Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tikrai ne visus šioje situacijoje gali išgelbėti seneliai ar auklės. Tad tokioms atostogoms tenka pasiruošti iš anksto ir apgalvoti veiksmų planą.

Pamirškite naudą

Tėvai dažnai dar vis nori taip suorganizuoti vaiko atostogas, kad jos praeitų NAUDINGAI, kad išmoktų ko nors naujo, patobulintų užsienio kalbų žinias ir panašiai.

Dalį atostogų vaikas tikrai galėtų praleisti teminėse stovyklose ar užsiėmimuose, tačiau tėvams reikėtų nepamiršti, kad atostogos visų pirma – poilsis ir per jas būtina ir galima nieko neveikti.

Pagalvokite, ką jūs norėtumėte veikti per savąsias – nejaugi tobulinti profesinius įgūdžius? Tikriausiai ne, tad ir vaikų nereikėtų versti tęsti mokslų kitu formatu. Nebijokite „nieko neveikimo", leiskite vaikui patingėti.

Kaip rašė garsusis vaikų rašytojas Gendrutis Morkūnas savo knygoje „Vasara su Katšuniu": „...tingėti – vienas iš poilsio būdų. [...]. Žmonija gyva išliko todėl, kad nebijojo tingėti."

Tačiau jei vaikas pats nori laiką leisti naudingai ir turiningai – nestabdykite.

Dažnai paauglius vasaros atostogų metu vilioja galimybė užsidirbti savų pinigų. Tėvai galėtų leisti bei padėti susirasti tokios veiklos, nes taip padėsite vaikui ugdyti atsakomybę, pareigos jausmą, padidės paauglio savivertė. Ir nevertėtų baimintis, kad vaikas labai pervargs, patirtis rodo, kad nuo savanoriško darbo nepavargstama, tačiau kontroliuoti darbo ir poilsio režimą tėvams visgi vertėtų.

Planuokite kartu

Kiekvieno, net ir ikimokyklinuko reikėtų paklausti, ką jis norėtų veikti per savo vasaros atostogas. Svarbu įsiklausyti į jo norus bei svajones ir taip pat pristatyti bendrų atostogų laiką ir planus. Jei nuspręsite, kad dalį atostogų vaikas leis stovyklose, jas rinktis reikėtų leisti jam pačiam ir neversti stovyklauti ten, kur nenori.

Detaliau vertėtų planuoti vaiko laiką, jei dalį atostogų jam teks leisti namuose. Kad atostogos nevirstų nuobodžiu laiko stūmimu, kartu su vaikais sudarykite veiklų planą.

Pasiūlykite dalį laiko skirti, pavyzdžiui, loginių užduočių, galvosūkių ar kyžiažodžių sprendimui. Daugelį vaikų gelbsti ir įdomių knygų skaitymas. Jei jau taip nutiko, kad jūsų vaikas nemėgsta skaityti, sugalvokite prizą už perskaitytą knygą. Kartu nueikite į artimiausią biblioteką, galbūt įdomių veiklų vasaros metu vyksta ir ten.

Būtinai aptarkite, kiek laiko per dieną vaikas gali žiūrėti televizorių ar žaisti kompiuterinius žaidimus, kad tai nevirstų pagrindine atostogų pramoga.

O svarbiausias kriterijus planuojant dienotvarkę – KUO DAUGIAU BŪTI GRYNAME ORE. Pasivaikščiojimai, judrūs žaidimai, pasivažinėjimai dviračiais ar riedučiais – geriausias užsiėmimas po įtemptų mokslo metų.

Stovyklų pasirinkimas

Jei tik leidžia galimybės – poilsio, pramoginės, sportinės ir kitos teminės stovyklos yra puikus pasirinkimas visiems įdomių ir turiningų atostogų ištroškusiems vaikams. Tai naujos patirtys, naujos pažintys ir daug įtraukiančios veiklos.

Visada klausykite vaiko nuomonės ir leiskite stovyklą rinktis jam pačiam. Nesistenkite perauklėti vaiko ar bandyti išugdyti per vasarą kokį nors naują jo pomėgį, tikrai nereikėtų nesportiško vaiko „grūdinti" sporto stovykloje, o kūrybai abejingą versti kūrybiškumo mokytis dailės, teatro ar kitos meninės veiklos stovykloje.

Itin atidžiai stovyklą reikėtų parinkti vaikams, nejaukiai besijaučiantiems gausiame nepažįstamų bendraamžių būryje, sunkiau įsiliejantiems į naujus kolektyvus. Toks lyg į balą įmestas vaikas jausis nelaimingas ir kaip pastebi Lietuvos vaikų ir jaunimo centro stovyklų organizatorė Ina Skirsptaitė, vaikui greičiausiai įsijungs apsauginė reakcija ir jis užsidarys savyje, nedalyvaus veiklose ir nesimėgaus bendravimu su bendraamžiais.

Taip pat nevertėtų pirmą kartą stovyklauti susiruošusį vaiką išleisti į savaitinę stovyklą toliau nuo namų, kur teks nakvoti svetimoje vietoje. Jei visgi vaikas išvyks stovyklauti ilgesniam laikui, būkite pasirengę vaiko prašymams grįžti namo.

Tad svarbu tėvams tuo pat metu neišvykti atostogauti į užsienį, o būti pasiekiamiems. Vaiko tokiu atveju nebūtina skubėti pasiimti iš stovyklos, bet pabendrauti ir aplankyti rekomenduojama.

Tad pirmosios stovyklos, ypač pradinių klasių vaikams, turėtų būti trumpesnės, dienos stovyklos, kai vaikas vakaroti ir miegoti grįžta į namus.

Visi kiti pasirinkimai jūsų vaiko ir jūsų rankose. LVJC vasaros stovyklų organizatorė, pristatydama artėjančios vasaros stovyklas teigia, kad kaip ir kiekvienais metais populiariausios kūrybinės bei sporto stovyklos. Viena populiariausių veiklų išlieka plaukimo įgūdžių lavinimas baseine, taip pat meninio pobūdžio užsiėmimai – tetras, dailė. Kulinarija labai veržliai skinasi kelią į jaunųjų atradėjų ir kūrėjų širdis. Tiksliukams turėtų labai patikti „STEAM iššūkis", padėsiantis pamilti mokslą, technologijas, inžineriją, matematiką ir menus. Ir, žinoma, nieko nėra smagiau, kaip vasarą leisti tiesiog žaidžiant ir daug judant, o smagiausia tai, kad tokiose stovyklose nereikės pačiam galvoti, ką čia pažaidus – būrys tokių pat vaikų ir įdomiausių žaidimų kolekciją sukaupę stovyklų vadovai tikrai neleis nuobodžiauti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.