Vaikas užsispiria ir neklauso tėvų: ką patars psichologė

 (8)
Trejų metų vaiką auginanti mama sako, kad jos sūnus užsigeidęs, ko nori ir negavęs to, "sukelia didelę isteriją". Ką patars mamai psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gražina klausia:

"Mano sūneliui 3 metai. Jis labai užsispyręs ir bet kokiu būdu turi padaryti tai, ką jis užsimanė. Bandau nukreipti dėmesį kitur, bet galiausiai jis vis tiek pakelia labai didelę isterija. Kartais aš pati puolu į neviltį ir nežinau, kaip jį nuramint. Kartais man tenka nusileisti jam. Aš žinau, kad negalima nusileist, bet ką man daryti, jei mano vaikas nenustoja verkt?"

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Asta Vaitkevičienė, www.adleris.lt.

Jūsų sūnelis yra amžiaus tarpsnyje, kuriame vaikui svarbu įtvirtinti savo valią.

Todėl viena vertus jo užsispyrimas ir noras padaryti tai, ką sumanęs yra gerai. Ateityje ši savybė daugeliu atveju lems Jūsų berniuko pasitikėjimą savimi, atkaklumą, ryžtą užbaigti pradėtą darbą iki galo.

Iš Jūsų trumpučio situacijos aprašymo suprantu, kad Jūs galynėjatės su sūnumi. Rašote "aš žinau, kad negalima nusileisti". Iš tiesų sunku spręsti, kokios konkrečiai situacijos Jus neramina ir kokiose situacijose Jūs nenorite ar negalite nusileisti, stengiatės išsireikalauti paklusnumo iš jo pusės.

Abstrakčiai galiu atsakyti tik tiek, kad tokios situacijos, kuriose Jūs tikrai neturite nusileisti vaikui yra tik tos, kuriose kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei. Visos kitos situacijos, kuriose Jūs kažką draudžiate savo sūnui, riboja jo pažinimą, norą tyrinėti, jo aktyvumą, pasitikėjimą savimi.

Kadangi vaikystėje noras tyrinėti, pažinti ir veikti pačiam yra labai stiprus ir galingas, todėl sūnus ir priešinasi. Jūs turėtumėte pasverti pati, ar tikrai verta drausti? Ar tikrai situacija yra pavojinga sūnui? Ar tikrai jis negali kažko padaryti pats? Leidimų daryti kažką pačiam turėtų būti daugiau, nei draudimų.

Ilgainiui, pernelyg didelis skaičius draudimų gali suformuoti vaiko nepasitikėjimą savimi, inspiruoti kaltės ir gėdos jausmus, paskatinti slapukavimą nuo tėvų ar kitokį netinkamą elgesį. Jeigu sūnaus bendravimo su Jumis patirtyje yra daugiau draudimų, nei leidimo daryti tai, ką jis yra sumanęs, natūralu, kad užsispyrimas tik stiprėja.

Rašote, kad kartais pati puolate į neviltį, nes nebežinote, kaip nuraminti ilgai verkiantį vaiką. Spėju, kad tai ir yra situacijos, kuriose pritrūkstate svarių draudimo argumentų.

Vaikas užsispiria ir neklauso tėvų: ką patars psichologė
© Vida Press

Jūsų sūnus yra tokio amžiaus, kuriame gali suprasti draudimą, tačiau nenori. Jeigu draudimų bus nedaug, tačiau jie labai pagrįsti ir rimti, jų paisys. Jeigu yra draudžiama labai daugelis dalykų ir mama neranda argumentų paaiškinti, kodėl draudžiama, kyla pyktis ir įniršis.

Taigi, stebėkite pati savo elgesį su sūnumi, skaičiuokite draudimus ir leidimus. Atsakykite į klausimą, ko Jūsų su sūnumi bendravime yra daugiau: draudimų ar leidimų daryti kažką pačiam.

Svarbiausia, nebijokite aplinkinių akyse pasirodyti nuolaidžia mama, ar nesugebančia susitvarkyti su vaiko kaprizais. Tik meilė, nuoširdus rūpestis vaiko poreikiais, atsakingi ir saikingi tėvų draudimai subrandina gerą emocinį ryšį su vaiku.

Sėkmės

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.