Kaip padėti vaikui, kuris nenori tuštintis į naktipuodį

Mama pastebėjo, jog sūnus jaučia gėda tuštindamasis. Moteris sako, kad niekada vaiko negėdijo ir nevertė prievarta naudotis naktipuodžiu. Ką sunerimusiai mamai patars specialistė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginame 2 metų ir 3 mėnesių sūnų, kuris jau nuo 18 mėnesių šlapinasi į naktipuodį. Problema ta, kad sūnus ne tik nenori tuštintis į naktipuodį ar tualetą, bet ir atlikdamas šį procesą slepiasi spintoje, po lova, užsidaro vonioje. Pasituštinęs gėdijasi, dengiasi veidą, patiria stresą. Kaip padrąsinti vaiką? Naktipuodžiu naudotis per prievartą nevertėm, tiesiog atėjo laikas ir sūnus pradėjo sėstis ant jo pats, niekada jo negėdinome“.

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Iš tiesų nemaloni situacija. Kantrybės ir nespauskite, neskubinkite vaiko. Jis mokosi suprasti savo kūną ir jo siunčiamus signalus. Tiek šlapinimasis, tiek tuštinimasis jam yra jo dalis. Priimkite ir gal net parodykite, kad... ir jūs einate į tualetą. Nuleiskite kartu vandenį, paaiškinkite paprastai, kur nukeliauja išmatos. Padėkite ant klozeto specialų dangtį, pritaikytą vaikams sėdėti ant tualeto. Padėkite laiptelius, kad vaikui būtų patogu užlipti.

Stebėkite vaiko dienos ritmą. Dažniausiai tuštinamasi po valgio. Pasiūlykite tuo metu, kai vaikas įprastai tuštinasi, nueiti į tualetą. Tai turi būti kaip dienos ritmo dalis, kaip dantų valymas arba rankų plovimas, o ne kažkas ypatingo. Kaskart radę jo „dovanėlę“ ne vietoj, kantriai ir ramiai pasakykite: „Tai tavo išmatos, o tu esi mano mylimas sūnus. Visi žmonės tuštinasi. Aš ir tėtė taip pat. išmatos smirdi. Dabar paimkime ir sutvarkykime“ Kitą kartą pabandyk pasituštinti atsisėdęs ant puoduko arba tualeto. Tau vėl nepavyko padaryti į tualetą. Kitą kartą pavyks. O dabar sutvarkykime."

Nemoralizuokite, kalbėkite trumpais sakiniais, vaikui suprantama kalba. Stebėkite savo kūno kalbą, intonaciją. Taip pat galite pažaisti šią situaciją kartu su jo mėgstamiausiais žaislais. Pvz., jo mėgstamiausia mašinytė, meškiukas „prikakoja“, o jūs žaisdami išvalote ir parodote, kur mašinytė turi kakoti. Jei vaikui sunku atpažinti momentą, kada jis nori į tualetą, vertėtų kreiptis į gydytojus tyrimams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?