Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tikrai ne visus šioje situacijoje gali išgelbėti seneliai ar auklės. Tad tokioms atostogoms tenka pasiruošti iš anksto ir apgalvoti veiksmų planą.

Pamirškite naudą

Tėvai dažnai dar vis nori taip suorganizuoti vaiko atostogas, kad jos praeitų NAUDINGAI, kad išmoktų ko nors naujo, patobulintų užsienio kalbų žinias ir panašiai.

Dalį atostogų vaikas tikrai galėtų praleisti teminėse stovyklose ar užsiėmimuose, tačiau tėvams reikėtų nepamiršti, kad atostogos visų pirma – poilsis ir per jas būtina ir galima nieko neveikti.

Pagalvokite, ką jūs norėtumėte veikti per savąsias – nejaugi tobulinti profesinius įgūdžius? Tikriausiai ne, tad ir vaikų nereikėtų versti tęsti mokslų kitu formatu. Nebijokite „nieko neveikimo", leiskite vaikui patingėti.

Kaip rašė garsusis vaikų rašytojas Gendrutis Morkūnas savo knygoje „Vasara su Katšuniu": „...tingėti – vienas iš poilsio būdų. [...]. Žmonija gyva išliko todėl, kad nebijojo tingėti."

Tačiau jei vaikas pats nori laiką leisti naudingai ir turiningai – nestabdykite.

Dažnai paauglius vasaros atostogų metu vilioja galimybė užsidirbti savų pinigų. Tėvai galėtų leisti bei padėti susirasti tokios veiklos, nes taip padėsite vaikui ugdyti atsakomybę, pareigos jausmą, padidės paauglio savivertė. Ir nevertėtų baimintis, kad vaikas labai pervargs, patirtis rodo, kad nuo savanoriško darbo nepavargstama, tačiau kontroliuoti darbo ir poilsio režimą tėvams visgi vertėtų.

Planuokite kartu

Kiekvieno, net ir ikimokyklinuko reikėtų paklausti, ką jis norėtų veikti per savo vasaros atostogas. Svarbu įsiklausyti į jo norus bei svajones ir taip pat pristatyti bendrų atostogų laiką ir planus. Jei nuspręsite, kad dalį atostogų vaikas leis stovyklose, jas rinktis reikėtų leisti jam pačiam ir neversti stovyklauti ten, kur nenori.

Detaliau vertėtų planuoti vaiko laiką, jei dalį atostogų jam teks leisti namuose. Kad atostogos nevirstų nuobodžiu laiko stūmimu, kartu su vaikais sudarykite veiklų planą.

Pasiūlykite dalį laiko skirti, pavyzdžiui, loginių užduočių, galvosūkių ar kyžiažodžių sprendimui. Daugelį vaikų gelbsti ir įdomių knygų skaitymas. Jei jau taip nutiko, kad jūsų vaikas nemėgsta skaityti, sugalvokite prizą už perskaitytą knygą. Kartu nueikite į artimiausią biblioteką, galbūt įdomių veiklų vasaros metu vyksta ir ten.

Būtinai aptarkite, kiek laiko per dieną vaikas gali žiūrėti televizorių ar žaisti kompiuterinius žaidimus, kad tai nevirstų pagrindine atostogų pramoga.

O svarbiausias kriterijus planuojant dienotvarkę – KUO DAUGIAU BŪTI GRYNAME ORE. Pasivaikščiojimai, judrūs žaidimai, pasivažinėjimai dviračiais ar riedučiais – geriausias užsiėmimas po įtemptų mokslo metų.

Stovyklų pasirinkimas

Jei tik leidžia galimybės – poilsio, pramoginės, sportinės ir kitos teminės stovyklos yra puikus pasirinkimas visiems įdomių ir turiningų atostogų ištroškusiems vaikams. Tai naujos patirtys, naujos pažintys ir daug įtraukiančios veiklos.

Visada klausykite vaiko nuomonės ir leiskite stovyklą rinktis jam pačiam. Nesistenkite perauklėti vaiko ar bandyti išugdyti per vasarą kokį nors naują jo pomėgį, tikrai nereikėtų nesportiško vaiko „grūdinti" sporto stovykloje, o kūrybai abejingą versti kūrybiškumo mokytis dailės, teatro ar kitos meninės veiklos stovykloje.

Itin atidžiai stovyklą reikėtų parinkti vaikams, nejaukiai besijaučiantiems gausiame nepažįstamų bendraamžių būryje, sunkiau įsiliejantiems į naujus kolektyvus. Toks lyg į balą įmestas vaikas jausis nelaimingas ir kaip pastebi Lietuvos vaikų ir jaunimo centro stovyklų organizatorė Ina Skirsptaitė, vaikui greičiausiai įsijungs apsauginė reakcija ir jis užsidarys savyje, nedalyvaus veiklose ir nesimėgaus bendravimu su bendraamžiais.

Taip pat nevertėtų pirmą kartą stovyklauti susiruošusį vaiką išleisti į savaitinę stovyklą toliau nuo namų, kur teks nakvoti svetimoje vietoje. Jei visgi vaikas išvyks stovyklauti ilgesniam laikui, būkite pasirengę vaiko prašymams grįžti namo.

Tad svarbu tėvams tuo pat metu neišvykti atostogauti į užsienį, o būti pasiekiamiems. Vaiko tokiu atveju nebūtina skubėti pasiimti iš stovyklos, bet pabendrauti ir aplankyti rekomenduojama.

Tad pirmosios stovyklos, ypač pradinių klasių vaikams, turėtų būti trumpesnės, dienos stovyklos, kai vaikas vakaroti ir miegoti grįžta į namus.

Visi kiti pasirinkimai jūsų vaiko ir jūsų rankose. LVJC vasaros stovyklų organizatorė, pristatydama artėjančios vasaros stovyklas teigia, kad kaip ir kiekvienais metais populiariausios kūrybinės bei sporto stovyklos. Viena populiariausių veiklų išlieka plaukimo įgūdžių lavinimas baseine, taip pat meninio pobūdžio užsiėmimai – tetras, dailė. Kulinarija labai veržliai skinasi kelią į jaunųjų atradėjų ir kūrėjų širdis. Tiksliukams turėtų labai patikti „STEAM iššūkis", padėsiantis pamilti mokslą, technologijas, inžineriją, matematiką ir menus. Ir, žinoma, nieko nėra smagiau, kaip vasarą leisti tiesiog žaidžiant ir daug judant, o smagiausia tai, kad tokiose stovyklose nereikės pačiam galvoti, ką čia pažaidus – būrys tokių pat vaikų ir įdomiausių žaidimų kolekciją sukaupę stovyklų vadovai tikrai neleis nuobodžiauti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikas ir vasaros atostogos: 5 dalykai, kurių nevalia pamiršti

Klausimas „Ką veikti?“ vasaros atostogų metu iš mokyklinio amžiaus vaikų išgirstamas dažnai.

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.