Vaikas užsispiria ir neklauso tėvų: ką patars psichologė

 (8)
Trejų metų vaiką auginanti mama sako, kad jos sūnus užsigeidęs, ko nori ir negavęs to, "sukelia didelę isteriją". Ką patars mamai psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gražina klausia:

"Mano sūneliui 3 metai. Jis labai užsispyręs ir bet kokiu būdu turi padaryti tai, ką jis užsimanė. Bandau nukreipti dėmesį kitur, bet galiausiai jis vis tiek pakelia labai didelę isterija. Kartais aš pati puolu į neviltį ir nežinau, kaip jį nuramint. Kartais man tenka nusileisti jam. Aš žinau, kad negalima nusileist, bet ką man daryti, jei mano vaikas nenustoja verkt?"

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Asta Vaitkevičienė, www.adleris.lt.

Jūsų sūnelis yra amžiaus tarpsnyje, kuriame vaikui svarbu įtvirtinti savo valią.

Todėl viena vertus jo užsispyrimas ir noras padaryti tai, ką sumanęs yra gerai. Ateityje ši savybė daugeliu atveju lems Jūsų berniuko pasitikėjimą savimi, atkaklumą, ryžtą užbaigti pradėtą darbą iki galo.

Iš Jūsų trumpučio situacijos aprašymo suprantu, kad Jūs galynėjatės su sūnumi. Rašote "aš žinau, kad negalima nusileisti". Iš tiesų sunku spręsti, kokios konkrečiai situacijos Jus neramina ir kokiose situacijose Jūs nenorite ar negalite nusileisti, stengiatės išsireikalauti paklusnumo iš jo pusės.

Abstrakčiai galiu atsakyti tik tiek, kad tokios situacijos, kuriose Jūs tikrai neturite nusileisti vaikui yra tik tos, kuriose kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei. Visos kitos situacijos, kuriose Jūs kažką draudžiate savo sūnui, riboja jo pažinimą, norą tyrinėti, jo aktyvumą, pasitikėjimą savimi.

Kadangi vaikystėje noras tyrinėti, pažinti ir veikti pačiam yra labai stiprus ir galingas, todėl sūnus ir priešinasi. Jūs turėtumėte pasverti pati, ar tikrai verta drausti? Ar tikrai situacija yra pavojinga sūnui? Ar tikrai jis negali kažko padaryti pats? Leidimų daryti kažką pačiam turėtų būti daugiau, nei draudimų.

Ilgainiui, pernelyg didelis skaičius draudimų gali suformuoti vaiko nepasitikėjimą savimi, inspiruoti kaltės ir gėdos jausmus, paskatinti slapukavimą nuo tėvų ar kitokį netinkamą elgesį. Jeigu sūnaus bendravimo su Jumis patirtyje yra daugiau draudimų, nei leidimo daryti tai, ką jis yra sumanęs, natūralu, kad užsispyrimas tik stiprėja.

Rašote, kad kartais pati puolate į neviltį, nes nebežinote, kaip nuraminti ilgai verkiantį vaiką. Spėju, kad tai ir yra situacijos, kuriose pritrūkstate svarių draudimo argumentų.

Vaikas užsispiria ir neklauso tėvų: ką patars psichologė
© Vida Press

Jūsų sūnus yra tokio amžiaus, kuriame gali suprasti draudimą, tačiau nenori. Jeigu draudimų bus nedaug, tačiau jie labai pagrįsti ir rimti, jų paisys. Jeigu yra draudžiama labai daugelis dalykų ir mama neranda argumentų paaiškinti, kodėl draudžiama, kyla pyktis ir įniršis.

Taigi, stebėkite pati savo elgesį su sūnumi, skaičiuokite draudimus ir leidimus. Atsakykite į klausimą, ko Jūsų su sūnumi bendravime yra daugiau: draudimų ar leidimų daryti kažką pačiam.

Svarbiausia, nebijokite aplinkinių akyse pasirodyti nuolaidžia mama, ar nesugebančia susitvarkyti su vaiko kaprizais. Tik meilė, nuoširdus rūpestis vaiko poreikiais, atsakingi ir saikingi tėvų draudimai subrandina gerą emocinį ryšį su vaiku.

Sėkmės

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.

Ko mes galime pasimokyti iš skandinavų, kurie augina laimingiausius vaikus pasaulyje

Danija pasaulyje garsi Andersono pasakomis, LEGO žaislais ir laimingiausios pasaulyje tautos reitingu. Tai viena mažesnių Europos valstybių, negalinti pasigirti giedru dangumi, bet jau daug metų garsėjanti kaip giedros nuotaikos „receptą“ atradusi šalis. Kokios gi šio recepto dedamosios dalys?

Tik 9 sakiniai, bet juose telpa visa motinystės ir tėvystės esmė

Apie vaikų auklėjimą yra prirašyta tonos knygų, tačiau svarbiausia esmė telpa vos į 9 sakinius. Štai jie.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė

Šiuo metu ankstyvojo ugdymo idėjos vis labiau populiarėja. Apie jas pasakoja vaikų darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogė Ilona Orlova.

Žaidimo svarba vaiko gyvenime

Kodėl sakoma, kad svarbiausias mažo vaiko „darbas“ yra žaidimas? Ko išmoksta vaikai žaisdami? Apie tai pasakoja VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė.

Žvilgsnis į Kalėdų Senelio dovanų maišą: geidžiamiausi vaikų rinkiniai

Laukdami gražiausios metų šventės galvojame apie mums brangius žmones, o ypač apie savo mylimiausius vaikus – kokia dovana nudžiuginsime juos stebuklingą Kalėdų rytą?

Trečiųjų metų krizė: kaip tinkamai sureaguoti į netinkamą vaiko elgesį (1)

Dažnai girdime sakant, jog pirmoji paauglystė prasideda vos trijų. Jaunus tėvelius tai gali gerokai neraminti. Išsireiškimas „trečiųjų metų krizė“ plačiai vartojamas, tačiau taip ir nepaaiškinama, kaip elgtis tėvams atšventus trečiąjį gimtadienį.

Didysis 2018 metų horoskopas visiems Zodiako ženklams (1)

2018-aisiais žvaigždės pataria tėvams kuo labiau pasistengti suprasti savo mažuosius, skirti jiems dėmesio ir laiko. Verčiau atsisakyti nereikalingų priekaištų, o štai nuoširdaus rūpesčio per daug nebus. Tuomet ne tik pagerės vaikų ir tėvų santykiai, bet ir padidės mažųjų savivertė, jie ims labiau pasitikėti savimi ir kitais, gerbs suaugusiuosius.

Išsiskirdamas su mama vaikas verkia: ką patars psichologė (3)

Išsiskiriant ar atsisveikinant su vaiku, kai mama išeina į darbą arba atvedus jį į darželį, neretai patiriama daug emocijų: vaikas verkia, nenori paleisti tėvų. Kaip elgtis panašiose situacijose, pataria psichologė.

Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.

Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų (24)

Kone trečdalis Nobelio premijos laureatų, daugybė žinomų teisininkų, verslininkų, populiarių menininkų yra žydų tautybės. Žydų tautybė yra tarsi kokybės ženklas. Vieni jais žavisi, kiti pavydi, tačiau abejingųjų šiai tautai nėra. Kur slypi žydų tautos išskirtinumas?

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 9, 18, 27 dienomis (1)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Mamos ir anytos nesutarimai dėl vaiko auginimo: ką patars specialistė (21)

Redakcija gavo jaunos mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo apie bendravimą su anyta, vaiko močiute. Mamai skaudu, kad anyta dažnai komentuoja vaiko auginimą ir taip tarsi nuvertina mamos pastangas.

Vaikas rodo ožius mamai, o su kitais būna auksinis: psichologės komentaras (2)

Turbūt, nereta šeima susiduria su situacija, kuomet su kitais žmonėmis vaikas būna ramesnis, paklusnesnis ir geriau elgiasi negu savo tėvų akivaizdoje. Kodėl taip nutinka ir ar galima tokį elgesį pakoreguoti?

Psichologė: kodėl svarbu jau vaikystėje mokėti valdyti emocijas

Gebėti valdyti emocijas darbe ir šeimoje – užduotis, su kuria ne kasdien susitvarko net suaugusieji. Socialiniai ir emociniai vaiko įgūdžiai: kaip juos lavinti?