Vaikas nenori mokytis: ką svarbu žinoti tėvams

Trijų vaikų mama sunerimusi dėl vyriausios dukters elgesio. Moteriai atrodo, kad aštuonmetė kelia daugiausia rūpesčių.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginu tris vaikus. Jauniausiam yra 2 metukai, vidurinei dukteriai – 5, o didžiajai – 8. Su pastarąja ir kyla daugiausia rūpesčių. Štai kad ir su mokslais. Visiškai nenori mokytis. Mokykloje užduočių sprendimą nusižiūri nuo kitų vaikų, o namie tiesiog stengiasi iš manęs išpešti atsakymus, užuot pati pagalvojusi. Kaip ją paskatinti mokytis?“

Atsako tėvystės konsultantė Milda Čeikienė/Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Atrodė toks paprastas klausimas, kai nusprendžiau parašyti jam atsakymą. Visgi dabar, kai pradėjau galvoti apie situaciją, taip nebeatrodo: trys vaikai, vyriausioji, pirmokė, nenori mokytis, nusižiūrinėja nuo kitų vaikų, mamą kankina dėl atsakymų. Viskas taip paprasta, bet kartu ir taip nepaprasta. Galėčiau apiberti mamą patarimais, kaip skirti daugiau laiko vyresnėlei, bet ar ji juos „pavežtų"? Ar spėtų? Juk jauniausiam – 2, vidurinėlei – tik 5?

Nori nenori, bet siekiant motyvuoti vyresnėlę mokytis pirmiausia teks pabandyti suprasti, kas dedasi jos širdelėje, t.y., kaip ji jaučiasi. O jaučiasi ji... nukarūnuota. Individualioje psichologijoje turime tokį pasakymą. Taip apibūdiname jausmą, kuris apima vaiką, kai jam gimsta brolis arba sesė. Tai susiję su pavydu dėl mamos dėmesio stokos. Tai nuolatinė kova dėl vietos po saule. Ir tai visiškai normalu. Svarbu yra išmokti ne mylėti vaikus po lygiai, o skirti kiekvienam iš jų dėmesio ir laiko daugiau ar mažiau pagal poreikį. Juk nemaitinate kiekvieno vaiko vienodomis porcijomis maisto? Tad Jums, mama, organizuoti taip savo laiką, kad galėtumėte patenkinti visų vaikų poreikius, yra tiesiog aukštasis pilotažas.

Perskaičius Jūsų klausimą, mano spėjimas buvo toks - vyresnėlė tam, kad gautų jūsų dėmesio, renkasi netinkamą būdą. Tiesiog, kai trūksta vaikams dėmesio, jie renkasi geriau elgtis netinkamai ir gauti bart, rėkt, nei nieko negauti. Juk kai vaikai elgiasi tinkamai dažniausiai jie sulaukia... nepastebėjimo ar daugių daugiausia kilstelto antakio, reiškiančio: „Taip ir turėtų būti".

Viena mano rekomendacijų – skirti vyresnėlei nedalomo dėmesio tada, kai ji elgiasi tinkamai.
Milda ČEIKIENĖ

Bet kodėl tada mergaitė mokykloje nusižiūri atsakymus nuo kitų vaikų? Gal visgi jai užduotys yra per sunkios? Gal nespėja su visa klase ir jai reikia eiti mažesniais žingsneliais? Pasitarkite būtinai su mokytoja.

Net jei mokytoja įvardins, kad jai nėra sunku suprasti, susikaupti, kad jai nereikia individualaus grafiko ir tempo, viena mano rekomendacijų – skirti vyresnėlei nedalomo dėmesio tada, kai ji elgiasi tinkamai. Ne ruošiant namų darbus, o kur nors išėjus pasivaikščioti, kad ir aplink namus ar apsipirkti. O gal į filmą, koncertą? Tik mama ir dukra. Be jokių kitų vaikų. Nusipirkti ledų, o gal kokią kitą mergaitišką malonybę sau leisti? Spėju, kad mergaitei gali trūkti mamos dėmesio ir todėl ji "tempia gumą" atlikdama namų darbus. Tokiu būdu ji gauna bent tokį, kad ir nelabai malonų, bet vis tiek mamos rūpestį. Pasikartosiu – vaikai renkasi geriau neigiamą tėvų dėmesį - barnius, riksmus, grasinimus, netgi mušimą kraštutiniu atveju, nei ignoravimą, tylą, praėjimą pro šalį.

Iš šio uždaro rato vaikai patys vieni niekaip neištrūks, nes jie elgiasi pasąmoningai. O štai jūs, mama ir tėtis, esate suaugę žmonės, todėl galite nutraukti besikartojantį scenarijų pradėdami skirti dėmesio tuomet, kai vaikas pasielgia tinkamai. Jūsų neprašomas. Tam, kad pasidžiaugtume, nereikia kažkokių vaiko ypatingų pastangų - šeštadienio pusryčių į lovą ar sutvarkytų visų kambarių – džiaukitės kasdienybe. Gal pasidėjo į vietą batus, kuprinę grįžusi? Pastebėkite ir atkreipkite į tai dėmesį. Gal išsivalė dantis pati, nereikėjo priminti? Gal atnešė sesei žaislą, gal... Manau, jau supratote. Tai tos kasdienės nepastebimos smulkmenos. Padarykite jas matomas. Pasidžiaukite kartu su vaiku, kad jai vis daugiau pavyksta.

Tam, kad pasidžiaugtume vaiku, nereikia kažkokių vaiko ypatingų pastangų - šeštadienio pusryčių į lovą ar sutvarkytų visų kambarių – džiaukitės kasdienybe.
Milda ČEIKIENĖ

O kur čia motyvacija mokytis ir namų darbai? Visų pirma, tokio amžiaus (7- 10 metų) vaikams pirmiausia ugdoma valia. Ir namų darbų vaikai nenori daryti. Tai normalu. Svarbiausia mamai yra ramybė ir kantrybė, laikantis susitartų ribų dėl namų darbų. Sudarykite sąlygas mergaitei paruošti namų darbus, o pati padėkite jai išlaikyti dėmesį - gal tereikia jums ramiai šalia megzti, gaminti valgyti. Jei negalite ir neturite tiek laiko, suraskite žmogų, su kuriuo ji galėtų mokytis savo tempu. Ir gerai, jei jūsų namuose galiotų taisyklė, jog pirma darbas, paskui malonumas. Mokykloje skiriamas užduotis aš vaikams įvardinu kaip jų darbą, o būrelius ir papildomą veiklą priskiriu prie malonumų. Tad tampa visiškai normalu, jei neatlikusi namų darbų mergaitė negalėtų eiti į būrelį, nors ir kaip to norėtų. Tai irgi gali būti motyvacija. Bet visų tokių malonumų (gal ir kompiuterio, filmo nežiūrėjimas) negavimas privalo būti aptartas ir suderintas su mergaite iš anksto.

Kita vertus, kiek užtrunka 8-mečio namų darbų darymas? Pradinukas negali išsėdėti ilgiau nei 20-30 min susikaupęs. Ar telpate į šį pusvalandį? Ar darote pertraukas? Puiku. Tuomet kantrybės, drąsos ir nuoseklumo. Perskaitykite šiuos mano patarimus, bet būtinai pasitikėkite savo nuojauta ir, pamatysite, sprendimas atsiras.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (4)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.