Kaip padėti vaikui, kuris nenori tuštintis į naktipuodį

Mama pastebėjo, jog sūnus jaučia gėda tuštindamasis. Moteris sako, kad niekada vaiko negėdijo ir nevertė prievarta naudotis naktipuodžiu. Ką sunerimusiai mamai patars specialistė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginame 2 metų ir 3 mėnesių sūnų, kuris jau nuo 18 mėnesių šlapinasi į naktipuodį. Problema ta, kad sūnus ne tik nenori tuštintis į naktipuodį ar tualetą, bet ir atlikdamas šį procesą slepiasi spintoje, po lova, užsidaro vonioje. Pasituštinęs gėdijasi, dengiasi veidą, patiria stresą. Kaip padrąsinti vaiką? Naktipuodžiu naudotis per prievartą nevertėm, tiesiog atėjo laikas ir sūnus pradėjo sėstis ant jo pats, niekada jo negėdinome“.

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Iš tiesų nemaloni situacija. Kantrybės ir nespauskite, neskubinkite vaiko. Jis mokosi suprasti savo kūną ir jo siunčiamus signalus. Tiek šlapinimasis, tiek tuštinimasis jam yra jo dalis. Priimkite ir gal net parodykite, kad... ir jūs einate į tualetą. Nuleiskite kartu vandenį, paaiškinkite paprastai, kur nukeliauja išmatos. Padėkite ant klozeto specialų dangtį, pritaikytą vaikams sėdėti ant tualeto. Padėkite laiptelius, kad vaikui būtų patogu užlipti.

Stebėkite vaiko dienos ritmą. Dažniausiai tuštinamasi po valgio. Pasiūlykite tuo metu, kai vaikas įprastai tuštinasi, nueiti į tualetą. Tai turi būti kaip dienos ritmo dalis, kaip dantų valymas arba rankų plovimas, o ne kažkas ypatingo. Kaskart radę jo „dovanėlę“ ne vietoj, kantriai ir ramiai pasakykite: „Tai tavo išmatos, o tu esi mano mylimas sūnus. Visi žmonės tuštinasi. Aš ir tėtė taip pat. išmatos smirdi. Dabar paimkime ir sutvarkykime“ Kitą kartą pabandyk pasituštinti atsisėdęs ant puoduko arba tualeto. Tau vėl nepavyko padaryti į tualetą. Kitą kartą pavyks. O dabar sutvarkykime."

Nemoralizuokite, kalbėkite trumpais sakiniais, vaikui suprantama kalba. Stebėkite savo kūno kalbą, intonaciją. Taip pat galite pažaisti šią situaciją kartu su jo mėgstamiausiais žaislais. Pvz., jo mėgstamiausia mašinytė, meškiukas „prikakoja“, o jūs žaisdami išvalote ir parodote, kur mašinytė turi kakoti. Jei vaikui sunku atpažinti momentą, kada jis nori į tualetą, vertėtų kreiptis į gydytojus tyrimams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.