Pedagogės patarimai, kaip sudominti vaikus skaitymu

Vasara – puikus metas skaitymui, ypač, lietingomis popietėmis. Niekaip nepavyksta sudominti mažųjų knygomis?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Štai keletas "Šiaurės licėjaus" pradinio ugdymo mokytojos Valdonės Navickaitės paprastų, bet efektyvių patarimų:

Knygą skaitymui rinkitės drauge

Dažniausiai vaikai knygą pirmiausia rinksis pagal viršelį ar paveikslėlius viduje. Prieš išsirinkdami knygą, trumpai papasakokite vaikui apie ką ši knyga bus, koks pagrindinis veikėjas. Taip galėsite pasitikrinti ar bus įdomus ir skaitomos knygos turinys. Jums reikėtų atkreipti dėmesį į knygos sudėtingumą bei raidžių dydį. Rekomenduojama pradėti nuo lengvesnių, mažiau teksto turinčių knygučių.

Išbandykite knygos ir filmo duetą

Kadangi galima rasti gan nemažai knygų, su kurių veikėjais bei istorijomis yra sukurti ir filmai ar filmukai, pasiūlykite paskaityti knygutę apie mėgstamą personažą, o paskui pažiūrėti filmuką, palyginti ir paieškoti skirtumų. Taip ne tik sudominsite knyga, bet ir skatinsite skaityti atidžiai, lavinsite vaiko analitinį mąstymą.

Skaitykite kartu

Nepamirškite, kad esate pavyzdys savo vaikui. Taigi, skatinkite jį skaityti ir savo pavyzdžiu. Kas dieną skirkite bent pusvalandį paskaitymui kartu. Nebūtinai turite su vaiku skaityti jo knygelę. Skaitykite savo pasirinktą knygą. Po to galite aptarti ir pasipasakoti apie ką skaitėte Jūs, pasiteirauti vaiko apie ką jo knygelė, kas joje įdomiausia, kas labiausiai patinka.

Išsikelkite tikslus

Paverskite skaitymą žaidimu. Sutarkite, jog kas dieną skaitysite po dvidešimt puslapių, o iš perskaitytų knygų statysite bokštą. Pabandykite paspėlioti, kokio gi aukšto bokštas bus po mėnesio, o kokio po trijų. Arba užsibrėžkite tikslą, jog kiekvieną perskaitytą knygutę "atšvęsite" su ledų porcija.

Skaitymą įtraukite į dienos ritmą

Galite iš anksto susitarti, kad kas dieną skaitysite tuo pačiu metu, pavyzdžiui po pusryčių ir vakarais prieš miegą. Laikui bėgant tai taps įprasta kiekvienos dienos ritmo dalimi. Svarbu laikytis ir nepamiršti susitarimo. Derinant tai su kitais patarimais ir pasirenkant įdomias knygas, nepastebėsite, kaip Jūsų vaikas pamėgs skaitymą ir savo noru skaitys vis daugiau.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Iki kokio amžiaus vaikai tiki Kalėdų seneliu: psichologės komentaras (4)

Toks laikas anksčiau ar vėliau ateina: kad ir kaip norėtume tikėti pasakomis ir stebuklais, vieną dieną suprantame, kad Kalėdų stebuklą po egle sukuria ne mistinio senelio, o tėčio ir mamos rankos. Kaip reaguoti tėvams, kurių vaikas ima abejoti Kalėdų senelio egzistavimu? Pasidalinti savo mintimis ir patarimais paprašėme psichologės.

Vaikas nenori mokytis: ką svarbu žinoti tėvams

Trijų vaikų mama sunerimusi dėl vyriausios dukters elgesio. Moteriai atrodo, kad aštuonmetė kelia daugiausia rūpesčių.

Psichologė – apie tėvų klaidas, kurias darome išleidę vaiką į mokyklą (2)

Pirmoką sūnų auginanti mama klausia specialistės patarimo, kaip motyvuoti vaiką mokytis. Mamai atrodo, kad sūnus visiškai neklauso jos ir nedaro, ko prašomas.

Z kartos vaikus keičia alfa vaikai: kokie jų išskirtiniai bruožai (21)

„Alfa kartos vaikai nesimokys, jeigu nematys prasmės", - naująją kartą apibūdina VGTU inžinerijos licėjaus mokytoja Rūta Filončikienė.

Vaikų kūrybiškumo lavinimas - darbas ir tėvams, ir pedagogams

Ką turi vaikai, o per laiką praranda suaugusieji? Ne pienininius dantukus ar pirmas garbanas, bet tą vaikišką gebėjimą fantazuoti ir kurti.

Pedagogė: mokymosi tempas didžiulis, vaikai pavargsta ir mokykla jiems tampa atgrasi (10)

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Vienišo ir draugų nemėgstamo vaiko drama: psichologės patarimai (6)

Vaikas nedrąsus. Darželyje daugiausiai tyli. Mokykloje neturi draugų. Kaip padėti vaikui gerinti socialinius įgūdžius, kad jis nesijaustų vienišas ir atstumtas? Sulaukę štai tokių skaitytojų klausimų, perdavėme juos psichologei.

Kas gali slėptis už vaiko tingėjimo? (1)

Psichologai tvirtina, kad vaikų tinginystė neatsiranda tuščioje vietoje. Galbūt atidžiau pasižiūrėję į savo atžalą rasite tikrąsias šio erzinančio elgesio priežastis.

KOMENTARAS. Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: prieš ankstinant mokymąsi kviečiu labai gerai pagalvoti (17)

Psichologijos mokslų daktarė, LEU lektorė, VšĮ Vaiko psichologijos centras psichologė Monika Skerytė-Kazlauskienė parengė komentarą apie planus ateityje ankstinti formalųjį mokymąsi mokykloje, kuriame kelia visoms vaikus auginančioms šeimoms aktualius klausimus.

25 klausimai, kuriuos verta užduoti vaikui

Labai dažnai paklaustas, kaip sekėsi mokykloje, vaikas standartiškai atsako – gerai, normaliai. Kaip sužinoti daugiau ir prakalbinti nekalbią atžalą?

Eksperimentas: kas nutinka, kai tėvai vaikams neduoda telefono ir kompiuterio

Kviečiame atlikti eksperimentą: šeimoje paskelbti „savaitę be ekranų (arba be telefonų)“. Jeigu abejojate, ar pavyks, pradėkite nuo mažiau - lai būna artimiausias savaitgalis visoje šeimoje be ekranų.

Gebėjimas, kurio šiandien Lietuvoje trūksta ne tik vaikams, bet ir mokytojams bei tėvams

Lietuvos švietimo sistemą nuolat lydi įvairios reformos, tačiau realių pokyčių gyvenimo ir ugdymo kokybėje vis dar yra per mažai, netgi stebima mažėjimo ir blogėjimo tendencija. Taip yra todėl, kad tikrosios reformos turi įvykti ir žmonėse. Deja, praktinė patirtis rodo, kad tarp mokyklos ir tėvų/vaikų puoselėjami ne abipuse pagarba grįsti bendradarbiavimo ryšiai, bet kasdien vis gilėjanti atskirtis.

Pradėję lankyti mokyklą vaikai nustoja valgyti košę

Tik pusę Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų – 55 proc., pusryčiams valgo košę.

Iš kur atsiranda vaikai: kokio amžiaus vaikai jau turi žinoti atsakymą į šį klausimą (1)

Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta klausimas, ar reikia pasakoti vaikams tiesą apie tai, iš kur gi jie atsiranda ? Jei reikia, tai kokio amžiaus vaikams?

Z kartos vaikams tėvai nori padėti, bet nežino, kaip tai padaryti

Daugiau nei 15 tūkst. Lietuvos tėvų internete atliko „Z kartos testą tėvams", skirtą įvertinti jų poveikį vaiko motyvacijai ir mokymosi rezultatams.