parduoti išaugtus ir nebenaudojamus vaikiškus rūbus bei daiktus ir tuo pačiu metu žymiai pigiau įsigyti tinkamų. Vasario 4-7 dienomis Vilniuje vėl šurmuliuos tradicinė žiemos - pavasario sezono „Mamų mugė".
© DELFI / Karolina Pansevič

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kiekviena mama pritars teiginiui, jog vaikams reikalingi drabužiai, žaislai, daiktai bei kitokia įranga kainuoja milžiniškus pinigus, tačiau tarnauja, išties, trumpai. Dauguma jų net nesudėvimi. Visa tai kaupti - nesąmonė, nebent šeima planuoja turėti daugiau vaikų. O ir draugių, kaimynių ar kolegių, auginančių mažametes atžalas, kurioms būtų galima atiduoti visą užgyventą gėrį, ne visada atsiranda. Prieš ketverius metus startavęs socialinis projektas „Mamų mugė", kur galima sėkmingai keistis nebereikalingais daiktais, šiandien sutraukia tūkstantines minias, tačiau mažai kas žino, nuo ko ir kaip viskas prasidėjo, su kokiais iššūkiais teko susidurti mugės organizatoriams.

Pakabos - iš karklų, prekystaliai - iš šiaudų

Kaip teigia masinio socialinio renginio „Mamų mugė" sumanytoja ir organizatorė Jurga Barbora Jauniškienė, jai pačiai kartais net sunku patikėti, kad prieš ketverius metus į nedidelį kelių šimtų kvadratinių metrų sandėlį mamas sukvietęs projektas šiandien yra išsiplėtęs iki daugiau kaip 5000 kvadratinių metrų ploto. „Tada neturėjome nieko - nei pakabų, nei kabyklų, nei stalų, tik patalpas ir nepaprastai didžiulį norą idėją paversti realybe. Net išsinuomoti reikiamo inventoriaus negalėjome, nes niekas tokio didelio kiekio kabyklų bei pakabų, kiek iš karto reikėjo mums, nenuomoja, tad mūsų vyrai viską meistravo patys. Pirmosios pakabos buvo iš karklų, o stalai ir prekystaliai... iš šiaudų briketų, - šypsodamasi prisiminimais dalijasi J. B. Jauniškienė. - Rankomis rašėme ir patys karpėme pirmąsias etiketes, patys jas ir klijavome". Anot pašnekovės, pasakymas kad nėra nieko neįmanomo, tikrai teisingas, nes iš visiško nieko, nežmoniškai iniciatyvi kelių žmonių komanda, kurią šiandien, beje, jau sudaro kelios dešimtys nuolatinių darbuotojų ir keli šimtai savanorių, sugebėjo padaryti neįtikėtino masto renginį. „Buvo visai nesvarbu, kad daug ko nežinojome, daug ko nemokėjome, svarbiausia buvo veikti. Tą ir darėme", - pasakoja pašnekovė.

MAMŲ MUGĖS pradžia: šiaudiniai prekystaliai ir rankomis rašytos etiketės
© DELFI / Karolina Pansevič

Taisyklės kuriamos ne šiaip sau

Visi lankytojams skirti ir „Mamų mugės" interneto svetainėje išdėstyti patarimai, prašymai, taisyklės, pasak J. B. Jauniškienės kilo iš kasdienių situacijų, asmeninės patirties. „Nuo pirmųjų mugių lankytojos kartu su savimi atsiveda ir vaikus. Vežimėliuose gulinčius kūdikius iš pradžių būdavo net prižvelgdavome mes, organizatorės. Kodėl? Nes mugės plotas buvo nedidelis, tarp eilių vos praeidavo pačios moterys, ką jau kalbėti apie pravažiavimą su vežimėliu, tai dažniausiai kūdikiai vežimėliuose likdavo prie įėjimo, - tvirtina. - Mugė kaskart vis plėtėsi, vaikų daugėjo. Ilgainiui net kurioziškų bei iš pirmo žvilgsnio nejuokingų dalykų pradėjo nutikti. Vaikai didžiuliame plote ir pasiklysdavo, ir pasimesdavo, kai kurios mamos neapsižiūrėjusios net vežimėliais su kūdikiais susikeisdavo. O ką jau kalbėti apie dvejų - trejų metų pyplius, kurie belakstydami ir nugriūdavo, keli net lūpas bei kaktas prasiskėlę buvo. Tad jau kurį laiką primygtinai prašome visų mamų ir tėčių vaikų su savimi į mugę nesivesti. Daug kas dėl to pyksta, argumentuoja, kad mugė skirta šeimoms. Taip, šeimoms. Tačiau mums rūpi vaikų saugumas, jų gerovė".

MAMŲ MUGĖS pradžia: šiaudiniai prekystaliai ir rankomis rašytos etiketės
© DELFI / Tomas Vinickas

Neparduotas daiktas telieka labdarai

Ko pašnekovė palinkėtų tiek savo komandai, tiek visiems mugės lankytojams? „Supratingumo, - teigia J. B. Jauniškienė. - Mes labai vertiname ir stengiamės atsižvelgti į visas mamų išsakomas pastabas, kritiką, nes tai mus verčia dar labiau stiebtis, eiti į priekį. Tačiau kartais moterų norai būna nelogiški ar nepamatuoti. Pavyzdžiui, paskutinės mugės metu turėjome daugiau nei 150 000 prekių. Visus juos stengiamės išrūšiuoti pagal amžių, paskirtį, lytį. Tačiau moterys pradeda norėti, kad išrūšiuotume dar ir pagal spalvą. Arba pyksta, kodėl kepurės išrūšiuotos tik pagal lytį. Juk galima ir pagal dydį. Taip, gal ir galima, jei jų nebūtų keli tūkstančiai. Kartais kai kurių norų tiesiog fiziškai nespėjame įgyvendinti. Ypač per tokį trumpą laiką".

Pasak „Mamų mugės" sumanytojos, liūdniausia, visgi, yra tai, jog kai kurios mamos mugę laiko pasipelnymo šaltiniu, siekia kuo brangiau parduoti daiktus. „Projekto tikslas ne tik realizuoti nebereikalingą vaikišką turtą ir tokiu būdu skatinti atsakingą vartojimą, bet ir skatinti labdarą, paramą šeimoms, kurioms tuo metu reikia pagalbos. Deja, dalinimosi su kitais idėja kol kas dar labai mažais žingsneliais žengia į priekį - vis dar nemažai tokių moterų, kurios neparduotus ir išties nebereikalingus daiktus, geriau pasiims atgal, nežinia kur padės, bet nepaliks kitiems. Tad labai linkėčiau, kad ateityje visi neparduoti daiktai liktų labdarai".

Mamų mugė" Vilniuje yra organizuojama nuo 2012 m. triskart per metus. Daugiau informacijos: www.musumuges.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Nemokamas festivalis vėl kvies vaikus smagiai ir prasmingai praleisti laiką

Ketvirtasis Arklio Dominyko pasakų festivalis vėl kviečia visus vaikus kurti pasakas. Liepos 8 dieną Vilniuje prie Baltojo tilto vyks festivalio renginiai.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Išbandžiusios produktą moterys kalba apie meilę iš pirmo žvilgsnio

Jeigu esate ištikimi mūsų portalo skaitytojai, pastebėjote, kad vis dažniau siūlome jums išbandyti vieną ar kitą produktą.

Kviečia nemokamai išmokti kūdikių masažo paslapčių ir sustiprinti sveikatą po gimdymo (1)

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras birželio mėnesį organizuoja nemokamų praktinių seminarų ciklą esamiems ir būsimiems tėvams. Visi užsiėmimai yra nemokami, tereikia užsiregistruoti.

Piršlybų įkarštyje vaikas padarė tai, ko iš jo niekas nesitikėjo (1)

Gali iki smulkių detalių apgalvoti piršlybų scenarijų, bet jei šalia bus vaikų, nepamiršk, kad netikėtumų gali būti visada.

Metų šeima išrinkti visaginiečiai, auginantys 5 vaikus

Tradicinio konkurso „Metų šeima“ finale dalyvavo trys daugiavaikės šeimos – panevėžiečių ir dvi šeimos iš Visagino.

Nemokamas festivalis vaikams primena: knygų skaitymas yra džiaugsmas ir malonumas, o ne prievolė

Nemokamo skaitymo festivalio vaikams organizatoriai įsitkinę – skaitymas visų pirma yra džiaugsmas.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Daugiau nei 700 moterų mamos dieną šventė konferencijoje „Sveika ir laiminga mama"

Gegužės 6 d., Lietuvoje minint šventinį motinos dienos sekmadienį, Vilniuje vyko pirmą kartą organizuota tarptautinė konferencija „Sveika ir laiminga mama", skirta visoms moterims bei poroms.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.

Ypatingo grožio filme visai šeimai atkurta milijonų mėgstama istorija

TAVO VAIKO premjeroje – beribis fantazijos pasaulis filme „Džimas Saga ir mašinistas Lukas".

Festivalis „Labas!“ į teatrą kviečia net naujagimius

Gegužės 6 dieną Vilniuje prasideda tarptautinis teatro festivalis kūdikiams ir vaikams „Labas!“.

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas: „Kartais nuo vaikų pabėgu į darbą" (1)

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas su žmona dainininke Agne Sabulyte augina penkiametę Vakarę ir birželį švęsiantį trejų metų gimtadienį Dobilą.

Mirė mažylis, kurio tėvai kovojo dėl teisės jį gydyti toliau

Didžiojoje Britanijoje mirė teisinių ginčų centre buvęs mažasis berniukas Alfie'is Evansas.