Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą?

 (38)
Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tad ką daryti, kur ieškoti pagalbos, kad pagaliau įsižiebtų viltis sulaukti didžiausio stebuklo – naujos gyvybės? Patarimais dalijasi nevaisingumo gydymo pradininkė Lietuvoje, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akušerė-ginekologė Gražina Bogdanskienė.

Kada būtina kreiptis į gydytoją ginekologą?

70 000 – tiek porų Lietuvoje susiduria su nevaisingumą sukeliančiomis sveikatos problemomis. To priežastys gali būti įvairios, norint jas rasti būtina kreiptis į gydytoją ginekologą. Moterys, jaunesnės nei 35 m., apsilankyti pas ginekologą turi tada, jei, nenaudodamos kontracepcijos, nepastoja per vienerius metus. Tuo tarpu vyresnėms nei 35 m. moterims keliauti pas ginekologą reikėtų jau tada, jei nesisaugant nepastojama per pusę metų.

Nevaisingumo priežastimi gali būti netgi sutrikęs menstruacijų ciklas. Gydytoja G. Bogdanskienė prisimena atvejį, kai jos kabinete apsilankė trisdešimtmetė moteris, kurios menstruacijos buvo itin nereguliarios. Be to, pacientė turėjo antsvorio, skundėsi dideliu plaukuotumu veido, pilvo, nugaros srityse. „Atlikus išsamius tyrimus ir paskyrus gydymą, ne tik susireguliavo pacientės menstruacijų ciklas – ji susilaukė ir taip norimos atžalos." – pasakoja akušerė-ginekologė G. Bogdanskienė.

Džiugina ir tai, kad nevaisingumo priežasčių nesibaimina ieškoti ir vyrai. Šiais laikais poros sąmoningesnės ir atsakymų bei problemos sprendimo būdų dėl nevaisingumo ateina ieškoti drauge. Tai padeda greičiau nustatyti priežastį, kodėl pora nesusilaukia atžalos: atliekant nesudėtingus spermos ir hormoninius tyrimus, kas trečiam vyrui iš besikreipiančiųjų, nustatomas nevaisingumo sutrikimas.

Kur slypi vyrų ir moterų nevaisingumo priežastys?

Gydytoja G. Bogdanskienė pabrėžia, kad šiais laikais nevaisingumo priežastys priklauso tiek nuo vyro (apie 40 %), tiek nuo moters (apie 40 %), tiek nuo abiejų (apie 10 %). Likę 10 %, deja, yra neaiškios kilmės nevaisingumas.

Moterų nevaisingumo priežastys

Viena priežasčių, skatinančių nevaisingumą, yra ankstyvas lytinis gyvenimas ir dažnai keičiami lytiniai partneriai. Šiais atvejais moterims padidėja rizika užsikrėsti ŽPV (žmogaus papilomos virusu) ir lytinėmis infekcijomis. Pastarosios gali sukelti uždegimus, padidinti kiaušintakių nepratekamumo riziką ir tuo pačiu – nevaisingumą.

Kita galima nevaisingumo priežastis – tai hormonų apykaitos sutrikimai. Jie gali būti įgimti ir įgyti. Dažniausias hormonų sukeltas sutrikimas moterims – lėtinės anovuliacijos sindromas (įgimtas policistinių kiaušidžių sindromas). Todėl moterys, pastebėjusios menstruacijų ciklo sutrikimus, staiga padidėjusį plaukuotumą, taip pat tos, kurias vargina nutukimas, turėtų susirūpinti ir apsilankyti pas gydytoją ginekologą.

Vyrų nevaisingumo priežastys

Vyrų nevaisingumo priežastys dažniausiai susijusios su spermos pakitimais, kurie taip pat gali būti įgimti arba įgyti. Dažna įgimta nevaisingumo priežastis – sėklidžių nenusileidimas. Tokiu atveju rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju urologu.

Įgytos nevaisingumo priežastys dažniausiai susijusios su infekcija arba lytinių organų traumomis. Persirgus tiek lytiniu, tiek nelytiniu būdu plintančiomis infekcijomis (inkstų, šlapimo pūslės, prostatos uždegimu), sutrinka spermos gamyba. Dėl šios priežasties sumažėja spermatozoidų koncentracija, pablogėja jų judrumas.

Svarbu ir tai, kokioje aplinkoje gyvena ir dirba vyras – ar joje nėra radiacijos, chemikalų? Taip pat verta atsiminti, jog tokie veiksniai kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, nejudrus gyvenimo būdas neigiamai veikia vyrų vaisingumą, todėl, norint susilaukti atžalos, rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių, augiau laiko skirti fizinei veiklai.

Svarbiausia – tikslūs tyrimai

Siekiant išsiaiškinti nevaisingumo priežastis, svarbu atsakyti į šiuos klausimus:

● Kiek laiko moteris nepastoja nesisaugodama?

● Ar moters menstruacijų ciklas reguliarus?

● Ar kuris nors iš poros sirgo lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis?

● Ar moteriai buvo diagnozuotas gimdos, jos priedų, gimdos kaklelio uždegimas?

● Ar vyras sirgo prostatitu, inkstų uždegimu?

Visais atvejais, siekiant nustatyti nevaisingumo priežastį ir paskirti gydymą, porai atliekami tam tikri tyrimai.

Moterims atliekami:

● Hormoniniai tyrimai – siekiant išsiaiškinti, ar vyksta ovuliacija, ar ji kokybiška;

● Ultragarsinis tyrimas, kurio metu nustatoma gimdos, kiaušidžių būklė;

● Gimdos kaklelio ir makšties tyrimas, skirti nustatyti, ar esama lytiniu arba nelytiniu keliu plintančių infekcijų;

● Kiaušintakių praeinamumo tyrimas – siekiant išsiaiškinti, ar spermatozoidai gali pasiekti ir apvaisinti kiaušinėlį;

● Laparoskopija arba histeroskopija – nedidelės chirurginės operacijos, atliekamos esant rimtesnėms indikacijoms.

Vyrams atliekami:

● Spermos tyrimas;

● Atsižvelgiant į jo rezultatus, gali būti skiriami hormoniniai tyrimai, gydytojo urologo konsultacija ar echoskopija.

Naujausios gydymo galimybės suteikia viltį visoms poroms

Nevaisingumo gydymas neabejotinai priklauso nuo jį lėmusių priežasčių. Neretai klaidingai manoma, kad būtinas pagalbinis apvaisinimas. Tačiau net 90 % porų, kurios kreipiasi dėl nevaisingumo, jis nereikalingas. Padėti joms gali ir konservatyvus gydymas:

● Jei nustatomi hormoniniai sutrikimai, skiriama atitinkamų medikamentų jiems gydyti;

● Kiaušintakių nepratekamumo atveju pirmiausia gydoma operaciniu būdu (atliekant laparoskopiją), jei ji nepadeda – tada verta atlikti pagalbinį apvaisinimą;

● Nustačius pakitimų spermoje, skiriama įvairių papildų. Taip pat rekomenduoja atkreipti dėmesį į savo gyvenimo būdą: atsisakyti žalingų įpročių, imtis fizinės veiklos.

Jei vis nepavyksta pastoti, dėl to kankina nerimas – nedelskite ir kreipkitės į gydytoją ginekologą. Tikslūs tyrimai, skirti nustatyti nevaisingumo priežastims, ir paskirtas individualus gydymas padės išsklaidyti nežinią ir sulaukti taip norimo stebuklo – naujos gyvybės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nevaisingumas, jo gydymas

Atvirai apie nevaisingumą prabilusi Gintarė: džiugu, jog apie šią problemą vis daugiau kalbama viešai

Jautri tema – nevaisingumas. Kaip nepasiduoti, laimėti ar susitaikyti su šeimos planavimo sunkumais?

Išskirtinis garsaus Norvegijos mokslininko Thomas Aksnes interviu: kone kiekviena moteris gali pastoti natūraliai

Norvegijos mokslininkas, daugiau nei 200 gydymo centrų tinklo visame pasaulyje „Health Optimizing" įkūrėjas Thomas Aksnes atvyksta skaityti pranešimo į Lietuvą. Sukaupta ilgamete gydymo patirtimi, asmeniniais tyrinėjimais vaisingumo tema mokslininkas dalinsis gegužės 6 d. vyksiančioje konferencijoje „Sveika ir laiminga mama".

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Norite susilaukti vaikų ir rūkote? – Tuomet turite tai žinoti

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai, įtemptas gyvenimo būdas ar sveikatos problemos.

Knygą apie nevaisingumą parašiusi lietuvė: įkalbinti žmones atsiverti buvo nelengva (10)

Kodėl šiandien tiek daug jaunų porų negali susilaukti vaikų? Kokie jausmai apima, kai po 15 nevaisingumo metų paimi ant rankų ką tik gimusį kūdikį? Knygą „Kai atgimsta viltis“ parašiusi Gintarė Jankauskienė drąsiai ir atvirai pažvelgė į nevaisingumo temą Lietuvoje.

Urologas B. Dainys: kas lemia, kad vyras turi gerą spermą (27)

Garsus urologas, medicinos mokslų daktaras Balys Dainys augantį Lietuvos vyrų nevaisingumą sieja ne tik su prostatos ir sėklidžių uždegimais ar lytiškai plintančiomis ligomis, bet ir su sėsliu gyvenimo būdu. „Vyrai per daug laiko praleidžia prie kompiuterių ir televizorių. Mažas fizinis aktyvumas, persivalgymas, žalingi įpročiai tragiškai veikia spermos kokybę. Visur turėtų būti saikas ir savidrausmė", – pataria profesorius.

Nevaisingumą įveikusios šeimos išpažintis: įvyko stebuklas specialistų komentarai (4)

Publikuojame Vaidos (30 metų) ir Donato (31 metai), auginančių dvimetį sūnų, nevaisingumo istoriją. Po ketverių metų pastangų šeimos svajonė išsipildė.

Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą? (38)

Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.

7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Urologas: kas lemia nekokybišką vyro spermą (11)

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, beveik kas penkta pora, norinti susilaukti vaikų, susiduria su problemomis dėl nevaisingumo ir, kad ir kaip būtų neįprasta manyti, apie 40 proc. atvejų „kalta" būna nekokybiška vyro sperma.

Kodėl Lietuvoje daugėja nevaisingų vyrų (1)

Iki šiol visuomenėje manoma, kad nevaisingumas – moters problema, tačiau net 40 proc. atvejų dėl negalėjimo pastoti „kaltas" būna vyras, o tiksliau – suprastėjusi jo spermos kokybė ar ejakuliacijos sutrikimai.

Nevaisingoms poroms – pagalba Santariškių klinikose

2016 m. vasario mėnesį VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Koordinacinis Santaros vaisingumo centras. Nevaisingoms poroms pagalbą teiks jungtinė gydytojų akušerių, ginekologų, genetikų, medicinos biologų, embriologų, laboratorinės medicinos gydytojų ir kitų medicinos specialistų komanda.

Jaudinanti nuotrauka byloja, ką iš tiesų patiria nevaisingos šeimos (36)

Nevaisingumo gydymas Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuotas įstatymais. Tačiau tai nesumažina problemos – šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, kasmet daugėja.

Vis daugiau moterų gimdo vaikus būdamos skaisčios (+apklausa) (14)

Per paskutiniuosius penkerius metus Didžiojoje Britanijoje pagimdė mažiausiai 25 merginos, kurios dar buvo skaisčios, tai yra, nepraradusios nekaltybės.

ATVIRAI: negaliu turėti vaikų ir dėl to plyšta širdis

Rolandos klausimas trumpas, tačiau nėra lengvai atsakomas: kaip susitaikyti su mintimi, kad niekada neteks turėti savo vaikelio?