Tėvai šį daiktą perka norėdami vaikui gero, tačiau jis gali prišaukti bėdą

 (25)
Vaikiškos vaikštynės kai kuriose šalyse yra uždraustos, o vaikų raidos specialistai teigia, kad vaiko vystymuisi jos nėra būtinos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šešių mėnesių berniukas iš Austrijos tyrinėjo namus su savo nauja vaikštyne, kol jo mama tuo metu gamino valgyti virtuvėje. Nors mama ir stengėsi prižiūrėti sūnų, jis judėjo gana greitai ir nukrito laiptais žemyn į rūsį. Vaikas buvo nugabentas į ligoninę, kur buvo diagnozuotas lūžis, dėl kurio reikėjo savaitę gydytis ligoninėje. Po sužeidimo motina sakė, jog negalvojo, kad vaikas gali būti toks greitas. „Jis tiesiog lėkte nulėkė koridoriumi laiptų link ir nukrito. Viskas, ką galėjau padaryti, tai tik stebėti, kas vyksta", – sakė ji.

Kodėl vaikiškos vaikštynės laikomos problema?

Yra daugybė duomenų, kurie rodo, kad ES ir Jungtinėse Amerikos Valstijose vaikiškos vaikštynės kiekvienais metais tampa tūkstančių nelaimingų atsitikimų, kuriuos patiria vaikai, priežastimi. ES sužalojimų duomenų bazės (IDB) duomenimis, kasmet 28 ES šalyse narėse maždaug 580 vaikų iki 4 metų patiria traumas, kurios yra susijusios su vaikiškomis vaikštynėmis. Tai gana rimtos traumos, dėl kurių reikia apsilankyti gydymo įstaigoje.

Dauguma tėvų mano, kad vaikiškos vaikštynės padeda vaikui mokytis vaikščioti. Didžiosios Britanijos fizioterapeutai vaikiškas vaikštynes sieja su 4000 traumų kiekvienais metais ir taip pat tvirtina, kad vaikštynės mažina galimybę ugdyti vizualinius įgūdžius bei trukdo tinkamai pažinti aplinką.

Kanadoje dažniausiai patiriama vaikų iki 2 metų amžiaus trauma yra galvos trauma nukritus nuo laiptų naudojantis vaikiškomis vaikštynėmis. Nuo 1990 iki 2002 m. užregistruotos 1935 traumos, susijusios su vaikštynėmis, patirtos 5–14 mėnesių amžiaus vaikų. Dėl šios priežasties nuo 2004 metų vaikiškos vaikštynės Kanadoje yra uždraustos.

Kodėl vaikštynės gali būti pavojingos vaikams?

Kai kurie tėvai tiki, kad vaikštynė yra saugi vieta jų vaikui, leidžianti saugiai leisti laiką, kol tėvai atlieka kitus darbus. Tačiau yra dvi priežastys, kurios vaikštynes daro ypač pavojingas: padidėjęs mobilumas ir greitis, kurį gali išvystyti vaikas, bei padidėjęs vaiko buvimo aukštis, leidžiantis pasiekti daiktus ar juos kliudyti sėdint vaikštynėje. Vaikiškos vaikštynės taip pat patenka į nukritimų rizikos veiksnių grupę. Vaikštynėje padidėja vaiko greitis, mobilumas ir galimybė pasiekti daiktus. Taip vaikas gali nukristi nuo laiptų, atsitrenkti į karštą viryklę, į stalo kraštą ar į stiklines duris. Vaikštynės suteikia ribotą pusiausvyrą vaikams, kurie dar negali vaikščioti ar stovėti. Jei paviršius yra nestabilus, jos gali lengvai apvirsti.

Daugumos traumų priežastys yra:

Nukritimas nuo laiptų: vaikštynėse vaikai gali greitai priartėti prie laiptų krašto ir nukristi. Šis sužalojimas įvyksta, kai vaiką prižiūrintys asmenys neįrengia apsauginės tvorelės laiptų viršuje. Toks įvykis gali pasibaigti rimta galvos trauma ar mirtimi.

Apsivertimas: vaikštynės gali apsiversti, kai vaikas mėgina pereiti per nelygius paviršius, tokius kaip durų slenksčiai ar kilimų kraštai. • Galimybė pasiekti daiktus: vaikui sėdint vaikštynėje tėvai turėtų būti atidesni, nes dauguma namuose esančių daiktų jam tampa pasiekiami, pavyzdžiui, virdulio elektros laidas, kurį užkliudžius galima apsilieti verdančiu vandeniu, užuolaidos, įvairūs daiktai ant stalų ar kitų paviršių.

Nudegimai: sėdėdami vaikštynėse vaikai gali nusideginti prisilietę prie karštų paviršių, tokių kaip orkaitės durelės, radiatoriai, šildytuvai ar židiniai. Taip pat gali nusideginti pasiekę ir apsipylę karštais skysčiais, tokiais kaip sriuba, kava ar aliejus. Vertikali vaiko stovėsena vaikštynėje lemia, kad dažniausiai vaikai nusipliko veidą ir galvą.

Apsinuodijimas: vaikiškos vaikštynės taip pat priskiriamos prie rizikos veiksnių, didinančių riziką vaikams apsinuodyti nurijus toksiškų produktų. Kaip ir nudegimai bei nusiplikymai, apsinuodijimai yra nulemti padidėjusio vaiko gebėjimo pasiekti daiktus, tokius kaip augalai, alkoholiniai gėrimai, buityje naudojami chemikalai, cigaretės ar kvepalai.

Tėvai šį daiktą perka norėdami vaikui gero, tačiau jis gali prišaukti bėdą
Vaikštynėje padidėja vaiko greitis, mobilumas ir galimybė pasiekti pavojingus daiktus.
© Vida Press

Į ką atkreipti dėmesį perkant vaikišką vaikštynę?

Europos vaikų saugos aljansas nerekomenduoja pirkti vaikiškų vaikštynių dėl didelės rizikos vaikui patirti traumą. Taip nurodoma ir bendrame ANEC ir aljanso pareiškime, kuriame rekomenduojama, kad tėvai ir kiti vaikus prižiūrintys asmenys rinktųsi saugesnes alternatyvias priemones vaikštynėms, ir primygtinai reikalaujama sveikatos apsaugos darbuotojų neskatinti vaikiškų vaikštynių naudojimo. Buvo paskelbti visuomeniniais pagrindais priimti standartai ir traumų prevencijos programos, apimančios tėvų mokymus ir įspėjančius užrašus ant vaikštynių. Daugelyje valstybių buvo atlikti vaikštynių dizaino pakeitimai, taip siekiant padaryti vaikštynes saugesnes: padidintas jų pagrindas ir sudaryta galimybė blokuoti ratukus, kas padėtų apsaugoti nuo nukritimų nuo laiptų. Dar anksti sakyti, ar vaikiškų vaikštynių rėmų standartas EN 1273:2005 lėmė traumų, patirtų naudojantis vaikštynėmis, skaičiaus ar žalos sumažėjimą.

Jei vis dėlto neatsižvelgiant į rekomendacijas yra įsigyjama vaikštynė, svarbu nusipirkti tokią, kuri turėtų apsaugos priemones, padedančias išvengti nukritimų nuo laiptų ar kitų traumų:

Įsitikinkite, ar vaikiška vaikštynė atitinka Europos standartą EN 1273:2005 „Vaiko naudojami ir jo priežiūros gaminiai. Kūdikių vaikštynės. Saugos reikalavimai ir bandymo metodai".

Įsitikinkite, ar vaikštynė nėra per plati, ar vaikas galės judėti iš kambario į kambarį.

Įsitikinkite, ar vaikštynė turi apsaugas ant apatinio rėmo, kurios sustabdytų vaikštynę prie laiptų krašto. Kaip saugiai naudoti vaikštynes?

Įsigykite apsauginius vartelius ir užtikrinkite, kad jie būtų įtaisyti laiptų viršuje. Uždarykite visas duris.

Neleiskite vaikui naudotis vaikštyne virtuvėje. Prižiūrėkite, kad vaikai būtų kuo toliau nuo karštų paviršių. Įkaitusius namų apyvokos daiktus laikykite toliau nuo stalo paviršiaus krašto.

Saugokitės kabančių prietaisų laidų ir kitų daiktų, kuriuos vaikas galėtų pagriebti sėdėdamas vaikštynėje.

Neleiskite vaikui naudotis vaikštyne kambariuose, kuriuose yra židinys ar kitų šilumą skleidžiančių prietaisų.

Prižiūrėkite, kad vaikas laikytųsi atokiau nuo tualetų, baseinų ar kitų vandens šaltinių.

Būkite šalia vaiko, kai jis naudojasi vaikštyne, ją naudokite tik ant lygių paviršių. Padėkite vaikui įveikti slenksčius ar kiliminės dangos nelygumus.

Saugokite vaiką nuo lengvai pasiekiamų pavojingų daiktų, tokių kaip cigaretės, peleninės, alkoholis ar vaistai.

Informacija iš Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro leidinio "Produktų vaikams saugos vadovas", kurį galima rasti ir parsisiųsti www.smlpc.lt skiltyje "Metodinė medžiaga/Neinfekcinių ligų profilaktika.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Vasarą vaikams labiausiai tinka gerti šie gėrimai

Vakar važiuojant į darbą, pro langą akį patraukė štai toks vaizdelis: tėtis, mama ir dvi ikimokyklinio amžiaus mergaitės, rankose laikančios skirtingus butelius gazuoto gėrimo. Pavadinimo neminėsime, tačiau tai buvo vienas pigiausių spalvotų limonadų. Negi iš tiesų šios mažylės nusipelnė tik tokio gėrimo? Kodėl tėvai taip neatsakingai renkasi produktus parduotuvėje?

Užspringo vaikas: ekspertai pataria, kokių veiksmų imtis nedelsiant

Kūdikio ar vaiko užspringimas gali labai išgąsdinti tėvus. Kaip tinkamai sureaguoti ir kokių klaidų nepadaryti?

Paviešinusi nuotrauką mama įspėja kitus tėvus: nedarykite mano klaidos

Iš pirmo žvilgsnio ši nuotrauka neatrodo kažkuo ypatinga. Mama laiko dukrytę ant rankų ir abi leidžiasi čiuožyne žemyn.

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.

Prieš duodami braškių vaikui, atminkite šį tą svarbaus

Prekybos vietose jau pasirodė pirmosios braškės. Jei ketinate jų pirkti vaikams, atminkite kelias svarbias taisykles.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.