Per plauką nuo mirties: ankstukės Donatos istorija

 (7)
Ankstukė Donata, kuri šiandien yra guvi ir protinga mokinukė, į pasaulį pasibeldė trimis mėnesiais anksčiau laiko. Jos mama Laura dalijasi prisiminimais, kaip jautėsi ir ką patyrė susilaukusi per anksti gimusios mažylės.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mano jaunėlė dukra Donata gimė 2006 m. vasario 2 d., būdama vos 29 savaičių, 1300 g ir 41 cm ūgio.

Antrasis nėštumas buvo sklandus, jaučiausi gerai, išėjau motinystės atostogų. Tą lemtingą dieną poliklinikoje man buvo atlikti visi reikalingi tyrimai, echoskopija parodė, kad laukiuosi mergaitės. Tą pačią dieną (kaip jausdama!) susitvarkiau dokumentus savo darbovietėje ir „Sodroje" (tuo metu dar nebuvo galimybės pasiimti elektroninį nedarbingumo pažymėjimą) ir lengviau atsikvėpiau – pagaliau galiu mėgautis atostogomis. Net negalėjau įsivaizduoti, kad ši idilė tęsis labai trumpai, ir viskas aukštyn kojomis apsivers jau ateinančią naktį...

Naktį prabudau ne nuo skausmo, pati nežinau kodėl, pasivaikščiojau kiek, vėl priguliau, o toliau viskas klostėsi kaip siaubo filme. Trumpai tariant – prasidėjo staigus ir gausus kraujavimas. Atrodė, kad greitosios laukėme visą amžių. Kadangi vyras namie turėjo likti su mūsų dvimete vyresnėle, į ligoninę mane išvežė vieną. Ten buvau apžiūrėta gydytojo, kuris iš pradžių nieko itin blogo nematė – placenta vietoje, širdelė plaka. Tačiau jis ne iš karto pastebėjo, kad greitosios pagalbos automobilyje man nutekėjo vandenys. Tada mane nukreipė tiesiai į gimdyklą. Gydytojai klausinėjo, kas ir kaip, gal pasitempiau, gal trauma kokia buvo, gal sunkiai kėliau. Tačiau nieko panašaus nebuvo... Paskui viskas vyko žaibiškai, man teko pasirašinėti popierių krūvas, pasirašyti dokumentus, patvirtinančius, kad sutinku operuotis. Vos spėjau paskambinti vyrui ir pasakyti, kad man darys operaciją. Į operacinę mane išvežė nenusakomu greičiu.

Pooperacinėje palatoje atsibudusi suvokiau, kad įvyko kažkas negrįžtamo... Sužinojau, kad po cezario pjūvio gimė labai neišnešiota mergaitė. Iš karto po gimimo pagal APGAR skalę naujagimė gavo vos 2 balus, jos būklė buvo ypač sunki, bet stabili.

Priešlaikinio gimdymo priežastis – ūmus placentos infarktas. Tai diagnozė, kurios iš anksto numatyti neįmanoma, ir šiuo atveju tik gydytojos profesionalumo dėka tiksliai nustatyta diagnozė ir žaibiškai atliktas cezario pjūvis išgelbėjo vaikelį. Net ir 10 minučių vėliau padaryta operacija galėjo nebeišgelbėti vaikelio, kadangi atsidalinus placentai kūdikis pradėjo dusti...

Savo mergytę pamačiau tik kitą dieną, ji buvo mažutė, silpnutė, pati nekvėpavo, kadangi nebespėjo subrandinti plaučiukų, maitinosi per zondą, po 1 mililitrą. Medikai nieko nežadėjo, mums reikėjo tik laukti, kol ji pati nuspręs užsikabinti už gyvenimo...

Nebuvome matę tokių vaikų, neįsivaizdavome, kad taip gali būti. Tačiau vidinis balsas šnibždėjo, kad viskas bus gerai, dukrytė, nors ir labai maža, bet stipri, ji labai nori ir turi gyventi. Jokių kitų minčių su vyru neturėjome...

Ačiū Dievui, ketvirtą parą po gimimo ji užsikabino už gyvenimo, 9 parą pradėjo pati kvėpuoti, o 13 parą mus iš reanimacijos perkėlė į Santariškių neišnešiotų naujagimių skyrių. Santariškėse dukrytė augo, stiprėjo, gydėsi, mokėsi valgyti ir kvėpuoti vienu metu. Dėl sunkios hipoksijos ji turėjo didžiules IV laipsnio kraujosruvas galvytėje. Čia buvo mūsų didžioji bėda ir nerimas. Laimei, per pirmuosius mėnesius, kol dar buvome ligoninėje, jos sumažėjo tiek, kad nebebuvo kalbos apie šuntavimą – tai prilygo dar vienam stebuklui!

Po dviejų mėnesių grįžome į namus, tuo metu Donata svėrė jau 2750g ir atrodė neįtikėtinai didelė. Esame be galo dėkingi Santariškių klinikų Neišnešiotų naujagimių skyriaus gydytojoms ir slaugutėms, jos buvo tvirta atrama šiuo sunkiu periodu.

Grįžus namo prasidėjo naujas etapas, nerimavau, ar gebėsiu pasirūpinti mažyle, ar ji nesirgs, kaip vystysis, kaip vyresnėlė priims sesę ir daug kitų klausimų. Donata turėjo specifinį mišrų raidos sutrikimą, darėme viską, kad ji greičiau sustiprėtų, pasivytų savo bendraamžius: lankėmės ankstyvosios korekcijos tarnyboje, Vaiko raidos centre, poliklinikoje. Kineziterapija bei kiti ankstyvosios reabilitacijos užsiėmimai, manau, mums padėjo tai pasiekti. Būdama vienerių metų Donata svėrė 7 kg, o jos raida praktiškai pasivijo bendraamžius. Iš kraujosruvų susiformavo cista, užsitraukus momenėliui nebežinome, koks tolimesnis jos likimas, džiaugiamės, kad iki šiol nejaučia jokių negalavimų.

Raidos specialistai vis primindavo, kad nors mums viskas labai neblogai klostosi, bet kalba tikrai vėluos. Nepaisant to, Donata, sulaukusi dvejų metų jau kalbėjo pilnais sakiniais, o per savo trejų metų gimtadienį ištarė ir raidę „R" . Ir dabar visi stebisi, kokia čiauškutė ta mūsų Donata. Mergaitė užaugo guvi ir linksma, mokosi trečioje klasėje, pagal savo amžių yra pakankamai savarankiška ir labai užsiėmusi - jau ketvirtus metus lanko baseiną, labai mėgsta dainuoti, muzikos mokykloje mokosi chorinio dainavimo.

Per plauką nuo mirties: ankstukės Donatos istorija
© Asmeninio albumo nuotr.

Ankstukų tėveliams noriu palinkėti stiprybės, stiprybės ir dar kartą stiprybės. Sunkiausia yra nežinoti, kas laukia jūsų mažylio, linkiu tvirto tikėjimo, kad viskas bus gerai. Tiesiog padėkime jiems užaugti !

Donatos mamos Lauros papasakotą istoriją pristato neišnešiotiems kūdikiams skirtas paramos projektas "Ankstukai". Daugiau informacijos apie projektą: www.ankstukai.lt, prie „Ankstukų" draugų būrio kviečiame jungtis ir socialiniame tinkle „Facebook": https://www.facebook.com/ankstukai?fref=ts.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atopinis dermatitas

Į pagalbą sausai odai: mamų atsiliepimai ir rekomendacijos

10 mamų, auginančių vaikus, paprašėme tapti BIODERMA produktų testuotojomis. Štai pirmieji jų atsiliepimai.

Prof. dr. Odilija Rudzevičienė: ką svarbu žinoti apie atopinį dermatitą

Gydytoja alergologė atsako į rūpimus klausimus apie atopinį dermatitą.

Gydytoja atsako į tėvams rūpimus klausimus apie atopinį dermatitą

Vaikus, kuriems nustatytas atopinis dermatitas, auginantys tėvai kone kasdien susiduria su daugybe klausimų. Į juos atsako gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė.

Dvi gudrybės, kurių prireikia paūmėjus atopiniam dermatitui

Sergant atopiniu dermatitu verta pabandyti dezinfekcines vonias. Jūsų dėmesiui www.atopinis.lt pateikia du būdus, kaip jas paruošti.

Klaida, kurią daro tėvai, prausdami odos problemų turintį mažylį

Dauguma žmonių vis dar turi klaidingą nuomonę apie odos prausimą sergant atopiniu dermatitu.

Gydytoja dermatovenerologė griauna mitus apie vieną dažniausių odos ligų

Apie atopinį dermatitą ir kaip jį gydyti, sklando daug gandų. Jų prisiklausiusios vengiame maudyti mažylį, bijome tepti odelę hormoniniais kremais, kaltę verčiame kirminams. Pasidomėjome, ar iš lūpų į lūpas sklindanti informacija yra teisinga. Konsultuoja gydytoja dermatovenerologė Aušra Bičkauskienė.

Atsakykite į vieną klausimą ir laimėkite dovanų! (1)

Kviečiame atsakyti į vieną klausimą ir laimėti dovanų praktišką ir naudingą dovaną – Atoderm SOS Spray purškalą.

Atopiniu dermatitu sergančio Vyčio istorija

Bemiegės naktys, rūpinimasis vaiko mityba, tinkamu poilsiu, įdomaus laisvalaikio ieškojimas – visi šie rūpesčiai kasdien lydi mamytes, tačiau kai kurioms skirta dar daugiau. Viena iš jų Virginija, 2 metukų Vyčio, sergančio atopiniu dermatitu, mama.

Vargina atopinis dermatitas? Apsilankykite „Atoderm & KIDS“ atopiškos odos darželyje

Atopiškos odos požymiai yra lengvai atpažįstami: ypač sausa oda, nuolatinis jos niežulys, uždegimo sukelti odos pažeidimai.

Kur dažniausiai atsiranda atopinio dermatito bėrimai?

Daugeliui žmonių pirmieji atopinio dermatito simptomai pasireiškia iki penkerių metų amžiaus.

Kaip numalšinti odos niežėjimą?

Niežėjimas – tai nemalonus pojūtis, sukeliantis norą kasytis. Niežtinti oda yra vienas dažniausių ir labiausiai varginančių atopinio dermatito simptomų, kuris pasitaiko beveik visiems atopiniu dermatitu sergantiems pacientams.

Kaip pasirūpinti atopiška oda einant į lauką šaltuoju metu?

Sergantiems atopiniu dermatitu sportas visais metų laikais yra puikus būdas atsipalaiduoti, valdyti stresą ir palaikyti bendrą organizmo sveikatą.

Kaip tinkamai drėkinti odą?

Prevencija yra geriausias gydymas. Vengiant dirginančių faktorių gali sumažėti atopinio dermatito paūmėjimų skaičius arba jų intensyvumas.

Ar atopiniu dermatitu sergantis vaikas gali turėti augintinį?

Kai kalbama atopinį dermatitą (AD) ir jo paūmėjimus, vienareikšmiškai teigiama, kad atopinio dermatito būklę pablogina neigiamos emocijos. Ir tai nestebina, juk sergant AD būtina tiek daug pakeisti, vengti ar net atsisakyti.

Ar visada maisto produktai yra susiję su atopiniu dermatitu?

Tikriausiai ne kartą esate girdėję, kad atopinis dermatitas tolygu griežta dieta mamai ar jos mažyliui. Tačiau šis faktas yra teisingas tik iš dalies.