Ieškau vaikui vardo, kurio neturėtų niekas kitas

 (52)
Ieškote savo vaikui vienintelio ir išskirtinio vardo? Vartote senus vardynus ar stengiatės sukurti naują, negirdėt garsų derinį? Neskubėkite. Visada verta pagalvoti, kaip jausis jūsų vaikas, augdamas su vieninteliu tokiu vardu pasaulyje.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tai, kad egzistuoja vardų mados, žino visi. Kiekvienais metais yra sudaromi populiariausių vardų sąrašai. Pagal naujai suteikiamų vardų populiarumą šiuo metu Lietuvoje dominuoja berniukiški Dominyko, Luko, Kajaus, Nojaus, Jorio, Jokūbo, Domo, Jono ir Gabrieliaus bei mergaitiški Kamilės, Emos, Amelijos, Lėjos, Ievos, Gabijos, Sofijos, Viltės ir Austėjos vardai.

Tuo tarpu XX amžiaus viduryje gimusiems žmonėms dažniausiai suteikdavo Jono, Juozo, Petro, Aldonos, Onos, Algio, Danos ir kt. vardus. Šiandien šių vardų savo naujagimiams tėvai neskuba masiškai duoti.

Tačiau visada yra tam tikra žmonių grupė, kurie savo vaikui ieško išskirtinių vardų. Štai Lietuvoje tarp rečiausių moteriškų vardų yra Radvyda, Almyda, Juranda, Rona, Larijana, Vasta, Zolina ir Novelė, o tarp vyriškų - Ašotas, Vergilijus, Haraldas, Jurūnas, Alviras, Boneventūras, Austris, Manius, Dzintaras ir Geidas.

Sociologai yra pastebėję, kad retų ir išskirtinių vardų vaikams daugiau suteikiama tada, kai visuomenėje vyrauja permainingos nuotaikos, vyrauja krizė, keičiasi santvarkos.

Pabandykime apžvelgti itin retų, vienetinių, vardų suteikimo vaikams pliusus ir minusus.

Pliusai

Dar Deilas Karnegis yra rašęs, kad žmogui vienas gražiausių žodžių yra jo vardas, taigi, tėvai turėtų gerai apgalvoti, prieš suteikdami naujagimiui vardą. Pozityvi vardo reikšmė taip pat yra labai svarbu. Vardai Laima, Meilė, Viltė turi savyje užkoduotą pozityvią reikšmę. Kažin, ar kas norėtų savo vaiką vadinti Velniu, Pragaru ar Skaistykla.

Išskirtiniai vardai padeda žmonėms, kurie siekia karjeros meno srityje – dainininką ar aktorių vienetiniu vardu klausytojai ir žiūrovai tikrai geriau įsidėmės, negu įprasto vardo savininką. Tokiu atveju jam nereikės galvoti sceninio pseudonimo, kurį turi daugelis garsenybių.

Jeigu suteikėte vaikui vardą tokį, kurio neturi niekas kitas, galite būti ramūs, kad darželyje jo nepainios su kitais vaikais, kaip neretai nutinka populiarių vardų savininkams.

Minusai

Vienas iš galimų minusų yra tas, kad beieškodami išskirtinio vardo, tėvai gali perlenkti lazdą ir prarasti saiką. Argumentas „Man gražu, o kiti tegul nors ir pasikaria" tikrai nėra geras. Reikia atkreipti dėmesį ir į vardo skambėjimą (ištarkite jį garsiai daug kartų), į vardo derėjimą su pavarde (ištarkite vardą ir pavardę), ir į jo reikšmę.

Žmonės, turintys keistus vardus, neretai skundžiasi, kad aplinkiniai juos tardami iškraipo. Arba ne taip nugirsta, arba nežino, kaip taisyklingai ištarti/kirčiuoti.

Jeigu esate tvirtai apsisprendę duoti vaikui vienetinį vardą, atkreipkite dėmesį į šiuos aspektus:

- Ar jūs esate įsitikinę, kad vardas patiks jūsų vaikui, kai jis paaugs ir supras jo reikšmę? Neretai pasitaiko, kad keistus ir jiems gyventi trukdančius vardus suaugę žmonės pasikeičia.

- Ar vaiko vardas netaps patyčių priežastimi? Paaugęs jūsų vaikas iškeliaus į kolektyvą, todėl apgalvokite ir tai, ar neįprastas vardas ir jo šeimininkas netaps patyčių taikiniu.

- Būkite kritiški ir nepriimkite sprendimo vieni. Pasitarkite su kitais šeimos nariais, kurie jums gali suteikti vertingų pastebėjimų ir patarimų.

- Tai, kaip pavadinsite vaiką, yra tik jūsų šeimos reikalas. Vis dėlto, vardas yra dovana vaikui visam gyvenimui, todėl vardo rinkimą reikėtų labai kruopščiai apgalvoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.