Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų

 (32)
Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kokios yra šiuolaikinio vaiko pareigos namuose? Paruošti pamokas, susitvarkyti savo kambarį – tai maksimalus sąrašas darbų, kurį galima papildyti nebent kartkartėmis pasitaikančia prievole išplauti indus ir išsiurbti kilimą. Na, dar savaitgaliais išvesti pasivaikščioti šunį, jeigu tokį šeima augina. Šiuolaikiniam dešimtmečiui toks namų ruošos darbų sąrašas atrodo didelis ir ne visiems lengvai įgyvendinamas.

Lieka tik stebėtis, kiek visko galėdavo padaryti 10 metų vaikas prieš šimtmetį gyvendamas kaime. Namuose būtinų atlikti darbų sąrašas anuomet apimdavo daug daugiau dalykų. Šiuolaikinis vaikas amą prarastų sužinojęs, jog nuo šiol ir jam teks visa tai daryti.

Štai trumpa santrauka to, ką sugebėdavo padaryti vaikas vos prieš 100 metų:

- prižiūrėti jaunesnius brolius ir seseris (juos maitinti, pagirdyti, vystyti ir žaidinti nuo ryto iki vakaro);

- atnešti malkų, išvalyti krosnį, ją kūrenti;

- parnešti iš šulinio vandens;

- virti košes, kepti blynus, ruošti daržoves, kepti pyragus ir gaminti kitokius kepinius, virti kisielių;

- mušti sviestą;

- dengti stalą, plauti indus;

- šluoti grindis, plauti ir valyti suolus, grindis;

- purtyti ir valyti austus kilimėlius, lovatieses, staltieses;

- austi, verpti, siuvinėti ir megzti;

- skalbti ir skalauti patalynę (netgi upėje!), ją džiaustyti;

- kloti lovą (ne tik uždengti lovatiese, bet ir pervilkti patalus, kai jie ruošiami skalbimui);

- keisti žvakes, išvalyti žibalinę lempą;

- pamaitinti ir pagirdyti visus naminius gyvūnus ir jų jauniklius;

- rinkti vištų padėtus kiaušinius;

- melžti karvę;

- sodinti, ravėti ir laistyti daržą;

- miške rinkti uogas, grybus, žoleles ir sausas šakas;

- tvarkyti derlių sode ir laukuose;

- ganyti karves, ožkas, antis ir žąsis;

- pakinkius arklį vežioti šieno ritinius per šienapjūtę;

- žvejoti.

Akivaizdu, kad šis sąrašas toli gražu nėra baigtinis. Kai kurių vaikams anksčiau tekdavusių pareigų neįmanoma aprašyti, nes jų tiesiog buityje nebelikę.

Pavyzdžiui, kai kuriuose regionuose dešimtmečiai vaikai padėdavo suaugusiesiems ruošti krosniai kūrenti skirtą kurą – kiziakus. Dar tokio amžiaus mergaitėms tekdavo pešti linus, ruošti siūlus, iš kurių vėliau būdavo audžiama, ir atlikti dar daugiau nei pusšimtį darbų.

O kokius darbus namuose šiandien nudirba jūsų dešimtmečiai?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Kaip be žodžių galima sustabdyti patyčias (2 VIDEO)

Vaikams ir paaugliams emocinę paramą telefonu ir internetu teikianti „Vaikų linija" pristato socialinę kampaniją „Kartu galime sustabdyti patyčias!".

Dažniausi mitai apie globojamą vaiką: kaip juos įveikti

VšĮ „Šeimos santykių institutas“ psichologė Rasa Pietarienė ir šeimų konsultantė Živilė Baronienė aptaria dažniausius mūsų visuomenėje sklandančius mitus apie globojamus vaikus.

Požymiai, kad vaikas turi išskirtinių gabumų

Atsakydami į testo klausimus išlikite objektyvūs: stenkitės ne pagražinti realybę, o tiksliai įvertinkite savo vaiko gebėjimus.

Kas nutinka, jei po skyrybų tėvai vaiko labui draugauja, pietauja, kartu atostogauja (1)

Tiek necivilizuotos, tiek „per daug civilizuotos" skyrybos gali sukelti sunkumų vaikui, kurio šeima byra. Taip portalui tavovaikas.lt teigė Vilniaus universiteto docentė, psichologė dr. Miglė Dovydaitienė.

Kodėl milijonieriais tampa vidutiniškai besimokantys mokiniai, o ne pirmūnai (9)

Geri pažymiai ir puikiai baigta mokykla – patikimiausias kelias į sėkmę. Bent jau tokią žinią mums siunčia švietimo įstaigos. Tačiau tokią nuomonę visiškai paneigia garsių žmonių, kurie mokykloje buvo vidutiniokai, tačiau tai nesutrukdė jiems tapti labai sėkmingais įvairiose srityse, sąrašas.

Svarbus psichologės patarimas paauglio tėvams

Paauglį sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pasyvumo ir abejingumo. Mūsų skaitytojai neretai atrodo, kad jos vaikui viskas „dzin“. Paauglio mamos laišką komentuoja psichologė Ingrida Pilkionienė.

„Vaikų linija“ pradeda teikti pagalbą pokalbiais internetu

Lapkričio 20 d. minint Pasaulinę vaikų dieną, Lietuvos vaikai ir paaugliai gali sulaukti emocinės paramos ir palaikymo nauju kanalu.

Į Lietuvą atvyksta garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos (1)

Lapkričio 23 dieną Lietuvoje viešės ir paskaitą skaitys garsi lytinio ugdymo specialistė iš Prancūzijos Ines Pelissie du Rausas (Inès Pelissié du Rausas). Sorbonos universiteto filosofijos mokslų daktarė ir penkių vaikų mama yra išleidusi net keturias viena kitą papildančias monografijas apie paauglių lytinį ugdymą ir rengimą šeimai. Šiandien ji keliauja po Europą ir skaito pranešimus šia tema besidomintiems tėvams bei edukologijos specialistams.

Šiandien vaikai netektų amo sužinoję, kokius darbus jų bendraamžiai dirbo prieš 100 metų (32)

Dešimties metų vaikas įžengia į ankstyvosios paauglystės amžiaus tarpsnį, kuomet atsakomybių ir pareigų jo gyvenime nuolat daugėja (bent jau turėtų). Tačiau ar gali šiandieninis vaikas įsivaizduoti, ką mokėjo jo bendraamžis prieš 100 metų?

Kaip padėti nerimastingam vaikui

Tėvai dažnai nepastebi požymių, kurie gali reikšti, jog vaiko nerimastingumas yra ypač padidėjęs.

Atsargiai, tėveliai, jūs auginate vaiką perfekcionistą

Kokį vaiką galima pavadinti perfekcionistu ir ką apie jo auklėjimą turi žinoti jo tėvai? Psichologo Tomo Lagūnavičiaus patarimai.

Kaip neprarasti ryšio su paaugliu: efektyvūs patarimai tėvams

Atšalę santykiai su tėvais, jaučiama apatija, liūdesys yra rimtos paauglystės problemos, su kuriomis susiduria daug šeimų.

Menkaverčių užkandžių automatai mokyklose: ką svarbu žinoti tėvams

Į „Sveikatai palankus“ kreipėsi susirūpinę vienos mokyklos tėveliai dėl šalia pradinukų klasės stovinčio menkaverčių užkandžių automato.

Kodėl mokiniai patiria mokyklos baimę ir vienišumą?

Rugsėjis – tai ne tik pirmasis rudens mėnuo, bet ir nauja mokslo metų pradžia. Mokiniai keliauja į naujas mokyklas, sutinka naujus mokytojus ir draugus. Visa aplinka yra nepažįstama ir neištyrinėta. Kiekvienas žmogus atsidūręs tokioje aplinkoje pasijunta nesaugus, dažniausiai bijo išreikšti savo nuomonę.

Siekiant gerų ugdymo rezultatų turi dirbti visi – vaikai, tėvai ir mokytojai

Prasidėjus rugsėjui, vėl atsigręžiama į mokyklas. Nors apie gyvenimą jose dažniau kalbama iš moksleivių ar jų tėvų perspektyvos, retai susimąstoma, kaip diena mokykloje atrodo mokytojų akimis. Apie savo dienotvarkę ir iššūkius pasakoja Vilniaus ir Kauno mokyklų bei gimnazijų mokytojai.