Ieškau vaikui vardo, kurio neturėtų niekas kitas

 (52)
Ieškote savo vaikui vienintelio ir išskirtinio vardo? Vartote senus vardynus ar stengiatės sukurti naują, negirdėt garsų derinį? Neskubėkite. Visada verta pagalvoti, kaip jausis jūsų vaikas, augdamas su vieninteliu tokiu vardu pasaulyje.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tai, kad egzistuoja vardų mados, žino visi. Kiekvienais metais yra sudaromi populiariausių vardų sąrašai. Pagal naujai suteikiamų vardų populiarumą šiuo metu Lietuvoje dominuoja berniukiški Dominyko, Luko, Kajaus, Nojaus, Jorio, Jokūbo, Domo, Jono ir Gabrieliaus bei mergaitiški Kamilės, Emos, Amelijos, Lėjos, Ievos, Gabijos, Sofijos, Viltės ir Austėjos vardai.

Tuo tarpu XX amžiaus viduryje gimusiems žmonėms dažniausiai suteikdavo Jono, Juozo, Petro, Aldonos, Onos, Algio, Danos ir kt. vardus. Šiandien šių vardų savo naujagimiams tėvai neskuba masiškai duoti.

Tačiau visada yra tam tikra žmonių grupė, kurie savo vaikui ieško išskirtinių vardų. Štai Lietuvoje tarp rečiausių moteriškų vardų yra Radvyda, Almyda, Juranda, Rona, Larijana, Vasta, Zolina ir Novelė, o tarp vyriškų - Ašotas, Vergilijus, Haraldas, Jurūnas, Alviras, Boneventūras, Austris, Manius, Dzintaras ir Geidas.

Sociologai yra pastebėję, kad retų ir išskirtinių vardų vaikams daugiau suteikiama tada, kai visuomenėje vyrauja permainingos nuotaikos, vyrauja krizė, keičiasi santvarkos.

Pabandykime apžvelgti itin retų, vienetinių, vardų suteikimo vaikams pliusus ir minusus.

Pliusai

Dar Deilas Karnegis yra rašęs, kad žmogui vienas gražiausių žodžių yra jo vardas, taigi, tėvai turėtų gerai apgalvoti, prieš suteikdami naujagimiui vardą. Pozityvi vardo reikšmė taip pat yra labai svarbu. Vardai Laima, Meilė, Viltė turi savyje užkoduotą pozityvią reikšmę. Kažin, ar kas norėtų savo vaiką vadinti Velniu, Pragaru ar Skaistykla.

Išskirtiniai vardai padeda žmonėms, kurie siekia karjeros meno srityje – dainininką ar aktorių vienetiniu vardu klausytojai ir žiūrovai tikrai geriau įsidėmės, negu įprasto vardo savininką. Tokiu atveju jam nereikės galvoti sceninio pseudonimo, kurį turi daugelis garsenybių.

Jeigu suteikėte vaikui vardą tokį, kurio neturi niekas kitas, galite būti ramūs, kad darželyje jo nepainios su kitais vaikais, kaip neretai nutinka populiarių vardų savininkams.

Minusai

Vienas iš galimų minusų yra tas, kad beieškodami išskirtinio vardo, tėvai gali perlenkti lazdą ir prarasti saiką. Argumentas „Man gražu, o kiti tegul nors ir pasikaria" tikrai nėra geras. Reikia atkreipti dėmesį ir į vardo skambėjimą (ištarkite jį garsiai daug kartų), į vardo derėjimą su pavarde (ištarkite vardą ir pavardę), ir į jo reikšmę.

Žmonės, turintys keistus vardus, neretai skundžiasi, kad aplinkiniai juos tardami iškraipo. Arba ne taip nugirsta, arba nežino, kaip taisyklingai ištarti/kirčiuoti.

Jeigu esate tvirtai apsisprendę duoti vaikui vienetinį vardą, atkreipkite dėmesį į šiuos aspektus:

- Ar jūs esate įsitikinę, kad vardas patiks jūsų vaikui, kai jis paaugs ir supras jo reikšmę? Neretai pasitaiko, kad keistus ir jiems gyventi trukdančius vardus suaugę žmonės pasikeičia.

- Ar vaiko vardas netaps patyčių priežastimi? Paaugęs jūsų vaikas iškeliaus į kolektyvą, todėl apgalvokite ir tai, ar neįprastas vardas ir jo šeimininkas netaps patyčių taikiniu.

- Būkite kritiški ir nepriimkite sprendimo vieni. Pasitarkite su kitais šeimos nariais, kurie jums gali suteikti vertingų pastebėjimų ir patarimų.

- Tai, kaip pavadinsite vaiką, yra tik jūsų šeimos reikalas. Vis dėlto, vardas yra dovana vaikui visam gyvenimui, todėl vardo rinkimą reikėtų labai kruopščiai apgalvoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.