Kaip ugdyti vaikų savarankiškumą ir išmokti „paleisti“ vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais išsivysčiusiose šalyse vis atsakingiau žiūrima į šeimos kūrimą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Moterys planuoja karjerą ir nereta motinystę palieka vėlesniam laikotarpiui. Galiausiai tapusios mamomis jos pasineria į ją stačia galva, dėl to neretai vaikai išgyvena hiperglobą.

Pamažu vaikų atsiskyrimas nuo tėvų tampa vis sunkesnis ir skausmingesnis – tėvai išgyvena „tuščio lizdo“ sindromą, o vaikai ima jausti kaltę, kad skiria tėvams per mažai dėmesio. Akivaizdu, kad kuo anksčiau tėvai išmoks „paleisti“ vaiką, tuo naudingiau bus jiems ir jų vaikams. Ką daryti, kad atsiskyrimas nebūtų sudėtingas?

Pasiruošimas iš anksto

Tapusi mama dažna moteris užmiršta kitus savo vaidmenis – žmonos, dukros, draugės, kaimynės, kolegės ir pan., todėl vaikų atsiskyrimas joms atveria tuštumą. Kuo jos dabar rūpinsis? Ypač tai aktualu moterims, kurios yra namų šeimininkės, juk rūpestis kitais yra vienas iš savirealizacijos būtų.

Kad vaikams užvėrus duris neatsirastų nereikalingumo jausmo, atlikite namų darbus. Juk iš anksto žinote, kad vaikai pradės lankytis darželį, mokyklą, išvyks į stovyklą ar važiuos pasisvečiuoti pas giminaičius.

Planuokite, ką veiksite tuo metu: gal laikas susitikti su seniai matytais draugais, perskaityti pradėtą knygą, nueiti į kiną, atrasti naujų dominančių veiklų ir pan.? Geriausia atsiskyrimus pradėti nuo kelių valandų trukmės ir po truputį juos ilginti. Kuo daugiau susiplanuosite veiklos, kai vaikai bus išvykę, tuo mažiau turėsite laiko galvoti apie juos ir taip išgyvensite mažiau streso.

Auginkite vaiko savarankiškumą

Kuo Jūsų vaikas bus savarankiškesnis, tuo Jums mažiau teks dūsauti atsiskyrimo metu „O kaip jis be manęs?“, „O kas jam paduos valgyti?“, „O iš kur kiti supras, ko jis nori?“ ir pan. Pasitikėkite juo ir suaugusiaisiais, niekas tikrai nenori pakenkti Jūsų vaikui. Nuo mažų dienų leiskite vaikams pabūti tik vieniems su kitais vaikais, nebūtina juos stebėti visą parą. Palikdami vaikus žaisti vienus, suteiksite jiems privatumo ir parodysite pasitikėjimą. Taip augs vaiko savivertė.

Nebijokite savo emocijų

Kiekvienas vaiko ir tėvų atsiskyrimas sufleruoja, kad ateis tokia diena, kai vaikas išvyks ilgam – studijuoti ar gyventi į kitą miestą, o gal šalį, sukurs savo šeimą ir jį matysite vis rečiau. Šios mintys kelia nerimą visiems tėvams, tačiau neretai stengiamasi tokias mintis ginti tolyn ir save guosti, kad tai bus dar negreitai.

Visiškai normalu, kad išvykus vaikui Jus apima liūdesys. O ir vaikui nėra lengva atsiskirti nuo mamos ir tėčio, todėl padėkite jam nedemonstruodami savo neigiamų emocijų, kitaip jis gali ir nepasiryžti išvykti.

Aptarkite su vaiku išsiskyrimo teigiamas puses. O ir liūdėti – natūralu, pavojingas liūdesys tampa tada, kai užsitęsia per ilgai, todėl pasistenkite koncentruotis į pozityvius dalykus.

Maži ir dideli išėjimai

Kaip jau minėta, maži tėvų ir vaikų atsiskyrimai prasideda vaikui išmokus savarankiškai judėti. Iki didžiojo išėjimo, kai vaikas pradės gyventi savarankiškai, turi būti nueitas nemažas kelias.

Kad didysis išsiskyrimas netaptų šeimos drama, reikia tam ruoštis po truputį. Kas geriausiai vaikus išmoko savarankiškumo? Ogi ekstremalios sąlygos ir išėjimas iš komforto zonos.

Kaip vieną iš galimybių galima išbandyti patyriminius žygius gamtoje. Apie šių žygių naudą jaunimui pasakoja The Duke of Edinburgh’s International Award („DofE“ apdovanojimai) programų vadovė Inga Čėsnaitė: „Mūsų organizuojami žygiai – tai viena iš „DofE“ programos veiklų, kuri reikalauja nemažai pasiruošimo, tačiau yra ir pati įdomiausia. Jų metu jaunuoliai susiskirsto į komandas ir keliauja pasirinktoje teritorijoje. Tokie žygiai moko vaikus bendradarbiauti. Žygiai gamtoje labai padeda vaikams tapti savarankiškesniais, nes jų metu labai svarbus komandinis darbas, planavimas, vykdymas, užduočių pasiskirstymas bei užduočių įveikimas nepažįstamoje aplinkoje.

Kad tėvai ramiau išleistų vaikus į patyriminius žygius gamtoje, iš pradžių organizuojami bandomieji ir kvalifikaciniai žygiai, kurių metu vaikai pasiruošia būsimiems iššūkiams.

Visi „DofE“ žygiai orientuojami į pačių dalyvių galimybes, todėl tėvai neturėtų jaudintis, kad jų vaikui tai bus per sunku. Anaip tol, padovanokite vaikams galimybę išbandyti save – ypač šiais laikais svarbu stiprinti vaikų ryšį su gamta ir pačiu savimi. Neabejoju, kad liksite nustebinti, koks stiprus ir savarankiškas Jūsų vaikas gali būti. Tereikia sukurti jam progą pasireikšti“.

Vasara yra pats tinkamiausias metas mesti iššūkį sau ir savo artimiesiems bei pradėti organizuoti bent trumpalaikį išsiskyrimą su savo vaikais, kuris atneš daug teigiamų emocijų Jūsų šeimai ir palengvins atsiskyrimo nerimą ateityje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Psichologas Andrius Atas: kaip auklėti vaiką nuo mažų dienų, kad jo psichika būtų stipri

„Vaiko baimės ar nerimas visada turi priežastį, kurią galima ir reikia rasti", – teigia vaikų psichologas Andrius Atas.

Kaip ugdyti vaikų savarankiškumą ir išmokti „paleisti“ vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais išsivysčiusiose šalyse vis atsakingiau žiūrima į šeimos kūrimą.

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos, brendimas ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos privalu žinoti

Tėveliai, auginantys dukterį, žino: anksčiau ar vėliau ateis pokyčių amžius. Kaip paprastai ir suprantamai paaiškinti apie tai, kaip skleidžiasi moteriškumas?

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.