Nevaisingumo palydovai - antidepresantai ir skyrybos

 (24)
Vienas populiariausių nevaisingumą lydinčių mitų yra tas, kad vaikai, gimę po dirbtinio apvaisinimo, vystosi blogiau. Pasak gydytojos E.Bogdanskienės, dažniausiai yra priešingai. Tėvai, ilgai laukę vaikelio ir pagaliau sulaukę po daug metų ar mėnesių, jam gimus stengiasi investuoti lavindami. Tad neretai po dirbtinio apvaisinimo gimę vaikai daug pasiekia, muzikos, dailės, mokslo srityje.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja vaisingumo klinikos vadovė gydytoja ginekologė Gražina Bogdanskienė.

Nevaisingumas - išbandymas šeimai

Kaip jaučiasi moteris, kuri daug metų negali susilaukti kūdikio, o motinystės instinktas, užuot silpnėjęs, yra vis stipresnis? „Neretai suserga depresija, - sako gydytoja ginekologė G.Bogdanskienė. - Pasitaiko, daug metų vartoja antidepresantus, nes mintis apie kūdikį yra įleidusi šaknis giliai į pasąmonę.

Neretai tokia moteris negali galvoti apie nieką kita, tik apie kūdikį - jį sapnuoja, įsivaizduoja, mintyse čiūčiuoja. Ne visi vyrai ryžtasi nugyventi gyvenimą su nevaisinga moterimi ir ją palieka taip depresija dar padidėja". Pasiseka šeimoms, kurios po dirbtinio apvaisinimo susilaukia kūdikio, o tos, kurios neturi pinigų ir nesulaukia pagalbos, kartais taip ir neatsitiesia visą gyvenimą...

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tėtis sveikuolis savo sūnų auklėja pagal sveiko gyvenimo principus
Bręsta skandalas karališkoje šeimoje: ar prireiks karališkajam kūdikiui DNR testo?

Nevaisingų porų nuolat daugėja

Pasaulio ir Europos statistiniai duomenys negailestingai skelbia, kad nevaisingų porų nuolatos daugėja. Lietuvoje nėra tikslios statistikos, mat nevaisingos poros nėra registruojamos, tad mes vadovaujamės pasaulio statistika, kuri rodo, kad nevaisingumo tendencija yra didėjanti.

Prieš 20 m. nevaisingų porų buvo apie 10-12 proc., tačiau šie skaičiai nuolat augo. Apskaičiuota, kad prieš 7-10 m. kas šešta pora buvo nevaisinga (jau 15 proc.), tačiau mokslininkai prognozuoja, kad netrukus nevaisingumas gali grėsti kas trečiai porai.

Lietuvoje šie skaičiai ir tendencijos yra panašios. Padėtis nėra džiuginanti.

Kodėl daugėja nevaisingų porų, tiksliai nėra aišku, tačiau įtariama, kad reikšmės turi šie faktoriai:

- lytiškai plintančios užkrečiamosios ligos, kuriomis dabar serga daugiau žmonių nei, tarkim, prieš 20 m.;

- aplinkos veiksniai: įtampa, greitas gyvenimo tempas turi neigiamos įtakos moterų ovuliacijai ir vyrų spermos kokybei;

- įvairūs priedai, dedami į maistą, pavyzdžiui, hormonai;

- užteršta aplinka, be saiko geriami vaistai.

Kodėl negali pastoti moterys?

Nevaisingumo priežastys skirstomos taip: 40 proc. šeimų nevaisingos yra moterys, 40 proc. - vyrai, 10 proc. šeimų nevaisingumo priežastys yra neaiškios, na, ir dar 10 proc. šeimų yra nevaisingos dėl vyrų ir moterų bėdų.

Trečdalis moterų, kurioms nesiseka susilaukti kūdikio, turi įvairių hormoninės kilmės sutrikimų, kurie neigiamai veikia ovuliaciją. Šie sutrikimai gali būti įgimti arba įgyti. Dažniausia įgimtų sutrikimų priežastis - policistinių kiaušidžių sindromas (kitaip tariant, hormonų sutrikimas), dėl kurio nevyksta ovuliacija.

Kad ji įvyktų, turi vienodai pasigaminti kiaušialąsčių augimą ir jų brendimą skatinančių hormonų. Tačiau esant hormonų sutrikimui dažniausiai perpus daugiau pasigamina kiaušialąsčių brendimą skatinančio hormono.

Ovuliacijos sutrikimus gali paskatinti skydliaukės veiklos sutrikimai, kurie lemia, kad antroje menstruacinio ciklo pusėje moters organizme trūksta hormono progesterono.

Gana dažnai moterims nepavyksta pastoti dėl nelaidžių kiaušintakių. Kiaušintakiai gali būti nelaidūs iš prigimties (gana reti atvejai) arba dėl persirgtų kiaušintakių uždegimų, kuriuos sukėlė chlamidijos (lytiškai plintančios bakterijos). Kadangi šios labai pavojingos sveikatai ar net gyvybei, kiaušintakiai, saugodami organizmą, užsidaro ir tampa nelaidūs.

Dar viena nevaisingumo priežastis - endometriozė. Tai klastinga liga, kurios visiškai išgydyti neįmanoma. Endometriozė - tai būklė, kai gimdos gleivinės atplaišos, kurios pasišalina iš organizmo per menstruacijas, per kiaušintakius pakliūva į pilvą, kiaušides, kiaušintakius, ant šlapimo pūslės ir per mėnesines kraujuoja į pilvą. Toks kraujavimas sukelia sąaugas, kurios trukdo pastoti.

Kokios yra dažniausios vyrų nevaisingumo bėdos?

Vyrų nevaisingumą lemia nekokybiška, arba negyvybinga, sperma. Viena nevaisingumo priežasčių yra įgimti spermos pokyčiai. Jie dažniausiai išsivysto dėl neišsivysčiusių sėklidžių arba joms nenusileidus į kapšelį.

Sutrikusi spermatozoidų gamyba dėl ureoplazmos arba chlamidijų sukeltų ligų.

Kartais nevaisingumą lemia ir lytinių organų traumos arba persirgta kiaulytė, jeigu ji komplikavosi kiaušidžių uždegimu.

Spermai žalingi anaboliniai hormonai, didelės papildų dozės, kurias vartoja kai kurie sportuojantys vyrai.

Nevaisingumo palydovai - antidepresantai ir skyrybos
© Žurnalas "Tavo vaikas"

Rugsėjo mėnesio (Nr.9) žurnale "Tavo vaikas" skaitykite:

- „Pagaliau į baseiną!" rasite praktiškų patarimų, kaip namų vonioje plukdyti kūdikį.
- „Kuo skalbsime šiandien?" - apie saugiausias ir geriausias skalbimo priemones. Tai, kas aktualu kiekvienai mamai.
- Straipsnyje „Karolina Liukaitytė: „Vaikelis buvo lauktas ir planuotas" žinoma jauna mamytė prisipažins, kad labiausiai ją erzina nuolatinis aplinkinių įprotis patarinėti.
- Straipsnyje „Pykina? Valio!" - apie tai, kada pykinimas nėštukei gali būti į naudą.
- Straipsnyje „Mes nesėdime namie!" - apie tai, kad nors dabar tarsi nebemadinga su šeima sėdėti namie, tačiau svarbu nepaminti ir šeimos tradicijų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nevaisingumas, jo gydymas

Pastojau po pagalbinio apvaisinimo: pasakyti aplinkiniams ar slėpti (37)

Nevaisingumą gydančių specialistų paslaugomis naudojasi daug šeimų, negalinčių įprastu būdu susilaukti vaikų. Ar reikia apie tai atvirai papasakoti giminaičiams ir draugams?

Norite susilaukti vaikų ir rūkote? – Tuomet turite tai žinoti

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai, įtemptas gyvenimo būdas ar sveikatos problemos.

Knygą apie nevaisingumą parašiusi lietuvė: įkalbinti žmones atsiverti buvo nelengva (10)

Kodėl šiandien tiek daug jaunų porų negali susilaukti vaikų? Kokie jausmai apima, kai po 15 nevaisingumo metų paimi ant rankų ką tik gimusį kūdikį? Knygą „Kai atgimsta viltis“ parašiusi Gintarė Jankauskienė drąsiai ir atvirai pažvelgė į nevaisingumo temą Lietuvoje.

Urologas B. Dainys: kas lemia, kad vyras turi gerą spermą (27)

Garsus urologas, medicinos mokslų daktaras Balys Dainys augantį Lietuvos vyrų nevaisingumą sieja ne tik su prostatos ir sėklidžių uždegimais ar lytiškai plintančiomis ligomis, bet ir su sėsliu gyvenimo būdu. „Vyrai per daug laiko praleidžia prie kompiuterių ir televizorių. Mažas fizinis aktyvumas, persivalgymas, žalingi įpročiai tragiškai veikia spermos kokybę. Visur turėtų būti saikas ir savidrausmė", – pataria profesorius.

Nevaisingumą įveikusios šeimos išpažintis: įvyko stebuklas specialistų komentarai (4)

Publikuojame Vaidos (30 metų) ir Donato (31 metai), auginančių dvimetį sūnų, nevaisingumo istoriją. Po ketverių metų pastangų šeimos svajonė išsipildė.

Nevaisingumas: kaip įveikti šią skaudžią ligą? (38)

Jei moteriai nesiseka pastoti keletą mėnesių – kyla nerimas. Jei nesiseka pastoti per metus ir daugiau – apima baimė ir nežinia.

7 mitai apie vaisingumą norintiems susilaukti vaikų

Pora, kuri planuoja nėštumą, neretai nusimena, kai nepavyksta iš pirmo ar antro ciklo. Kada iš tiesų verta sunerimti ir kokiais vaisingumo mitais tikėti nereikia.

Urologas: kas lemia nekokybišką vyro spermą (11)

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, beveik kas penkta pora, norinti susilaukti vaikų, susiduria su problemomis dėl nevaisingumo ir, kad ir kaip būtų neįprasta manyti, apie 40 proc. atvejų „kalta" būna nekokybiška vyro sperma.

Kodėl Lietuvoje daugėja nevaisingų vyrų (1)

Iki šiol visuomenėje manoma, kad nevaisingumas – moters problema, tačiau net 40 proc. atvejų dėl negalėjimo pastoti „kaltas" būna vyras, o tiksliau – suprastėjusi jo spermos kokybė ar ejakuliacijos sutrikimai.

Nevaisingoms poroms – pagalba Santariškių klinikose

2016 m. vasario mėnesį VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Koordinacinis Santaros vaisingumo centras. Nevaisingoms poroms pagalbą teiks jungtinė gydytojų akušerių, ginekologų, genetikų, medicinos biologų, embriologų, laboratorinės medicinos gydytojų ir kitų medicinos specialistų komanda.

Jaudinanti nuotrauka byloja, ką iš tiesų patiria nevaisingos šeimos (36)

Nevaisingumo gydymas Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuotas įstatymais. Tačiau tai nesumažina problemos – šeimų, negalinčių susilaukti vaikų, kasmet daugėja.

Vis daugiau moterų gimdo vaikus būdamos skaisčios (+apklausa) (14)

Per paskutiniuosius penkerius metus Didžiojoje Britanijoje pagimdė mažiausiai 25 merginos, kurios dar buvo skaisčios, tai yra, nepraradusios nekaltybės.

ATVIRAI: negaliu turėti vaikų ir dėl to plyšta širdis

Rolandos klausimas trumpas, tačiau nėra lengvai atsakomas: kaip susitaikyti su mintimi, kad niekada neteks turėti savo vaikelio?

Nepavyksta pastoti: kada jau laikas sunerimti

Gydytojos akušerės ginekologės Rūtos Liutkevičienės parengta informacija apie tai, kada reikėtų sunerimti, jei nepavyksta pastoti.

Kas gali sutrikdyti moters ovuliaciją?

Ar moters organizme reguliariai vyksta ovuliacija, priklauso nuo jos hormonų pusiausvyros, taip pat įtakos turi kitos organizmo ligos - ir lėtinės, ir ūmios.