Reklama

Svarbūs mažylių pasiekimų etapai, kurie tėvams dažnai praslysta pro akis

Pirmieji vaiko gyvenimo metai, kuomet sparčiai formuojasi mažylio asmenybė, tėvams būna patys įsimintiniausi.
© LEGO

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirmoji kūdikio šypsena, žodis ar pirmieji žingsniai – šių vaiko pasiekimų tėvai laukia su nekantrumu, tačiau per pirmuosius dvejus savo gyvenimo metus vaikai įveikia kur kas daugiau svarbių raidos etapų, kurie tėvams dažniausiai praslysta pro akis. Taigi, kol laukiate kito įspūdingo mažylio gyvenimo momento, kviečiame susipažinti su mažiau pastebimais, bet tokiais pat svarbiais vaiko raidos etapais.

„Žmogus yra žaidžianti būtybė, o pats žaidimas – daug senesnis nei kultūra. Panašu, kad šiandien žaidžiantis žmogus pamiršo tai, kas svarbiausia. Žaismę, kuri yra mūsų kūrybos ir vaizduotės energija. Vienodi išmatavimai, vertinimo sistemos, taisyklės, testai ir kalbų pamokėlės trijų mėnesių kūdikiams yra tikrų tikriausi vaizduotės žudikai, kurie neleidžia išradinėti savo taisyklių, o kartu priverčia užmiršti, kas slypi už griežtos disciplinos, hierarchijos ar darbotvarkės. Jeigu norite ugdyti vaikų vaizduotę, duokite galimybę jiems iš tikro žaisti “, – siūlo filosofas, rašytojas ir vertėjas Kristupas Sabolius, prieš beveik dvejus metus su žmona susilaukęs dukros.

Žaidimas labai svarbus ne tik vaiko, bet ir apskritai žmogaus gyvenime. Liesdamas daiktus ir detales kūdikis mokosi iš aplinkos, pažįsta naujas formas, tekstūras, spalvas. Niekam nepastebint jų protas ir pasąmonė įsisavina informaciją apie mažiausias šio pasaulio detales, kurios mums atrodo visiškai nereikšmingos, tačiau be jų negalėtų vykti sekantys raidos etapai.


Objektų pasaulis

Kuomet vaikas pradeda kilnoti ir rinkti žaidimo detales, tai ženklas, jog lavinami jo motoriniai įgūdžiai, kurie atsiranda dėl tam tikrų žinių, patirties ir kartojimosi tirtų elementų pagrindu. Vaikas atsimena detalių svorį, sukioja jas tarp pirštų, dėlioja pagal spalvas, gali teisingai jas sudėti. Taip pat svarbu – pažinti sugriovimo, netaisyklingo sprendimo galią. Šiame etape žaidimų kūrimo profesionalai LEGO siūlo DUPLO konstruktorius, kupinus įvairaus dydžio ir reljefo spalvotų detalių, su kuriomis vaikas žaisdamas nesusižeis ir neturės galimybių jų praryti.

Kai vaikas pradeda vaikščioti ar bėgioti – išsigąstame, jog jis neapskaičiuos greičio, nežinos, kada sustoti ir netyčia susižeis. Tačiau taip vaikas mokosi stabilumo, tikslaus ir lengvo judėjimo. Dažniausiai žaislus pasitelkiame tam, kad vaikas žengtų pirmąjį žingsnį ar nuplauktų pirmąjį metrą jau pažįstamo objekto link. Taip vaikas jaučia sentimentus ir motyvaciją pasistengti, jog pasiektų tikslą ir gautų tai, kas jam svarbu ir artima.

Periodas iki vienerių metų skirtas tyrinėjimams, kai vaikas bando pats pasiekti daiktus, juos čiupinėti ir išnagrinėti. Jūs galite skatinti pažinimo procesą reaguodami į vaiko atradimus, dalyvaudami jo žaidimuose ir leisdami jam tyrinėti aplinką. Svarbu, kad vaikas turėtų žaislų, daiktų, kurie galėtų padėti jam lavintis.


Akistata su rezultatais

Kai vaikas deda vieną kaladėlę ant kitos ir jas sujungia – jis susipažįsta su objektų sąsajomis, o kai įsigudrinęs pradeda statyti bokštą – tai rodo, jog vaikas mokosi išsikelti sau tikslą, vis labiau pradeda suprasti sėkmės ir nepasisekimo idėją. Šiuo laikotarpiu ypač svarbu būti su vaiku ir padėti jam, paskatinti pastatyti iki galo, nors bokštas ir banguoja ar virsta.

Kitas labai svarbus vaiko raidos etapas – rezultatų prognozavimas. Tai reiškia, jog vaikas jau yra pasirengęs kurti savo istorijas ir žaidimo scenarijus, remdamasis savo patirtimi. Pavyzdžiui, žaisdami kaladėlėmis, mažyliai jau supranta, kad jeigu pastatysiu per aukštą bokštą – jis nuvirs, tad turiu sudėti tik pusę kaladėlių. Taip pasieksiu pergalę. Žaidimas LEGO DUPLO kaladėlėmis. kurios yra dvigubai didesnės už įprastas LEGO kaladėles, puikiai tinka mažoms rankelėms ir vis tobulėjančiai vaizduotei lavinti. Konstruodamas, ardydamas ir vėl iš naujo lipdydamas statinius, mažylis įtvirtina savo žinias, mokosi priimti iššūkius, spręsti problemas ir siekti tikslo, kuris ne visuomet gali būti pasiekiamas iš pirmo karto.


Mažyliui sulaukus vienerių, prasideda naujas jo raidos etapas – keičiasi vaiko žaidimas. Kol buvo kūdikis, žaisdamas vaikas daiktus kratydavo, daužydavo, mėtydavo, o dabar jis jau supranta daiktų paskirtį, jis pradeda statyti iš kaladėlių, kalbėti žaisliniu telefonu, stumdyti mašinėles. Tokio amžiaus vaikai jau pradeda žaisti įsivaizdavimo žaidimus – jūsų mažylis gali vaizduoti, kad geria iš tuščio puodelio, bananą naudoti kaip telefoną, kaladėlę – kaip mašiną. Šio amžiaus vaikai džiaugiasi žaisdami su kitais vaikais, tačiau jie dar nemoka žaisti bendrų žaidimų ar dalintis žaislais.

Savęs pažinimas

Kuomet vaikas pradeda kantriai laukti savo eilės žaidime – tai ženklas, jog jis mokosi vertinti kitų žmonių poreikius ir yra pasirengęs lavinti bendravimo įgūdžius. Laukimas, ypač labai mažiems vaikams, gali būti nesuprantamas ir bauginti, todėl tai milžiniškas žingsnis siekiant suprasti, kaip veikia pasaulis ir tai, kas yra žmonių tarpusavio ryšiai.

Jeigu vaikas po žaidimo susijaudina, jaučia nusivylimą pralaimėjus ar džiaugsmą pasiekus pergalę, tai ženklas, jog jis susipažįsta su emociniais padariniais – tikrina teisybės ar neteisybės atvejus. Tai didžiulis vidinio augimo ženklas, rodantis, jog vaikas lavina emocinį gebėjimą reaguoti į atitinkamas situacijas.


Sulaukus antrojo gimtadienio vaikai nori žaisti kuo judresnius žaidimus – judėjimas teikia daug džiaugsmo ir padeda lavinti, pažinti savo kūną. Mažyliai lipa aukštai, vartosi, šoka nuo laiptų, ir šokinėja per balas ar ant lovos. Dviejų metų vaikai jau pajaučia savo galias ir nepriklausomybę nuo suaugusio žmogaus. Jie jaučiasi galintis patys nuspręsti ir įgyvendinti savo sprendimus, kurie dažnai būna, suaugusiojo akimis žiūrint, neteisingi, bet vaikui jie labai svarbūs. Nenumokite į juos ranka, nemenkinkite vaiko nuomonės, išklausykite jo patarimų ir argumentuotai jam atsakykite, jeigu jo nuomonei nepritariate. Taip lavinsite vaiko gebėjimus teisingai bendrauti ir rasti kompromisą, kai susikerta dvi skirtingos nuomonės ir patirtys.

Serija straipsnių apie pozityvų ir kūrybišką vaikų ugdymą parengta bendradarbiaujant su LEGO DUPLO ir LEGO žaislų gamintoju LEGO Group.

LEGO Group įsipareigoja teikti vaikams saugią, lavinančią ir kūrybiškumą skatinančią žaidimo patirtį. Žaisdami LEGO DUPLO arba LEGO kaladėlių rinkiniais, mažieji lavina svarbiausius įgūdžius, kūrybišką mąstymą, mokosi spręsti problemas ir koncentruoti dėmesį. Daugiau informacijos apie vaikų lavinimą, žaidimą bei žaidimus galima rasti interneto svetainėje www.lego.com, kurios aplinka yra saugi ir vaikams.

Užsakymo nr.: PT_75944591

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.