5 vaikų meilės kalbos: kaip neapsirikti, kurios nori jūsų vaikas

Supratimas, kaip jūsų vaikai nori būti mylimi, suteikia galimybę užmegzti tiesioginį ryšį, kuris tvirtai susies jūsų širdį su vaiko širdimi.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ar kada nors esate patyrę situaciją, kai vaikui įteikėte itin planuotą ir apgalvotą dovaną, į kurią vaikas reagavo ne taip, kaip tikėjotės? Galbūt galvą pametę ruošėtės dukros gimtadienio vakarėliui, o ji jus patikino, kad visiškai nenori vakarėlio, o tik nori pabūti su jumis?

Jei esate susidūrę su tokia situacija, gali būti, kad tai, kaip jūs reiškiate meilę savo vaikui, skiriasi nuo to, kaip jis norėtų būti mylimas, rašo smartparenting.com. Jei žinotumėte vaiko meilės kalbą, galėtumėte sėkmingiau suprasti ir efektyviau reikšti meilę mažajam šeimos nariui, nes tada meilę reikštumėte jam priimtinu būdu.

Populiarioje knygoje „The Five Love Languages" gydytojas Gary Chapmanas teigia, kad problemų dažniausiai kelia ne pati meilė, o kalba, kuri yra naudojama meilei reikšti. Meilės kalba – tai įrankis, skirtas patenkinti žmogaus emocinį meilės poreikį.

Egzistuoja penkios meilės kalbos: įvertinimo žodžiai, fiziniai prisilietimai, dovanos, paslaugumas ir kokybiškas laikas kartu.

Fiziniai prisilietimai

Vaikas, kuriam priimtina ši meilės kalba, meilę tėvams dažniausiai demonstruoja juos apkabindamas, bučiuodamas ir glaustydamasis. Toks vaikas jaučiasi saugiausias, kai tėtis ar mama yra šalia. Jaunesni vaikai jaučiasi mylimi per prisilietimus, bučinius ir pasiglaustymus, sėdėdami ant tėvų kelių. Vyresniems vaikams tinka paplekšnojimas per petį, laikymasis už rankų ar apkabinimas per pečius.

Įvertinimo žodžiai

„Mama, kokia graži suknelė", „pažiūrėk į mano piešinį, tėti". Jei jūsų vaikas dažnai kartoja tokias frazes, tai reiškia, kad jis siekia iš jūsų gauti komplimentų per įvertinimo žodžius. Toks vaikas jaučiasi ypatingas, kai tėvai jam demonstruoja pritarimą rašydami trumpučius meilės raštelius, dažnai išsako padrąsinimus, įvertina tiek vaiko dedamas pastangas, tiek ir jo pasiekimus, vengia aštrių pasakymų ir kritikos.

Kokybiškas laikas kartu

Šio tipo vaikui labai svarbus kartu su mama ir tėčiu leidžiamas laikas, galimybė žaisti kartu, imtis įvairių veiklų, šnekučiuotis, nes tai vaikui leidžia jausti jam skiriamą dėmesį. Skirkite laiko savo vaikui, klausykitės jo istorijų ir leiskite jam dalintis su jumis savo jausmais, žaisti kartu su juo mėgstamą vaiko žaidimą. Duokite vaikui užduočių, leiskite jam padėti jums virtuvėje, eikite kartu su mažuoju šeimos nariu pasivaikščioti, paprasčiausiai būkite kartu.

Dovanos

Jei vaikas dažnai jums ką nors duoda, pavyzdžiui, į popierių suvyniotą žaislą, gėlių iš sodo ar saldainį, turbūt meilę jis jaučia per dovanas. Šios dovanos turėtų būti teikiamos kartu taikant kurią nors kitą meilės kalbą. Galite apčiuopiamai reikšti meilę įteikdami vaikui mažytes, nebrangias dovanėles, tai gali būti rankdarbiai. Vaiką tai džiugins tiek šiokiadieniais, tiek ir ypatingomis progomis.

Paslaugumas

Jei jūsų vaikas vos mamai ar tėčiui paprašius stiklinės vandens skuba pildyti prašymo, meilę jis linkęs reikšti ir suvokti per paslaugumą. Tokiu atveju dėmesį rodykite paruošdami ypatingą patiekalą, kuriuo nudžiuginsite vaiką po sudėtingo egzamino, ar padėkite jam ruoštis mokykliniam projektui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.