10 patarimų, kaip sudominti vaiką mokytis

„Visada vaikai nori mokytis ne iš to, kuris puikiai žino dalyką, bet iš to, kuris parodė vaikui, kam to dalyko žinių reikia gyvenime, kaip jas galima panaudoti“.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mokykla ar bet koks mokymasis daugeliui vis dar asocijuojasi su požiūriu "Taip reikia, arba taip turi būti". Bet ar mes norėtume ko nors pasiekti per prievartą? Greičiausiai ne. Taip pat ir vaikai – prievarta nėra juos motyvuojantis ir į priekį varantis variklis. Paskutiniuoju metu, bent jau Vilniuje, kuriasi privačios, kitokios mokyklos vaikams, kurios neliepia, nebaudžia, o paskatina, parodo, sudomina. Sparčiai plinta tokia mokymo forma kaip "homeshooling" – kai vaikai mokomi namuose. Juk, ko gero, sutiksite, kad geriausia mokykla vaikams yra tokia, kuri nevaržo, pataria, skatina, padeda, paaiškina ir t.t. Mokykla vaikams – tai nebūtinai pastatas ar klasė su mokytoju. Mokykla vaikams gali būti kiemas, miškas, kelionė automobiliu, o mokytojas gali būti tėtis, mama, draugas, t.y., visi, kam rūpi vaiko gerovė ir ateitis.

Kodėl naudinga vaikus mokyti naujoviškai, įžvalgomis dalijasi knygų serijos vaikams KORTAGAI autorius Linas Kėvelaitis. Daugelį šių idėjų Linas naudoja gyvenime, tačiau taip pat jas galite rasti ir jo knygose. Dešimt tikrai paprastų, bet efektyvių patarimų, kaip mokymąsį paversti pramoga ir nauda vaikams.

1. Mokymasis produktyviausias tada, kai vaikui įdomu.

Sudominkime vaiką, sukelkime jam žinių alkį – tai gali būti paprasčiausias klausimas, nuostaba, paklausimas jo nuomonės, paprašymas pagrįsti nuomonę ir t.t. Pavyzdžiui, jei vaikas sako "Ar galiu prie tvenkinio ledą padaužyti?, atsakymas turi būti "Žinoma! O su kuo daužysi ir ką darysi, kad neįkristum į tvenkinį?" Ir vaikas pats ims pasakoti, kaip jis saugosis, kad neįkristų, kad su lazda daužys ir t.t. – vietoje to daugelis tėvų (greičiausiai mamų) šauktų "gink Dieve, negalima, neik ir t.t." Vaikui neįdomu mūsų baimės ir nuostatos, jam įdomu tai, ką jis pats atranda ir sužino. Ir jei uždrausime šiandien, tai jis nueis ten kitą dieną, nes jam įdomu.

2. Prieš paaiškindami atsakymą, pradžiuginkite vaiką.

Tai gali būti vaikiškas pokštas, juokinga istorija, netikroviškas vaizduotės padarinys - svarbu, kad vaikui būtų linksma. Šioje vietoje suaugusysis turėtų nusileisti iki vaiko lygmens ir kartu su juo pajuokauti – gal net nesąmonę kokią iškrėsti. Tęsiant ledo daužymo pavyzdį galime pasakyti "Tai gal būsi pasaulio ledo laužymo galiūnas didysis (vaiko vardas) nesustabdomasis?" Emocija bus garantuota, vaikas jaus mūsų palaikymą, ir jam bus smagu.

10 patarimų, kaip sudominti vaiką mokytis
© Vida Press

3. Suintriguokime, įtraukime vaiką į diskusiją.

Po to, kai vaikas nusišypsojo (atsirado teigiama emocija, ryšys), galime įtraukti vaiką į bet kokią mums norimą diskusiją apie diskutuojamą objektą. Tęsiant pavyzdį, galime paklausti "O ar žinai, kodėl šaltas vanduo gelia kojas, arba - kodėl ledas plaukia ir t.t." Prisiminkime, juk jei vaikui įdomu ir smagu, jis nesusilaikys nepaklausęs "Kodėl?", o tuomet galėsime plėtoti diskusiją.

4. Paaiškinkime, kokią naudą vaikams duoda ši pamoka ar aptariamas dalykas.

Po to, kai vaikai susidomi dalyku, galime paaiškinti tikrai sudėtingus dalykus, pvz., apie fizinių kūnų staigius temperatūros pokyčius (šalta/šilta), kaip jie veikia žmogaus kūną, kas nutiktų įkritus į šaltą vandenį, kodėl negalima pilti karšto vandens ant sušalusių rankų, kodėl vieni daiktai skęsta, o kiti plaukia ir t.t. Be abejo - išsiplėsti iki enciklopedinių žinių nebūtina ir aptarti daugybės temų nereikia. Pakanka atsirinkti vieną temą, kuri tuo momentu mums atrodo reikšmingiausia. Pratęsti galėsime kitą kartą. Šis momentas yra pats parankiausias informacijos įsiminimui, aptarimui – dabar vaiko smegenys kaip kempinė sugers viską, ką jam pateiksime.

5. Visada išsakykite savo nuostabą ir žavėjimąsi tuo, ko mokote vaiką.

Jei nors dalis ankstesnių žingsnių bus padaryta, vaikas tikrai dalyvaus diskusijoje ir pažers mums netikėtų, kartais nelogiškų, o kartais net per daug protingų klausimų. Pagirkime jį už jo sąmojus, nesvarbu, kad kai kurie jo pasakymai ir ne visai teisingi, žavėkimės jo fantazija, idėjomis, nevaržykime jo. Jei jo sugalvoti dalykai tikrai yra klaidingi, juk galime paprasčiausiai pasakyti "Šauniai čia suskėlei, tačiau kodėl tu taip manai, pagrįsk, paaiškink man, nes aš nežinau ir t.t."

6. Vaikai geriausiai įsimena, kai pateikiamas netikėtas pavyzdys.

Tai gali būti ir netikroviškas, pasakos tipo pavyzdys. Pamenu tikra istoriją, nutikusią su mano dukrele, kai ji labai nenorėjo valgyti. Vieną ryta žaisdamas su ja (jau buvo padaryti keli aukščiau minėti žingsniai, o mes kvatojomės drauge), paklausiau: "Nori pasakos?" Kuris 4 metų vaikas nenorės pasakos? Papasakojau jai istoriją apie berniuką, kuris nevalgė ir susirgo, todėl negalėjo eiti į gimtadienį, ir jo draugai liūdėjo. Baigėsi tuo, kad po dešimt minučių ji pati nužingsniavo laiptais žemyn į valgomąjį ir tą dieną tikrai daug valgė.

7. Vaikai įsimena tai, kas vaizdinga ir tai, ką galima praktiškai išbandyti ar pritaikyti.

Visose situacijose pagal galimybės reikia remtis realiais pavyzdžiais ar istorijomis. Vaikai turi labai lakią vaizduotę ir jie kur kas geriau įsimena, kai diskusijos objektas susiejamas su kuo nors, ką jie jau suvokia.

8. Paprašykite vaikų paaiškinti, kaip jie suprato aptariamą objektą.

Vaikai, savarankiškai permąstę pateiktą informaciją ir ją paaiškinę kitiems, geriausiai įsimins, nes tai bus ne jūsų žinoma ir primesta "tiesa", o jo paties išrasta, sugalvota ir suprasta patirtis. Šioje vietoje vaikui gali tekti padėti prisiminti tam tikrus pavadinimus, išsireiškimus, jei buvo tokie naudoti. Bet leiskime jam dėlioti mintis, būkime tik pagalbininkai.

10 patarimų, kaip sudominti vaiką mokytis
© Vida Press

9. Visada vaikai nori mokytis ne iš to, kuris puikiai žino dalyką, bet iš to, kuris parodė vaikui, kam to dalyko ar žinių reikia gyvenime, kaip jas galima panaudoti.

Nebijokite suklysti ar pasakyti, kad kažko nežinote (arba tiksliau dar nežinote) – visada bus smagu kartu su vaiku surasti sprendimą vėliau, internete ar kokiame žinyne. Tačiau jei jūs sugebėsite paaiškinti vaikui naudą iš vieno ar kito pavyzdžio – jūs būsite pats geriausias mokytojas, nes kam mokytis dalykus, kurių niekada gyvenime neprireiks? Pavyzdžiui, galbūt mokslas apie trigonometrines funkcijas kažkam pasirodys nereikalingas, tačiau jei kas nors paaiškins, kad tokiu būdu mūsų smegenys yra išlavinamos atlikti daugybę sudėtingų veiksmų, kurių mums gali prireikti kritinėje, streso situacijoje versle, investuojant ar vairuojant lenktyninį automobilį – tuomet į trigonometrines funkcijas žiūrėsime visai kitaip.

10. Pamoka vyksta ne tuomet, kai kažkas kažką moko, bet tuomet kai susirinkusiems gera kartu.

Jei vaikams (ar mums) lieptų išmokti eilėraštį – tai būtu ir nuobodu, ir neįdomu, ir, ko gero, kiltų klausimų, kam to reikia. O kai išgirstame smagią, nuotaikingą istoriją (pvz., gerą anekdotą) – mes tai įsimename nesąmoningai ir beveik žodis žodin galime atkartoti, nors tą istoriją girdėjome vos vieną kartą. O jei tokios istorijos dar yra ir naudingos – mokytis tikrai gali būti smagu!

Vadovautis šiais 10 patarimų pažodžiui, kaip čia surašyta, gali būti sudėtinga. Jei panaudosime nors dalį šių patarimų, tuomet smagus ir turiningas laikas su vaiku bus garantuotas. Svarbu yra sudominti vaikus, jų paklausti, išklausyti juos, kartu rasti sprendimą ir parodyti sprendimo naudą vaiko ateičiai. Laimi abi pusės. Aplinkui jau yra daug atvejų, kai naujos, besikuriančios mokyklos vaikams arba netgi šeimos, kurios pasirinko namų mokymo programas ("homeschooling"), visa tai jau supranta ir taiko savo praktikoje. Rezultatai yra stulbinantys - vaiko žingeidumas, progresas ir mąstysena labai skiriasi nuo senojo "standartinio sovietinio" mokyklos auklėtinio.

Tikrai ne viena mokykla ar šeima jau taiko daugumą šių principų. Mokykla vaikams yra visai čia pat, o mokymo priemonės gali būti pagaliukas, bala, paukštis, laužas, žaidimas, uždavinys, dviratis ir daug daug kitų dalykų, be abejo, ir knyga. Lino Kėvelaičio knygose vaikams KORTAGAI yra remiamasi daugeliu aukščiau išvardintų principų, ir vaikai čia mokosi pramogaudami, o žinias įgyja tokias, kurios bus naudingos visą gyvenimą.

Kortagai
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Kaip tėvams atpažinti, kad jų vaikas patiria patyčias, ir kaip suteikti pirmąją pagalbą

Vis dar tenka nugirsti komentarų: „Ir kiek gi galima kalbėti apie tas patyčias". Atsakymas labai paprastas, kol problema paplitusi – tol reikia apie ją kalbėti, analizuoti ir edukuoti.

Ar pirmokui tikrai reikalingas telefonas: pedagogo komentaras

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?

Priklausomas nuo ekranų vaikas: psichologas įspėja tėvus

Išgirdus frazę „priklausomas", daugeliui mūsų prieš akis iškyla suaugusi, vienokių ar kitokių žalingų įpročių turinti persona.

Prasidėjo registracija į Vilniaus mokyklas: ar yra naujovių?

Kovo 1-ąją prasideda elektroninė registracija į sostinės mokyklas naujiems mokslo metams.

Vaikystėje pasireiškiantis nerimo sutrikimas: kaip jį atpažinti ir padėti vaikui

Pirmą klasę lankanti mergaitė mokykloje beveik nekalba – nei su vaikais, nei su mokytoja. Kaip pagelbėti vaikui, pataria psichologė Živilė Kraujalė.

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.