Psichologė apie vyrus gimdyme: vėliau pablogėja seksas ar visgi sutvirtėja šeima?

 (170)
Niekas anksčiau net nebūtų pagalvojęs, kad moteris gali gimdyti kitaip nei palatoje dar su keliomis gimdyvėmis ir keliais gydytojais. Šiuolaikinei moteriai galimybės visai kitokios: gimdymas vyksta stebint tik toms akims, kurias mes pasirenkame matyti pačios.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Psichologė Karolina Gurskienė.

Tiksliau tariant, dabar gimdyme gali dalyvauti beveik visi norintys – vyras, mama, anyta, sesuo, draugė, vis populiarėjanti dula ar net tėtis su broliu. Svarbu tik, kad dalyviai būtų sveiki ir neužkrėstų gimdyvės bei mažylio.

Nors gimdymas su partneriu Lietuvoje nėra senas reiškinys, nuomonių ir mitų apie tai – nors vežimu vežk. Tikriausiai vienos pagrindinių, ypač jaunus tėvelius įtakojančių teorijų, yra šios:

- gimdyme dalyvavę vyrai rečiau palieka savo vaikus;

- vyro, dalyvavusio gimdyme, seksualinis potraukis žmonai sumažėja.

Aptarkime kiekvieną iš jų.

Gimdyme dalyvavę vyrai rečiau palieka savo vaikus"

Kiekvienas kuriantis šeimą tikisi, kad tai padarys sėkmingai, todėl priimdami tam tikrus konkrečius sprendimus, tikimės artėti to link. Atsiradus galimybei vyrams dalyvauti gimdyme, atsirado ir nuomonė, kad tai tarsi raktas į šeimyninę sėkmę. Ir tai skamba gana paprastai: padarei kaip gerą darbą ir štai – turėti gražią šeimą visą gyvenimą šansų kaipmat padaugėjo.

Teorija tikrai graži, net „galinti“ padėti abiems partneriams „apsispręsti“: jei jau tai vardan šeimyninės laimės – „aš labiau jį įkalbinėsiu“, o „aš sudalyvausiu TAME gimdyme – taip apdrausime šeimą nuo galimų skyrybų ateityje“.

Pamatyti gimdymą – tai ne išmokti skaniai ruošti avieną, kai staiga imi ir pamėgsti skonį, kuris šiaip iš esmės visada savo nemaloniu kvapu kėlė šleikštulį. Jeigu šeimoje iki gimdymo nebuvo santarvės arba santykiai buvo paremti „aš tau - tu man, jei tu man taip - tai ir aš tau taip“, vyro pamatymas Jūsų kančių staiga nepakeis jo širdies minkštumo ar Jūsų santuokos tvirtumo.

Yra daug šeimų, kurios išsiskyrė, nors vyras dalyvavo gimdyme ir spėjo įamžinti procesą, ir virkštelę nukirpti, tačiau net visa tai neišsaugojo santuokos. Ir yra daug tokių šeimų, kai moteris jau trečią vaikutį atvyksta gimdyti viena, o tėtis tuo metu su namie likusiais mažyliais mamai „sugrįžimo plakatą“ margina.

Nėra atliktų mokslinių tyrimų, kuriuose butų aiškiai ištirta, kad vyrai, dalyvavę gimdyme sukuria stabilesnes šeimas. Dalyvavimas gimdyme tai labiau pagalba moteriai (jei ji reikalinga), o ne „garantinis raštas“ šeimyninei laimei.

„Vyro, dalyvavusio gimdyme, seksualinis potraukis žmonai sumažėja“.

Antroji teorija yra tarsi priešprieša pirmajai. Šios teorijos šalininkai siūlo į gimdymo procesą žiūrėti privačiau.

Tikriausiai retas kuris nėra girdėjęs vyresnio amžiaus moteryčių kalbant: „pasilikit moterys bent truputį sau paslapties, nereikia vyrams atiduoti visko". Gali būti, kad iš šių žodžių ir gimė „vyro, dalyvavusio gimdyme, seksualinis potraukis žmonai sumažėja“.

Ši, vienu metu buvusi labai populiari nuomonė suklaidino ne vieną jauną gimdyvę. Visų pirma, Jūs turėtumėte labai atvirai pasikalbėti su savo partneriu apie jo lūkesčius gimdymo metu. Kas tai: noras galų gale išsiaiškinti, kaip gi ten viskas vyksta, ar nuoširdus noras Jums padėti.

Yra vyrų, kuriems atrodo neteisinga palikti savo žmoną gimdymo namuose tiesiog pakštelėjus į skruostą ir tariant „pasuk, kai pagimdysi“ ir yra vyrų, kurie nemato jokio reikalo lįsti ten, kur jie niekaip negalės padėti, o gal net priešingai – trukdys.

Nors ir didžioji dalis vyrų, kurie dalyvavo gimdyme kategoriškai teigia, kad jų aistra žmonai visiškai nepasikeitė, reikėtų nepamiršti, kad didžioji dalis vaizdų, kuriuos vyras išvysta gimdymo metu, dažniausiai yra gana gąsdinantys ir tikrai neseksualūs. Tačiau visa tai yra labai reikšminga. Yra vyrų, teigiančių, kad seksualinis potraukis tam tikram laikui, po gimdymo, sumažėjo, tačiau laikinai ir abipusiai - moteriai, be abejo, dėl fizinio diskomforto, o vyrui natūraliai iš suvokimo ir tarsi gailesčio – žinojimas ir pamatymas yra du visiškai skirtingi dalykai.

Bet kokiu atveju, seksualinis potraukis tarp sutuoktinių nepasikeis, jei apsisprendime, dalyvauti ar ne gimdyme, nebus jokios prievartos ir šis sprendimas bus priimtas abiems sutarus.

Galiausiai, mielosios, Jūs pačios geriausiai žinote motyvus, kodėl Jūs norite ar nenorite, kad gimdyme dalyvautų Jūsų vyras. Kad ir kaip ten bebūtų, šį atsakingą „darbą“ Jums teks nudirbti pačiai. Jūs visą gyvenimą atsiminsite savo pirmojo mažylio, antrojo, trečiojo ir visų kitų, kiek tik jų turėsite, gimdymus, o keliems dar žmonėms patikėsite visam gyvenimui prisiminti šiuos svarbius vaizdinius – spręsti Jums pačioms. Ir gimdymo metu vyras neužsiliepsnos staiga meile, jei jos jau nebelabai buvo, o ar nuramins ir padrąsins, per bendrą gyvenimą iki gimdymo Jūs jau tikriausiai išsiaiškinote.

Vyro dalyvavimas gimdyme neturėtų būti kaip meilės ar kančios įrodymas, tačiau, kaip ir visas santuokinis gyvenimas – nuoširdi pagalba vienas kitam.

Gražaus stebuklo atėjimo į Jūsų mylinčias rankas. Ir visiškai nesvarbu, ar tą stebuklą tėtis apglėbs 5 sekundės po gimimo, ar valanda po gimdymo. Juk svarbiausia, kad tai atsitiktų su nuoširdžiu laukimu ir begaline meile.

Psichologė Karolina Gurskienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Klausimas psichologui: pamilau vyrą, kuris turi vaikų (2)

Skaitytojos klausimas specialistui: kaip kurti santykius su vyru, kuris yra našlys ir turi dvi mažametes dukteris?

Rimas Valeikis atsako į juokingus vaikų klausimus

Kartais vaikai užduoda tokių klausimų, kad nežinia, juoktis ar verkti. Kaip į panašius vaikų klausimus atsakys Rimas Valeikis?

Arūnas Valinskas priėmė iššūkį: klausimai, kurių žurnalistai paprastai neužduoda (2)

Žurnalo TAVO VAIKAS rubrika, kurioje kalbinami žinomi tėčiai, visada susilaukia didelio skaitytojų dėmesio. Šįkart iššūkį priėmė ir į suktus vaikų klausimus atsako Arūnas Valinskas.

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (32)

Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Atviras interviu su psichologe: ko iš tiesų nori moteris ir ko nori vyras (3)

Net išsvajotas ir labai lauktas kūdikis į poros gyvenimą įneša sumaišties: iki šiol žiūrėję vienas į kitą vyras ir moteris nukreipia žvilgsnius į kūdikį, „pamiršta" save, kad galėtų tenkinti mažo žmogaus poreikius.

3 vaikų tėtis Simonas Urbonas: #VaikasNeŠiukšliųDėžė (3)

Trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas šiandien paskelbė apie naują eksperimentą, kurio imasi. Jis vadinasi „Vaikas – ne šiukšlių dėžė“.

Skyrybų pragarą išgyvenęs alytiškis Virginijus: ir vyrams reikia pagalbos (19)

Taip jau priimta, kad vyrai neverkia, jiems nenutinka sunkumų, jų nervai geležiniai, jeigu jau gimei vyras, turi visas problemas išspręsti pats, kreiptis pagalbos – baisi gėda. Koks tu vyras, jei pats nesusitvarkai? Tokia visuomenės nuomonė. O kaip yra iš tikrųjų?

Seksologas: sunkiai įsivaizduoju laimingą sutuoktinių gyvenimą be sekso (36)

Kad seksas suteiktų visišką pasitenkinimą, maždaug pusei natūraliai gimdžiusių moterų reikia keisti mylėjimosi padėtį. Kad staiga neištirptų anksčiau buvęs artumas, kartais tenka įdėti daug pastangų. Kaip po gimdymo nesužlugdyti intymumo?

Kaip auginti mergaitę: instrukcija išmintingam tėčiui (6)

„Sveikinu! Jūs turėsite dukrą!“ – sako daktaras, išėjęs iš kabineto. Nuo šio momento jūs nustojate būti tiesiog vyru. Jūs tampate tėčiu. Kol kas būsimu, o netrukus – pačiu tikriausiu.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Žurnalistas Simonas Bendžius: man 28-eri – ir turiu jau tris vaikus (9)

Žurnalas TAVO VAIKAS kviečia susipažinti su LRT radijo žurnalistu Simonu Bendžiumi, kurį tėvystė įkvėpė naujiems iššūkiams.

Nuo liepos 1 dienos keičiasi tėvystės atostogų tvarka (9)

SoDra informuoja apie tėvystės atostogų skyrimo tvarkos pasikeitimus, kurie įsigalioja nuo 2017 metų liepos 1 dienos.

Linas Slušnys: geru tėčiu ne gimstama, o tampama

Pirmąjį birželio sekmadienį švenčiame Tėvo dieną. Ta proga kalbinome vaikų ir paauglių psichiatrą Liną Slušnį apie tai, kas yra geras tėtis ir kaip juo tapti.

Kuris vaikiškas klausimas buvo sunkiausias Arūnui Gelūnui: nekasdieniškas interviu (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS viena mėgstamiausių skaitytojų rubrikų – „Paaiškink drąsiai“, kurioje žinomi tėčiai atsako į nekasdienius vaikiškus klausimus. Šįkart iššūkį priėmė trijų vaikų tėtis ir politikas Arūnas Gelūnas.

Netradicinis interviu su Gabrieliumi Landsbergiu: klausimai, kuriuos gali išgirsti tik kartą gyvenime (39)

Apie politikus mes galvojame... įvairiai, o pabandykime pažvelgti kitaip – jie juk tokie patys tėvai kaip ir mes visi. Atsakinėti į vaikų klausimus jiems taip pat tenka. Ir čia jau neišsisuksi, kitaip tariant, protingais žodžiais oponento nenutildysi.