Kaip nesuklysti renkantis rašomąjį stalą: pataria specialistės

 (1)
Nepaisant to, kad vis daugiau laiko namuose dirbame kompiuteriais, pasidėdami juos nors ir ant kelių, mokiniai ruošdami namų darbus vis dar skaito knygas, rašo į sąsiuvinius, piešia ant paprastų popieriaus lapų. Todėl rašomasis stalas dar nėra archajiškas mokinio aplinkos komponentas. Naujųjų rašomųjų stalų pasirinkimo įvairovė yra labai plati, tačiau rinktis stalą pagal grožį ar vaikų kambaryje pastatyti savo jaunystės rašomąjį stalą gali būti klaida. Ar viską apie juos žinote? Apie rašomuosius stalus pasakoja ManoNamai.lt kalbintos specialistės.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Patarimai, kaip išsirinkti rašomąjį stalą

Tinkamas aukštis. Vienas aktualiausių klausimų perkant prekes vaikui - jis jas „išauga". Nuolatos pirkti reikia ne tik drabužius, kuprines, tačiau augant reikės pasirūpinti ir tinkama mokymosi aplinka. Ne išimtis ir stalai - mokyliniame amžiuje formuojasi stuburas ir laikysena, todėl labai svarbu, suteikti kuo patogesnes sąlygas. 

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip būti gerais tėvais: 5 vaiko patarimai suaugusiesiems
Šokiruojantis istorijos apie Dauno sindromą turintį kūdikį tęsinys

„Pradinukui labai patogu reguliuojamo aukščio stalas. Čia reguliuojasi ne tik stalo aukštis, bet ir stalviršio pasvirimo kampas - taip išvengiama kūprinimosi, vaikas išlaiko taisyklingą laikyseną. Pirma taisyklė - vaikas sėdėdamas prie stalo, kojos pėda pilnai turi remtis į grindis. Jei vaikas mažo ūgio - papildomai galima pastatyti pakylą, kad remtųsi kojytėmis. Rankos turi būti sulenktos per alkūnes 90 laipsnių kampu ir padėtos ant stalo.  Reguliuojamo aukščio kėdė - pats svarbiausias pirkinys. Aš netgi siūlyčiau pirmiau rinktis kėdę, o tada jau derinti stalą", - pasakoja UAB „Klaipėdos baldų prekyba" parduotuvių dizaino vadovė Jūratė Putytė. 

Stalo plotis. Lyginant su senaisiais stalais, stalo plotis tapo kiek mažiau svarbus, dėka pasikeitusių mokymosi ir darbo metodų. „Dabar dauguma dirba su nešiojamais kompiuteriais, kurie neužima daug vietos, o ir stacionarių kompiuterių monitoriai dabar yra kompaktiškesni nei buvo ankščiau. Patogiausias darbastalio dydis turėtu būti toks: ilgis nuo 110 cm, plotis nuo 55 cm. Standartinis aukštis 72-76 cm. Lentynoms griežtų reikalavimų nėra. Jei į lentynas bus dedami segtuvai - svarbus lentynų aukštis - 33 cm, standartinis lentynų gylis 32 cm", - pasakoja pašnekovė.

Medžiagos. Šiais laikais darbo ir biuro baldus gaminmi iš įvairiausių medžiagų -stiklo, metalo, natūralios medienos, dažytos medienos ar jos pakaitalų, plastiko ir kitų medžiagų. „Nėra ribų iš ko gaminti darbo stalą - medžiagos naudojamos pačios įvairiausios - stiklas, natūrali mediena, laminuota medžio drožlių plokštė, dažyta medžio dulkių plokštė, plastikas. Jei kalbėtume apie ilgaamžiskumą, patvarumą - siūlyčiau natūralios medienos darbo stalus. Jie dažnai gaminami iš ąžuolo, beržo, pušies. Bet tai ne virtuvinis stalviršis - biuro stalui nekeliami tokie dideli reikalavimai. Todėl medienos rūšys - daugiau stiliaus ir dizaino klausimas. Skirtumas būtų tik kaina. Natūralios medienos stalai yra brangesni", - teigia dizainerė.

Spalvos. Vaikai vienaip ar kitaip prie stalo greičiausiai praleis nemažai laiko skaitydami ar rašydami, todėl reikėtų atsižvelgti į stalviršio spalvų intensyvumą. „Vaikui siūlyčiau nesirinkti stalo su ryškiu stalviršiu. Dabar labai dažnai gaminamos įvairių spalvų ir apdailų vaikiškų baldų kolekcijos, tačiau darbo stalas turėtų būti neryškus - kitaip vargins vaiko akis. Suaugusiam tokių apribojimų nėra, tad dizainas ir spalvos - jau skonio reikalas", - pasakoja J. Putytė. 

Vieta ir naudojimas

Ne mažiau svarbus ir rašomojo stalo patogumas bei jo naudojimas. Netinkamai pasirinkus stalą ir vėliau netaisyklingai prie jo sėdint, ilgainiui gali atsirasti stuburo iškrypimų. Tai ypatingai svarbu jauname amžiuje, kai vaiko fiziologija dar tik formuojasi. 

Atkreiptinas dėmesys į taisyklingą sėdėjimo poziciją - reikėtų tikrinti, ar vaikas prie stalo sėdi nesusilenkęs, tai padės išvengti nemalonumų ateityje. „Renkantis rašomąjį stalą pirmiausia reikia prisiminti, kad jis turi atitikti vaiko ūgį. Labai svarbu pripratinti savo atžalą prie rašomojo stalo sėdėti taisyklingai: tiesiai, giliai, kūno svorį vienodai paskirstant abiem sėdmenims, nugarą atrėmus į kėdės ar suolo atramą, galvą truputį palenkus į priekį. Taip sėdint atstumas nuo akių iki knygos arba sąsiuvinio turėtų būti apie 35 cm. Tarp liemens ir suolo krašto lieka 3-4 cm tarpas. Kojos per klubo ir kelio sąnarius sulenktos tiesiu kampu - pėdos remiasi į grindis ar pakoją, dilbiai laisvai guli ant stalo", - pataria Liudmila Sliaužienė, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja.

Akys taip pat yra jautrios netinkamoms sąlygoms. „Negalima ruošti pamokų tik prie stalinės lempos, nes susidaro ryškus kontrastas tarp apšviesto stalo paviršiaus ir tamsios patalpos. Tokioje aplinkoje akys greičiau nuvargsta ir gali išsivystyti įvairių regėjimo sutrikimų. Stalinė lempa turėtų būti su gaubtu, kuris apsaugotų akis nuo tiesioginės šviesos akinimo", - pataria specialistė.

Įrengiant kambarį vaikui, rašomojo stalo vietai reikėtų skirti didžiausią dėmesį, galbūt netgi pagal jo poziciją formuoti kitus kambario komponentus. Rekomenduojama rašomąjį stalą statyti prie lango - taip ant stalviršio pateks daugiau natūralios šviesos. Statyti rašomąjį stalą reikėtų šviesiausioje kambario vietoje, šonu prie lango, kad langas sėdinčiam dešiniarankiui vaikui būtų iš kairės, o kairiarankiui iš dešinės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.