Vaikas užsispiria ir neklauso tėvų: ką patars psichologė

 (8)
Trejų metų vaiką auginanti mama sako, kad jos sūnus užsigeidęs, ko nori ir negavęs to, "sukelia didelę isteriją". Ką patars mamai psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gražina klausia:

"Mano sūneliui 3 metai. Jis labai užsispyręs ir bet kokiu būdu turi padaryti tai, ką jis užsimanė. Bandau nukreipti dėmesį kitur, bet galiausiai jis vis tiek pakelia labai didelę isterija. Kartais aš pati puolu į neviltį ir nežinau, kaip jį nuramint. Kartais man tenka nusileisti jam. Aš žinau, kad negalima nusileist, bet ką man daryti, jei mano vaikas nenustoja verkt?"

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Asta Vaitkevičienė, www.adleris.lt.

Jūsų sūnelis yra amžiaus tarpsnyje, kuriame vaikui svarbu įtvirtinti savo valią.

Todėl viena vertus jo užsispyrimas ir noras padaryti tai, ką sumanęs yra gerai. Ateityje ši savybė daugeliu atveju lems Jūsų berniuko pasitikėjimą savimi, atkaklumą, ryžtą užbaigti pradėtą darbą iki galo.

Iš Jūsų trumpučio situacijos aprašymo suprantu, kad Jūs galynėjatės su sūnumi. Rašote "aš žinau, kad negalima nusileisti". Iš tiesų sunku spręsti, kokios konkrečiai situacijos Jus neramina ir kokiose situacijose Jūs nenorite ar negalite nusileisti, stengiatės išsireikalauti paklusnumo iš jo pusės.

Abstrakčiai galiu atsakyti tik tiek, kad tokios situacijos, kuriose Jūs tikrai neturite nusileisti vaikui yra tik tos, kuriose kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei. Visos kitos situacijos, kuriose Jūs kažką draudžiate savo sūnui, riboja jo pažinimą, norą tyrinėti, jo aktyvumą, pasitikėjimą savimi.

Kadangi vaikystėje noras tyrinėti, pažinti ir veikti pačiam yra labai stiprus ir galingas, todėl sūnus ir priešinasi. Jūs turėtumėte pasverti pati, ar tikrai verta drausti? Ar tikrai situacija yra pavojinga sūnui? Ar tikrai jis negali kažko padaryti pats? Leidimų daryti kažką pačiam turėtų būti daugiau, nei draudimų.

Ilgainiui, pernelyg didelis skaičius draudimų gali suformuoti vaiko nepasitikėjimą savimi, inspiruoti kaltės ir gėdos jausmus, paskatinti slapukavimą nuo tėvų ar kitokį netinkamą elgesį. Jeigu sūnaus bendravimo su Jumis patirtyje yra daugiau draudimų, nei leidimo daryti tai, ką jis yra sumanęs, natūralu, kad užsispyrimas tik stiprėja.

Rašote, kad kartais pati puolate į neviltį, nes nebežinote, kaip nuraminti ilgai verkiantį vaiką. Spėju, kad tai ir yra situacijos, kuriose pritrūkstate svarių draudimo argumentų.

Vaikas užsispiria ir neklauso tėvų: ką patars psichologė
© Vida Press

Jūsų sūnus yra tokio amžiaus, kuriame gali suprasti draudimą, tačiau nenori. Jeigu draudimų bus nedaug, tačiau jie labai pagrįsti ir rimti, jų paisys. Jeigu yra draudžiama labai daugelis dalykų ir mama neranda argumentų paaiškinti, kodėl draudžiama, kyla pyktis ir įniršis.

Taigi, stebėkite pati savo elgesį su sūnumi, skaičiuokite draudimus ir leidimus. Atsakykite į klausimą, ko Jūsų su sūnumi bendravime yra daugiau: draudimų ar leidimų daryti kažką pačiam.

Svarbiausia, nebijokite aplinkinių akyse pasirodyti nuolaidžia mama, ar nesugebančia susitvarkyti su vaiko kaprizais. Tik meilė, nuoširdus rūpestis vaiko poreikiais, atsakingi ir saikingi tėvų draudimai subrandina gerą emocinį ryšį su vaiku.

Sėkmės

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?