Kaip padėti vaikui, kuris nenori tuštintis į naktipuodį

Mama pastebėjo, jog sūnus jaučia gėda tuštindamasis. Moteris sako, kad niekada vaiko negėdijo ir nevertė prievarta naudotis naktipuodžiu. Ką sunerimusiai mamai patars specialistė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginame 2 metų ir 3 mėnesių sūnų, kuris jau nuo 18 mėnesių šlapinasi į naktipuodį. Problema ta, kad sūnus ne tik nenori tuštintis į naktipuodį ar tualetą, bet ir atlikdamas šį procesą slepiasi spintoje, po lova, užsidaro vonioje. Pasituštinęs gėdijasi, dengiasi veidą, patiria stresą. Kaip padrąsinti vaiką? Naktipuodžiu naudotis per prievartą nevertėm, tiesiog atėjo laikas ir sūnus pradėjo sėstis ant jo pats, niekada jo negėdinome“.

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Iš tiesų nemaloni situacija. Kantrybės ir nespauskite, neskubinkite vaiko. Jis mokosi suprasti savo kūną ir jo siunčiamus signalus. Tiek šlapinimasis, tiek tuštinimasis jam yra jo dalis. Priimkite ir gal net parodykite, kad... ir jūs einate į tualetą. Nuleiskite kartu vandenį, paaiškinkite paprastai, kur nukeliauja išmatos. Padėkite ant klozeto specialų dangtį, pritaikytą vaikams sėdėti ant tualeto. Padėkite laiptelius, kad vaikui būtų patogu užlipti.

Stebėkite vaiko dienos ritmą. Dažniausiai tuštinamasi po valgio. Pasiūlykite tuo metu, kai vaikas įprastai tuštinasi, nueiti į tualetą. Tai turi būti kaip dienos ritmo dalis, kaip dantų valymas arba rankų plovimas, o ne kažkas ypatingo. Kaskart radę jo „dovanėlę“ ne vietoj, kantriai ir ramiai pasakykite: „Tai tavo išmatos, o tu esi mano mylimas sūnus. Visi žmonės tuštinasi. Aš ir tėtė taip pat. išmatos smirdi. Dabar paimkime ir sutvarkykime“ Kitą kartą pabandyk pasituštinti atsisėdęs ant puoduko arba tualeto. Tau vėl nepavyko padaryti į tualetą. Kitą kartą pavyks. O dabar sutvarkykime."

Nemoralizuokite, kalbėkite trumpais sakiniais, vaikui suprantama kalba. Stebėkite savo kūno kalbą, intonaciją. Taip pat galite pažaisti šią situaciją kartu su jo mėgstamiausiais žaislais. Pvz., jo mėgstamiausia mašinytė, meškiukas „prikakoja“, o jūs žaisdami išvalote ir parodote, kur mašinytė turi kakoti. Jei vaikui sunku atpažinti momentą, kada jis nori į tualetą, vertėtų kreiptis į gydytojus tyrimams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.